اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
آرشیو مطالب
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :

احتمال تمدید گفت‌وگوها - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۸ بعد از ظهر

احتمال تمدید گفت‌وگوها                        

 اسدالله افشار

 

به روزهای ضرب‌الاجل تعيين شده براي پايان پرونده هسته‌اي ايران نزدیک می شویم. مذاکرات هسته‌ا‌ي ايران و گروه 1+5 تاکنون تاثيرات منطقه‌ا‌ي و بين‌المللي بسياري به همراه داشته است ‌. بروز جنگ‌هاي جديد و پيش‌بيني نشده در خاورميانه ، سبقت گرفتن عربستان سعودي از آمريکا در جنگ‌افروزي و يارکشي‌هاي بي‌سابقه با هدف ايجاد سد در مقابل ايران توسط عربستان سعودي از جمله آثار منطقه‌ا‌ي توافق ژنو است .والبته دراین خصوص موارد ومسائل دیگری وجود دارد که به پاره ای ازآنها درذیل اشاره خواهیم داشت :

1- شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه‌ای فعالیت کمیته کارشناسان ناظر بر اجرای تحریم‌ها علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.بر اساس این قطعنامه، کارشناسان مزبور تا 9 جولای 2016 به کار خود ادامه خواهند داد.با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل 30 ژوئن در مذاکرات هسته‌ای ایران، این قطعنامه نشانه‌ای دال بر این است که قدرتمندترین بخش سازمان ملل متحد آماده اعمال تغییرات در رژیم تحریم‌ها علیه ایران نیست واین یعنی ایجاد چالش درمذاکرات هسته ای.  وچه بسا باتوجه به آنچه بیان شد ؛ بسیاری از تحریم‌هایی که تحت عنوان تحریم‌های ثانویه خوانده می‌شوند ، علاوه بر مسئله هسته‌ای ، همزمان به دلایل دیگر از جمله ادعای حمایت از تروریسم و برنامه موشکی، علیه تهران که اجرا شده‌اند ، احتمال بازگشت برخی تحریم‌ها با بهانه‌های جدید را محتمل ساخته است.

2- «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید دریکی از کنفرانس های اخیرخبری خود گفته است : «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا بیش از هر زمان دیگری مصمم است که تلاش‌های دیپلماتیک به نتیجه برسد زیرا وی معتقد است که این موضوع به طور شفاف به نفع منافع آمریکا خواهد بود. ما سرمایه سیاسی زیادی را در این رابطه هزینه کرده‌ایم تا این موضوع به جلو حرکت کند و پیشرفت‌هایی در این رابطه داشته‌ایم و رئیس‌جمهور مصمم است که این موضوع به نتیجه برسد.

3- یک نظرخواهی از یهودیان امریکا نشان می‌دهد حدود۶۰درصد آنها از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند. اما در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو معتقد است این توافق بدترین اشتباه کشورهای غربی در مقابل ایران است چون امکان دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای را از بین نمی‌برد. نتانیاهو همچنین ادعا کرده است که با همسایگان عرب هم صحبت کرده و آنها هم در مورد خطرناک بودن توافق هسته‌ای با او هم‌عقیده هستند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد اسرائیل در آستانه توافق احتمالی ایران و 1+5، مجدانه تلاش می‌کند از آب گل‌آلود ماهی گرفته و منافع و امنیت اسرائیل را به این توافق گره بزند.

4- ايران همواره اعلام کرده که در پي دستيابي صلح‌آميز از فناوري هسته‌اي است و اين فعاليت‌ها بايد همواره مورد احترام قرار گيرد. اما متاسفانه برخي کشورها با عدم پذيرش اين موضوع همواره در پي سنگ‌اندازي و ايجاد مانع براي دستيابي ايران به اين فناوري هستند و براي رسيدن به اهداف خود از هيچ تلاشي نيز فروگذار نيستند. جمهوري اسلامي‌ايران به دليل آنکه استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي را حق ملت خود قلمداد مي‌کند از مذاکرات استقبال کرده است اما چنانچه آنان قصد کارشکني داشته باشند، در برابر زياده خواهي‌هاي آنان نيز خواهد ايستاد.

5- سناتورهای آمریکایی همزمان با دورجدید مذاکرات هسته‌ای ؛ متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا اضافه کرده‌اند که تحریم‌های کنگره علیه ایران را تا 10 سال تمدید می‌کند. دو سناتور ارشد آمریکایی ، «مارک کرک» و «رابرت منندز» همزمان با مذاکرات هسته‌ای، متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا اضافه کرده‌اند که تحریم‌های کنگره علیه ایران را تا 10 سال تمدید می‌کند.این متمم در صورت تصویب، «قانون تحریم‌های ایران، 1996» که در حالت فعلی در سال 2016 منقضی می‌شود را برای 10 سال دیگر تمدید می‌کند.این تحریم‌ها خواستار وضع محدودیت‌هایی علیه برنامه موشکی و آنچه «حمایت ایران از تروریسم» خوانده شده هستند و به دلیل آنکه تحریم‌های غیرمرتبط با مسئله هسته‌ای دانسته می‌شوند، مشمول تعهدات گروه 1+5 برای تعلیق، تخفیف یا توقف اجرا، در صورت حصول توافق هسته‌ای با ایران نمی‌شوند.«پیتر بیلربک» از کارکنان قبلی مجلس سنا، متمم پیشنهادی را به ویژه در بحبوحه مذاکرت هسته‌ای با ایران و در نزدیکی مراحل نهایی توافق با این کشور «خطرناک و شتابزده» خوانده است.

6- «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن برای مذاکرات هسته‌ای گفت: ممکن است رایزنی‌ها برای تدوین سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا چند روز بعد ادامه یابند و به روزهای ابتدایی ماه جولای کشیده شوند.

«ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری مدعی شد: ایران باید ذخائر اورانیوم خود را تا ۳۰ ژوئن(10 تیرماه) کاهش دهد. و«گری سیک» عضو سابق شورای امنیت ملی دولت آمریکا طی یادداشتی در نشریه «پولیتیکو» نوشت: نگرانی اصلی اعراب و اسرائیل نفوذ سیاسی ایران در منطقه است نه سلاح هسته‌ای.

7- « رادیو بین‌المللی فرانسه» در گزارشی پیرامون آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5  نوشت: قبلا دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا به نتیجه قطعی رسیدند که ایران هیچ برنامه نظامی حداقل از سال 2003 به این سو نداشته است. پس تنها باید به قبل از سال 2003 در این مسئله نظر کرد. اینکه ایران نیز این مسئله را روشن کند که قبل از سال 2003 فعالیت هسته‌ای نظامی داشته است یا خیر تنها جنبه تاریخی دارد و هیچ تاثیری در آینده ندارد برای اینکه بطور قطع آمریکا،فرانسه و دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات می‌دانند که برنامه‌‌های  هسته‌ای ایران تحت کنترل شدید بوده و امکان فعالیت نظامی ایران در این مسیر وجود نداشته است.

8- ایران و گروه 1+5 همچنان بر سر همه موضوعات اصلی اختلاف نظر دارند.با توجه به اختلافات باقی‌مانده، انتظار می‌رود که گفت‌وگوها تمدید شده و در ماه جولای (اواسط تیر ماه تا اواسط مرداد) ادامه یابد.

ایران و 6 کشور، باید تا روز پایان ماه ژوئن (10 تیر ماه) به توافق جامع دست یابند، با این حال تداوم اختلافات موجب شده تا احتمال تمدید گفت‌وگوها تقویت شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، قرار است نحوه اجرای توافق در 4 یا 5 ضمیمه، تشریح شود. با این حال، دیپلمات‌ها می‌گویند به دلیل وجود اختلاف نظر بر سر جزئیات، همچنان تمامی ضمائم ناقص است. به گفته دیپلمات‌ها، متن اصلی به دلیل وجود اختلاف بر سر 10 موضوع اساسی، دارای ده‌ها جای خالی است که هنوز پر نشده است!

 

پنجشنبه : 28/3/ 1394- 1رمضان1436- 18ژوئن 2015

 

 

 

 

25سال گذ شت - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۶ بعد از ظهر

25سال گذ شت                            

اسدالله افشار

 

در14 خرداد سال 68،معمار انقلاب اسلامی وموسس جمهوری اسلامی ایران حضرت روح‌الله الموسوی الخمینی، بدرود حیات گفت و عالمی را غرق عزا و ماتم "لیک اندر مرگ مردان بزرگ ساخت(عالمی گرید چومیرد عالمی) واینک 25سال ازآن روزسخت و سنگین می‌گذرد که توجه عزیزان را به نکاتی درذيل در همين ارتباط جلب می‌نمایم :

يكم) هر سال، به 14 خرداد که نزدیک می‌شویم، همه علاقمندان به انقلاب و وفاداران به نظام جمهوری اسلامی، برای معرفی ابعاد وجودی امام خمینی به تکاپو می‌افتند. مراجعه به سخنان، پیام‌ها و سیره بنیانگذار جمهوری اسلامی، راه‌هائی هستند که معمولاً توسط کسانی که درصدد معرفی این مرد بی‌نظیر تاریخ معاصر ایران و جهان هستند طی می‌شوند. اینها روش‌های درستی هستند، ولی از اینها بهتر مراجعه به وصیت نامه امام خمینی است که در واقع "منشور انقلاب" و "نقشه راه نظام جمهوی اسلامی" است.

دوم) وصیت نامه امام خمینی، دستورالعمل جامعی است که اسلام را به درستی به مخاطبان می‌شناساند، نشیب و فرازهای تاریخ معاصر را می‌نمایاند، از چهره خائن استعمارگران خارجی و استبدادیان داخلی و تزویرگران و قدرت پرستان پرده بر می‌دارد و در نهایت به مردم مظلوم که در طول تاریخ تحت ستم‌های گوناگون همین خائنان قرار داشتند می‌فهماند که برای آزاد زیستن و مستقل ماندن باید چه راهی را طی کنند. در این وصیت نامه، علاوه بر ملت ایران، دیگر ملت‌های مسلمان و حتی ملت‌های غیرمسلمان مورد خطاب قرار گرفته‌اند و راه با سعادت زیستن به آنها نمایانده شده است.

سوم) خردادماه هر سال یاد و خاطره شخصیتی را با خود دارد که به اعتراف دوست و دشمن، نقش مهمی در حیات فکری- سیاسی ایرانیان دارد. وی را بحق می‌توان آموزگار آموزه‌های بدیع در عرصه های فقاهت، سیاست و عرفان دانست. امام خمینی(ره) هم در عرصه اندیشه و هم در عرصه سیاسی با نوآوری و خلاقیت، راه جدید و افق روشنی برای انسان ایرانی گشود.

چهارم) امام خمینی تنها فقیهی است که اسلام را احیا نمود و انقلاب را صادر کرد و بیداری و هوشیاری در جهان اسلام واروپا و غرب بوجود آورد که حوادث چند سال اخيرشمال آفریقا واين روزهاي منطقه خاورمیانه - خصوصا ايستادگي مردم مظلوم وبي دفاع يمن - تاثیرپذیرازانقلاب اسلامی ایران می‌باشند. امام خمینی (ره) تنها رجل روحانی و فرزندی از فرزندان علی و فاطمه علیهما السلام است که با سرمایه اسلام و سلاح ایمان وحمایت قاطبه مردم و بدون کودتا ومبارزه مسلحانه، انقلاب اسلامی را ظرف 15 سال "42 تا 57" به پیروزی رساند و در برابر همه توطئه‌ها ایستاد.

پنجم) امام خیمنی (ره) برای احیای شخصیت اسلام و مسلمین دو کار را به طور موازی انجام دادند. یکی شکستن ابهت کاذب به اصطلاح ابرقدرت‌ها و دیگری نشان دادن ابعاد مجهول و مغفول ماندۀ اسلام به مسلمین. اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، اگر کل دنیا در مقابل ما بایستد ما در مقابل همۀ دنیای آنها می‌ایستیم، سیاست نه شرقی نه غربی، به کار بردن تعبیر شیطان بزرگ برای آمریکا، پوچ و توخالی جلوه دادن نظریه‌ها و رفتارها و ارعابات قدرت‌های بزرگ و غیره نماد تحقیر بزرگی کذایی غرب است. از طرف دیگر تکرار مکرر این نکته که اسلام برای همه چیز زندگی ما برنامه دارد، ارائۀ نظریۀ ولایت فقیه، ارائۀ مدل سیاسی جمهوری اسلامی، از نمونه تلاش‌های ایشان برای اثبات این نکته است که اسلام شخصیت دارد و می‌تواند به احیای جوامع بشری اقدام نماید.حال اگراز زاویۀ یک انسان امروزی به فعل عظیم امام روح‌الله نگاه کنیم به بزرگی ایشان بیشتر پی می‌بریم و با مقایسه ایران و جهان اسلام امروز با ایران و جهان اسلام چهل پنجاه سال پیش به این نکته می‌رسیم که مسلمین توانسته‌اند خود را بازیابی و بازسازی کنند و حرف‌های اساسی در دنیا برای گفتن داشته باشند.

ششم) علي رغم فراز و نشيب هايي که بعد از رحلت امام خميني(ره) انقلاب اسلامي به خود ديده است اما اصول اساسي آن يعني ارزش هايي همچون؛ علاقه و توجه به آموزه هاي اسلامي، استقلال و وحدت ملي، دفاع از مظلومان و مستضعفان جهان، باور "ما مي توانيم" و... کماکان در انديشه و رفتار اکثريت اعضاي جامعه اسلامي به چشم مي خورد و در مقاطع حساسي که کشور با آن روبرو مي شود به خوبي متجلي          مي گردد. اما متأسفانه امروز که سال ها از حيات آن عزيز سفر کرده مي گذرد برخي ارزش ها از مباني جامعه آرماني که آن رهبرعاليقدر براي تحقق جامعه اسلامي بنيان گذاري کرده بود کمرنگ شده و مواردي همچون؛ ساده زيستي وپرهيزازتجملات در بين مردم ومسئولان، استقلال فرهنگي، سلامت اداري سازمان هاي دولتي، مسئولاني که شيفته خدمت باشند، عدالت اجتماعي و اقتصادي و... نياز به روحي تازه و حياتي مجدد دارد.

هفتم) اکنون که 25سال است  امام خميني(ره) در بين ما نيست ايران اسلامي علي رغم تحريم ها، کارشکني ها و دشمني هاي فراواني که عليه او مي شود توانسته است باالهام از مباني فکري وي در عرصه هاي مختلف علمي همچون؛ سلول هاي بنيادي، انرژي هسته اي، ماهواره هاي فضايي و ... به پيشرفت هاي زيادي دست يافته و در عرصه هاي سياست بين المللي ضمن حفظ رويکرد مستقل خود در سايه "عزت، حکمت و مصلحت" به عنوان يک کشور مقتدر ظهور و بروز داشته باشد. به گونه اي که دنيا نمي تواند ايران را در معادلات منطقه استراتژيک خاورميانه ناديده بگيرد.

هشتم) در واکاوی شخصیتی حضرت امام(ره) به عنوان رهبری انقلاب اسلامی در هدایت خیزش مردمی و رسیدن به پیروزی، به این مساله می‌توان اشاره کرد که ایشان رهبری مدبر، شجاع، متفکر، آگاه به زمان و مسائل جهانی که با بهره‌مندی از شیوه‌های نوین و بدیع، بزرگ‌ترین انقلاب معاصر را هدایت کرد. ایشان در کوران انقلاب به عنوان چهره‌ای تاریخ‌ساز و پدیده‌ای استثنایی و کاریزماتیک جلوه کرد و به قول «یودو اشتاین باخ» مدیر موسسه شرق‌شناسی آلمان: «امام خمینی سیاسی‌ترین رهبر معنوی جهان، با شخصیتی جذاب و کاریزماتیک است و تمام آرمان‌های جمهوری اسلامی که بر مبنای آنها ساخته شده است، از افکار ایشان ریشه می‌گیرد. »

جان كلام :

امروز نیز امام خمینی بر قلب‌ها حکومت می‌کند و صدها میلیون مردم در سراسر جهان به این عبد صالح خدا عشق می‌ورزند وآماده فداکاری درراه تحقق آرمان‌های بزرگ اوهستند. این آمادگی مردمی بی‌نظیر، مسئولیت ملت ومسئولان ایرانی را مضاعف می‌کند واین واقعیت را به آنان گوشزد می‌نماید که فقط با هوشیاری در برابر توطئه‌ها، تلاش برای تحکیم پایه‌های وحدت و بهره‌برداری کامل و مدبرانه از ظرفیت‌ها می‌توان به این مسئولیت خطیر عمل کرد.

 

يكشنبه : 3/3/1394- 5شعبان 1436-24مه 2015

 

 

امام خميني (ره) ؛ بنيانگذارعنصراعتدال - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۳۱ بعد از ظهر

1024x768

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

   امام خميني (ره) ؛ بنيانگذارعنصراعتدال               

  اسدالله افشار

 

گفتمان اعتدال مجموعه مختصاتی است که وقتی درکنار هم قرارمی گیرد پیام مشخصی را می رساند.رشد، اعتلاوتوسعه کشورمهم ترین شاخصه گفتمان اعتدال است.اعتدال دراین تعریف وسیله ای برای توسعه و پیشرفت کشورمحسوب می شود. معمولا اولین معنی ازاعتدال که به ذهن متبادرمی شود میانه روی است. اما آن چیزی که درذهن ما است توازن میان آرمان ها وواقعیت هاست.اعتدال یعنی اینکه ما سازوکاری برای ایجاد توازن بین آرمان ها وواقعیت هاپیداکنیم که البته کاربسیارمشکلی است.درفقه شیعه هم توازن بین آرمان وواقعیت بسیارمورد توجه است.

گفتمان اعتدال، یک رفتار فراگیراست. یعنی نباید آن را تنها در چند حوزه خاص محدود و محصور کرد. وقتی می گوییم به سمت اعتدال برویم تنها این نیست که افراط کاری ها را کنار بگذاریم. اتفاقا یکی از مهمترین موضوعات گفتمانی پیش روی ما همین است که به همه بگوییم به بسط این گفتمان اعتدال محور کمک کنند. بازهم تأکید می کنم که اعتدال، تنهادر اقتصاد یا سیاست خلاصه نمی شود. اعتدال در فرهنگ، رفتارهای اجتماعی و بسیاری ازموضوعات دیگر، پیش شرط حرکت به سمت وسوی ساخت آینده ای درخشان برای کشوراست. شمااگربه آموزه های دینی واسلامی هم توجه کنیدریشه این اعتدال راپیدا خواهیدکرد.امامان و بزرگان ما بارها تاکیدکرده اندکه حرکت درست درخط ومسیراعتدال است.ازرایج ترین توصیه ها هم همان اعتدال در گفتار است. حضرت علی هم بارها در کلامشان به اعتدال اشاره کرده اند و احادیث بسیاری داریم که این موضوع را تأیید می کنند. به هرجهت، رفتارمردم هم نشان دادکه همگی به این اجماع رسیده اند که باید در این مسیرحرکت داشته باشیم. تنها نیازامروز ما توسعه این رفتارواین گفتمان است.

امروزجامعه ما بشدت نيازمند حركت به سوي"اعتدال" است. اعتدال بايد به بدنه جامعه تعميم داده شود و اعتدال بايد به يك فرهنگ تبديل گردد. اين هدف متعالي فقط هنگامي تأمين خواهد شد كه قواي سه گانه درتمام بخش‌ها واجزاء،تعادل درحرف وعمل را رعايت كنند وسپس براي تبديل ساختن"اعتدال"به فرهنگ رايج درجامعه برنامه‌هاي عملي داشته باشند. اعتدال باشعارمحقق نمي‌شود،باعمل مي‌توان اعتدال رادرجامعه تعميم داد.

با توجه به مبانی اندیشه سیاسی حضرت امام(ره) بوضوح روشن می گرددكه اساسا انقلاب اسلامی ونظام جمهوری اسلامی ایران برشالوده تفكراعتدالی به اسلام  شكل گرفته است . درواقع مفهوم اعتدال نه مفهومی نوین ونه مفهومی بیگانه درچارچوب مبانی فكری نظام ما است بلكه عنصراعتدال را حضرت امام(ره)بواسطه معرفی اسلام ناب درذات تفكرانقلاب اسلامی نهاده است. لذادرشرایط امروزجامعه مااعتدال چیزی جزپیروی ازخط امام و رهبری، وپرهیزاز افراط و تفریط وحركت درمسیراسلام ناب و انقلاب اسلامی نخواهد بود . بنابراین تفسیر صحیح واصولی ازاین مفهوم حتما مسیر تكاملی را برای نظام وانقلاب اسلامی رقم خواهد زد  .

امام به مثابه یك مصلح دینی و یك احیاء گر بزرگ ، در تلاش برای معرفی اسلام اصیل از قرائتهای افراطی و تفریطی از اسلام ، رویكردی جامع و معتدل به اسلام داشتند . عصاره تفكر دینی حضرت امام را كه بعنوان فقیه و اسلام شناسی بر جسته مورد تایید همگان بوده اند می توان در به تعبیر ایشان اسلام ناب محمدی (ص) جست. ایشان اسلام ناب را در تقابل با رویكردهای افراطی متحجرین و تفریطی متجددین قرار می دادند ، رویكردهای كه بطور كلی آنها را در قالب تعبیراسلام آمریكایی عنوان می كردند.اسلام ناب واسلام آمریكایی دو تعبیری بودند كه حضرت امام وارد فرهنگ سیاسی و گفتمان انقلاب اسلامی نمودند.ایشان اسلام آمریكایی را شامل مواردی چون اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملاهای كثیف درباری، اسلام مقدس نماهای بی شعورحوزه های علمی ودانشگاهی،اسلام نكبت وذلت،اسلام پول وزور،اسلام فریب وسازش واسارت،اسلام حاكمیت سرمایه وسرمایه داران برمظلومین وپابرهنه هاذكرمی‌كندواین اصطلاح رادربرابراسلام ناب محمدی، اسلام پابرهنگان ومحرومان قرارمی‌دهد. شعاراعتدال،شعاربجا وشایسته وبایسته ای است که می بایدحول گرانیگاه اصل مترقی ولایت فقیه تعریف وصورتبندی شود. نمی توان به نام اعتدال،کام افراطیون را شاد نمود وبامطرح نمودن ادعاهای درشت وبی مایه ای ، آب به آسیاب دشمنان نظام ریخت.

جان كلام :

اعتدال گرایی فرصتی است برای همگان؛ هم آنهایی که افراط کردند و ارزش های اسلامی واخلاقی را رعایت نکردند وبه منافع ملی کشورخسارت نشاندند وهم آنهایی که تفریط وکم کاریشان چرخ تولید را نگهداشت. دولت اعتدال، تدبیرش امید آفرین باید باشد.

در یک کلام مهم ترین مؤلفه های اعتدال درحال حاضر را باید قانون گرایی، خشونت گریزی کامل، افرایش آزادی ها ورعایت وتضمین حقوق اقلیت های گوناگون زبانی، قومی، دینی، سیاسی وکاهش نابردباری ها، فساد وبی عدالتی ونابرابری اجتماعی، میانه روی درگفتارورفتارهای سیاسی وتلاش برای رسیدن به نوعی خرد جمعی که بیشترین میزان ازکنشگران اجتماعی رادریک نظام با یکدیگرسازش دهد ومخرج مشترکشان باشد دانست.

 

يكشنبه : 1392/11/27- 16ربيع الثاني1435- 16فوريه2014

 

بن بست بحران آفريني درسوريه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* /*]]>*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-bidi-font-family:Arial;} Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* /*]]>*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-bidi-font-family:Arial;}

بن بست بحران آفريني درسوريه                    

   اسدالله افشار

تركيب كشورهاي شركت‌كننده درژنو 2 كه به اصطلاح براي حل بحران ومشكلات مردم سوريه دورهم جمع شده بودند، خود حكايت ازاين داشت كه هدف از برگزاري اين ژنو، نه كمك به حل واقعي بحران سوريه، بلكه تلاش براي دامن زدن به آن وفراهم كردن زمينه سقوط دولت قانوني وبركناري رئيس‌جمهوربرخاسته از راي مردم آن كشوراست.علاوه برآمريكا، انگليس،فرانسه وبرخي ديگرازهم پيمانان غربي آمريكاكه به صراحت اعلام كرده‌اندكه ازتروريست‌هاي سوريه،حمايت مالي وتسليحاتي مي‌كنندوحتي نيروي انساني دراختيارشان قرارمي‌دهند؛حضوركشورهايي مثل عربستان سعودي وقطربه عنوان اصلي‌ترين حاميان منطقه‌اي تروريست ها

 درسوريه دركنفرانس يادشده وهمچنين مانع تراشي دربرابرحضورتأثيرگذارايران دراين كنفرانس نشان داد كه چه اهداف پليدي درپس پرده خوش نقش ونگارژنو2 براي سوريه طراحي شده است.

بعد ازنشست ژنو1 تحولات ميداني به نفع دولت وارتش سوريه رقم خورده است وبنابراين مخالفان وحاميان خارجي آنها درشرايطي نيستندكه بتوانند مصوبات ژنو1 را به نفع خود تفسيركنند وآن را به كرسي بنشانند. يعني اين شرايط تحولات سوريه وبرگشت ورق به نفع دولت اين كشوربوده كه امريكا وديگرهم ائتلافي‌هاي واشنگتن را به سمت كنفرانس‌هاي ژنو1و2 واداركرد تا حداقل بتوانند جلوي ضرربيشتررا بگيرند. حتي خود مقامات غربي نيزبه اين واقعيت پي برده‌اند كه دوره درخواست كناره‌گيري بشاراسد ازقدرت سپري شده است ولذا آنها توجه و تلاش خود را براين متمركزكرده‌اند كه جلوي شركت بشاررا درانتخابات رياست جمهوري بعدي بگيرند وعلتش اين است كه براساس تحقيقات ميداني به اين نتيجه رسيده‌اند كه محبوبيت بشاراسد همچنان دربين مردم سوريه بالاست ودرصورت شركت درانتخابات رياست جمهوري بازهم پيروز خواهد شد.

برگزاری کنفرانس ژنو2 که درادامه کنفرانس  ژنو1 برگزارگرديد،بیشتربه این دلیل بود که بحران‏آفرینى در سوریه به بن‏بست رسیده است،به‏همین‏خاطر کسى امیدى به نتیجه‏بخش بودن این کنفرانس نداشت.

آمریکا،کشورهای اروپایی، قطروترکیه ازجمله کشورهایى بودندکه باجدیت ازتشکیل ژنو2حمایت مي کردند وراه دیگرى هم غیرازاین‏که ازطریق یک برنامه سیاسى بتوانندجبهه ازهم گسیخته مخالفان اسدراتا حدى کناریکدیگرنگه دارند،نداشتند.اماعربستان سعودى ورژیم اسرائیل ژنو2 رایک بازى شکست‏خورده تلقى کردند واز برگزاری آن حمایتی به عمل نیاوردند.آن‌ها معتقدندکه باید به سمت یک اجماع جهانى حرکت کرد تا یک اقدام نظامى علیه سوریه شکل بگیرد.

تحلیل‌گران معتقدندتا زمانی که کشورهای غربی وبرخی ازکشورهای منطقه  ازگروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند بحران سوریه پایان  نخواهد یافت. برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی نیزنمی‌تواند کارگشا باشد چرا که این گروه‌های تروریستی آن چنان خود را قدرتمند تصورمی‌کنند که حتی برای کشورهای حامی آنها به خطر بالقوه تبدیل شده‌اند به نحوی که این کشور‌ها از بازگشت این تروریست‌ها به کشورخود احساس ترس کرده وحتی برخی اعلام کرده‌اندکه برای ازبین بردن آنها به سوریه فرستاده شده‌اند. بدین ترتیب گروه‌های تروریستی که ساخته وپرداخته کشورهای غربی هستندبه عامل ترس این کشورهاتبدیل شده‌اند به همین دلیل شناخت این گروه‌های مسلح و تکفیری می‌تواند به نقش کشورهای حامی آنها دربحران سوریه کمک کند.

 

شنبه : 1392/11/26- 15ربع الثاني1435- 15فوريه2014

جناب روحاني؛ سعه صدرداشته با شيد - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۳۷ بعد از ظهر

1024x768

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

 جناب روحاني؛ سعه صدرداشته با شيد                 

 اسدالله افشار

 

رئيس جمهور محترم روزسه شنبه مورخ15بهمن1392 در جمع روسای دانشگاه ها و مدیران پارک های علم و فناوری حضوريافت ومواضع جديدش رابيان كرد.مواضعي كه كمي متفاوت ترازقبل بودومهمتراينكه منتقدان وهمچنين مخالفان رويه وروند سياسي دولت را«كم سواد»دانستند. وي اين سخنان رادرقبال منتقدان مذاكرات وتوافقات ژنوعنوان كرد وگفت: «چرافقط یک عده معدود کم سواد ازجای خاص تغذیه می شوند باید ازتوافق ژنوحرف بزننداما اساتید دانشگاه های ما خاموش اند ودرباره این اتفاق بزرک بین المللی حرف نمی زنند؟چرا با مردم همراه نمی شوید.»اگرچه درطي چندروزگذشته به اين سخنان رييس جمهورروحاني انتقادهاي درست وبجايي مطرح گرديده است امااين قلم ذكرچند نكته رادراين خصوص خالي ازلطف نمي داند باشد كه جناب روحاني ازسعه صدربيشتري برخوردارگردند وازمشاوران ناصح ونكته سنجي درادامه راه بهره مند شوند وبامنتقدان دلسوزچون ائمه اطهار(ع) با گشاده روئي برخورد نمايند:

1- انتقاد پذیری مؤثر نتایجی چون؛تقویت سلامتی فکری و روحی، ایجاد عزت نفس،افزایش سطح بهره وری وافزایش رقابت، برای تضمین موفقیت را به دنبال دارد.اگرانتقاد کننده وانتقاد شونده میخواهند به هدف انتقاد سازنده که همانا تغییررفتارخاصی است دست یابند،باید بایک دیگرهمکاری کنند.2-ازانتقادها می توان برای ایجاد تحرک دراشخاص ونفوذدرآنها،آموزش،بیان نیازهاوخواسته‌هاویامحرکی برای اصلاح و پیشرفت خوداستفاده کرد.3-نسبت دادن کم‌‌سواد به تمامي‌ منتقدين پسنديده نبوده ويقيناازطرف رييس جمهورمحترم

نيزپذيرفته شده نيست ودورازمنطق و سياست‌کاري ايشان است.4-  منتقدين را نبايد با الفاظ نامناسب مورد خطاب قرارداد؛ هرچند که انتقاد آنها واقعا بي‌مورد و بي‌جا بوده و نشاني ازدلسوزي براي مردم وکشوردر نقدهايشان ديده نمي‌شود. 5- عرصه سياست، ‌عرصه تنگ نگري ويكصدايي نيست بنابراين نبايد انتظارداشت با تغيير رئيس جمهور كه داراي تفكرات و رويه هاي متفاوت ازرئيس جمهور گذشته است،‌ همه مخالفان ساكت بنشينندوتنها نظاره گرباشند.امااينكه بي سوادياكم سواددانستن منتقدومخالف ازجايگاه رياست جمهوري شنيده شود، طبيعي است كه مي تواند آسيب زا باشد.6- فضای نقد درکشور یک ضرورت است و دولت باید پذیرش آن را داشته باشد. اگرفضای نقد وبررسی در کشور نباشد کشوربا مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد.7-  قطعا تخریب با نقد متفاوت است و دولت باید از نقد عملکرد خود استقبال کند. در جامعه ما نخبگان بسیاری وجود دارند که نقدهای دلسوزانه‌ای به دولت داشته و هیچ‌گاه هدفشان تخریب نیست.8- اگرکسی را قبول نداریم نبایدوی رامتهم کنیم تافضای کشورمنطقی باقی بماند. بایدازنقد‌هااستفاده شود. حیات جامعه و نشاط آن منوط به وجود فضای نقداست وباید تفاوت میان نقد وتخریب قایل شد.حق نداریم منتقدخود راکم سوادخطاب کنیم‌.9- اینگونه نیست که همه کسانی که توافقنامه هسته ای ایران را مورد انتقاد قرار داده اند افراد بی سوادی بوده اند. برخي مقالات استاتيد دانشگاهها راديده ام ومطالعه کرده ام.آنها به صورت دقیق وارد مفاد توافقنامه شده وسعی کرده اند مشکلات آن رابیان کنند. بنابراین اینگونه نیست که همه منتقدین توافقنامه بی سواد باشند.10- صاحب نظران وكارشناسان معتقدند؛ اگر رئیس جمهورمحترم در مقدمات صحبت ازفضای امن نقد و نقادی می کنند، انتظارآنست که در نتیجه گیری هم به آن مبانی ومقدمات پایبند باشند. فضای امن برای نقادی ملزوماتی دارد. رئیس جمهورنباید چهره ای نشان دهند که  تحمل نقد را ندارد. شما باید تحمل نقد را نشان بدهید. به نظر مي رسد این سخنان رئیس جمهور باعث شد نقدپذیری ایشان زیرسوال برود.

11- گروهي ديگرازتحليل گران درعرصه مطبوعات دريادداشت هاي خود دران زمينه يادآورشده اند؛آقاي رئيس جمهوردرحالي منتقدان توافقنامه ژنويعني بسياري ازعلما،مراجع،دانشگاهیان،

متخصصان حقوق بين الملل ودانش هسته اي را«کم سواد»معرفي کرده وبه آنان اهانت مي کندکه پيش ازاين،بارها برضرورت انتقادوحتي تشويق منتقدان تأکيدورزيده بود.اين دسته ازهمكاران مطبوعاتي معتقدند؛اين احتمال نيزبه ذهن خطورمي کندکه مبادا برخي ازاطرافيان رئيس جمهورمحترم براي فرارازپاسخگويي خود درقبال بي تدبيري خسارت آفرين توزيع سبدکالا ازاعتمادايشان سوءاستفاده کرده و حمله تند واهانت آميز به منتقدان توافقنامه ژنورا به وي پيشنهاد کرده باشند،تا ازاين طريق، ماجراي ياد شده درواکنش منتقدان به اهانت رئيس جمهور و معاون ايشان، به فراموشي سپرده شود! که دراين صورت، توجه ودقت بيشتررئيس جمهورمحترم نسبت به اين طيف ازاطرافيان ضرورت بيشتري خواهد داشت.12- جناب دكترروحاني شايسته بود منتقدان    بي سوادرادردادگاه ذهني خودآنهم درپايگاه فكروانديشه يعني دانشگاه محاكمه و محكوم نمي نموديد! بعيد مي دانم ایشان طالب آن باشند كه الگوي فكري خودشان را به منتقدان تحميل كنند. اينگونه برخوردها نه تنها سازنده نيست، بلكه بسيارنامناسب است.13- انتقاد صحيح داروي تلخ ولي مفيدي است كه زماني مؤثرخواهد بود كه به موقع ودرست تجويزشود، درغيراين صورت نه تنها باعث بهبودي نمي شود بلكه منجر به تشديد بيماري خواهد شد.14- پرده پوشی برواقعیات، یا خود را به بی خبری زدن، واقعیت هاراعوض نمی کند. وقتی درکسی یا جایی یارفتاروبرخوردی اشکال وجودداشته باشد،فرزانگان عاقل،ازهرتذکّراصلاحی استقبال میکنند،تاآن رابرطرف سازند.اماجاهلان وخودخواهان،دوست دارندکه درهمان موارد نیز،مدح وتملّق وثنا بشنوندوبرعیوب وکاستی هاوزشتیهاسرپوش بگذارند؛ من مطمئنم جناب روحاني ازاين دست افراد نبوده ونيستندواعتقاددارم ايشان دراين خصوص به اصلاح مواضع خود خواهند پرداخت. 15- منتقدان عزيزهم بدانند؛ نقد ازروی خیرخواهی و به قصداصلاح و کمک به اشخاص مورد نقد کجا، ونقد به قصد خراب کردن وجهه وموقعیت وکوبیدن وتخریب کجا! البته هشیاران، انگیزه های نهفته درورای نقدها را خوب می فهمند و می شناسند.نقد، نباید برخاسته ازحسد وغرض ورزی وتسویه حساب باشد. تذکّرهای حسودانه وکین توزانه، وضع را بدتر می کند. اصلاً مگرازیک حسود، نصیحت وخیرخواهی وتذکّر به قصد اصلاح برمی آید؟

جان كلام:

باری، «نقد پذیری» ، درمسایل اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی، ضامن سلامت رابطه ها ورشد افکارو اعمال است. این مسأله درمتون دینی با عناوینی هم چون: نصیحت وموعظه مورد توجه قرار گرفته است.

پایان این بحث را حدیثی ازامام سجاد علیه السلام قرارمی دهیم که درضمن بیان حقوقِ متقابلی که افراد در جامعه نسبت به هم دارند (دررساله ی الحقوق) ازجمله به «حقِ نصیحت گر» بر گردنِ «نصیحت شنو» و وظیفه ناصح ومتنصّح اشاره فرموده است:«وَحقّ الناصِحِ اَن تَلینَ لَهُ جَناحَکَ وَ تُصغِِیَ اِلَیهِ بِسَمعِکَ ، فَاِن اَتی بالصَّوابِ حَمِدتَ اللهَ عزوّجلّ وَ اِن لم یوافِق ، رَجَمتَهُ...: حق نصیحت کننده (و ناقد و پند دهنده) آن است که نسبت به او نرمش و انعطاف نشان دهی و به سخنش گوش فرا دهی، اگرحرفش بجا ودرست بود، خدای متعال را سپاس بگویی واگرتذکّرش موافق با حق نبود، نپذیری....» ( ميزان الحکمه ، ج 10 ، ص 57 )

صاحب اين قلم كه متجاوزاز20سال است مي نويسداميدواراست؛رييس جمهورانديشمندش مواضع اخيرخودرااصلاح نموده وبه استقبال نقد و نقادی بروند، چه خوشایند ايشان باشد وچه نباشد.

 

جمعه : 1392/11/18-  7ربيع الثاني1435- 7فوريه2014

 

حیات طیبه درعصرحاکمیت کفروالحاد - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۱۲ بعد از ظهر

1024x768

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

  حیات طیبه درعصرحاکمیت کفروالحاد

  اسدالله افشار

 

يكم)هرانقلابی دارای اهداف وآرمان هایی است. هدف، آن مقصد نهایی است؛ ولی آرمان،آرزوهای مقدّس و متعالی را گویند. بدین ترتیب، اهداف ممکن است مرحله ای و یا نهایی باشد،امّا آرمان ها مرحله ای نیستند، بلکه نهایی اند. برای نمونه،آرمان های انقلاب اسلامی ایران همان اهداف سلبی وایجابی است که مردم به همراه رهبران خود برای دستیابی به آنها، برضّد نظام سلطنتی پهلوی دست به اعتراض گسترده وهمه جانبه زده وتا سقوط کامل آن رژیم ازپای ننشستند.

دوم)پس ازهرانقلابی، بانگاه به عملکردآن درمی یابیم که این انقلاب تا چه حددر رسیدن به اهداف وآرمان های خود موّفق بوده است.اکنون با نگاهی به عملکرد ودستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می توان دریافت که با همه موانع و مشکلات داخلی و خارجی که انقلاب اسلامی با آن روبه رو بوده، تا حّد زیادی توانسته به اهداف وآرمان های خود دست یابد. گرچه یادآوری این نکته نیزلازم است که واقعیّت این است که هیچ انقلابی نمی تواند درمدّت کوتاهی به همه اهداف وآرمان های خود دست یابد. ازاین رو،نباید انتظارداشت که انقلاب اسلامی با توّجه به امکانات موجود درکشوربه ویژه پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، بتواند به همه خواسته های خود برسد.

سوم)اگرما نگاه کلان به انقلاب و حادثة پدید آمدن جمهوری اسلامی بکنیم، جزئی نگری ها نمی تواند ما را گمراه کند. گاهی جزئی نگری ونگاه نکردن به مسیرمستمرِازابتداء تا انتهاء،انسان را گمراه می کند؛حتّی گاهی آدم راه راگم می کند،هدف راگم می کند.نمی خواهیم بگوئیم جزئی نگرنباشیم؛چرا،نگرش به جزئیات، یعنی همان برنامه ریزی؛این رامامنکرنیستیم.برنامه ریزی،نگاه به فصول مختلف وبخشهای مختلف،یعنی جزئی نگری.می خواهیم بگوئیم این نگاه به بخشها واجزاء وابعاد موجب نشود که ما غافل بشویم ازنگاه به کل. چون نگاه به کل برای ما درس آموز است.

چهارم) با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بزرگ‏ترین تحول جهانی قرن بیستم به وقوع پیوست. بنیان گذار این انقلاب با قیام خود، غرور ملت‏های مستضعفی را که سالیانی مدید مورد ظلم قرار گرفته بودند، به آنان باز گرداند. او نه تنها سرنوشت کشورش را تغییر داد، بلکه میلیون‏ها انسان گم‏گشته در برهوت جاهلیت عصر مدرن را به بازگشتی دوباره به معنویت و یکتاپرستی فراخواند.پیروزی انقلاب اسلامی، چه درداخل وچه در خارج از کشور، ناظران را با پدیده‏ای تازه در صحنه سیاسی جهان روبه‏رو ساخت. این پدیده بنا به ماهیت، اهداف و سرنوشت خود، در هیچ‏یک ازمعیارهای سیاسی جهان نمی‏گنجد.

پنجم)اصالت انقلاب اسلامی ایران دوبُعددارد:نظری و عملی. در بعد نظری و فکری، آرمان‏ها و ایده‏های این انقلاب، وارداتی نبوده، محصول جامعه و تاریخ ایران است. اسلام و عقاید اسلامی هزار وچهارصد سال قبل از سوی ایرانیان پذیرفته شده، در این مدت به عنصر اصلی واساسی فرهنگ و ملیت ما تبدیل شد. در بُعد عملی نیز می‏بینیم که مردم با نیروی خود و بدون کمک‏های مالی وتسلیحاتی شرق وغرب یا همسایگان و با اتکا به خداوند و شعار«پیروزی خون برشمشیر» به پیروزی رسیدند.

ششم) استقلال طلبی و نفی سلطه بیگانگان، اصالت دادن به معنویت وارزش های اخلاقی، احترام به کرامت انسانی، احیای تفکر عقلانی در حوزه معرفت دینی، طرح این اندیشه که دین از سیاست وعلم ازدین جدانیست، بازگشت به هویت دینی وفرهنگی، احیا واصلاح باورهای مذهبی، مقدم داشتن جمعی به جای منفعت طلبی های فردی، عدالت اجتماعی، ایجاد وضع مناسب برای رشد مادی ومعنوی انسان ها وسرانجام وحدت و عزت امت اسلامی از اصلی ترین اهداف انقلاب اسلامی است. درحقیقت وجه غالب انقلاب کوشش درراه احیای فرهنگ و تمدن اسلامی وتشکیل حیات طیبه درعصر حاکمیت کفروالحاد است.

هفتم) آنچه امروزتوجه اهل نظرو کارشناسان مسائل اجتماعی را به خود جلب کرده است، بروز فاصله میان قشرها و طبقه های مختلف جامعه است. فاصله ای که می تواند اجزای جامعه رادچارازهم گسیختگی سازد. شاید سخن گفتن ازگسست قشرهای جامعه مسئله خوشایندی نباشد، ولی چشم بستن برروی واقعیت نیز به سرانجامی ناگوارترخواهد انجامید.بی گمان، انقلابی که دربستر وحدت وهمدلی گروه های مختلف جامعه به وقوع پیوست، نمی تواند پایداری وپویایی خود را دربستری جزاین حفظ کند.بنابرتعبیرمعمار انقلاب، حفظ نظام ازاوجب واجبات است. ازاین رو، بررسی وشناسایی عواملی که تهدید کننده ثبات واقتدارنظام باشد نیز امری بایسته است. درواقع، بروزفاصله میان یک طبقه، قشر یا گروه سنی با طبقه، قشر یا گروه سنی دیگر را گسست می گویند. این فاصله می تواند یک نوع فاصله فکری، فرهنگی، ایدئولوژیکی، روحی و عاطفی، فیزیکی، جغرافیایی و یا تفاوت در شرایط و سطح زندگی افراد باشد.گسست فکری، فرهنگی، روحی وعاطفی میان نسل جدید انقلاب با نسل پیش ازآن، می تواند به عنوان خطری جدی انقلاب را تهدید کند، بنابراین، نباید این امر، ازنظرها پنهان بماند وازتوطئه خناسان وبدخواهان غافل شويم.

هشتم)درشرایط کنونی، وظیفه مردم به ویژه دست اندرکاران امورفرهنگی است که انتقال ارزش های انقلاب اسلامی واندیشه های ناب انقلاب اسلامی، حضرت امام رحمه الله ورهبرفرزانه انقلاب به نسل های بعد را، سرلوحه کارخود قرار دهند. کوتاهی دراجرای این وظیفه مهم آثارناگواری به دنبال خواهد داشت. توجه عملی داشتن به مقولاتی همچون بحران هویت،ازدواج سالم،اشتغال،رشد اخلاقی وعلمی، تعادل دینی و رفتارفردی اجتماعی،جلوگیری ازاشاعه مظاهرفساد اخلاقی،ایجاد محافل فرهنگی وتفریحی وورزشی وسعی در برقراری ارتباط نزدیک میان علما وجوانان، ازمهم ترین وظایف برنامه ریزان دراين اموراست.

 

خیزید که هنگام نشاط سحرآمد                        شب رفته و خورشید زمشرق به درآمد 

برپا شده صد ولوله درگلشن توحید                  کز بام فلک مرغ صبا خوش خبرآمد 

آمد پی ایجاد سحرناجی خورشید                      برجان خدایان دروغین تبرآمد 

 

 

دوشنبه : 1392/11/14- 3ربيع الثاني1435- 3فوريه2014

 

 

پيروزي انقلاب اسلامي؛چالش سيا سي درغرب - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۱۳ قبل از ظهر
1024x768 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

پيروزي انقلاب اسلامي؛چالش سيا سي درغرب             

اسدالله افشار

 

انقلاب،ازمهم ترین پدیده های اجتماعی است که به ندرت اتفاق می افتد.بررسی تاریخی نشان می دهد،هرقدر به زمان حاضر نزدیک شده ایم،ازتعداد انقلاب های اجتماعی کاسته شده است.تا جایی که برخی سخن از پایان انقلاب گفته اند وعمرآن را به خصوص درقرن بیست و یکم به سر آمده تلقی کرده اند.با این حال تفکر و تأمل نظری درباره این پدیده نه تنها افول نکرده است؛ بلکه هر روز شاهد افزایش حجم تحقیقات و پژوهش ها و رشد اطلاعات دراین باره هستیم. فراوان آثاری را می بینیم که انقلاب های اجتماعی، به خصوص انقلاب های بزرگ را مورد بازبینی و تحلیل قرار می دهند. پرسش زمانی عمیق ترمی شود، که می بینیم در میان این انقلاب ها، آخرین انقلاب بزرگ؛یعنی انقلاب اسلامی ایران،حجم زیادی از پژوهش های غربی را به خود اختصاص داده است. اگرهدف نظریه و نظریه پردازی رساندن کثرت به وحدت باشد و بپذیریم که نظریه پردازی انقلاب برای نظام مند کردن افکار و اذهان، در قدم اول پیرامون یک انقلاب و در مرحله بعد همه انقلاب ها، شکل گرفته است، چه وحدتی می توان میان یک انقلاب دینی وچندین انقلاب غیردینی یا سکولار در نظر گرفت.به ویژه زمانی که به گفته بسیاری ازصاحب نظران،انقلاب ایران چالش های بزرگی فراروی اصول تفکراجتماعی درالگوی غربی آن، پدیدآورده است. به راستی چه نیازی را این نظریه پردازی وبازبینی برآورده می سازدکه چنین گسترده بدان پرداخته شده است. آیا ناسازگاری محوری متغیرهای این انقلاب با انقلاب های دیگر، مجال همانند سازی و وحدت یابی را به پژوهش گران غربی انقلاب اسلامی خواهد داد.یا آن که برای نجات الگوها ومدل های خود ناگزیرند دست به تقلیل و تفسیر متغیرهای ناسازگار بزنند.به نظرهمین سرّ گستردگی میل به پژوهش و نظریه پردازی غربی ها درباره انقلاب اسلامی است.

اینکه انقلاب ایران توجه بسیاری ازنظریه پردازان انقلاب را به حوزه فرهنگ معطوف ساخت از سویی نشان ازتزلزل کلان روایت ها وگفتمان مسلط غرب وازطرف دیگرتجدید حیات،حضورو معارضه رقیب دیرینه تفکرغرب؛یعنی تفکردینی وحیات معنوی را می رساند.گسترده گی نظریه پردازی غرب نیزبه سمت این پدیده، نه به این دلیل که درگوشه ای از جهان یک اتفاق بزرگ و عجیبی رخ داده است؛ بلکه نگرانی ودلواپسی نسبت به تزلزل الگوی بزرگ غربی است که آنها را به چنین تحرک وسیعی واداشته است. شکاف و تزلزلی که این انقلاب دربنیان ها وشالوده های تفکرغرب ایجاد کرد،عظیم ترازآن بودکه نظام پژوهشی غرب نسبت به آن بی تفاوت باشد.

گیدنز،جامعه شناس مشهورانگلیسی تحت عنوان«تحولات جاری دردین؛انقلاب اسلامی»می نویسد:دیدگاهی که«مارکس»، «دورکهایم» و«وبر»درآن سهیم بودند، این بود که دین سنتی بیش ازپیش در دنیای مدرن به صورت امری حاشیه ای درمی آید ودنیوی شدن فرایندی اجتناب ناپذیر است. ازاین سه جامعه شناس شاید تنها وبرمی توانست حدس بزند که یک نظام دینی سنتی؛مانند اسلام ممکن است تجدید حیات عمده ای پیدا کند و پایه تحولات مهم سیاسی دراواخر قرن بیستم شود؛ با این همه، این دقیقاً آن چیزی است که دردهه 1980 درایران رخ داد.فوکومعتقد است مردمی که روی این خاک زندگی می کنند، درجستجوی چیزی هستند که ما غربی ها امکان آن را پس از رنسانس وبحران بزرگ مسیحیت ازدست داده ایم وآن «معنویت سیاسی» است.

پيروزي انقلاب اسلامي دردودهه پاياني قرن بيستم ميلادي، ضمن ايجاد دگرگوني عمده واساسي داخلي، تحولات مهم وبعضاً سرنوشت سازي درجامعه جهاني به وجود آورد. وازآن روكه اين انقلاب نه فقط انقلاب تَن ها،كه انقلاب فكرها وانديشه ها نيزبود، علاوه بربازتاب ها وتأثيرات عيني و عملي متعددي كه برجامعه جهاني وروند تحولات آن برجاي گذاشت، در بعد فكري و نظري نيز آن را به دگرگوني عميقي واداشت.انقلاب ايران،عرصه اي جدّي براي آزمون،تأييد،تعديل وابطال بسياري ازنظريات رايج ومرسوم در علوم اجتماعي محسوب مي شد. ابعاد اين انقلاب بسيار گسترده تر از آن بود كه درابتدا به نظر مي رسيد، چرا كه تنها به دگرگوني ساختارسياسي، اجتماعي واقتصادي يك رژيم اكتفا نكرد، بلكه در شالوده كاخ رفيع دانش اجتماعي نيزلرزه افكند.

نظريات انقلاب ونظريه هاي تحليل آن،ازنفوذناپذيرترين عرصه هاي نظريات ونظريه هاي علوم اجتماعي بودند كه با وقوع انقلاب اسلامي ايران تأثير بسياري گرفتند. پيروزي اين انقلاب زمينه مناسبي براي آزمون نظريات انقلاب وجرح وتعديل آن ها به شمارمي آمد، همچنان كه بستر مناسبي را براي طرح نظريات وديدگاه هاي جديد فراهم آورد؛ به گونه اي كه امروز،با طيف متنوعي ازديدگاه ها ونظريات درزمينه انقلاب مواجهيم كه ازدگرگوني انقلابي درايران تأثيرپذيرفته اند.

با توجه به وضع کنونی عالم ومقوله جهانی سازی و بحران در تفکر غربی وآنچه که در غرب در چالش های نظری و عملی خود بدان دچار شده است؛ نظریه پردازان غربی، انقلاب اسلامی را درمرحله نهضت و نظام سیاسی همراهی می کنند وحتی برخی به چالشی که میان نظام لیبرال دموکراسی، با نظام دینی پیش می آید، اذعان می کنند، ولی آنان حاضر نیستند تا مرحله تمدن سازی، درمورد نظام دینی پیش بروند. این مسئله به معنای چالش جدی با غرب و اصول آن است و«جوهر افول یابنده غرب» را در بُعد تمدنی، به چالش کشیده، نوعی نظام بدیل را نشان می دهد.وضعی که در عالم جدید به وجود آمده است، عکس العملی دارد که در تاریخ ظاهر خواهد شد و عدم موفقیت غرب در تحقق آرمان های خود توجه به دین را بیشتر می کند. آینده، آینده ای است که نهضت های دینی رو به سوی آن دارند؛ پس آینده ای که نهضت های دینی به آن نوید می دهند، درست در جهت مقابل آینده ای است که مدرنیته به آن نوید می داده است. در جامعه مدرن، درنهایت دین می تواند حضور داشته باشد؛ اما صفت دینی به جامعه دادن و دین را در همه شئون جامعه، ساری و جاری ساختن امر دیگری است. دراین مسیر است که درنهایت نسبت جدید، میان انسان و هستی برقرارمی شود.می دانیم درغرب جدید، ایدئولوژی های موجود همگی به «نیست انگاری» می رسند؛ لذا راه برون رفت ازعالم غربی وتغییردرنسبت میان انسان وعالم، وجود ندارد؛ همچنان که این«ایسم ها»در تغییروتحول تاریخی جدید دیگر، برای غرب، به طورعمده منشأ اثر نیستند؛ اماانقلاب اسلامی بسترمناسب، برای ظهور تفکرجدید است. ازمقدمات انقلاب واقعی، تذکرنسبت به حقیقت تاریخ غالب است.

جان كلام :

فلسفه سياسي انقلاب اسلامي ايران خود را با فلسفه سياسي غرب درگيركرده است و ازبنيان، پيش فرض ها،مباني،اصول،متدوغايات،آن را به چالش كشيده است.اين چالش به قدري سريع ودرعين حال،فراگير بوده است كه درغرب، نظريه پردازان انقلاب ها را با حيرت وسرگرداني روبه رو كرده است.«درواقع،مطابق نبودن وناسازگاري پاره اي ازتئوري هاي انقلاب، برانقلاب اسلامي، نظريه پردازان بسياري رادچارمشكل وبه تعبيرلاكاتوش، آنان رامجبوربه رفوكردن وترميم هاي متعددي درتئوري هايشان كرد.»

 

جمعه : 11بهمن1392- 29ربيع الاول1435-31ژانويه2014

انقلاب اسلامی؛ انقلاب بازنگری و بازسازی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۱۱ قبل از ظهر
1024x768 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

انقلاب اسلامی؛ انقلاب بازنگری و بازسازی               

 اسدالله افشار

بزرگداشت پیروزی انقلاب وايام اللّه دهه فجردر بهمن ماه هرسال به معنای بزرگداشت آرمان های اسلامی واعتقادات دینی است،که جوهره انقلاب را تشکیل می دهند. به عبارت دیگرحضورآگاهانه در صحنه هایی این چنین، از مصادیق پاسداری ازریشه های انقلاب است. ازاین رو، امید می رود مردم آگاه وبیدار ایران اسلامی دراين ايام مبارك وخجسته، باردیگربه دشمنان خارجی و داخلی بفهمانند که برپیمانی که با امام بزرگ خویش درجهت تحقق بخشیدن به احکام اسلام وبنای جامعه دینی بسته اند، استواربوده اند و خواهندبود وهیچ توطئه نظامی، اقتصادی ، فرهنگی وسياسي آنان راازصحنه ها خارج، ونسبت به اسلام و انقلاب دلسرد نخواهد کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی درایران، بزرگ‏ترین تحول جهانی قرن بیستم به وقوع پیوست. بنیان گذاراین انقلاب با قیام خود، غرورملت‏های مستضعفی را که سالیانی مدید مورد ظلم قرار گرفته بودند، به آنان باز گرداند. او نه تنها سرنوشت کشورش را تغییر داد، بلکه میلیون‏ها انسان گم‏گشته در برهوت جاهلیت عصر مدرن را به بازگشتی دوباره به معنویت و یکتاپرستی فراخواند.پیروزی انقلاب اسلامی، چه در داخل و چه در خارج از کشور، ناظران را با پدیده‏ای تازه در صحنه سیاسی جهان روبه‏رو ساخت. این پدیده بنا به ماهیت، اهداف و سرنوشت خود، در هیچ‏یک از معیارهای سیاسی جهان نمی‏گنجد.

انقلاب اسلامی ایران درشرایط ومقتضیات خاصی روی داد که سبب شد متغیرهای جدی و جدیدی در عرصه مطالعات مربوط به رهیافت انقلاب پدید آید وبسیاری از نظریه های کلاسیک و جدید در جامعه شناسی سیاسی انقلاب بازنگری و بازسازی شوند. تا پیش از وقوع انقلاب اسلامی، نظریه پردازان با بررسی نمونه های متعددی از انقلاب ها(نظیرانقلاب فرانسه، روسیه، چین و انقلاب های ضداستعماری دیگری که در قرن بیستم به وقوع پیوستند) و وجوه مشترک آنها، کوشیدند تا نظریه ای جهانشمول عرضه دارند تا درپرتو آن بتوانند هر انقلاب اجتماعی دیگری را تفسیر کنند و آینده جوامعی را که شرایط عینی و ذهنی آنها برای وقوع تحولات سیاسی آماده است، پیش بینی نمایند؛ ولی انقلاب اسلامی ایران به مثابه نظریه ای جدید، متغیرهای مختلف موجود در رهیافت های جامعه شناسانه و روان شناسانه انقلاب رامتحول کرد؛ چرا که این انقلاب از نظر پیدایش، چگونگی استمرار نهضت، مشارکت مردم، بسیج عمومی ونقش روحانیت درچارچوب نظریه های موجود قرار نمی گرفت. علاوه براین یکی از نتایج آشکارانقلاب اسلامی ایران، لغو نظریه های تک علتی در عرصه مطالعات انقلاب شناسی است. این انقلاب نشان دادکه تحلیل های افرادی چون«کرین برینتون»، «جورج اس پی تی»و«اسکاچ پل» و...که انقلاب را با رویگردانی قشرروشنفکر وطبقات متوسط جدیدازنظام پیشین همسو می دانند، به هیچ وجه با همه اجزای تشکیل دهنده جامعه که مظهربروزتحول سیاسی است، قابل مقایسه نیست.

انقلاب اسلامى در همه‏ى ابعاد فردى و اجتماعى، داخلى و خارجى، سياسى و اقتصادى و فرهنگى، اهداف بسيار بلندى براى مردم و دولت ترسيم نموده است.اين اهداف عمدتاً مأخوذ از قرآن و سنت بوده كه عمدتاً در كلام امام خمينى (ره) و شعارهاى مردم متجلى شده‏اند.اين اهداف درمنبع قانون اساسى بصورت رسمى و قانونى به تأييد و تصويب امام و امت رسيده‏اند. بطوربسيار عادى وعقلايى وحقانى، اين اهداف يكى از بهترين ملاك‏ها براى سنجش وضعيت كنونى نظام وارزيابى آثارونتايج انقلاب اسلامى هستندوهركس مى‏تواند بپرسد:

بعد از سه دهه ازوقوع انقلاب واستقرار نظام جديد، اهداف فوق چقدر محقق شده‏اند؟

ووضع موجود با اهداف فوق چقدر فاصله دارد؟

آيا اصولاً وضع موجود انقلاب و نظام در راستاى تحقق اهداف فوق هستند يا خير؟

اهداف انقلاب ونظام جمهورى اسلامى دراصل سوم قانون اساسى ترسيم شده‏است وهرخواننده‏اى مى‏تواند با مطالعه‏ى آنها وبا اتكاء به اخبارواطلاعاتى كه شخصاً از وضع موجود دارد نسبت به آثارونتايج انقلاب اسلامى ارزيابى وقضاوت نمايد.البته حق آن است كه اين سنجش دريك پژوهش گروهى وسيع و عميق متكى به آمار وارقام و اسناد صورت بپذيرد و نتيجه‏ى آن براى همگان تبيين شود.

مهمترین عوامل آسیب رسان به تحقق اهداف انقلاب :

درچشم‏اندازآینده چند چالش عمده درپیش روی انقلاب اسلامی است که می‏تواندباپیوند باآسیب‏های وارده تا این مرحله ومشکلات موجود وتشدید فعالیت‏های دشمنان انقلاب،آسیب رسان باشد.اهم آن عبارت است:

1- اتكا به درآمدهاي نفتي. 2- بیکاری افرادتحصيل كرده. 3- كاهش جمعيت جوان.4- عدم حرکت موزون و منسجم اقتصاد جامعه برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد. 5- موانع اقتصادی، فرهنگی درمسیرازدواج جوانان . 6- نا کارآمدی نظامهای فرهنگ سازداخلی. 7- اوج گیری انتظارات مردم ازدولت درکنارکاهش توان اقتصادی دولت.8-تلاشهای دائمی دشمنان اسلام و انقلاب و درمحاصره قراردادن ایران دربین کشورهای وابسته. 9- ایجاد بحران‏های منطقه‏ای در اطراف کشور و تلاش دائمی برای به انزوا کشاندن ایران در سطح جهانی. 10- به وجود نیامدن نظام آموزش عالی مناسب برای حل مسائل جامعه. 11- عدم شکل گیری نهاد برنامه‏ریزی مناسب برای تدوین برنامه‏های توسعه همه جانبه وپایداردر کشور.12- به وجود نیامدن نظامهای آماری، اطلاعاتی برای شناخت تحولات جامعه درابعاد مختلف به عنوان پشتوانه برای نظامهای برنامه ریزی. 13- به وجود نیامدن نظامهای نظارتی و ارزشیابی. 14- عدم شکل گیری بخش خصوصی سالم و فعال و در خدمت منافع ملی. 15- تخصیص غلط منابع اقتصادی به نفع افرادی که در کارهای فیزیکی جامعه ایفای نقش می‏کنند و به ضرر افرادی که در کارهای نرم افزاری و علوم انسانی فعالیت می‏نمایند.16- عدم انتقال علم و تکنولوژی مناسب به ساختارهای مختلف : اقتصادی، سیاسی، مدیریتی‏و فرهنگی.17- رشد نا متعادل و توسعه ناموزون مناطق مختلف کشور.18- عدم ایجاد یک نظام مالیاتی کارآمد.19- عدم شکل گیری ساختار نظارت عمومی مردم بر تصمیم‏گیری مدیران اجرایی و دستگاههای دولتی.  20- از بین رفتن حساسیت درمورد مصرف بیت المال واموال عمومی درفرهنگ رفتاری تصمیم گیرندگان و مديران.21- تخریب نظام قضاوت جامعه نسبت به عناصر حکومت و دولت . 22- بسته بودن دايره نخبگان.23- وجودفقرو شكاف طبقاتي. 24- وجود مراكز متعدد تصميم گيري.

جان كلام:

تاریخ انقلاب را باید نگاشت وهرروز آن را مرورکرد تا موریانه های غفلت ازدرون تهی مان نکنند. تاریخ انقلاب را باید برای نسل جوان انقلاب خواند تا بدانندکه نیاکانشان برای پیروزی وتداوم آن چه خون دل ها خورده اند، وچه شکنجه ها ومرارت ها وتبعیدها به جان خریده اند. باید به نسل جوان ونسل انقلاب یادآوری کرد تامیراث گرانسنگ انقلاب راارزان ازدست ندهند وآن را بیهوده درپای دنیاخواهی وشهوت طلبی نامحرمان ، نااهلان ، ناكثين، مارقين وقاسطين قربانی نکنند.

یاد تمامی شهیدان انقلاب اسلامی  گرامي وتا همیشه تاريخ پربار وكهن اين سرزمين رشيد سبز باد.

 

پنجشنبه : 10بهمن1392- 28ربيع الاول1435-30ژانويه2014

 

متهمان دیروز؛ مدعيان امروز - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۱۱ قبل از ظهر
1024x768 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

متهمان دیروز؛ مدعيان امروز                           

اسدالله افشار

 

کنفرانس ژنو۲ازروزچهارشنبه2بهمن1392-22ژانويه2014

باحضورنمایندگان۴۰کشوردرشهرمونتروسوئیس برگزارگرديده وتا روزجمعه 4بهمن1392-24ژانويه ادامه خواهدداشت.دراين كنفرانس دولت سوریه،ائتلاف مخالفان سوریه ومتحدان بین‌المللی آن‌ها ‌، شرکت دارند.اكنون باتوجه به فضاي بين المللي به وجودآمده ضروري به نظرمي رسد چند نكته را درخصوص سوريه ، اين كنفرانس ومخالفان سوريه يادآورشويم:  

يكم) از زمان آغاز بحران سوريه در بهمن ماه 1389، طبق آمار و ارقام ارايه شده از سوي سازمان ملل، تاكنون بيش از صد هزار نفر كشته شده و نزديك به دو و نيم ميليون آواره سوري به كشورهاي همجوار پناه برده‌اند. ضمن اينكه بيش از 4 ميليون نفر از مردم اين كشور هم به ترك خانه و شهرهاي خود و نقل مكان به ديگر شهرها و مناطق سوريه مجبور شده‌اند. براين اساس، بحران سوريه بحراني است كه نه تنها براي اين كشور نتايج وخيمي به همراه داشته است بلكه با تسري آن به ديگر كشورهاي منطقه باعث گرديده تا خاورميانه بعنوان منطقه بحران خيز، بحراني‌تر گردد.

دوم) كارشناسان براساس شواهدمعتقدند؛ بحران سوریه درپایان جنگ 33 روزه لبنان برنامه‌ریزی شد. جنگی که درپایان سال 1385 منجر به شکست رژیم صهیونیستی ازحزب‌الله لبنان شد. در بررسی‌های انجام‌شده از سوی کمیته وینوگرادکه متشکل از یک گروه 80 نفری ازشخصیت‌های حقوقی، نظامی، سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی بود علت شکست ارتش این رژیم در مقابل حزب‌الله را کمک‌های تسلیحاتی سوریه به آنها اعلام کردند.درآن زمان گفته شد که اگرقرار باشد معادله امنیتی به نفع اسرائیل عوض شود باید نظام سوریه تغییر کند و اساساً وضع فعلی سوریه که به عنوان عضو جبهه مقاومت فعالیت می‌کند دگرگون شود. ازآن سال به بعد آنها به دنبال این بودند که این تغییر وضعیت را در سوریه شروع کنند.

سوم)کنفرانس ژنو2 که درادامه کنفرانس سال90 ژنویک برگزار می‌شود بیشتر به این خاطر برگزارمی‌شودکه بحران‌آفرینی درسوریه به بن‌بست رسیده است و ازاین طریق مانع ازبین رفتن سرمایه‌های غرب دربحران سوریه شود.به همین خاطرکسی امیدی به نتیجه‌بخش بودن این کنفرانس نداردوکنفرانس ژنو2ازیک کنفرانس فعال به یک کنفرانس منفعل و ضعیف تبدیل شد.

چهارم)بازيگران اصلي اين كنفرانس، آمريكا وروسيه مي‌باشند. با اينكه واشنگتن ومسكو براي برگزاري نشست هم نظر بوده‌اند ولي اختلافات اساسي ميان آنان وجود داردكه درهمان روزنخست واظهارات وزراي خارجه اين دوكشوركاملاً نمايان بود.دراين ميان، دعوت بان كي مون ازايران براي شركت درژنو2 وسپس، پس گرفتن آن كه به يك رسوايي براي دبيركل سازمان ملل ودست اندركاران اين نشست تبديل شد ازحاشيه‌هاي مهم اين نشست بود.كاملاً واضح بود كه اين عقب‌نشيني دبيركل سازمان ملل دراثر فشارهاي آمريكا بوده است.دراين حال، بسياري ازناظران ايران راغايب بزرگ اين نشست عنوان كرده وتأكيدكردند بدون حضورايران به عنوان قدرت بزرگ منطقه،اميدي به حصول نتيجه ازژنو2وجود ندارد.

پنجم)اگرنگاهي به رويكرد طرف‌هاي درگيردربحران سوريه وطرف‌هاي حاضردرنشست ژنو2، بياندازيم، متوجه خواهيم شدكه اين نشست بربستراختلاف‌هاي بنياديني قرارگرفته است.ازيك سواختلاف نظرهاي شديدي بين گروه‌هاي معارض سوري كه خودرا"گروه‌هاي مخالف"مي‌نامند،وجود دارد، وازديگرسو،شكاف عميق بين كشورهاي شركت‌كننده دراين اجلاس برسرچگونگي رسيدن به يك راهكاربراي حل بحران ياد شده ديده مي‌شود كه اين امر باعث مي‌گردد تا نتيجه بخش بودن اين كنفرانس درسايه ترديد قرار گيرد.

ششم)برخي حاضران دراين نشست خود ازمتهمان قتل‌عام مردم سوريه هستند ونماينده واقعي مردم اين كشور نيستند. در واقع كساني كه اين مذاكرات را هدايت كرده و مدعي حمايت از سوري‌ها و منافع آنها هستند، كشورهايي هستند كه طي سه سال گذشته با حمايت‌هاي مالي وتسليحاتي ازبنيادگرايان به خشونت درمنطقه دامن زده‌اند.چنانچه درميان اين متهمان افرادي ازكشور‌هاي اروپايي هم حضوردارند.

نهايتا آنچه براي سوريه باقي مانده است كشوري آسيب ديده وجمعيتي آواره وبي‌سر پناه است.مسئول اين رويداد تروريست‌هاوخصوصا اعراب،ر‍ژيم صهيونيستي، آمريكايي‌ها واروپايي‌ها هستند كه درحال حاضر داعيه حمايت ازمردم سوريه را دارند. اين كشورها نه‌تنها نماينده واقعي مردم نبوده بلكه عامل اتفاقات ومصائب رخ داده نيزهستند.

هفتم)غربي‌ها، اعراب واسرائيلي‌ها به كرات ثابت كرده‌اندكه فقط به منافع خود فكرمي‌كنند وتنها مردم سوريه هستندكه شايستگي مديريت برسرنوشت كشورخود را دارند . لذاباتوجه به حضورنمايندگان كشورها در

 مذاكرات وتحريم آن توسط نمايندگان واقعي مردم ، اين مذاكرات به شكست خواهد انجاميد.زيرا اين كشورهاهيچ جايگاهي درميان اذهان مردم سوريه ندارند.

درمجموع مي‌توان گفت كه هر يك ازمخالفان وموافقان با دستوركارويژه خود وتفسيربه رأيي كه ازمصوبات ژنو1 دارند به نشست ژنو2 آمده اندكه اين امكان به نتيجه رسيدن به توافق دراين نشست را بسيارضعيف نشان مي‌دهد.حد‌اكثرنتيجه‌اي كه مي‌توان ازاين نشست انتظارداشت اين است كه در‌باره نشست ياحتي نشست‌هاي بعدي توافق شود. درچنين شرايطي تحولات ميداني است كه كماكان حرف اول رادرعرصه بحران سوريه خواهد زد.

با اين حال باتوجه به فضاي كنفرانس ژنو2وواقعيات جاري درسوريه،بسياربعيداست ؛اين كنفرانس نتيجه‌اي به همراه داشته باشد.

 

جمعه : 1392/11/4- 20ربيع الاول1435- 24ژانويه2014

ناتوانی آمریکا درتاثیرگذاری برتحولات خاورمیانه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۴۵ بعد از ظهر
1024x768

ناتوانی آمریکا درتاثیرگذاری برتحولات خاورمیانه             

 اسدالله افشار

يكم)دردوران جرج بوش پسر، طرح پرطمطراقی با عنوان خاورمیانه بزرگ مطرح شد. فارغ ازمسایل بسیاری که دراین طرح و حاشیه آن وجود داشت دوهدف عمده دراین طرح مورد توجه طراحان بود. هدف اول چاره جویی برای یک تناقض(پارادوکس)در سیاست خارجی آمریکا ودیگر یافتن راهکارهای جدی وعملی جهت تامین امنیت رژیم صهیونیستی. البته دراین طرح گامها به گونه ای دیده شده بودکه با تحقق هدف اول، مقصددوم هم حاصل می شد.اماآن تناقض درسیاست خارجی آمریکا که به شکل هجوگونه ای درآمده و هنوزهم آن مسیراستمراردارداین بودکه چگونه می شود آمریکای مدعی حقوق بشر، دموکراسی وارزش های انسانی،درمنطقه خاورمیانه ازمستبدترین ودیکتاتورترین و ضدترین ها علیه حقوق بشروانسانیت حمایت        می نمایدواتفاقاً همه این حکومت ها جزهم پیمانان ایالات متحده آمریکا هستند.سیاستمداران وطراحان خاورمیانه بزرگ با درکی که ازشرایط منطقه،افکارعمومی حاکمان دیکتاتورووضعیت رژیم صهیونیستی داشتنداین طرح را هوشمندانه ارائه کردندامادولت بوش بدلایل بسیارزیاد موفق نشداین طرح رااجرانماید.

دوم) تحولات حساس خاورمیانه در سال های اخیر، بیم وامیدهای فراوانی درمنطقه به دنبال داشته است.حل وفصل بحران هاي اين منطقه(مثل بحران لبنان، سوریه، مصر،بحرين، يمن ، اسرائیل و...)وسفرهای متعدد مقام‌های آمریکا به منطقه برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه(!)،درعین داشتن تبعات گوناگون برای سرنوشت منطقه،یک نقطه مشترک دارندکه تذکرمهمی به بازیگران اصلی این صحنه می‌دهد:ناتوانی آمریکا در تاثیرگذاری برتحولات خاورمیانه، روزبروزمشهودترمی‌شود وبازیگران منطقه‌ای درحال اثبات این مدعا هستند که بدون حضورآمریکا، بهترمی‌توانند به بحران‌ها و یافتن راه‌حل برای آنها بیاندیشند.

سوم) با فروپاشی شوروی وخارج شدن رقیب دیرینه وبرهم خوردن موازنه قدرت باعث شد که ایالات متحده آمریکا احساس کند که زمینه سلطه بلامنازع غرب به رهبری آمریکا فراهم شده است وفرصت طلائی در جهت تثبیت قدرت یک جانبه گرائی وزمان مناسب برای اعمال قدرت واجرای استراتژی جدید آمریکا برای جهان فراهم شده است درچنین شرایطی حادثه مشکوک وپرابهام یعنی حمله به ساختمان های دوقلوی آمریکا که به حادثه 11 سپتامبر معروف گشت به وقوع پیوست.که بلافاصله آمریکا با نشانه رفت بسوی خاورمیانه با شعار مبارزه با تروریست، حقوق بشرو... با حضورنظامی دراین منطقه پروژه برای عملیاتی کردن استراتژی جدید این کشور برای جهان کلید خورد.ایالات متحده آمریکا برای اجرائی کردن طرح خاورمیانه بزرگ(Greate Mddle East) که شاه بیت آن سلطه غرب درلوای دموکراسی غربی است حمله نظامی خود را به خاورمیانه آغازنمودکه این حمله وحضورنظامی تاثیرات زیادی رادرمنطقه خاورمیانه بعنوان هسته مرکزی بیش ازدیگر نقاط جهان تحت تأثیراین حادثه قرارداد؛كه البته آمريكابه طوركامل به هيچ يك ازاهداف استعماري ازپيش تعيين شده خود دركشورهاي مدنظرنائل نيامدوشدآنچه كه امروزشاهد آن درخاورميانه هستيم وهرگوشه اي ازاين منطقه تبديل به باروت شده است ، كه هرلحظه امكان انفجارآن مي تواند جهان راباخطرنابودي مواجه سازد.

چهارم)تحرکات سیاسی ودیپلماتیک، چانه زنی های سیاسی با قدرت های هم سنگ و هم وزن درتعاملات بین المللی،استراتژی خبری ورسانه ای وتبلیغات بنگاه های بزرگ خبرپراکنی وامپراطوری های گسترده و اختاپوسی خبری استکباری،استفاده ازنفوذ ولابی غیرقابل انکاروغیرموجه آمریکادرنهادها وسازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل وشورای امنیت وپیمان آتلانتیک شمالی ناتووگروه های کوچکترمانندکشورهای صنعتی ونیز نهادهای اقماری مانند بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، آژانس بین المللی انرژی اتمی و... همگی بگونه ای سازماندهی وجهت دهی می شوند که کاخ سفید رادرنیل به اهداف آمریکا درخاورمیانه یاری نماید.

پنجم)استراتژی تهدید نرم، تحریم اقتصادی، تهدید نظامی، راه اندازی وتحریک انقلاب های رنگین، حمایت ازحکومت های دست نشانده ودولت های همسو، سنگ اندازی درمسیر موفقیت وپیشرفت کشورهای مخالف وحمایت ازاپوزیسیون های داخلی درآنها، تلاش جهت روی کارآمدن گروه ها وشخصیت های سیاسی نزدیک به آمریکا درمنطقه، امنیتی نمودن خاورمیانه وایجاد فضای رعب ووحشت درمنطقه وایجاد بدبینی و بدگمانی بین کشورها،دروغ پردازی وشایعه پراکنی، سیاه نمایی و... برخی ازبرنامه های آمریکا درتحقق اهدافش در خاورمیانه است. شوی مضحک و نخ نمای مبارزه با تروریسم، دفاع ازحقوق بشر، صدوروبرقراری دموکراسی، مبارزه بااستبداد و... نیزتلاشی جهت پوشش نهادن براهداف واقعی و خطرناک آمریکا درمنطقه و نیزکسب اجماع نسبی جهانی وایجاد بسترروانی مناسب درسطح دنیا برای توجیه وهمراهی با اقدامات آمریکائیان است.

 

 

پنجشنبه : 1392/11/3- 21ربيع الاول1435- 23ژانويه2014

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

خانواده ، تربيّت و سازندگی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۵۷ قبل از ظهر

1024x768

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

خانواده ، تربيّت و سازندگی                                 

  اسدالله افشار

 

خانه کانونی مقدس ونخستين پايگاه برای تربيّت ، سازندگی وحتی آفرينندگی انسان است.اين کانون گرم وروشن که مبتنی بردورکن عاطفه وخرد است می تواند افرادی بپروراند آزاد،آگاه ،آشنا به حدود و وظايف ومسئوليت،سرباز، نگهدارخود وجامعه خويش.خانه می تواندآموزشگاهی باشد که درآن افراد درس مهر ، آشتی، بردباری ،ايمان، اخلاق وتعادل را می آموزند يا مدرسه ای که درآن درس کينه وانتقام ، ترشروئی ، نابکاری،خيانت ودوروئی آموخته می شود. با همه نفودهائی که آدمی درطول مدت حيات ازجامعه و مدرسه و همبازيها می گيرد باز نفوذ خانواده دراوبيشتروتا پايان عمردراو وجود دارد به  همين نظرازنظر عالمان تربيت نقش خانواده نقشی فوق العاده ومؤثر ترازنقش ديگرمؤسسات است. خانواده درفرزندان سازندگی ايجاد می کنند، آنها را به مبانی فرهنگی ، دانش ، آگاهی های روزمجهز می سازند طريق زندگی صحيح وآداب اجتماعی رامی آموزند، درس مهرواخلاق به فرزندان می دهندوبالاخره آنان را به اخلاق وادب مجهزمی نمايند.محيط خانواده مدرسه اي است که می تواند استعدادهای درونی اطفال رابپرورد وبه آنها درس عزت نفس وشخصيت،رشادت وشهامت، بخشش وسخاوت وساير سجايای انسانی را بياموزدنه کود کستان.

دامن پدرومادراولين محيط مقدس تربيت انسان دردوران کودکی است . خوشبخت قرزندانيکه پدران و مادران پاکدل وبا ايمان بخوبی درتربيت ايشان کوشيدند وکودکان راازاول با فضيلت بارآوردند . دين مبين اسلام به چنين پدرومادری احترام بسيارکرده واحسان به آنان را بعد ازپرستش خدا توصيه فرموده است، به فرزندان سفارش کرده  که دربرابرآنها مؤدّب ومتواضع باشند وبه پاس تربيت درباره پدرومادر دعای خير کنند .

پدران ومادران ازنظردينی و علمی موظفند درراه احترام به کودکان واحياء شخصيت آنان ازتمام فرصت ها استفاده کنند وازعملی که مستقيم يا غيرمستقيم موجب تحقيروتوهين فرزندان است اجتناب نمايند، زيرا اهانتهای دوران کودکی،شخصيت واستقلال طفل رادرهم می شکند واورادچاربيماری"عقده حقارت"      می کند. گاهی اين حالت روانی تا پايان زندگی باقی می ماند ودربعضی ازمواقع بيمارراازصراط مستقيم منحرف نموده وعملااورا به کارهای ناپسندواميدارد. يکی ازوظائف اولياء ، درراه پرورش صحيح شخصيت کودکان حفظ عدل وتوازن بين آنها است . پدران ومادرانی که چند فرزند دارند لازم است درطرزرفتارو کفيت احترام نسبت به هرکودکی مراعات شخصيت سايرکودکان خود را بنمايند، تمام آنها را عملاً فرزند خود بحساب آورند و با همه عادلانه و بطور متساوی رفتار نمايند .

حضرت علی(ع) بدون مبالغه يک انسان کامل ويک شخصيت نمونه ای درجهان بشريت است. کليه صفات انسانی وملکات فاضله اخلاقی بنحواکمل دروجود اين مرد الهی آشکاراست . اومعلم مدرسه انسانيت ومثل اعلای بشرمتکامل است.دوست ودشمن،مسلم وغيرمسلم وخلاصه هرکس که تاريخ درخشان زندگی اين رادمرد رامطالعه کنددربرابراوسرتعظيم فرودمی آورد.اين شخصيت بزرگ الهی درکمال صراحت به پرورشهای دوران کودکی خود تکيه می کند وازتربيت های عاطفی وعقلی خويش که درخردسالی فرا گرفته سخن می گويد وبه مربی لايق وبزرگوار خود يعنی پيغمبرگرامی اسلام (ص) مباهات می نمايد .

 

سه شنبه: 1392/11/1- 19ربيع الاول1435-21ژانويه2014

 

مذاکرات ژنو2 وحضورکشورهاي جنگ افروز - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۵۵ قبل از ظهر

1024x768

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

مذاکرات ژنو2 وحضورکشورهاي جنگ افروز             

 اسدالله افشار

 

خبرگزاری‌ها ازتشکیل نشست ژنو۲ برای بحران سوریه دردوم بهمن‌ماه خبرداده‌اند.ائتلاف ملی»که تشکل اصلی علیه دولت بشاراسداست درنشست ژنو۲شرکت خواهدکرد.اين تشکل دارای۱۲۰عضواست ومرکزآن درترکیه مي باشد.دولتهاي آمریکا،عربستان،ترکیه وقطرخواهان شرکت ائتلاف ملی درژنو ۲هستند. درسوی دیگرایران، روسیه وسوریه درنشست خود درمسکو برای هماهنگی مواضع تشکیل جلسه دادند وگفتگو کردند.

عليرغم مخالفت آمریکا ودولت عربستان باحضورايران دراين نشست ، دولت‌های روسیه،آلمان وانگلیس با بیان اهمیت جایگاه ایران درخاورمیانه ودر موضوع بحران درسوریه، خواهان دعوت رسمی ازجمهوری اسلامی ایران برای شرکت درنشست ژنو۲ شده‌اندكه اين امرنيزمحقق گرديدوايران نيزدراين نشست فعالانه حضوري دلگرم كننده براي دفاع ازحقوق ملت مظلوم وبي دفاع سوريه خواهدداشت. کنفرانس ژنو۲برای حل بحران سوریه بايدواقعیت هارامدنظرقراداده وازحقوق ملت سوريه بدون قيدوشرط حمايت ودفاع نمايد. كارشناسان معتقدند اين كنفرانس بايد نكات زيررا براي دستيابي به يك صلح پايدارمنظورنظرقراردهند:

1-بحران سوریه راه‌حل نظامی نداردوباید ازطریق سیاسی وگفتگو پایان یابد.2-آتش‌بس فوری ضروری‌ترین اقدام برای آغازمرحله سیاسی وادامه گفتگوها تا رسیدن به راه‌حل نهایی است.3- احترام به آراء مردم این کشورازطریق برگزاري انتخابات ملی وآزاد.4- ضرورت ممانعت ازادامه خشونت توسط گروه‌های تروریستی درداخل سوریه. 5- تعهد قدرت هاي درگيربرعدم تجهيزگروه هاي تروريستي وخلع سلاح آنان.6- امنيت وآزادي حق مردم سوريه است وبايد اين مهم دراين نشست تأمين گردد.7- خواست جامعه جهاني خاتمه جنگ سه ساله درسوريه است و نشست آتي ژنو2بايد اين خواست بين المللي رامحقق سازد.

جان كلام :

کشورسوريه که امروز محل جنگ کشورهاي ديگرشده است، سابقه‌اي بس درازدرتاريخ دارد که مورخان، اين قدمت را به حدود پنج هزارسال پيش ‍ مي‌رسانند. شهردمشق که پايتخت سوريه‌ است رادروازه تاريخ مي‌نامند ومعروف است که اين شهرازکهن‌ترين شهرهاي جهان مي‌باشدکه از8 تا 10هزارسال قبل ازميلاد پيوسته محل سکونت انسان بوده‌است و به اين دليل آن را اولين پايتخت دنيا مي‌نامند. اين کشور با اين تاريخ و قدمت در اين روزها محل دعواي فرقه اي و مذهبي وبين المللي برخي از کشورها شده است به طوري که قدرتهاي بزرگ براي نشان دادن قدرت وتواناييهاي خود و با کمک گرفتن ازکشورهاي منطقه باعث تشديد اين جنگ خواهند شد. مذاکرات ژنو2باحضورپررنگ کشورهاي جنگ افروزدرروزهاي آتي برگزارخواهد شد اما بايد دانست که اين جنگ جزبا کناره گيري کشورهاي مداخله گروسپردن مسئوليت به خود مردم سوريه به پايان نخواهد رسيد.

 

سه شنبه: 1392/11/1- 19ربيع الاول1435- 21ژانويه2014

 

طلوع فجردر17ربيع‌الاول - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۳۷ بعد از ظهر

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

  طلوع فجردر17ربيع‌الاول                          

    اسدالله افشار

 

یکم) درباب میلاد حضرت محمد(ص) :

17ربيع‌الاول زمين وآسمان مکه نورباران شدزمین وآسمان مکه نورباران بود و موج عطر گل می‌پیچید، امید زندگی در جان موجودات می‌جوشید، هوا آغشته ازعطر بهاران بود، شبی رویایی به‌شهر مکه می‌خندید، صدای حمد و تهلیل شباویزان خوش آهنگ به سوی کهکشان روانه بود. سپیده دم جمعه ۱۷ربیع‌الاول سال عام‌الفیل، ۵۷۱سال پس ازمیلاد مسیح (مطابق با ۲۸نیسان نوری) درگوشه‌ای ازحجاز و در نزدیکی کانون یکتا پرستی "کعبه" در منطقه‌ای به نام شعب ابیطالب، نوری به سوی آسمان بلند شد و محمد (ص) در حالیکه ذکر"الله‌اکبرالحمدالله کثیرا وسبحان‌الله بکره واصیلا" برلب داشت، گام بر جهان خاکی نهاد. پسری زیباتراز ماه و تابنده تر از خورشید چشم بر جهان گشود، محمد(ص) درحالی متولد شد که پنج ماه ازوفات پدرش عبدالله می‌گذشت و او هیچگاه موفق به دیدارپدرنشد ودردامان پرمهر مادروزیرنظرعبدالمطلب پرورش یافت.

آتشكده آذرگشسب، با طلوع حضرتش، به خاموشي مي گرايد، به نشان فرومردن فروغ دروغين آتش اهورايي، درجلوه جمال الهي وجلال كبريايي. واين"صبح صادق"رسيدن "روز" را نويد مي دهد، پس ازشب ديجور و ظلمت ظلم، پس ازقرن ها قساوت وسالها سفاهت. و با اين ميلاد لرزه وشكاف، دركاخ"كسري"مي افتد،به نشانه اينكه ازاين پس"كعبه"كوي عشق است وسكوي آزادي.وبناي يادبودعدالت وبرابري وتوحيد، وسمبل قيام مردم وقوام امت ورمزخضوع، دربرابرفقط "الله".

به بركت ميلادمحمد(ص) چهره ي جهان دگرگون شد، شرك ها به توحيد مبدل گشت، عبادت خدا جاي اطاعت از طاغوت ها را گرفت، نفاق ها به يكرنگي گرائيد و خصومت ها و دشمني هاي چندين ساله، به "اخوت اسلامي" تبديل شد، مهاجر و انصار، برادر شدند و عرب و عجم، يار هم گشتند و سفيد و سياه برابر گرديدند.

او هرگزدر واژه‏ها نمى‏گنجد وفراترازآن است. انسان‏كاملى كه تمام افلاك و موجودات را خدا به خاطر او آفريد واگراو نبود، هيچ چيز نبود. «لولاك لما خلقت الافلاك‏» والاانسانى كه تا قاب قوسين او ادنى بالا رفت و به جايى رسيد كه‏جبرئيل آن ملك مقرب وواسطه وحى الهى به آنجا هرگزنرسد وبا صراحت‏به او عرض كرد: اگر يك مو بالاتر روم به نور تجلى‏بسوزد پرم. ولى رسول الله رفت و به جايى رفت كه نه در خرد آيدو نه بر ورق نگاشته شود و نه حتى در وهم وخيال! اوست كسى كه‏خدايش درباره‏اش فرمود:«و انك لعلى خلق عظيم‏» پس مابه جاى‏اينكه حرفى بزنيم كه نه آغازش ونه انجامش ما را به جايى‏مى‏رساند چرا كه جز آفريده‏اش وبرادرش كسى اورا نخواهد شناخت‏«يا على ما عرف الله الاانا وانت وما عرفنى الا الله وانت وما عرفك الا الله وانا»پس روااست كه لب فرو بنديم وسخن كمترگوئيم. بيائيم دراين سخن ربانى كه پيامبررا داراى منشى سترگ واخلاقى عظيم معرفى مى‏كند بيانديشيم واززبان روايت نمى ازاين‏اقيانوس پرفيض برگيريم، شايد برخى عزيزان به كار بندند وازرسول الله(ص)الگوى زندگى بگيرند كه قرآن فرمود:«و لكم فى رسول‏الله اسوه حسنه‏» .

ميلاد حضرت محمد (ص) نقطه عطفي درتاريخ کهن انسان وسرآغازي بر تحول زندگي بشري برکره خاکي است روزي که سرآغاز دگرگوني تفکر انديشه ورزوخداگونه انسان برعالم امکان است. ميلاد نبي اکرم(ص) نقطه عطف تحول تاريخ انسان است، تحول درتاريخ و تمدن بشري وفرهنگ عظيم انساني. سرآغازاين حرکت فراگيرازجزيره العرب شروع شد وسپس همه جهان را درنورديد وفرهنگ بشري رامتحول و دگرگون ساخت.

دوم ) درباب میلاد امام جعفرصادق (ع) :

روزولادت رسول اکرم (ص) وروزولادت امام ششم امام صادق (ع) با هم مصادف شده و دوولادت بزرگ در این روز واقع شده است. امام جعفرصادق(ع) روز جمعه، هنگام طلوع فجرو به‌روایتی در روزدوشنبه، ۱۷ربیع الاول سال ۸۳قمری دیده به جهان گشود وعالم انسانی را با انوار طیبه خویش تابناک کرد. پدرش امام محمد باقر(ع) وی را به نام عموی نیاکانش جعفرطیار،"جعفر" نام نهاد، حضرت جعفربن محمد (ع)دارای یک کنیه معروف به نام "ابوعبدالله" ودوکنیه به نامهای "ابواسماعیل" و"ابوموسی" ودارای القاب صادق، صابر، طاهر و فاضل است.مادر گرامی امام جعفرصادق (ع)، فاطمه، معروف به "ام فروه" اززنان نیکوکار عصر خویش بود وازلحاظ فضیلت ومنقبت، سرآمدزنان روزگارخود بشمارمی‌آمد. امام جعفرصادق(ع) مدت۱۲سال، حیات با برکت جدش امام زین العابدین (ع) را درک کرد وازمکتب تربیتی وعلمی وی بهره وافریافت،همچنین آن حضرت مدت ۳۲سال ازوجود شریف پدرش امام محمد باقر(ع) برخوردار بود ودرتمام رویدادهای مهم درکنارپدرارجمندش قرارداشت. مدت امامت امام جعفرصادق (۳۳سال و۱۰ماه) بود و در ایام زندگی با برکتش با خلافت غاصبانه چند تن از خلفای اموی و دو تن از خلفای عباسی معاصر بود.

درخاتمه اين قلم ؛ میلاد مسعود پیامبراکرم (ص) وامام جعفرصادق (ع) را به تمامي مسلمانان جهان خاصه شيفتگان اهل بيت درايران،تبريك وتهنیت گفته واميدواراست جهان بشريت درمسيراين برگزيدگان وآيات نوراني الهي قدم برداشته وبه سرمنزل مقصود نائل آيند. 

 

 

پنجشنبه :1392/10/26- 13ربيع الاول1435- 15ژانويه2014

تروريسم ، امنيت ، باج خواهي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۲۲ بعد از ظهر
800x600 Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* /*]]>*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-bidi-font-family:Arial;}

تروريسم ، امنيت ، باج خواهي                             

اسدالله افشار

يكم)تروريسم بين‌المللي يك معضل جهاني است. مهم‌تر آنكه تعداد چشم‌گيري ازاقدامات تروريستي عليه مسلمانان يا در داخل سرزمين‌هاي اسلامي واحيانا مستند يا منتسب به آنان انجام مي‌شود.از سوي ديگر، امنيت ازنيازهاي اوليه زندگي اجتماعي و برخورداري از آن ازآرمان‌هاي ديرين بشري است. كابوسِ وحشتناكِ ترس ناشي ازتجاوز، ظلم و تهديد و ارعاب همواره عامل ناگواري، ركود و نوميدي انسان در زندگي جمعي بوده است. رهايي ازاين كابوس واحساس امنيت در برابرعواملي كه آرامش زندگي وحقوق فرد و جامعه را به مخاطره مي‌افكنده و زندگي وآزادي وآسايش انسان را مورد تهديد قرار مي‌داده، هم وظيفه نخستين و غيرقابل انكارهمه حكومت‌ها، خواه ديني و خواه سكولار است و هم نيازمند تلاش جمعي همه ملت‌ها و بلكه يكايك ابناي بشراست؛ زيراامنيت حالتي نيست كه با فعاليت فردي و يا يك‌جانبه تحقق پذيرد، بلكه دراين راه تشريك مساعي افراد براي تأمين امنيت ملّي ومشاركت همگاني در تأمين امنيت جهاني اجتناب‌ناپذير است.تروريا ايجاد رعب و وحشت نيزازعوامل مهم تهديدكننده امنيت در سطح بين‌المللي است. ازاين‌رو، مقابله با تمام عوامل سلب امنيت درهرشكل وقالبي كه باشدـ ازجمله تروريسم ـ مسئوليت همگاني است؛ زيرا بي‌شك،كليه عوامل تهديدكننده امنيت ازمصاديق «منكر»، يعني زشتي و پليدي و ضد ارزش، هستند و مقابله با آنها مصداق «نهي از منكر» وزمينه تحقق «معروف» خواهد بود.

دوم) ابهام درمفهوم «ترور» و«تروريسم» موجب ناكامي در مبارزه جدّي با آن مي‌شود؛ زيرا ناكامي جامعه بين‌المللي درتعريف «تروريسم»، علتي سياسي دارد، نه فني. دولت‌هاي سرخورده و ناتوان يا آنها كه قرباني جرايم اقتصادي و اجتماعي هستند يا چنين چهره‌اي از خود ترسيم مي‌كنند، از گردن نهادن به تعريفي صرفا شكلي يا مبتني بر واقعيات از تروريسم سر باز مي‌زنند. اين دولت‌ها، بي‌آنكه آشكارا تروريسم را بستايند، تلويحا آن را توجيه مي‌كنند و غالبا آن را آخرين حربه ضعفا به شمار مي‌آورند؛همان‌گونه كه دولت‌هاي سلطه‌خواه و متجاوز با سوء استفاده از قدرت و نفوذ خود در مجامع بين‌المللي و رسانه‌هاي جهاني، تجاوزگري را «دفاع»، و دفاع يك ملت از حق تعيين سرنوشت و حاكميت سرزميني خود را «ترور، خشونت و تهديد» مي‌نامند؛ آنچنان‌كه در برخورد اسرائيل غاصب عليه ملت مظلوم فلسطين و «حزب‌اللّه» لبنان صورت مي‌گيرد.

سوم)درتبليغات مافيايي تروريسم، اثري وحرفي ازدموكراسي،آزادي،عدالت، علم، فرهنگ، ادبيات، هنر،سياست وحتي بازيهاي برابرنيست. هرچه هست،رگويي وتوهين وتحقير است.خط دادنها وخط خوردنهاوخط زدنهاوخط كشيهاي قرون وسطايي است.

هرچه هست،رسيدن سريع،نامشروع،غيردموكراتيك، باج خواهانه وطلبكارانه، به سوي قدرت سياسي است بدون اين كه حداقلهاي پرنسيبها وبازيهاي سياسي يا حتي نظامي، درنظر گرفته شود. بازي، هرچه هست، ازنوع يك طرفه ومفت بري تمام عياراست!نگاهي به تبليغات روزمافياي تروريسم ، گوياي حساسيت ونگراني شديد سياستهاي مافيا دردوران جديد است. مافيايي كه براي به دربردن تروريسم اززير تيغ دموكراسي ومردم، به هرترفند ودستاويزي چنگ مي زند تا شايد چند صباحي برعمر تروريسم و باج خواهي، بيافزايد.

چهارم) تروريسم درتاريخ جوامع بشري هميشه بوده، اما چيزي كه آن را مرگبارتر كرده، توليد سلاح هاي مدرن است و بدين خاطر ما آن را يك پديده نوظهور در جوامع اسلامي مي ناميم كه متأسفانه تبديل به يك فرهنگ اعتقادي در ميان قشري ترين افراد شده است و به همين دليل، هم ابعاد گسترده و بي سابقه اي يافته است و هم مردم بي گناه غيرنظامي و دور از صحنه نبرد را هدف مي گيرد.همه اين ويژگي هايي كه برشمرديم، دقيقا از زماني عارض جامعه بشري شده است كه ايالات متحده آمريكا پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 به منطقه لشكركشي كرده است.

پنجم) دربد زمانه‌ای زندگی می‌کنيم!در زمانه‌ای که بانکداران و نزولخواران جهانی که هراس انگيزترين نظام تا بن دندان مسلح امپرياليستی تاريخ را هدايت می‌کنند امروز مدعی بسط آزادی و دموکراسی درجهان شده‌اند.

والبته مردم وجامعه آمريکاخوداولين قربانيان اين هيولای جديد الخلقه‌اند. هيولايی که امروز با شعارمبارزه باتروريسم درپی تحقق بخشيدن به مخوفترين نظام توتاليترتاريخ بشراست. نظامی که با بردن دوربين‌های جاسوسی وميکروفونهای شنود به اعماق خانه‌‌ها وکنترل ذهن‌ها با هزاران کانال تلوزيونی ماهواره‌ای در پی ايجاد جامعه ١٩٨٤ جورج اورول درنيمه نخست ازاولين دهه هزاره سوم ميلادی است.

آری! در بد زمانه‌ای زندگی می‌کنيم!درزمانه‌ای که بنيادگرايان ارتجاعی دست دردست باندهای مخوف تجارت مواد مخدر، امروز مدعی استقلال طلبی و عدالت خواهی و مبارزه با "امپرياليسم" شده‌اند. والبته مبارزه ضد امپرياليستی!! آنان منفجر کردن اتوبوس‌های حامل شاگردان مدرسه و توريستها و يا زنانی است که برای خريد از خانه خارج شده‌اند،ويا انفجارمراسم عروسی ومنفجر کردن خانه‌های مسکونی است که در آنها زنان و کودکان بی‌گناه زندگی می‌کنند. ننگ و نفرت ابدی براين باصطلاح "مجاهدان ضدامپرياليسم" و جهادشان وسازمانهای جهنمی که آنها راهدايت می‌کنند.چه کسانی رامی‌خواهند فريب دهند؟ وگمان می‌کنند تا به کی مردم دنيا فريب اين بازی مشمئزكننده آنهاراخواهند خورد؟

 

چهارشنبه: 1392/10/25- 13ربيع الاول1435- 15‍ژانويه2014

تعميق بصيرت، وحـدت ود شمن شنا سي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۵۰ قبل از ظهر
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

تعميق بصيرت، وحـدت ود شمن شنا سي              

اسدالله افشار

 با وقوع انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷، حساسيت دشمنان اسلام براي ايجاد اختلاف و پراكندگي در ميان مسلمانان بيشتر شد. بنابراين حضرت امام خميني(ره) با درك اين موضوع كه دو مذهب تشيع و تسنن كه از پيروان زيادي در سراسر جهان برخوردار هستند، هر اندازه بتوانند ديدگاه‌هاي خود را به يكديگر نزديك كنند، تأثير بسيار مهم و ارزشمندي دراعتلا وعزت وسربلندي مسلمان درجهاني كنوني خواهند داشت و توطئه‌هاي هرروزه آن‌ها را نقش برآب خواهند كرد،روزهاي دوازدهم تا هفدهم ربيع الاول را تحت عنوان «هفته وحدت» نام گذاري كردند. ويكي ازمهم‌ترين راه‌هاي ايجاد وحدت ميان جامعه مسلمين را عرضه نمودند.

گرامي باد هفته ي وحدت، كه در آن ميثاق ها تحكيم مي شود، پبمان ها استوارترمي گردد، خون ها درهم مي جوشد، دست ها و بازوها درهم قرار مي گيرد، چهره ها بر يكديگر لبخند پبروزي و صفا مي زند، قشرها همه باهمند، امت، يكپارچه و منسجم است و شيعه و سني، به ياد سالروز ميلاد رسول گرامي اسلام (ص)، با هم و در كنار هم، دريك راه و به سوي يك هدف سرود وحدت مي خوانند.قبله ي مشترك، رسول مشترك، كتاب واحد و رهبر واحد، وحدت بخش قشرهاي اين امت است. گرامي باد هفته وحدت، سالروز ولادت پيامبر رحمت و مربي انسانها و سفيرگرانقدرالهي به سوي مردم.گرامي باد هفته وحدت كه در بردارنده ولادت ششمين پبشواي شيعه است.گرامي باد هفته ي وحدت،كه خنثي كننده ي توطئه هاي دشمنان،درمسير     تفرقه افكني است.

وحدت ويكپارچگى مسلمانان ولزوم اتحاد واتفاق كلمه ميان ايشان بلكه ضرورت توحيد كلمه برمحوركلمه توحيد براى همه موحدان وخداپرستان روى زمين،ازتعاليم وآموزشهاى اساسى آيين اسلام وازاصول فرهنگ قرآنى است.قرآن كريم يكى ازعمده ‏ترين وسازنده ‏ترين اهداف رسالت رسول اكرم(ص)راتأليف قلوب وايجاد انس وتفاهم به جاى خصومت ودشمنى بيان مى‏داردواگركسى درتاريخ، به ديده عبرت بنگرد اين معنى راازشاهكارهاى رسالت محمدى (ص)مى‏يابد.«واعتصموابحبل الله جميعا ولاتفرقوا:همگى به حبل ورشته خداوندى چنگ بزنيد وپراكنده نگرديد.»

طرح انديشه«وحدت جهان اسلام‏» يكى ازمشغوليت‏ هاى فكرى ديرينه واساسى حضرت امام (ره) بود كه او در طول دوران فعاليت اجتماعى - سياسى خود چه قبل ازپيروزى «انقلاب‏» اسلامى وچه بعد ازآن لحظه ‏اى از آن غفلت نورزيد.وفادارى صادقانه امام به «وحدت‏» نه تنها او را به برجسته‏ ترين شخصيت انقلابى جهان اسلام تبديل نمود، بلكه او توانست درميان فرقه ‏هاى اسلامى مختلف نيزجايگاه بس رفيعى كسب نمايد.

استراتژى مبارزاتى امام (ره)؛درجهت ايجاد بستروشرايط لازم براى تحقق وحدت و هميارى در جهان اسلام، اصولا روى دومحور عمده تمركزيافته است:«حركت فكرى - فرهنگى‏» و«حركت‏ سياسى - عملى‏». امام (ره) با توجه به مراحل مبارزه،«تعليم وتربيت‏» سياسى رازيربناى حركت ‏سياسى دانسته واولين وظيفه مردم رادر تحقق وتوسعه، امر«تبليغ‏»و«تعليم‏»قرارداده است.

پيام گران سنگ هفته وحدت اين است که بدانيم پافشاري برتاريخ، قشري گري است وبها دادن به اختلافات ظاهري، سطحي نگري. بايد ميراث نبوت را پاس داريم تا به قهقراي جهل و ظلمت سقوط نکنيم. پيام هفته وحدت اين است که بادست اتّحاد و ذهن هوشيار، درسايه دستورات پيامبرخدا وعترت پاک آن حضرت، مجال ازتفرقه افکني بيگانگان بگيريم. پيام هفته وحدت اين است که درسايه قرآن وسنت وسيره رسول اکرم(ص)، وحدت و يک رنگي خود را حفظ کنيم. در سايه امامت و ولايت، صراط مستقيم جمهوري اسلامي را بپيماييم وجزدرمقابل خدا ورسولش براي کسي سرخَم نکنيم.

بدون شک عزت وسربلندی و تعالی هرامت دریگانگی وهم بستگی آنهاست.اتحاد واتفاق بزرگ ترین عامل قدرت وشوکت هرجامعه وامت، ودرمقابل، ذلت وسرافکندگی وسقوط هرامت درتفرقه وپراکندگی آن نهفته است. برهمین اساس حضرت علی (ع)درخطبه 192 نهج البلاغه با بیان سرگذشت امت های پیشین، مردم را به عبرت گرفتن ازسرنوشت آنها وتفکردرعلل تعالی وسقوط آنها، فرا خوانده وبعد ازتحلیل این امر، مسلمانان را به کارهایی که موجب عزت وشوکت وقدرتشان می شود، تشویق فرموده است. آن حضرت چنین می فرمایند:«آن اموری که موجب عزت وشوکت امت های گذشته شد، دوری گزیدن ازپراکندگی و همت گماشتن وتوصیه وترغیب یکدیگربه رعایت هم بستگی بود.آنها ازهرامری که ستون فقرات امتشان را می شکست و قدرتشان راسست می کرد، دوری می گزیدند».

اين قلم اطمينان دارد همان‌گونه که تاکنون مردم آگاه وولايتمدارايران اسلامي خود را به عنوان الگوي مناسب وحدت وهمـدلي بـراي سـايـر مسلمانان جهـان معرفي کـرده انـد، با تعميق بصيرت، وحـدت و دشمن شناسي خودکماکان توطئه‌هاي استکبار جهاني وضد انقلاب داخلي و خارجي را با هوشمندي، اقتدار و صلابت خنثي نموده و با حضور خود در صحنه هاي مختلف دفاع ازاسلام وانقلاب زمينه برپايي حکومت عدل جهاني را فراهم خواهند آورد.

 

 

سه شنبه : 1392/10/24- 12ربيع الاول1435- 14ژانويه2014


سوريه؛ ‍ژنو2وتحليل ها - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۲۵ قبل از ظهر

  سوريه؛ ‍ژنو2وتحليل ها                  

   اسدالله افشار

مرکزآوارگان درسازمان ملل باهشداردرباره قحطی سوریه گزارش داده است که هم‌اکنون ۵۲ میلیون نفر آواره جنگی درجهان وجود دارند که بیش از۶ میلیون نفر آنان را شهروندان سوریه تشکیل می‌دهند. در این آمار تعداد پناهندگان سوری به کشورهای همسایه، در لبنان بیش از۸۰۰ هزار نفر، دراردن ۶۰۰ هزار نفر و در ترکیه بیش از۵ر۲ میلیون نفرگزارش شده است. درخواست سازمان ملل جمع‌آوری ۵ر۶ میلیارد دلار برای کمک به آوارگان سوریه است که به آن نیاز فوری دارد. سازمان جهانی غذا نسبت به خطر قحطی درسوریه هشدارداد واعلام کرد اگربحران جنگ دراین کشورادامه یابد، تا یک سال دیگر۷۵ درصد سوری‌ها به کمک خارجی‌ وابسته خواهند بود. این سازمان اوضاع سوریه راوخیم‌ترین بحران انسانی دهه‌های اخیر توصیف و اعلام کرد که حدود نیمی از جمعیت سوریه درمرز گرسنگی قراردارند و حدود یک سوم مردم به صورت مبرم وفوری به کمک غذایی نیازمند هستند.هم‌اکنون سازمان‌های امدادرسان بایدحدود هفت میلیون سوری رازیرپوشش بگیرندوبخصوص به وضعیت بحران‌‌زده کودکان ودانش‌آموزان رسیدگی کنند.

كارشناسان معتقدند؛سقف ادامه جنگ درسوریه به انتها رسیده است.اگرچه هنوزچند کشورعربی با دلارهای نفتی شبکه‌های تروریستی را درداخل سوریه، لبنان وعراق هدایت می‌کنند وهرروزامواج ترور،کشتار و انفجار دراین کشورها خبرسازاست. واقعیت این است که بعد ازسه سال،غربی‌ها (آمریکا واروپا) دریافته‌اند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.قراراست کنفرانس ژنو2 برای مذاکره درباره یافتن راه حل سیاسی بحران سوریه، پس ازتعطیلات ژانویه در22همين ماه تشکیل گردد.تلاش‌ها تاکنون به دلیل‌ تأخیرهایی که بالاخص از ناتوانی آمریکا در ترغیب رهبران اپوزیسیون سوریه برای شرکت درمذاکرات ، ناشی می‌شدند ، خدشه‌دار شده‌اند. هنوزمشخص نیست چه گروهی اپوزیسیون را نمایندگی کرده وچه گروهی نیزنمایندگی دولت را عهده خواهند داشت. اما آنچه دراين خصوص مهم است ؛ حضور و شرکت بازیگران کلیدی ذینفع درمناقشه سوریه درگفت‌و‌گوهای صلح ژنو2حیاتی است.تنهاکنفرانسی که شامل تمام طرف‌های عمده در سوریه، منطقه وجهان است می‌تواند راه‌ را برای نیل به صلح هموارسازد. همکاری اخیربین روسیه،آمریکا وایران برای ترغیب دولت سوریه به نابودکردن تسلیحات شیمیایی‌اش ، مایه دلگرمی است.

صاحب نظران به اين نكته كليدي اذعان دارندكه؛گفت‌و‌گوهای ژنو2اگرتمام طرف‌های ذینفع مربوطه به مانندایران،اسدورهبران اپوزیسیون درآن شرکت جویندمی‌تواندثمربخش باشد.

این گروه بایددعوت به یک آتش‌بس واقعی نمایدکه ازپشتیبانی قدرت‌های منطقه‌ای وبین‌المللی برخورداراست.آنچه دراين كنفرانس بايد مدنظرباشد و شركت كنندگان برآن پاي فشارندتازمينه هاي تحقق يك وفاق به وقوع پيونددعبارتست از:

1- ازتجزیه سوریه جلوگيري به عمل آيد؛2-توسط تمهیداتی کینه‌توزی‌های فرقه‌ای کاهش يابد؛3- ساختارهای کلیدی دولتی، نظامی وامنیتی باید حفظ شوند ؛4- عناصرتروریست وافراطی به حاشیه رانده شوند؛5- بایدازکمک‌های بشردوستانه برای کاهش رنج‌های مردم غیرنظامی حمایت کنند ؛ 6- برای پرداختن به چالشهای امنیتی کنونی وآتی درمنطقه،یک مکانیزم همکاری منطقه‌ای ايجادوآن راموردبررسي قراردهند.

درتحليل ديگربرخي ديگرازتحليلگران براين باورندكه ؛درآستانه برگزاری کنفرانس ژنو2 شرایط کنونی نسبت به گذشته تاحدود زیادی تغییرکرده است ازجمله اینکه،متحدسوریه به‌ویژه ایران وروسیه درحوزه دیپلماتیک به پیروزی رسیده‌اند ومانع بروزیک جنگ علیه سوریه ازسوی آمریکا ومتحدان غربی‌اش شده‌اند. به عبارت دیگر،آمریکایی‌ها درپرونده سوریه ازگزینه نظامی فاصله گرفته‌اند وراه‌حل سیاسی را به گزینه نظامی ترجیح می‌دهند که این مسئله برای واشنگتن نوعی شکست سیاسی- نظامی محسوب می‌شود.به همین دلیل مقامات کاخ‌سفید می‌کوشند با دردست گرفتن نبض کنفرانس منافع خودراتأمین کنندتا بازنده ازمیدان خارج نشوند و شکست سیاسی خود را به نوعی جبران کنند.

نكته آخر:

ممانعت آمريكا ازحضورايران درژنو2 حاكي ازرويكردنه چندان واقع‌گرايانه ايالات متحده درامور ديپلماتيك است وبه نظرمي‌آيد تصميم اين قدرت بيانگرنوعي بي‌منطقي درمعادلات سياسي است.آمريكا بايددرنظر داشته باشد كه جمهوري اسلامي ايران كشوري قدرتمند در منطقه بوده كه تصميمات وحضورآن درامورمرتبط با منطقه تأثيرگذاراست و مي‌تواند برروند هرمذاكره‌اي تاثيرات جدي داشته باشد.حضورايران درمذاكرات مربوط به عراق وافغانستان نشان مي‌دهد كه هيچكدام ازدول منطقه نمي‌توانند نقش مهم ايران درخاورميانه و همسايگانش را ناديده بگيرند.چه بسا ناديده گرفتن اين كشور درمسيرهرمذاكره‌اي دولت‌هاي درگيررا به بن بست خواهد كشاند. جان كلام اين كه؛ عدم حضورايران درژنو2 بي‌شك اين مذاكرات را بي‌نتيجه خواهد ساخت. زيرا جمهوري اسلامي كشوري است كه در خاورميانه حضور جدي داشته و بي‌توجهي به اين قدرت و عدم حضور آن در هر معادله سياسي، سايردولت‌ها را با سردرگمي روبه‌روخواهد ساخت.

 

جمعه : 1392/10/20-  8 ربيع الاول1435- 10‍انويه2014

ویروس ایدزدراقتصاد کشور - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۵ بعد از ظهر

 ویروس ایدزدراقتصاد کشور               

  اسدالله افشار

پرونده‌های مربوط به شهرام جزایری، فسادکرسنت ، اختلاس‌های پی‌در‌پی ، خرید و فروش سئوالات کنکور، سلطان شکروفولاد ، زمین خواری کلان ، فساد۳هزارمیلیاردی ودرنهایت بابک زنجانی همه وهمه ریشه در بی‌توجهی به فرمان مقام معظم رهبری درمورد مبارزه بامفاسد اقتصادی دارد .

اينك باتوجه به شرائط حساس جامعه و نامه چند روزاخيررییس‌جمهور به معاون اول خودمبني بر"اقدامات لازم برای شناسایی ومجازات کسانی که باتبانی وسوءاستفاده ازامتیازات خاص،زمینه ویژه‌خواری ودرآمدهاي

 غیرموجه رافراهم کرده‌اند ، دراولویت کارقرارگیرد؛ وموارد سوءاستفاده ازشرایط تحریم مورد رسیدگی وبرای حراست ازحقوق مردم وبیت‌المال اقدام فوری صورت پذیرد وگزارش مربوطه ظرف یک ماه به اینجانب ارائه گردد" ؛ اين قلم بنابروظيفه شرعي ورسالت ذاتي مطبوعاتي خود مواردي رادرباب فساداقتصادي مطرح ويادآوري مي نمايد :

يكم) فساد اقتصادي نقض قوانين موجود براي تامين منافع و سود شخصي است ازفساد غالباً به عنوان يك بيماري شديد نام برده مي‌شود. بيماري نظيرسرطان وياايدزكه بطور بي‌رحمانه ازيك سازمان به سازمان ديگرواز يك نهاد به نهاد ديگرسرايت مي‌كند، بطوريكه تمام نهادهاي موجود راتحليل برده تا منجر به فروپاشي سيستم سياسي حاكم شود.رواج فساد اقتصادي به درستي به عنوان يكي ازمهمترين موانع درراه پيشرفت هاي موفقيت‌آميزاقتصادي، براي كشور برشمرده شده است.

دوم) سطح بالاي فساد اقتصادي مي‌تواند موجب ناكارآمدي سياست هاي دولتي شود تحقيقات موجود نشان مي‌دهد كه فساد باعث كاهش سرمايه‌گذاري و در نتيجه كاهش رشد اقتصادي خواهد شد. فساد مالي مي‌تواند فعاليت هاي سرمايه‌گذاري واقتصادي را ازشكل مولد آن به سوي رانتها وفعاليت هاي زيرزميني سوق دهد فساد اقتصادي مي‌تواند موجب پرورش سازمانهاي وحشتناكي مانند مافيا شود فساد گسترده و فراگيريكي ازنشانه‌هاي ضعف حاكميت است وعملكرد ضعيف حاكميت مي‌تواند روند رشد وتوسعه اقتصادي راروبه تحليل برد.

سوم) فساداقتصادی پدیده ای چندبعدی است . بدین معنی كه گسترش فساد اقتصادی به كارآمدی سیستم قانونگذاری و شرایط سخت اقتصادی و بهبود بخش عمومی ، نوسان مهارت های فساد اقتصادی و آمادگی برای ورود به عرصه فساد اقتصادی بازمی گردد.به عبارت دیگر،درشرایطی كه عموم جامعه فساد راپذیرفته اند وآن را لازمه فعالیت های خودمی دانند، گرایش به رشوه و انواع فساد پذیرفته می شود.

چهارم) مهمترین عوامل بروز فساد اقتصادی دركشورعبارتند از:

1- حجم بزرگ اقتصاد دولتی ؛ 2- وابستگی دولت به بودجه‌های نفتی ؛ 3- وجود مشكلاتی درساختارهای اداری و مدیریتی و مالی ؛ 4- عدم نظارت پذيري سيستم ؛ 5- عدم انگیزه‌های ارزشی و اعتقادی و دینی درمدیران یامسئولان مالي واداري؛6-عدم توزیع عادلانه امكانات درساختارسیستم(پرداخت دستمزدها، اختصاص امكانات رفاهی، ارائه برخی امتیازها ومواردی ازاین قبيل)؛ 7- وقانون گريزي . 

پنجم) راهكار مناسب برای از میان بردن مفسدان نظام اقتصادی این است كه همه عوامل نفوذ و بروز فساد در دستگاه‌های اجرایی تغییركند. كوچك شدن حجم دولت،تقویت نظارت‌پذیری وقانون‌پذیری، افزایش انگیزه كاركنان و برخورد بسیار جدی با مفسدان از جمله این عوامل است.هر گونه اهمال، سستی و مصلحت‌اندیشی درمبارزه با فساد، به‌ویژه درمواردی كه مفسدان دررأس نظام ودررأس دستگاه‌های دولتی هستند، موجب گسترش فساد می‌شود.بنابراین همان‌گونه كه رهبرمعظم انقلاب بارهاتأكيدفرموده اند،هیچ توجیه اي وجود ندارد كه مسئولی برای خود درحوزه‌های قدرت و سیاست حاشیه امن ایجاد كند و مصلحت‌های سیاسی یا قومی و قبیله‌ای یا گروه و جناحی، افراد را در حاشیه امن قرار دهد.

ششم)اگرهمه اقدام‌های لازم برای مبارزه با فساد رابه كار بگیریم،فساد اقتصادی كاهش می‌یابد.دردنیای امروز هستندكشورهایی كه باحداقل فساددرسیستم مالی خود به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند، اما متأسفانه درجمهوری اسلامی ایران، با وجود تفكرها ونگرش‌های دینی وارزشی وانقلابی ونظارتی،مسئولان هنوز نتوانسته‌اند آ‌ن‌طور كه شایسته ودر شأن این نظام است،ازفساد اقتصادی جلوگیری كنند ومتأسفانه دراین حوزه هنوزبا آرمان‌های انقلاب اسلامی فاصله زیادی داریم.

جان كلام:

آنچه روشن به نظر می‌رسد،این نکته است که دستگاه ایمن‌سازی نظام اقتصادی کشور به هر علتی ناتوان شده است و یارای مقابله با بیماری‌های اقتصادی کشور را ندارد.این موضوع درساده‌ترین شکل ممکن آن موجب بروزبیماری مزمن مفاسداقتصادی درکشورشده است که صدمه ولطمه اصلی آن به سرمایه‌های اجتماعی کشورومیزان اعتماد عمومی نسبت به دولت برمی‌گردد.درنهایت باید گفت جدیت درمبارزه بامفاسد اقتصادی تنها با ریشه کن کردن ویروس ایدز در اقتصاد کشورمحقق خواهد شد.باحذف این ویروس، دستگاه‌های ایمن‌سازبه طورخودکاربا هربیماری اقتصادی و مفسده‌ای مقابله خواهند نمود. 

 

 

پنجشنبه : 1392/10/19- 7ربيع الاول1435-9ژانويه2014

 

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

اين است واقعيت هاي مصر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۳۹ بعد از ظهر
  اين است واقعيت هاي مصر                           

      اسدالله افشار

قاهره وشهرهاي مختلف مصر،اين روزها شاهد تظاهرات مردم هستند، مردمي كه با اين تظاهرات وتجمعات، خشم واعتراض خودرانسبت به عملكردكودتاچيان حاكم ابرازمي‌دارند.تظاهركنندگان كه ازگروه‌ها واحزاب سياسي گوناگون واقشارمتنوع مي‌باشند،باسردادن شعارهايي مي‌گويند دولت دست نشانده نظاميان بايد بركنار شود. دولت كودتا درمصرجماعت اخوان المسلمين را گروه تروريستي اعلام کرده است ازاين پس هرگونه تظاهرات اعتراضي اين گروه غيرقانوني است وهرشهروند مصري که درآن شرکت کند،به 5 سال حبس محکوم مي شود.ازديگرسودولت مزبور همچنين روزنامه حزب عدالت و آزادي را توقيف کرده است.

با اين حال به نظرمي رسد بايد تحولات مصررا براساس واقعيت هاي اين کشورتحليل نمود. واقعيت هاي مصر اين است :

1- مصريان هرگونه تلاش براي خاموش کردن صداي يک جريان سياسي را در مصر نمي پذيرند.2- حذف جريان سياسي اخوان المسلمين درمصرغيرممكن است؛چراكه اين جريان سياسي يک جنبش فراملي است وحدود9 دهه تجربه كارسياسي دارد و شاخه هاي آن سال هاست که درکشورهاي اردن، ليبي، سوريه، قطر، ترکيه، يمن و... علني يا زيرزميني ريشه دوانيده است.3- كارشناسان معتقدند؛ اخوان المسلمين اگرچه سال گذشته قرباني يک کودتاي نظامي تمام عيارشد،اما خود نيزدرفرصت سوزي وميدان دادن به عوامل اين کودتا نقش داشت.4- دخالت بيش ازاندازه ارتش درروند سياستگذاري به آشوب دركشوردامن زده و به‌رغم ادعاهاي خود، با كارشكني درامورسياستگذاري‌هاي اخوان، ازمصري‌ها سلب آرامش شده است.5- اشتباه جدي نظاميان اين است كه قصددارند تا ازطريق سركوب شرايط را آرام سازند، درصورتي كه اين استراتژي نتيجه عكس داشته و به روند خشونت دامن مي‌زند.6 - نظاميان پايگاه خود درميان مردم راازدست داده واين مردم هستند كه آينده مصر را رقم مي‌زنند.7- شکاف دین ودولت، شکاف نظامیان وسیاستمداران، شکاف فقیروغنی، سه شکاف عمده درجامعه مصرمي باشد.8- واقعیت این است که کانون اصلی قدرت درشش دهه گذشته مصرارتش بوده است. حالا این کانون قدرت وقتی تحولی رخ می‌دهد وجزیی ازقدرت درمکانیسم تاریخی دراختیار رقیبش قرارمی‌گیردآیا خواهد نشست و نظاره‌گر صرف صحنه خواهد بود؟ نه. 9- نظاميان درصدد هستند به مردم مصر اين پيام را برسانند كه اگر براي ادامه انقلاب اصرار داشته باشند با مشت آهنين ارتش مواجه خواهند شد. صحنه‌هاي تكان دهنده‌اي از ضرب و شتم وحشيانه تظاهر كنندگان در حوادث روزهاي اخير، نه تنها رويدادهائي غيرمنتظره نبودند بلكه اقدامي كاملاً حساب شده بود تا تصميم ارتش به مردم تفهيم گردد و همه بدانند در مقابل نظاميان بايد تسليم شوند و دست از خواسته‌هاي خود بردارند.

10- آنچه اين روزها درمصررخ مي‌دهد، نقشه راه پيش روي قدرت‌هاي زياده خواه وسلطه‌گرغربي براي كل منطقه خاورميانه است.آمريكا وسايردولت‌هاي استعماري غرب براي تأمين منافع ملي خود وهمچنين براي بلعيدن كامل اين منطقه وتضمين بقاي وتثبيت رژيم صهيونيستي آماده شده‌اند.11- بیش از۲۰ هزارنفر زندانی سیاسی وکشته شدن بیش از ۵ هزار نفر از مردم مصر در درگیری‌های خیابانی، سقوط اقتصاد ملی و مشکلات فراوان معیشتی مردم، رشد تضادها درمواجهه با حاکمیت وادامه تقابل‌ها شکاف وسیع سیاسی، اجتماعی در مصر به وجود آورده است که مشکلات حاکمیت نظامی برآمده ازکودتا را مضاعف ساخته است. مردم مصربه طور عمومی خسته شده‌اند وآشفتگی درکشورخود را بر‌نمی‌تابند.12- پيش نويس قانون اساسي مصر در حالي قرار است به همه پرسي گذاشته شود(درروزهاي24و25دي ماه-14 و15 ژانويه 2014 ميلادي) كه برخي گروه‌ها آن را ضامن پيشرفت دموكراسي مي‌دانند،امابرخي ديگر محتواي اين پيش نويس را تحت تأثيرمنافع نظاميان ارزيابي مي‌كنند وبا آن مخالفند.

حال بايد منتظرماند و ديد مردم مصرچه رفتاري درقبال همه پرسي پيش نويس قانون اساسي خواهند داشت.

درصورتي كه اين همه پرسي بااستقبال ضعيفي روبروشود، كشمكش‌هاي سياسي دراين كشور نه تنها كاهش نمي‌يابد بلكه مي‌تواند ابعاد گسترده‌تري به خود بگيرد.

 

يكشنبه :1392/10/15- 3ربيع الاول1435- 5ژانويه2014

سه سوگ در سه فرازتاريخي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۴۵ بعد از ظهر

  سه سوگ در سه فرازتاريخي                     

  اسدالله افشار

با دلی مالامال ازتأ لم وتأثررحلت جانسوزپیامبرنورورحمت ، بهانة خلقت حضرت محمد (ص) وشهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) را در28 صفر و آخرين روزازهمين ما ه را كه مصادف با سالروزشها د ت پیشوای هشتم ، خورشید تابان آسمان پرنورایران ، غریب آشنا ، نگین خراسان ، شهد شیرین مشهد ، حضرت امام رضا(ع) مي باشد؛به شيعيا ن سراسرعا لم تسلیت وتعزيت گفته وبه همين منا سبت سه نكته را درسه فرازكه به اين انسانهاي نمونه وبرگزيده اختصاص دارد ، مورد اشاره قرارمي دهيم .

فرازاول- دربا ب حضرت محمد مصطفي (ص) :

آخرین رسول حق مهرسکوت برلب می نهد وجبرائیل درحریم ملکوت گوشه عزلت می گزیند چرا که اینک خاک پیکرآن پاک را درخود نهفته و عرش اعلی وبهشت ابقی جان عزیزش راپذیرا گشته است. ازاین پس درهای آسمان بسته است، ازاین پس جزبه مدد نورستارگان امامت درشب تاریکی که با غروب خونرنگ دهم محرم سال 61 هجری آغاز شده است نمی توان راه جست و یافت. تا کی باشد که شمشیر آخته دوازدهمین پیشوا ورهبر، همنام آخرین رسول حق این تیرگی را بشکافد و خورشید راستی وعدالت را بردیدگانمان بنشاند. چگونه می توان از این روح پاک و جان رسیده به افلاک سخن گفت؟ آنچه ما مسلمین، پیروان این آخرین پیامبر الهی می گوئیم و می نویسیم با عشقی بزرگ و شناختی اندک همراه است وآنچه اسلام شناسان غربی وغیرمسلمان می گویند ومی نویسند با شناختی سترگ و برگرفته از برگه های تاریخ و بی عشقی هر چند اندک توام است. کجا می توان وصف این بزرگ مرد را یافت که عشقی سترگ و شناختی بزرگ با آن همراهی کند. کجا می توان آینه تمام نمای حبیب خدا را یافت ودرچهره درخشان آن پاک اهورایی نگریست. بی شک جزدرنهج البلاغه کلام شگفت آورامیرمومنان علی بزرگ، نمی توان وصف راستین و چهره بی آلایش رسول حق، پیامبرختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را یافت. درکلام امیرالمؤمنان هیچ وصفی بدون تفکروهیچ ستایشی بی اساس نمی توان یافت. درسخن ایشان هر چه هست راستی برخواسته ازآگاهی و دانش است وکجا می توان دو جان را چون پیامبر و علی (علیهماالسلام) به یکدیگر نزدیک یافت،  نزدیک نه ! آشنا و هم خانه وهم اصل و یک ریشه یافت. چه جان علی جدای از جان پیامبر نیست. علی دردامان پیامبر رشد کرده و بالیده و پیامبر بر سینه علی  ودر آغوش آن یارترین یارجان به جان آفرین تسلیم کرده است.

در عظمت آن حضرت همين بس كه خداوند متعال درقرآن مجيد اورا با تعبير«يا ايّها الرّسول» و«يا ايّها النّبى» مورد خطاب قرارمي دهدواورا به عنوان انسانى الگوبراى تمام جهانيان معرّفى مي نمايد:«لَقَدْ كانَ لَكُم في رَسُول اللّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ:در سيره و سخن پيامبرخدا براى شما الگوى نيكويى است.»اوبه حقّ داراى اخلاقى كامل وجامعِ تمام فضايل وكمالات انسانى بود.خدايش او را چنين مي ستايد:«إِنّك لَعَلى خُلُق عَظيم:اى پيامبرتوداراى بهترين اخلاق هستى.» «وَلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ:اگر تندخو و سخت دل مي بودى مردم ازاطرافت پراكنده مي شدند.» ازاين رو، يكى ازمهمترين عوامل پيشرفت اسلام، اخلاق نيكووبرخورد متين وملايم آن حضرت با مردم بود.

فرازدوم- دربا ب حضرت امام حسن مجتبي (ع) :

امام حسن مجتبی (ع) در شب نیمه رمضان سال سوم هجری در مدینه چشم به جهان گشود و حدود هفت سال از دوران زندگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را درک کرد و پس از آن حضرت حدود سی سال با پدر بزرگوارشان علی بن ابی طالب علیه السلام ملازمت داشت. بعد از شهادت امیرالمؤمنان (ع) به مدت ده سال عهده دارمقام امامت بودند ودر28 صفرسال پنجاه هجری درسن 47 سالگی به دستورمعاویه بن ابی سفیان و به دست جعده دختر اَشْعَثِ بنِ قِیس مسموم شد وبراثرهمان زهربه شهادت رسید.

درميان امامان واهل بيت غريب تروتنهاترازحسن بن علي را نمي توان يافت.امام حسن(ع)به مدت ده سال تمام گرفتارغربت و پيمان شكنيهاي مردم بود، به گونه اي كه درطول اين مدت نتوانست افكاروانديشه هاي والاوعميق خود را كه ازپدروجدّ بزرگوارش آموخته بود را براي مردم تبيين كند.ازيك طرف جفاي مردم وازطرف ديگردسيسه ها وتبليغات منفي معاويه،دست به دست هم داده بودند تاغربتي جانكاه رابراي امام رقم بزنند.ازاصحاب وياران اندك اومي  توان به عمق مظلوميتش پي برد، آنگونه كه گفته مي شود تعداد ياران اوازبيست نفربيشترنبوده است!مهمترين حادثه درزندگي امام حسن عليه‌السلام جريان صلح معاويه با آن حضرت است. تحليل اين حادثه ضروري به نظر مي رسد زيرا خود امام صلحش را حجتي برآيندگان مي‌داند؛ يعني بر اساس عملکرد حضرت، وظيفه انسان نيز در شرايط مشابه با آن زمان، صلح و مصالحه است.

بررسي مقدمات و شرايط و عللي که صلح را ايجاب کرد و دقت در کيفيت وقوع صلح و مواد صلحنامه و موشکافي نتايج شيرين صلح براي جناح حق و ضربه‌هاي سهمگين آن بر جناح باطل به‌خوبي روشن مي‌کند که صلح آن حضرت در حقيقت انقلاب سبزي بود که زمينه انقلاب سرخ حسيني را فراهم ساخت و اين نرمش قهرمانانه در کنار آن جنبش ظلم‌ستيزانه، پايه‌ريز انقلاب علمي امام باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام در عصر طلايي خلأ انتقال قدرت از بني‌اميه به بني‌عباس گشت و به اين ترتيب، اسلام ناب محمدي که در تشيع جلوه‌گر بود، نهال خود را آبياري نمود و به درخت تنومندي تبديل کرد.

فرازسوم- درباب حضرت امام رضا(ع) :

مورخين تاريخ ولادت ايشان را به سالهاي 148، 151 و 153 هجري قمري و در روزهاي نوزدهم رمضان، دهم رجب و يازدهم ذي‌القعده ذكر كرده‌اند.در مورد سالروز وفات ايشان نيز اختلاف نظر وجود دارد و محققين وفات ايشان را طي سالهاي 202، 203 و 206 هجري قمري محتمل دانسته‌اند. اما قول مشهور در مورد ولادت آن بزرگوار سال 148 هجري قمري و در خصوص وفات ايشان سال 203 هجري قمري است. با پذيرش چنين اقوالي طول عمر با بركت امام رضا (ع) پنجاه و پنج سال مي‌شود.

حضرت علي بن موسي‌الرضا (ع) دوران امامت خود رااز سال 183 هجري قمري دراوج خفقان سياسي دنياي اسلام و اقتدار حكومت عباسيان آغاز كرد. اين مرحله از دوران زندگي ايشان از تاثيرگذارترين مراحل تاريخ تشيع است، عزيمت اجباري امام به خراسان بنا بر اصرار مامون و پذيرفتن تقاضاي سياسي خليفه عباسي مبني بر در دست گرفتن زمامداري مسلمين و پذيرش منصب ولايتعهدي به اجبار و اكراه از وقايع مشهور تاريخ اسلام است. هجرت تاريخي امام از مدينه به مرو، استقبال گستره شيعيان و هواداران اهل بيت در مسير حركت كاروان آن حضرت و انتشار حديث سلسله الذهب و اقدام به برگزاري نماز عيد فطر و برگزاري جلسات مناظره با علماي اهل كتاب از اين دوره زندگي امام در تاريخ به يادگار مانده است.عاقبت با توجه به اوج‌گيري احساسات مذهبي به نفع امام رضا (ع) و بروز اختلافات خانوادگي درخاندان عباسي، آن امام بزرگواربه دسيسه چيني مامون خليفه عباسي مسموم و به شهادت رسيدند وپيكرمطهر ايشان درحوالي طوس به خاك سپرده شد واكنون بعد ازگذشت ساليان سال اين مزاركعبه اهل ولايت ازسراسرجهان است.

همه زاهدان وعابدان، درچنين روزهايي به خاک می نشینند وافلاک را می نگرند. پس بیایید مانیزهمراه این خیل عظیم،کتاب تضرع بازکنیم، نمازنیازبخوانیم وزیارت نامه محبت را زمزمه کنیم وبرایمان ومعرفت خویشتن بیفزاییم.

شنبه: 1392/10/7- 25صفر1435-28دسامبر2013

 

 

تروریسم محصول ناامیدی و پوچ‌انگاری - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۳۹ بعد از ظهر

  تروریسم محصول ناامیدی و پوچ‌انگاری          

  اسدالله افشار

آمريکا ورژيم صهيونيستي، براي متهم کردن اسلام ومسلمانان به تروريسم، هميشه ازاتهامات لفظي استفاده کرده ودرعمل نيزاقدام به ترورکرده اند، ولي واقعيت اين است که مسلمانان خود بزرگ ترين قربانيان تروريسم هستند.ائمه اطهار(ع) همگي به دست حکومت هاي ظالم ترور شدند وشربت شهادت نوشيدند.

اسلام اگرچه مبارزه برضدطاغوت هاي زمان، ستمگري،استبداد،استعماروبي عدالتي راحتمي مي داند ودفاع از مظلومان دربرابرظالمان وقدرت هاي سلطه گرراجهاد وواجب برمي شمارد؛ درنقطه مقابل،کشتن يک فرد   بي گناه را به منزله کشتن تمام انسان ها وانسانيت قلمداد مي کند.پايه هاي اسلام ناب دررحمت، مهرباني، پرهيزازسنگدلي، بخشايش وگذشت است واين دين الهي، هرگز قتل پنهاني و بدون محاکمه وحکم قضايي را تأييد نمي کند.

اسلام مانند هرنظام حقوقي ديگر، خشونت قانوني درقالب مجازات براي جرايم ويادفاع مشروع را تجويز مي‌كند،اما خشونت غيرقانوني و خودسرانه را ناروا دانسته وتحت عناوين گوناگون، ازجمله «محاربه، فتك، غدرواغتيال» باآن مقابله نموده است.نظام اسلامي علاوه برپاي‌بندي به معاهدات بين‌المللي درمبارزه با تروريسم، درصدد ريشه‌يابي عوامل اين بزه‌كاري و برخورد با آن برآمده است. ازديدگاه اسلام، اصولاً انسان‌ها محقون‌الدم هستند؛جانشان محترم است وتعرّض به آنها براي هيچ‌كس روا نيست، مگركساني كه بر اثر ارتكاب جرايمي مانند قتل نفس يا اهانت به انبيا و ائمّه اطهار عليهم‌السلام خونشان براساس حكم شرعي و الهي هدراست. اما كشتن همين افراد هم به حكم قانون وعلني است ونه غافلگيرانه وخودسرانه.

ترورياايجادرعب ووحشت نيزازعوامل مهم تهديدكننده امنيت درسطح بين‌المللي است. ازاين‌رو،مقابله با تمام عوامل سلب امنيت درهر شكل وقالبي كه باشد ـ ازجمله تروريسم ـ مسئوليت همگاني است؛ زيرابي‌شك، كليه عوامل تهديدكننده امنيت ازمصاديق «منكر»، يعني زشتي وپليدي وضدارزش،هستندومقابله باآنها مصداق «نهي ازمنكر»وزمينه تحقق«معروف»خواهد بود.برخي انديشمندان مسلمان بانزديك دانستن معناي «تروريسم» به تهديد وارعاب، معتقدند:ترورعبارت است از:هر نوع عملي كه به منظور اهداف غيرانساني ودرجهت فساد و متضمّن به خطر افكندن امنيت و ايجاد زمينه تعرّض و محدوديت در مورد حقوق مشروع بشري وموجب سلب آرامش گردد.

تهديد وارعاب به اين معنا مي‌تواند درقالب‌هاي متفاوتي نمود پيدا كند؛ازجمله درشكل توليد سلاح‌هاي مخوف هسته‌اي ، ميكروبي ، استراتژي‌هاي جنون‌آميزي همچون جنگ ستارگان ، پيمان‌هاي نظامي ، ايجاد رژيم‌هاي بي‌ريشه و سركوبگر مانند رژيم غاصب اسرائيل كه نه تنها منطقه خاورميانه، بلكه سراسر جهان از فتنه و فساد آن در امان نيست وفاجعه «قانا» درلبنان، «دير ياسين»، «صبرا» و«شتيلا» درفلسطين جلوه‌هاي بارزي از اقدامات تروريستي هستند و متأسفانه با سكوت واحيانا رضايت و بلكه حمايت دولت‌هاي غربي مدّعي مبارزه با تروريسم،جهان راتاحدّيك جنگ تمام عياردرمقياس جنگ جهاني موردتهديد قرارداده‌اند وبا اشغال وتجاوز به حاكميت سرزميني عراق و افغانستان ، به نام مبارزه با تروريست‌هايي مانند «القاعده» و «طالبان» و حزب «بعث»عراق،كه ساخته وپرداخته خودشان بوده‌اند،اقدامات جنايت‌كارانه وتروريستي انجام داده وازتمام منطقه خاورميانه، بلكه جهان و حتي از مردمان خود نيز، آسايش و امنيت را سلب كرده‌اند.

امروزه «تروريسم» دررسانه‌هاي غربي بدون توجه به ريشه‌ها،وتمايز بين اهداف،به اعمال خشونت‌باري گفته مي‌شود كه از سوي گروه‌ها يا اشخاص انجام مي‌شود. با اين تفسير، اقدامات تروريستي شامل عملياتي مي‌شود كه ملت‌هاي ستم‌ديده فلسطين، افغانستان، عراق يا جمهوري اسلامي ايران و يا ساير مبارزان وآزادگان و مظلومان جهان درجهت رهايي وبه دست آوردن حقوق پايمال شده خود، به دليل به بن‌بست رسيدن همه راه‌هاي نتيجه‌بخش ديگر انجام مي‌دهند و در حقيقت، نوعي اقدام دفاعي (دفاع مشروع) در شرايط ويژه و با امكانات خاص براي متوقف كردن دشمنان، و تنها راه رهايي ازستمگري و تجاوزاشغالگران است كه آن را «ترور» مي‌نامند. گروگان‌گيري يا «عمليات استشهادي»نمونه‌اي ازآن است.

جالب توجه است كه اولين هواپيماربايي درجهان توسط اسرائيل غاصب دردسامبر1945 انجام گرفت و مزدوران آمريكا درسراسر جهان، آدم‌ربايي و ترور را در سطح گسترده‌اي شيوه كارخود براي ايجاد جوّ رعب ووحشت قرار داده‌اند؛ چنان‌كه وزراي قانوني ونمايندگان منتخب مردم درمجلس فلسطين را دستگير كردند، به محل‌هاي ناامن بردند وتحت شكنجه وآزارقرار دادند وبدون هيچ ترس وواهمه‌اي درتريبون عام مي‌گويند:سيد حسن نصراللّه،دبيركل «حزب‌اللّه لبنان» را ترورمي‌كنيم. اين همان «تروريسم دولتي» است كه از سوي دولت‌هاي مدعي مبارزه با تروريسم وخشونت حمايت مي‌شود.

جان كلام :

1- از منظر فقه اسلامی کسی که برای ترساندن و ایجاد رعب و وحشت، سلب امنیت و آزادی مردم اسلحه بکشد در حکم محارب و مفسد فی الارض است وباید به مجازات برسد. ترورازمنظر فقه اسلامی حرام و مرتکب آن درجهنم جاویدان است. اما دفاع مشروع مجاز و حق طبیعی افراد است.2- خاستگاه تروریسم را می‌توان درتبعیض، بی‌عدالتی، استعماروظلم مشاهده کرد که بیشترناشی ازقدرت‌طلبی وکسب قدرت است.3- تروریسم محصول ناامیدی و پوچ‌انگاری (نیهلیسم) است و در جهانی که بر مدار قهر و غلبه می‌چرخد، مبارزه جدی با تروریسم ازحد حرف و شعار فراتر نخواهد رفت. مبارزه واقعی با تروریسم باید همواره با تلاش برای برپایی عدالت باشد.البته این سخن نباید به معنای تروریسم تلقی شود.4- به نظرمی‌رسد فرایند فعلی مبارزه باتروریسم یک حرکت تبلیغاتی وتوجیهی است که آمریکاداعیه‌دارآن است.آمریکا درصددسوءاستفاده ازشرایط طراحي ‌شده فعلی برای رسیدن به اهداف پنهانی است.5- مبارزه با تروریسم صرفاً پوششی برای توجیه سیاست تهاجمی و نظام‌گرایانه آمریکا در برابر اسلام‌گرایان سیاسی و گسترش سلطه هژمونیک آمریکا برجهان است. براساس نتایج حاصله ، نسبت تروریسم به مبارزات آزادی‌بخش درجهان اسلام صرفاً سیاسی است ومبنای حقوقی ندارد.

 

جمعه : 1392/10/6- 24صفر1435-27دسامبر2013

 

 

 

 

منابع :

1- عباسعلى عميد زنجانى، فقه سياسى تهران، اميركبير، 1377، چ سوم، ج 3 (حقوق بين‌الملل اسلام).

2- سيد محمود شاهرودى، همايش «تروريسم و دفاع مشروع از ديدگاه اسلام و حقوق بين‌الملل»، پگاه 36 بهمن 1380، ص 13.

3- سيدابراهيم حسينى، اصل منع توسّل به زور و موارد استثناى آن در اسلام و حقوق بين‌الملل معاصر قم، معارف، 1382.

4- سيد مصطفى محقق داماد،«تدوين حقوق بشردوستانه بين‌المللى ومفهوم اسلامى آن»، تحقيقات حقوقى 18 تابستان 1375.

 

ضرورت اصلاحات سيا سى دربحرين - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۲۴ بعد از ظهر
ضرورت اصلاحات سيا سى دربحرين           

اسدالله افشار

اول- بحرین ازمتحدین استراتژیک آمريكا :

درمنطقه خاورمیانه آمریکا ازدومتحد استراتژیک برخورداراست که یکی مصربود ، به دلیل همسایگی با اسرائیل، ودارا بودن کانال سوئزودیگرکشور بحرین است که آن هم به خاطر وجود ناوگان پنجم آمریکا در آبهای این کشورمی باشد که بارها سران آمریکا به این نکته که بحرین یکی ازمتحدین استراتژیک این کشور می باشد اشاره هایی را داشته اند.روابط بحرین وآمریکا از سال ۱۹۳۲ وبا توسعه صنعت نفت این کشورآغاز شد،ودرسال ۱۹۴۸ این کشورمرکزفرماندهی ناوهای آمریکایی درخلیج فارس شد. مرکزناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا درکشور بحرین قراردارد. که این ناوگان در جنگهایی که درمنطقه روی داده است نقش کاملا آشکاری داشته است.سال ۲۰۰۱ نقطه اوج روابط منامه و واشنگتن بود.دراین سال،جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بحرین را به عنوان یکی ازمتحدان استراتژیک خود اعلام کرد.كارشناسان باتوجه به حوادث اخيردربحرين براين باورند كه؛ تلاش آمریکا برای حضوردربحرین ، این کشوررا به تناقض گویی دررابطه با مسائل منطقه دچارکرده است . بطوری که آنها ازيك سوازچند ده نفراغتشاش گردرايران که فقط زورشان به سطل زباله های شهری می رسد حمايت علني مي كنند اما دربرابركشتار مردم بحرين محافظه كاري اختيارمي كنند.مصداق اين مدعي مواضع باراك اوباما دراين زمينه است ، چراكه اوبه حوادث بحرين وتهران نگاهي دوگانه دارد. اوباما درحالي كه با لحن نرم پادشاه بحرين را به عنوان هم پيمان خود به خويشتنداري دعوت مي كند كه ازسوي ديگربه صراحت معترضان ايراني را تأييد و برحمايت ازآنان در برابر جمهوري اسلامي تأكيد مي كند. اين امرنشان دهنده پيچيدگي معادلات منطقه درارتباط با هم پيمانان آمريكا است.

دوم- نزدیکی آ‌ل‌خلیفه به صهیونیست‌ها :

پایگاه اطلاع رسانی العالم در گزارشی درسال1390 تأکید کرده بود وزیرامور خارجه آل‌خلیفه به بنیامین نتانیاهودیدار کرده است. سوالی که مطرح می‌شود، این که بحرین واسرائیل چه مناسبات اقتصادی می‌توانند داشته باشند، در حالی که تمام تجارت خارجی بحرین از چند صد میلیون دلارتجاوز نمی‌کند؟ آیا غیرازاین بوده که افسران اطلاعاتی وامنیتی اسرائیلی برای آموزش مزدوران آل‌خلیفه به کارگرفته شوند؟ همان گونه که درخبرها آمده بود بازجوهای انگلیسی مخالفان بحرینی را شکنجه می‌کنند.سوال مهم مطرح دیگراین است، چرا باید بحرینی که بیش از 99 درصد مردم آن مسلمان هستند، سفیری را به آمریکا بفرستد که یک یهودی دوآتشه طرفدارصهیونیسم بین‌الملل باشد؟ این موضوع درراستای طرح نزدیکی آ‌ل‌خلیفه و صهیونیست‌ها برای سرکوب مردم بحرین بوده است.البته درمورد دلایل آموزش مزدوران بحرینی توسط افسران موساد وشاباک اسرائیل،می‌توان دلایل عمده دیگری را هم برشمرد، اما همین اندازه نیزکفایت می‌کند تا ثابت شود رژیم آل‌خلیفه واشغالگران سعودی با صهیونیسم بین‌الملل همراه هستند وآنها در سرکوب مردم بحرین همکاری‌ نزدیکی دارند.

سوم- نقش‌آفرینی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با محوریت عربستان سعودی دربحرين :

درسطح منطقه‌ای مهم‌ترین مانع وچالش برای پیشبرد اصلاحات سیاسی رامی‌توان رویکرد ونقش‌آفرینی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با محوریت عربستان سعودی عنوان نمود. رهبران این کشورها هرگونه اصلاحات سیاسی واعطای امتیاز به گروه‌های مخالف دربحرین را سرآغازتحولات سیاسی درسایر کشورهای خلیج فارس می‌دانند که حاکمیت اقتدارگرا و غیردموکراتیک آنها را با خطرتضعیف و حتی پایان بقا مواجه می‌کند. براین اساس رژیم‌های عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس ترجیح می‌دهند تا با ممانعت از هرگونه اصلاحات سیاسی دربحرین، با این تهدید به جای کشورخود در بحرین مقابله کنند. براین اساس است که می‌توان شاهد اقدامات سیاسی، اقتصادی وحتی نظامی این رژیم‌ها درحمایت ازآل خلیفه ومخالفت جدی با انجام هرگونه اصلاحات در بحرین بود. درمیان این کشورها عربستان سعودی با تأثیرگذاری بالا بر حکومت بحرین وحمایت از شیخ خلیفه نقش مهم‌تری را ایفا کرده است و به‌نظر می‌رسد این رویکرد حداقل همچنان تداوم يابد.

چهارم- وعده هايي كه عملي نشد :

 " حمد بن عيسى آل خليفه " زمانى که در مارس 1999 بر سر کار آمد، قول داده بود که اصلاحات سياسى واقتصادى در بحرين به اجرا بگذارد ومردم شيعه بحرين را ازآزادى بيان وبرخوردارى ازحداقل حقوق شهروندى که تا آن زمان بسيارى ازمردم بحرين ازآن محروم بودند، بهره‌مند کند.اما اززمان حکومت وى، همچنان مردم بحرين از نبود آزادى رنج مى‌برند و همچنان از اين که به آزادى‌هاى فردى آنها احترام گذارده نمى‌شود وازسوى هيات حاکمه مورد سرکوب وآزارواذيت قرار مى‌گيرند، سرخورده‌اند.شيخ حمد زمانى برسرکار آمد که زمزمه‌هاى لزوم نفوذ دموکراسى درخاورميانه ولو به قوه زورسر داده شده بود. ازاين رو وى نيز تلاش کرد با هدف اين که خود را پيشتاز برقرارى دموکراسى وآزادى بيان دربحرين معرفى کند، وعده‌هاى بسيارى رادرهمين زمينه سردهد.

جان كلام :

اولادنیا درحال تغییراست وبحرين نیزبایدخودراباتغییرات جدیدتطبیق دهد؛ثانيامحوراصلی آزادسازی سیاسی دربحرین را شیعیان این کشور تشکیل خواهند داد ؛ ثالثا برگزاری انتخابات آزاد وسالم دربحرین مي تواند درجهت گسترش دموکراسی دراین کشوروهمچنین منطقه خلیج فارس مبارك وميمون با شد؛رابعا بازشدن فضای سیاسی بحرین هرچند ممکن است درکوتاه مدت تا زمان پیدایش نیروهای جدید سیاسی وبه مبارزه طلبیدن نیروهای قدیمی وبافت سنتی جامعه موجب بی ثباتی دراین کشورشود، اما به زعم رهبران فعلی این کشورتنها راه اصلاح نهایی وبرقراری ثبات بلندمدت دربحرین به حساب می آید؛خامسا لازم است دولت ایران ازقیام شیعیان بحرین قاطعانه حمایت کرده وازهرکاری که خواسته های برحق مردم ستم کشیده بحرین،ازجمله سر نگونی دولت دست نشانده استعماری آل خلیفه رادربرداشته باشد،مورد پشتيباني قاطع قرار دهد.

 

دوشنبه: 1392/10/2- 20صفر1435- 23دسامبر2013   

هنوز بغض ها تازه است - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۱۸ بعد از ظهر

  هنوز بغض ها تازه است                               

 اسدالله افشار

يكم)بيستم ماه صفر، چهل روز پس از شهادت امام حسين (ع) و ياران با وفاي آن حضرت، درتاريخ به "اربعين" حسيني مشهور شده است. اربعين واژه اي است عربي كه در متون ديني ما زياد به آن توجه شده است .به گونه اي كه اين كلمه از قداست خاصي برخوردار است .حضرت آيت الله جوادي آملي قائل است :در رقم اربعين خصوصيتي وجود دارد كه درسايرارقام آن خصوصيت وجود ندارد.غالب انبيا درسن چهل سالگي به مقام رسالت رسيده اند.مدت مناجات حضرت موسي (ع)دركوه طورچهل شب بود.(1)گفته اند درنماز شب 40 مومن را دعا كنيد ...براي حسين بن علي (ع)آسمان وزمين چهل روزگريستند.(2)دربرخي ازروايات به بزرگداشت اين روزاشاره شده است.درحديثي ازامام حسن عسكري(ع)زيارت اربعين به عنوان يكي ازنشانه هاي مومن شمرده شده است . دراين حديث  آن حضرت مي فرمايد:علايم مومن پنج چيزاست: 1- پنجاه ويك ركعت نمازدرهر شبانه روز(17 ركعت واجب، بقيه مستحب )2؛- انگشتربه دست راست كردن؛ 3- پيشاني به خاك ماليدن؛ 4- بلند گفتن" بسم الله الرحمن الرحيم"درنماز؛ 5 - زيارت اربعين .(3)

دوم)اربعین دارای محتوایی آموزنده ویادآورخاطره ای حیات بخش وباقداست است. وچه شایسته و بجاست که مراسم تدفین سرمطهرامام حسین (ع) و شهدای با وفای کربلا پس ازچهل روز جدایی ازبدن و گرداندن بر سر نی درخیابانها و بیابانها و کوچه و بازارها، برای همیشه وتا ابد زنده بماند، و همه ساله، مراسم بزرگداشت این خاطره به یاد ماندنی وفراموش نشدنی، با عزت واحترام وهرچه باشکوهتربرگزارشود. وروحیه ظلم ستیزی به عنوان یک درس آموزنده ازاستاد بزرگ بشریت حسین بن علی(علیهماالسلام)به نسلهای آینده بویژه جوانان منتقل شود ، وهمچنان زنده وشاداب ، گرم وگیرا حفظ شود تا زمینه قیام بزرگ ، جهانی وعدل گستر مهدی موعود(عجل الله فرجه) فراهم آیدکه مطمئنا جزبا شیوع ورواج روحیه شهادت طلبی وگسترش فرهنگ جانفشانی درراه ریشه کنی ظلم وظالم، درمیان همه توده های محروم ومظلوم، زمینه ومقدمات ظهوروفرج نهایی فراهم نمی آید همچنان که جزبا روحیه شهادت طلبی وایثارگری، انقلاب کبیراسلام پا نگرفته ورونق نیافت.

سوم) منشأ اربعين چيست، بايد گفت، درمنابع به اين روزبه دواعتبارنگريسته شده است.نخست روزي که اسيران کربلا ازشام به مدينه بازگشتند. دوم روزي که جابر بن عبدالله انصاري، صحابي پيامبر خدا(ص) از مدينه به کربلا وارد شد تا قبر حضرت اباعبدالله الحسين(ع) رازيارت کند. شيخ مفيد(م413) در«مسار الشيعه» که درايام مواليد و وفيات ائمه اطهار(ع) است، به روزاربعين اشاره کرده ونوشته است: اين روزي است که حرم امام حسين(ع)، ازشام به سوي مدينه مراجعت کردند. نيزروزي است که جابر بن عبدالله انصاري براي زيارت امام حسين(ع) وارد کربلا شد.درکتاب «نزهه الزاهد» هم که درقرن ششم هجري تأليف شده، آمده است: دربيستم اين ماه بود که حرم محترم حسين(ع) ازشام به مدينه آمدند.(4) همين طوردرترجمه فارسي«فتوح ابن اعثم» (5) وکتاب «مصباح، کفعمي که ازمتون دعايي بسيارمهم قرن نهم هجري است اين مطلب آمده است. برخي عنوان کرده‌اند که عبارت شيخ مفيد وشيخ طوسي، برآن است که روزاربعين، روزي است که اسراازشام به مقصد مدينه خارج شدند، نه آنکه درآن روزبه مدينه رسيدند.(6) به هر روي، زيارت اربعين اززيارتهاي مورد وثوق امام حسين(ع) است که از لحاظ معنا ومفهوم قابل توجه است.

چهارم)ازنگاه مقام معظم رهبري اربعين هم خود يك فروردين ديگر است. اولين شكوفه‌هاى عاشورايى در اربعين شكفته شد. اولين جوشش‌هاى چشمه‌ى جوشان محبت حسينى - كه شطّ هميشه جارى زيارت را در طول اين قرن‌ها به راه انداخته است - در اربعين پديد آمد. مغناطيس پُرجاذبه‌ى حسينى، اولين دل‌ها را در اربعين به سوى خود جذب كرد؛ رفتن جابربن‌عبداللَّه و عطيّه به زيارت امام حسين(ع) در روز اربعين، سرآغاز حركت پُربركتى بود كه در طول قرن‌ها تا امروز، پيوسته و پى‌درپى اين حركت پُرشكوه‌تر، پُرجاذبه‌تر و پُرشورتر شده است و نام و ياد عاشورا را روزبه‌روزدردنيا زنده‌تركرده است.(7)

پنجم) اربعین حسینی، جویبارهمیشه جاری عاشورا، روزشهادت حماسه سازان واربعین، روززیارت مرقد عاشورا سازان است. عاشورا، خروش خون حسین(ع) است واربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است.عاشورا و اربعین، نقطه ابتدا وانتهای عشق نیست؛ بلکه چله عارفانه تشیع سرخ علوی است.

آري بازهم اربعین آمد؛ قرن ها ازوقوع آن همه مصیبت می گذرد؛ ولی هنوز بغض ها تازه است، هنوزهم آسمان ازنام حسین(ع)وعباس(ع)وسجاد(ع) وعلی اصغرعطرآگین است. زخم این ناجوان مردی،التیام نیافته است؛ وگویی اربعین هرسال،نخستین اربعین حسینی است که عاشقان پیراهن صبوری می درند وتاب از دست می دهند و به عزای حسین(ع) و یارانش می نشینند.

سلام براربعین! سلام برسوگ به چله نشسته! سلام برآسمان که چهل روزبغض شکسته اش را گریسته است! سلام برسرهای برنیزه رفته که به قتلگاه خویش بازآمده اند!سلام برکاروان عزت وعزاکه باردل می گشایندو مصائب خود را به واگویه می نشینند! سلام برزینب که دراوج بلا، چیزی جززیبایی ندیده است!

 

جمعه: 1392/9/29- 17صفر1435- 20دسامبر2013

 

پا نويس ها :

 1-" و واعدنا موسي اربعين ليله " قران كريم، سوره بقره، آيه 15.

2- مقاله "اربعين حسيني"برگرفته از سخنراني آيت الله جوادي آملي ،نشريه انتخاب 1/2/81 .

3- محمد بن محمد بن نعمان؛ (شيخ مفيد )المزار ،قم، مدرسه الامام االهادي ،چاپ اول ،ص53 .

4- نزهه الزاهد، ص241.

5- الفتوح ابن اعثم،تصحيح مجد طباطبائي، ص916.

6- لؤلؤ و مرجان، ص154.

7- پيام نوروزی رهبرمعظم انقلاب 1/1/85 .

 

آمريكا ونقض آشكارتوافقنامه ژنو - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۴۹ قبل از ظهر

آمريكا ونقض آشكارتوافقنامه ژنو                           

اسدالله افشار

يكم)دولت آمريکا روزپنجشنبه21آذر1392 شماري از نهادها را در ليست سياه ونقض تحريم درارتباط با برنامه هسته‌اي ايران قرارداده است.وزارت خزانه‌داري آمريکا 17 فرد وشرکت دراروپا وآسيا را به نقض تحريم‌هاي ايران ازطريق ميانجي گري براي ارائه تجهيزات مورد نيازشرکت هواپيمايي ماهان متهم کرد.اين درحالي است که سناتوردموکرات"تيم جانسون"گفته است که وي بادولت اوبامادراين مورد موافق است که طرح تحريم‌هاي جديد مي‌تواند درمذاکرات حساس براي مهاربرنامه هسته‌اي ايران اخلال ايجاد کند.

دوم) سخنگوي وزارت امورخارجه درخصوص تحريم‌هاي اخيروزارتخانه‌هاي خزانه‌داري وخارجه آمريکا در مورد به اصطلاح «تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه حاميان برنامه اتمي ايران» اظهارداشت: متاسفانه شاهد يک سردر‌گمي جدي دررويکرد‌، تصميمات واظهارات مقامات آمريکايي هستيم ودرحالي که مقامات دولت آمريکا به ظاهردرحال توجيه بخشهاي قانونگذاري ايالات متحده براي خودداري ازتصويب تحريم‌هاي جديد عليه جمهوري اسلامي ايران ودرچارچوب پيشبرد طرح اقدام مشترک جمهوري اسلامي ايران وگروه 1+5 هستند‌، ازسوي ديگردراقدامي سوال برانگيزوزارت‌هاي خزانه‌داري وخارجه آمريکا دراقدامي غير‌سازنده ودرمسير رويکردهاي قبلي که بارها ازسوي مقامات بلندپايه آمريکا ناموفق بودن آن به صراحت موردتأکيد قرار گرفته است‌، مجددا به اين اقدام تکراري و بي فايده مبادرت کرده ومجموعه‌هايي ازايران وچند شرکت خارجي را درفهرست تحريم‌ها قرار داد‌ه‌اند.

سوم) سيد‌عباس عراقچي عضوتيم مذاکره کننده هسته‌اي درواکنش به اقدام دولت آمريکا مبني برافزودن اسامي افراد وشرکت‌هاي جديدي به فهرست تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي ايران،ازاين اقدام به شدت انتقاد کرد و گفت: اين اقدام خلاف روح توافقنامه ‌ژنواست.معاون امورحقوقي وبين‌الملل وزيرامورخارجه صبح جمعه22آذر1392درگفت وگوباايرنادرپاسخ به اين سوال که با توجه به اعمال اين تحريم‌ها، تهران چه تصميمي خواهد گرفت؟ افزود: درحال ارزيابي شرايط موجود واتخاذ عکس‌العمل مناسب هستيم.

چهارم) گفت وگوهاي کارشناسي ايران و1+5 که ازدوشنبه گذشته-18آذر1392- دروين پايتخت اتريش جريان داشت پنجشنبه شب-21آذر1392- متوقف شد.به گفته اتحاديه اروپا«پيچيدگي هاي فني» دليل توقف اين گفت وگوها بود و «به زودي» ازسرگرفته خواهد شد.اين مطلب را مايکل مان سخنگوي کاترين اشتون اعلام کرده است.بااين حال ايسنا به نقل از«يک مقام مسئول» که نام وي را منتشر نکرده است، نوشت:«ترک کردن مذاکرات کارشناسي با 1+5 ازسوي هيئت ايراني ناشي ازاقدام آمريکا در تصويب تحريم هاي جديد عليه ايران بود.»وي اظهارکرد:مذاکرات کارشناسي ايران و1+5 به خوبي دروين پيش مي رفت ودوطرف توانسته بودند به نقاط مشترک خوبي برسند اما با اقدام يک جانبه آمريکا در تصويب تحريم هاي جديد عليه ايران که برخلاف روح توافق ژنو وحسن نيت دوطرف است، مذاکرات پايان يافت وهيئت ايراني براي برخي مشورت هابه تهران بازگشت.همچنين اين مقام مسئول ازاحتمال گفتگوي تلفني وزيرخارجه  کشورمان باکاترين اشتون دراين رابطه خبرداد.خبرگزاري مهرنيزازقول يک منبع مطلع نوشت«هيئت کارشناسي ايران مذاکرات رانيمه تمام گذاشته است چون تحريم هاي جديد"خلاف مسيرتوافقات" بوده است.»

پنجم)پیداست که سیگنال‌هایی که ازدرون بخشی ازحاکمیت آمریکا بر می‌خیزد،آشکارادرجهت غلبه نظریات تندروها درآن کشوروشکست مذاکرات و نقض توافقنامه‌ای است که امضای وزیرخارجه آمریکا، به نمایندگی ازدولت این کشور،پای آن است.برخي كارشناسان معتقدند،دولت آمریکا و شخص آقای اوباما که با شعارتغيير

به پیروزی رسيد،اگرمی‌خواهد حاصل همه تلاش‌ها برای مذاکرات باایران، ناگهان به دست تندروها برباد نرود،لامحاله بایدبااستفاده ازقدرتی که شخص رئیس‌جمهوردراین کشوردارد(که طبق آن حتی مصوبات کنگره تا به امضای رييس جمهورنرسد، اعتبارندارد)ازآبرو واعتبار«نهاد دولت»آمریکا دفاع کند و نگذارد پس از سالیان دراز صبر و تلاش با حاکمیت یافتن«قدرت منطق»به جای«منطق قدرت»،دوباره همه رشته‌ها پنبه دربادشود و سخن تندروهای محافظه‌کار، به کرسی بنشیند.

ششم) روي آوردن آمريکا ودولت هاي اروپايي به سياست هاي تحريمي يک حرکت کاملا غير انساني ومغاير با حقوق بين الملل است واين موضوع خود نشان ازاستيصال غرب دربرابرپيشرفت هاي ملت ايران است.  رفتارهاي غيرمنطقي نمادي ازشکست مجريان اين رفتارها است.روزنامه گاردين سال گذشته طي گزارشي به ناکارآمدي تحريم ها عليه ايران اذعان کرده است.اين روزنامه معتقد است اعمال تحريم ها ازسوي آمريکا و متحدانش معمولا منجر به بروزمشکلات انساني مي شود وغيراخلاقي ودفاع ناپذير است. به همين دليل همه تحريم ها  ناکارآمد هستند . 6 سال پيش آمريکا مدعي تحريم هاي  هوشمند  عليه حکومت ايران بود و تأکيد

مي کرد هيچ دشمني با مردم ايران ندارد. اما اکنون آمريکا وغرب، فشاربه مردم ايران را بخشي ازبرنامه خود مي دانند. اين دقيقا همان منطق"داوويسگلاس"ازمقامات اسرائيل درسال 2006 بود که گفت بايد غزه را محاصره غذايي کرد. بعدها براد شرمان نماينده کنگره آمريکا گفت منتقدان مي گويند تحريم ها ممکن است به مردم ايران آسيب بزند و من صراحتا مي گويم لازم است همين نتيجه حاصل شود. گاردين مي افزايد :

 "جاي شگفتي است که رنج ها وآلام انساني حاصل ازسياست هاي آمريکا به ندرت در متن گفتمان سياسي آمريکا مطرح مي شود. آنها حقايق رادراين زمينه کتمان مي کنند. اقدامات تحريمي عليه ملت ها با رفتار تروريست ها چه تفاوتي دارد".

هفتم) سیاست آمریکا وشرکای اروپایی‌اش نسبت به جمهوری اسلامی برمدار«تحریم وتهدید» می‌چرخد. آنها براین باورندکه تحریم اقتصادی ومالی علیه ایران، اقتصاد را دراین کشورفلج خواهد کرد ومهم‌ترازآن طرح انزوای ایران ازجامعه بین‌المللی را محقق می‌سازد.مدار«تحریم وتهدید» علیه جمهوری اسلامی ایران بریک اصل وآن هژمونی غرب وصهیونیست‌ها برکل خاورمیانه طراحی شده است.درگذشته هم این قلم درمقالات متعدد نوشته است که پرونده هسته‌ای ایران وحتی موضوع وموضوعیت رعایت حقوق بشردرایران،بیش ازآنچه که پایه واساس تعارض غرب (آمریکا و شرکای اروپایی) علیه جمهوری اسلامی ایران دانسته شود،بهانه است.اصل برهم خوردن توازن گذشته درخاورمیانه است که درآن رژیم صهیونیستی درمخمصه سختی گرفتارآمده است وآشکارااغلب معادله‌های مستقردرگذشته به‌هم خورده است.اصل درطرح تحریم وتهدید وادارساختن جمهوری اسلامی ایران به تمکین برای ترسیم توازن جدید درخاورمیانه است. توازنی که درآن اسرائیل ازتهدید خارج شود و بلکه تثبیت سیاسی اودرخاورمیانه به رسمیت شناخته شود وآمریکا وشرکای اروپایی اش همچنان از این منطقه که مرکز انرژی جهانی است، نفت ببرند و کشورهای اسلامی را دربحران نگه دارند تا هژمونی قدرت خود را دراین منطقه تداوم بخشند.

جان كلام اينكه؛اقدام آمريكايي‌ها تنها نتيجه‌اي كه دربرخواهد داشت به بن‌بست كشيدن روند مذاكرات خواهد بودآنها با اين كارشان مذاكرات را دچارچالش خواهندكرد. رهبرمعظم انقلاب نيزازابتدا هم گفته بودندآمريكايي‌ها قابل اعتمادنيستنداكنون مردم مادرعمل شاهداين موضوع هستندكه نمي‌شودبه آمريكايي‌ها اعتمادكرد.اينك اين طرف آمريكايي است كه با نقض تعهدات خوددرژنو فريبكاري كرده است وبايدپاسخگو

باشد!

يكشنبه : 1392/9/24- 12صفر1435- 15دسامبر2013

 

مديريت علوي واخلاق اداري - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۴۱ بعد از ظهر

  مديريت علوي واخلاق اداري                  

  اسدالله افشار

یکی ازد‌لایل عمد‌ه ناراحتی و نارضایتی مرد‌م عزیزاز نظام اد‌اری از حوزه‌های مختلف عد‌م ساماند‌هی اخلاق اد‌اری برمبنای معیارهای د‌ینی است. براین اساس نكاتي رادرهمين زمينه مورد بحث وگفت وگوقرار مي دهيم : 

يكم) علم اخلاق عبارت است ازفنی که پیرامون ملکات انسانی بحث می کند، ملکاتی که مربوطبه قوای نباتی وحیوانی وانسانی اوست، به این غرض بحث میکند که فضائل آنها راازرذائلش جدا سازد ومعلوم کند کدام یک ازملکات نفسانی انسان خوب وفضیلت ومایه کمال اوست، وکدامیک رذیله ومایه نقص اوست، تا آدمی بعدازشناسائی آنها خود را با فضائل بیاراید، وازرذائل دورکند ودر نتیجه اعمال نیکی که مقتضای فضائل درونی است،انجام دهد تا دراجتماع انسانی ستایش عموم و ثنای جمیل جامعه را بخود جلب نموده، سعادت علمی و عملی خود را به کمال برساند .

دوم) علم اخلاق به عنوان علم وآیین و نرم افزار آداب دانی واخلاق‏مندی و علم چگونه زیستن و تعیین بایدها و نبایدها و صدور احکام خوب و بد نسبت به رفتارهای آگاهانه و مختارانه‏ی آدمیان، همواره در فرهنگ‏های گوناگون، در محضر پیشینیان و پسینیان خداوندگاران دین و اندیشه، جایگاهی ویژه داشته است. به‏ عنوان نمونه باید یاد کرد ازسخن رسول گرامی اسلام(ص)که فرمود:"من برای کامل کردن مکارم اخلاقی فرستاده شدم".اخلاق جداازبنیادهای نظری‏اش،باداشتن کارکردهای جامعه‏شناسانه و روان‏شناختی کارروا، به مثابه‏ی نماد، داور، روش، دورنما و دیدگاه عمل کرده و در اعتمادسازی و ایجاد همبستگی در میان افراد جامعه و دولت‏ها، آبشخوری توان‏گر بوده است.

سوم) اخلاق اداري درزندگي كاري ، كاركردن را شيرين ‌و بارضايت شغلي توأم مي‌كند واحساس رضايت مندي وخود شكوفايي ازيك سوورضايت مردم وپيشرفت اموروشكوفايي كارازديگرسورا فراهم مي‌نمايد. رشد و شكوفايي استعدادهاي انسان وجامعه درجهت كمال مطلق،درعرصه كاروعمل بر پايه اخلاق اداري است. فقدان اخلاق اداري يعني محورزمينه وبسترشكوفايي انسان وجامعه در جهت كمال مطلق. زوال اخلاق اداري يعني ظهوراحساس ناخشنودي ازخود واحساس بطالت وسقوط وهلاكت كه به صورت نمودهايي چون ترشرويي،برآشفتگي؛ بدرفتاري؛‌ بي‌حوصلگي؛‌ سست پيماني؛ كارگريزي وبيماري‌هاي روان تني، بروز مي‌كند.

چهارم) خطرناكترين رويداد انساني انحطاط اخلاقي و شكسته شدن مرزهاي اخلاقي است كه دراين صورت هيچ چيزبه سلامت نخواهد ماند وانسانيت انسان فرومي ريزد، واين امردرامور اداري ازجايگاهي خطير و ويژه برخوردار است. زيرا وقتي انسان ازمحدوده فردي خارج مي شود ودرپيوند با ديگرانسانها قرارمي گيرد واين پيوند صورتي اداري مي يابد، اگراخلاق نيك حاكم برروابط انساني نباشد، فاجعه چندين برابرمي شود. به همين دليل است كه والاترين ملاك در هرسازمان اداري متخلق بودن افراد به اخلاق انساني است؛ واين همان موضوعي است كه اين روزها برخي ازوزارتخانه ها ومؤسسات ومراكزدولتي ماازايفاي تعهدات خودشان به مردم وحتي مجموعه ي كاركنان خود رنج مي برند واين مهم يك دليل عمده اش عزل و    نصب هاي بي قاعده وخارج ازچارچوب قانونمند نشأت گرفته ومي گيرد وشايستگان درحاشيه رانده شده ومتملقان چاپلوس ورفيق بازان دغلكاربه مناصب وپست هاي مديريتي واجرائي تكه زده اند؛ولذادرچنين شرائطي هم نبايد انتظارداشت دستگاه ها به مردم پاسخگوباشند چراكه اين دستگاه ها حتي به كاركنان خودنيزپاسخگونبوده ونيستند وحق وحقوق اداري وانساني ايشان راهم رعايت نمي كنند وتامي توانند موجب هتك حرمت آنهارافراهم آورده ومي آورند!وازاين قبيل برخوردها الي ماشاءا...كم نداريم وبايد متاسفانه ابرازنمايم دراين خصوص حتي فريادرسي وجودندارد زيرامديران ارشدآن دستگاه ها كه خودرا تافته جدابافته مي دانندازديگران جداشده وباحصاري كه همين متملقان چاپلوس دورشان كشيده اند نمي دانند درپيرامونشان چه مي گذرد! نه درنمازها حاضرمي شوند ونه درغذاخوري ها ونه در..... آيا اين است رفتاراخلاقي وانساني با همنوع وهمكيش خود؟ آيا اين است تأثيراجراي پرداخت هماهنگ حقوق درلايحه خدمات كشوري كه امروزشاهد فاصله بيسارپرداخت ها وشكاف عميق دراين زمينه هستيم؟واقعااگرسطح زندگي كارمندان وكارشناسان بامديران مقايسه شود ومكان هايي كه آنان زندگي       مي كنند ؛ چه پاسخي مي توانيم ارائه نماييم!8 سال گذشته بين مديران به بهانه ي مناسبت هايي ؛ پنهاني سكه هايي توزيع شده است ، بن هاي ميليوني(كه اين روزها سروصدانموده)، وام هاي كلان ،زمين ، واگذاري خانه هاي سازماني وخيلي چيزهاي ديگر؛خدا مي داند كه اين تبعيض هاي ازحدگذشته است وبه همين خاطرخيلي ازافرادبراي دريافت اين گونه امتيازات سرازپانشناخته وبراي رسيدن به آن همه چيزراقرباني   مي كنند ازجمله اخلاق و...؛اميدوارم دولت يازدهم كه با شعاراعتدال برسركارآمده است مراقب باشد مديرانش آلوده ي دست درازي به بيت المال نگردند وبه هربهانه اي بيت المال رادرمعرض غارت قرارندهند!اين عمل زشت ازهركجا جلويش سد شود منفعت است وموجب بازسازي اعتمادازدست رفته دربين مردم وجامعه كارمندي است.   

جناب دكترروحاني شماكه دلسوزملت وقشربي پناه كارمند هستيدآيا راحت سربربالين مي گذاريد؟ قطعا باروحيه اي كه من ازحضرت عالي سراغ دارم با خواندن اين مرقومه دستوربررسي خواهيد دادوتاسامان ندادن اين امرآرام نخواهيديافت چون اگرمولايمان اميرالمؤمنين ازشما سؤال فرماينداين فاصله راچراازبين نبرديد به حضرتش چه پاسخ خواهيدداشت؟ به دادمردم وكارمندان برسيدومديريت علوي واخلاق توحيدي رادرعمل نشان دهيد(؟)تادلهاگرم وحقيقت چون خورشيدي درخشان درجامعه تلألونمايد.

پنجم) مهمترين مبنادرسامان يافتن اخلاق اداري، تصحيح بينش مديران وكاركنان و بسامان آوردن نوع نگاه آنان به خودشان ومردمان ومسئولان و وظايفشان است. زماني كه نگاه انسان به خود ومردم و مافوق خود و كار اصلاح شود و با نگاهي توحيدي و پاك به اين اموربنگرد وبراساس اين نگاه عمل نمايد،كاركردن عين خدمت كردن وعبادت نمودن وهمپاي لذت وشيريني وهمتاي رشد وشكوفايي است.اينكه انسان خود راچگونه ببيند وچگونه بيابد وچه جايگاهي درهستي براي خود قائل باشد، به شدت دراخلاق ورفتاراوتاثيرگذاراست.آن كه خود را«عبد» مي يابد وبراي خويش «كرامت انساني» و«عزت ايماني» قايل است به گونه اي رفتارمي كند، وآن كه«عبد» بودن خود راازياد مي برد وبراي خويش«كرامت» و«عزت» قائل نيست به گونه اي ديگرومتضاد با گونه نخست رفتارمي نمايد.

جان كلام :

اخلاق اداری را می‌توان به مجموعه‌ای ازشاخص‌های تربیتی واخلاقی تعبیرنمود كه رعایت آن ازسوی كارگزاران حكومت ومدیران دولتی ضامن بقای نظام اداری موجود درجامعه و به تبع آن حفظ نظام سیاسی حاكم برآن خواهد بود.درنظام اداری آن چه دررأس مناسباب درروابط ورفتاراداری حاکم است حرمت نگهداشتن وحفظ حقوق مردمان است هریک ازمديران وکارکنان دولت درهرمرتبه وجایگاهي که قراردارند اگرحافظ حقوق وحرمت ارباب رجوع باشند یک نظام اداری مبتنی براخلاق ظهورخواهدکردوپایدارباقی خواهد ماند.

جمعه : 1392/9/22- 10صفر1435-13دسامبر2013

 

نقد بود جه سال1393ازمنظركارشناسان - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۵۹ قبل از ظهر

 نقد بود جه سال1393ازمنظركارشناسان                      

اسدالله افشار

نخستين بودجه سالانه دولت يازدهم روزيكشنبه17آذر1392 از سوي رئيس‌جمهوربه مجلس تقديم شد. نمايندگان درحالي روز17 آذرماه شاهد ارائه لايحه بودجه كشور بودند كه پيش ازاين درسال‌هاي اخير با تأخيرهاي دولت سابق درتقديم سند مالي كشور رو به روبودند.سقف کل بودجه 780 هزارميليارد تومان پيش بيني شده که 195 هزار ميليارد تومان بودجه عمومي و 218 هزار ميليارد تومان منابع عمومي پيش بيني شده است. باارائه به موقع بودجه به مجلس ، دولت نشان داد بر قانون پايبند است.قانون اساسي هم به مجلس به عنوان قوه مقننه اختيارتام داده تادربررسي لايحه بودجه که توسط دولت تدوين وتهيه شده است،هر موردي را که به صلاح نديد، تغيير بدهد تا ازاين طريق بودجه‌اي براي يکسال مالي تهيه شود که براساس درآمد و هزينه کم نقص باشد.اين قلم با توجه به اينكه دولت تدبيرواميد نخستين بودجه ي خودرا به هنگام ودرزمان مقرر قانوني به مجلس ارائه داده است تشكر نموده و لازم مي داند به برخي از نكات  كه ازسوي كارشناسان وصاحب نظران دلسوزدر همين ارتباط اظهار گرديده است اشاره ي مختصري داشته باشد :

1-  گزارش رئيس‌جمهورهنگام ارائه لايحه ي بودجه کالبد شکافي از وضعيت اقتصادي کشور بود. 2- توجه به کنترل واردات بي‌رويه ، بهبودفضاي کسب وکار و برخي مشکلات که تکاليف زيادي بربانک‌ها درنظام بودجه‌ريزي ايجادکرده وهمچنين عدم اجراي صحيح اصل44 قانون اساسي ازنکات مهم اقتصادي کشور است که همگان اميدواريم در بودجه ارائه شده به نحودرستي تجلي پيدا کرده باشد.3- اينکه دولت مصمم است رشد نقدينگي را کنترل وآن را به سمت شرايط توليد سوق دهد و توجهي براي بهبود فضاي کسب وکاردرنظر گرفته، حرکتي با ارزش وميمون است. 4- بودجه دربر دارنده اطلاعات مفيدي در مورد چگونگي عرضه خدمات عمومي و ايجاد زيرساخت‌ها ازجانب دولت است ودرنتيجه همه آنهايي که ازفعاليت‌هاي دولت تأثير مي‌پذيرند ازطريق آشنا شدن با جهت‌گيري‌هاي تخصيص منابع برآوردي ازنتايج مترتب برآن به دست مي‌آورد.5- اشتغال،مهم‌ترین مسأله آینده اقتصاد ورکود تورمی، مهم‌ترین مسأله فعلی اقتصاد ایران است ؛ اميدواريم كه براي حل اين دو معضل مهم نگاه عميق كارشناسي درتخصيص بودجه ديده شده باشد وراهكارهاي عملي براي تحقق آن پيش بيني گرديده باشد . 6- ایجاد ثبات دربازارارزازجمله مهم‌ترین برنامه‌های سال آینده دولت به شمارمي آيد كه تحقق آن قطعا موجب آرامش جامعه وخرسندي آحاد مردم شريف ايران خواهد شد . 7- دولت يازدهم سعي كرده بودجه سال آينده را براساس واقعيت‌ها وعملكرد بودجه 92 تنظيم كند همين موضع باعث شده اين بودجه درمقايسه با اعداد اصلي بودجه 92 انقباضي‌ترين بودجه پس ازجنگ لقب بگيرد اما درمقايسه با عملكرد واقعي بودجه در سال‌جاري يك بودجه انبساطي باشد به‌طوري كه بودجه عمراني درمقايسه بااعدادوارقام اصلي بودجه 92 كاهش 32.5 درصدي دارد اما در مقايسه با عملكرد بودجه حدود 260 درصد رشد كرده است. 8- اقتصاددانان ترجيح مي‌دهند به جاي انقباضي و انبساطي بودن ازواژه واقعي بودن براي بودجه پرحاشيه 93 نام ببرند شرايط اقتصادي به گونه‌اي بود كه كارشناسان قبل ازمنتشرشدن متن بودجه نمي‌توانستند پيش‌بيني دقيقي ازارقام واعداد بودجه وحتي جهت‌گيري كلي آن بيان كنند. روز گذشته هم كه بودجه به مجلس رفت هنوز خيلي‌ها نمي‌توانستند به يك اجماع درست برسند. خيلي‌ها بودجه را انبساطي مي‌دانند، خيلي‌ها لقب انقباضي‌ترين بودجه پس از جنگ را به آن داده‌اند و خيلي‌ها هم آن را يك بودجه واقعي ومنطبق بر واقعيات جامعه مي‌دانند. به هر حال روحاني هرچه باشد به يك بدعت 8 ساله پايان داد وبودجه را سروقت وبر اساس قانون در نيمه دوم آذرماه به مجلس برد.9- نكته مهم ديگر، جدا كردن مقوله هدفمندي يارانه‌ها ازبودجه است. به نظرمي‌رسد دولت با موكول كردن تصميم‌گيري درمورد شيوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها به آينده ولايحه‌اي مجزا ازبودجه براي آن،اولاً قصد داشته سرنوشت برنامه مالي كشوررا براي سال آينده ازمقوله پرحاشيه هدفمندي جدا كند تا اشتباه سال‌هاي قبل تكرارنشود وازسوي ديگرقصد دارد درفرصت فراخ وبا آرامش بيشتري درمورد هدفمندي يارانه‌ها تصميم بگيرد، تصميمي كه شايد به پايان يافتن شيوه نادرست پرداخت نقدي يارانه‌ها وتبديل يارانه نقدي به حمايت‌هاي كالايي، درماني و... منجر شود. 10- دولت بايد دربودجه‌نويسي روي توان بخش‌هاي غيردولتي هم حساب كند. بخش خصوصي و بخش تعاون كشور پتانسيل‌هاي خوبي دارندكه ما درنظام بودجه‌ريزي‌مان آن را فراموش كرده‌ايم. درلايحه بودجه امسال هم به اين بخش‌ها توجه نشده است.در مورد واگذاري‌ها براي رد ديون هم بايد به اين موضوع توجه شود كه اگر مالكيت و مديريت اين شركت‌ها واگذار نشود در اصل خصوصي‌سازي انجام نگرفته است.11- تعهدات دولت درپروژه‌هاي عمراني بايد به‌طور جدي مورد توجه قرار بگيرد تا فشاري بيشتر از اين به بخش‌هاي مختلف اقتصادي وارد نشود. اين موضوع در كميسيون تلفيق بايد يك محور اساسي باشد.12- ازنقاط مبهم درآمدي كه بيشتربه خيال نزديك است،تحقق درآمد66 هزارميليارد توماني ازمحل ماليات‌هادرشرايط ركود تورمي است كه مجموعه دولت بهترازكارشناس اقتصادي ديگري براين موضوع واقف است. لذا حتي تحقق رقم 50 هزار ميليارد تومان بودجه سال 92 نيزبعيد است.13- يكي ازايرادهاي بودجه تقديمي كه مي‌توان آن را به خوش‌بيني دولت منتسب كرد، وابستگي حدود 40 درصدي بودجه به درآمدهاي نفتي است. دولت در بودجه 93 بودجه درآمدهاي نفتي را 77 هزارميليارد تومان برآورد كرده كه با احتساب هر بشكه 100 دلار بايد روزانه 1/5 ميليون بشكه به فروش برساند. اين ميزان فروش نفت با‌لا‌ترازوعده غربي‌ها درتوافقنامه ژنواست وزماني اين درآمد خوشبينانه‌تربه نظرمي‌رسد كه گفته مي‌شود براي فروش نفت تا 8 دلاربراي هربشكه تخفيف نيزارائه شده وازسوي ديگرپول نفت‌هاي فروخته شده معمولاً دركشورهاي خريدار نگهداري مي‌شود.14- ايرادديگربودجه نيزدربخش درآمدي فروش 25 هزار ميليارد تومان اوراق مشاركت است. در حالي كه دولت درسال جاري وتاكنون و به اصرارتيم اقتصادي دولت و به خصوص معاون برنامه وبودجه رئيس‌جمهورحتي يك ريال اوراق مشاركت نفروخته ودليل آن را عدم استقبال مردم مي‌داند. معلوم نيست چگونه قرار است 25 هزار ميليارد تومان اوراق مشاركت را در جامعه به مردم عرضه كند.15- توجه ويژه به افزايش سرمايه گذاري درپارس جنوبي و برنامه ريزي براي بهره برداري کامل از۴ فاز پارس جنوبي وهمچنين افزايش قابل توجه بودجه شرکت هاي دانش بنيان رامي توان ازنقاط قوت بودجه پيشنهادي دولت دانست.16-کاهش درآمددولت ازناحيه واگذاري هاي اصل ۴۴ به بخش خصوصي وهمچنين کاهش انتشار و فروش اوراق مشارکت در سال آينده را در شرايط فعلي که اقتصاد کشور در رکود به سر مي برد و نياز روز افزوني به سرمايه گذاري دربخش هاي مختلف احساس مي شود رامي توان يکي ازنقاط ضعف هاي بودجه پيشنهادي دانست.

در پايان يادآوري اين نکات ضروري است:

1- نمايندگان مجلس تلاش نمايند درفرصت باقي‌مانده با كمك خود دولت اين بودجه را به اعداد واقعي‌تر نزديك كنند.2-انتظارازنمايندگان مجلس،اين است که شرايط نامطلوب اقتصادي راکه مشکلات معيشتي زيادي را به مردم تحميل کرده است،درنظربگيرند ودربررسي بودجه«مصالح ومنافع ملي»را به هرچيزديگري ترجيح بدهند.3- دولت ومجلس قراربرهمدلي وهم صدايي داشته باشند وچالش وتنش را حاشيه‌نشين کنند، وتنها دراين صورت است كه مي‌توانيم تهديدهاي موجود را کم کنيم وداشته‌هايمان راطوري مديريت کنيم تارضايت مردم به اندازه‌اي باشدکه ازنظامي مثل جمهوري اسلامي انتظارمي‌رود .

سه شنبه : 1392/9/19- 7صفر1435- 10دسامبر2013

ماندلا دریادها خواهد ماند - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۴۰ قبل از ظهر
ماندلا   دریادها خواهد ماند                  

اسدالله افشار

نلسون روليهلا هلا ماندلا،رئيس جمهوري پيشين آفريقاي جنوبي، رهبرجنبش ضد آپارتايدوبرنده جايزه صلح نوبل درسن ۹۵ سالگي روزپنجشنبه-۵دسامبر2013 (14آذر1392)- درساعت هشت و۲۰ دقيقه به وقت محلي درحالي که اعضاي  خانواده اش درکنارش بودند درآرامش درگذ شت. نلسون ماندلا،مدت ۲۷ سال زنداني بود،اما پس از آزادي، نقش برجسته اي دربرقراري صلح دربرخي ديگرازاختلافات منطقه اي ايفاکرد.اودردهه هشتاد، هنگام گذراندن محکوميت زندان، به بيماري سل دچارشد ودرماه هاي اخير،چند باربه دليل عفونت ريوي در بيمارستان بستري بود.اينك اين قلم ضمن اداي احترام به اين مبارزخستگي ناپذير؛ مواردي رادرهمين ارتباط به اختصارمطرح مي نمايد: 

يكم) سخن گفتن ازمردی که بی‌تردید یکی ازمحبوب‌ترین، تأثیرگذارترین و ماندگارترین شخصیت‌های مطرح در جهان است، سخت است. سیاستمداری که ملت‌ها از او با احترام یاد می‌کند. رهبران نامداردنیا را در مقابل خود به کرنش واداشت وکشورش ـ آفریقای جنوبی ـ راکه ۲۰ سال قبل ازمنفورترین و مطرودترین کشورهای جهان بود، به واسطه شخصیت خود به یکی از مطرح‌ترین بازیگران سیاسی جهان تبدیل کرد.

دوم) ماندلا از سال 1962 به دليل مبارزه با نظام تبعيض نژادي حاكم برآفريقاي جنوبي به زندان افتاد وتا سال 1990 درزندان بود. درحالي كه اقليت سفيدپوستان آفريقاي جنوبي از بالاترين استاندارد زندگي قاره آفريقا كه برابرسطح زندگي دركشورهاي غربي جهان اول بود، برخوردار شده بودند، اكثريت سياه‌پوستان از لحاظ هرگونه استانداردي همچون درآمد، تحصيل و حتي ورود به ادارات دولتي مورد تبعيض قرارداشتند دراين شرايط بود كه نلسون ماندلا رهبري جنبش ضدآپارتايد را به دست گرفت.نلسون ماندلا 27 سال از عمر خود را دردوره رژيم آپارتايد درآفريقاي جنوبي در زندان سپري كرد اما پس از آن به عنوان اولين رئيس‌جمهور سياه پوست روي كارآمد و برنده جايزه صلح نوبل شد.

سوم) بررسي زندگي سياسي ماندلا حکايت از آن دارد که وي مردي انقلابي بود که به ضرورت زمان ومکان سلاح دردست گرفت، مبارزه کرد، زندان رفت، خشونت ورزيد، از تکنيک هاي روز تبليغاتي براي رسيدن به قدرت بهره گرفت،درقدرت عقلانيت به خرج داد وبه موقع با سياست خداحافظي کرد. ازآن رواست که امروز دنيا به احترامش ايستاده است.

چهارم) ماندلا با رژيم صهيونيستي كه امروزه به عنوان بزرگ‌ترين نماد نژادپرستي جهاني شناخته مي‌شود نيز دشمني ضمني داشت و روابط خوب آفريقاي جنوبي با اسرائيل ، زماني كه ماندلا بارژيم آپارتايدآفريقاي جنوبي درحال مبارزه بود سبب شد تا ماندلا يك دشمني ديرينه نسبت به صهيونيست‌ها داشته باشد. وي از جمله كساني بودكه همواره ازملت فلسطين درمقابل صهيونيست‌ها دفاع مي‌كرد ومعتقد بود كه مردم فلسطين بايد سرنوشت خودشان را تعيين كنند.درسال 1990 ماندلا اسرائيل رايك دولت تروريستي ناميد وگفت كه ما تشكيلات خودگردان فلسطين را دولت تروريستي نمي‌دانيم وگفت كه اگرما بخواهيم يك طرف را دولت تروريستي بدانيم اين دولت اسرائيل است،زيراآنها هستند كه اعراب بي‌دفاع درسر‌زمين‌هاي اشغالي را مي‌كشند. او نماد قيام‌هاي ضد نژادپرستي بود واقدامات وي آموزه‌ها والگويي براي همه آزاديخواهان و آزادانديشان است. ماندلا بارها تصريح كرده بود كه رژيم صهيونيستي بايد از سرزمين‌هاي اشغالي خارج شود.

وي درتمامي رأي گيري‌ها درمجامع بين‌المللي از مواضع فلسطيني‌ها حمايت كرد وازرژيم صهيونيستي ابراز انزجارمي‌كرد.

پنجم)به تعبيررييس جمهورروحاني؛ نلسون ماندلا به آزادي وبرابري انسان‌ها نه تنها درکشورش آفريقاي جنوبي بلکه در پهنه جهان، باور شک‌ناپذيري داشت و در اين باور راستين هيچگاه به خود ترديد راه نداد. او در اين راه پر‌فراز و نشيب و سراسر رنج، با تحمل آوارگي، دوري ازخانه وخانواده و زندان‌هاي طويل‌المدت «راه طولاني آزادي» را شکوهمندانه معنا بخشيد. او بي‌ترديد شخصيت ممتازي بود که پس از پيروزي و به بار نشستن مبارزات، با پيوند اخلاق وسياست، شيريني بخشش درعين فراموش نکردن را حتي به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانيد و از خود خاطره کم‌نظيري براي جهان بشريت به جا گذاشت.مطمئناً راهي که ايشان براي مبارزه با نژادپرستي پيموده است ريشه دراديان آسماني دارد، که هيچ وقت قوميت ونژاد راباعث برتري انسان‌ها نسبت به همديگر نمي‌داند.

ششم)ماندلا ازسياست قدرت‌هاي استكباري علنا انتقاد مي كرد.وي به شدت مخالف سياست ميليتاريست و سلطه‌طلبانه آمريكا بود.درجريان لشكركشي آمريكا به عراق،ماندلادرمخالفت با آن، بوش رئيس‌جمهوروقت آمريكارامتهم كرد كه نه به فكرمردم عراق ، بلكه درانديشه غارت نفت عراق است وهمين سخن،خشم آمريكايي‌ها رابرانگيخت. وي همچنين گفت اگركشوري در جهان باشد كه قساوتي غيرقابل تصور داشته باشد آن كشورآمريكاست.

هفتم) ماندلای جوان در۲۰آوریل۱۹۶۴ دوسال بعداززندانی شدن،درجلسه دادگاه خودچنین گفت:«درطول زندگی‌ام خود را وقف مردم آفریقا کرده‌ام. بااستیلای سفیدپوستان مبارزه کرده‌ام،‌ بااستیلای سیاهان نیز مبارزه کرده‌ام. به دنبال آرمان جامعه‌ای آزاد ودموکراتیک که همه بتوانند درآن درتوازن و با فرصت‌هایی برابر زندگی کنند بوده‌ام. این آرمان من است که امیدوارم با آن زندگی کنم و به آن دست یابم. اما اگر نیاز باشد آماده‌ام برای این آرمان بمیرم.»

هشتم) ماندلا، دراوج اقتداروافتخار و محبوبیت، در سال ۱۹۹۹ دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسید. او درحالی که می‌توانست دیگربار رئیس جمهور شود و دوره پنج ساله دیگری را به مسند قدرت بنشیند، محکم و قاطع گفت که دیگر کاندیدا نخواهد بود وفرصت خدمت به آفریقا را به دیگران وا می‌گذارد و بدینسان مقام و منصب را به آسانی واگذاشت تا نشان دهد ۲۷ سال تحمل زندان برای رسیدن به قدرت و«حفظ آن» نبوده است؛ برای آزادی آفریقا از ننگ نژادپرستی بوده است. خوبست سياستمداران جهان نيزاين درس رادرمكتب بزرگاني چون او يادگرفته وعمل نمايند ومستي قدرت راوانهاده وازشيفتگي قدرت فاصله بگيرند!

جان كلام اينكه ؛ راز محبوبيت  ماندلا را مي‌توان دراين چند جمله خلاصه كرد: مبارزه براي هدفي انساني، ستيز با ظلم، پايداري درراه مبارزه، شفقت با مخالفان پس ازپيروزي وسرانجام عدم دلبستگي به قدرت.

آري نلسون ماندلا به عنوان رهبری محبوب، مرجعی اخلاقی و انسانی فوق‌العاده دریادها خواهد ماند.

دوشنبه : 1392/9/18- 6صفر1435- 9دسامبر2013

 


به چالش كشيده شدن نظام سرمايه داري درغرب - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۱۱ قبل از ظهر

به چالش كشيده شدن نظام سرمايه داري درغرب           

اسدالله افشار

روابط دموكراتيك حاكم درغرب ظاهري است. دراين كشورها انتخابات آزاد وجود دارد، ولي تصميمات اصلي ازسوي صاحبان صنايع وبخش اقتصادي جامعه اتخاذ مي شود. بخش بزرگي ازجامعه به درستي دراين كه آيا نظرمردم درتصميم گيري هاي سياسي تأثيردارديانه،ترديد دارد.مردم درحال حاضرمعتقدند كه گستره قدرت وحوزه عمل سياستمداران وپارلمان، به طوركلي بسيارمحدود است واينكه شهروندان درباره مسائل گوناگون چه فكرمي كنند، به طوركلي اهميتي ندارد.دليل محدوديت دامنه نفوذ واراده سياست در«لجام گسيختگي»بخش اقتصادي است . «پروفسوراكسل هونث» فيلسوف نام آشناي آلماني  سال گذشته درگفتگو با

دويچه وله مي گويد:«بسياري ازاهداف سياسي اصولاً به اجرادرنمي آيند،چون حكومت هايي كه قصد پياده كردن اين تصميم ها را دارند، با سدهاي بخش اقتصادي روبرومي شوند.»

وي مي گويد:«درحال حاضرهمه راهكارها دراين نسخه خلاصه مي شود كه دموكراسي بايد خود را با بازارو اقتصاد هماهنگ كند.اين نسخه به عنوان راهكاري كارادرمقابله با بحران مالي اروپابارهاوبارها پيچيده و مورد استعمال قرارگرفته است. ولي اين روند به معناي ازدست رفتن دستاوردهاي دموكراسي است. بازاربايد خود را با موازين دموكراسي تطبيق دهد، نه برعكس. »

واقعيت دولت درنظام سرمايه داري :

درنظام سرمايه داري، اين راكفلرها وكلان سرمايه داران هستند كه به دولت ها وسناتورها وجاهت داده و اعتبارمي بخشند. واقعيت دولت درنظام سرمايه داري، ازوكالت سرمايه داران جدا نيست. به عبارت ديگر، دولت و صاحبان قدرت سياسي، بيش ازآن كه حافظ منافع عمومي باشند،وكلاي اسپانسرهاي مالي احزاب خويش اند. اين است كه درنظام سرمايه داري انتقال فشار ناشي ازركود اقتصادي ازصاحبان سرمايه به ساير عوامل توليد، مجازشمرده شده و به همين دليل درصورت عدم سودآوري اخراج انبوه كاركنان وتعديل هاي اساسي، كاهش دستمزدها و وجاهت قانوني مي يابد وازحمايت هاي دولتي برخوردارمي شود.

ميانگين ثروت خالص هر يك ازاعضاي كنگره آمريكا :

«رول كال» روزنامه كنگره آمريكا،در گزارش نوامبر2011خود شرايط آن دوران را اين طورتبيين مي‌كند:«به نظرمي‌رسد قانونگذاران آمريكايي با سرعت بيشتري نسبت به بقيه مردم اين كشوردر حال ثروتمندترشدن هستند.»طبق گزارش اين روزنامه اعضاي كنگره درسال 2010 به طوركلي بيش از2 ميليارد دلارثروت خالص داشتندكه اين رقم از سال 2008، حدوداً 28 درصد افزايش داشته است. اين روزنامه گزارش مي‌دهد:«حدود90 درصد اين افزايش براي 50 تن ازثروتمندترين اعضاي كنگره بوده است. ميانگين اعضاي كنگره بسيارثروتمندترازميانگين خانواده‌هاي آمريكايي هستند؛تمامي قانونگذاران آمريكايي از تمامي شهروندان معمولي اين كشورثروتمندترهستند.» بدون درنظر گرفتن خانه‌ها،ميانگين ثروت خالص هريك ازاعضاي كنگره نزديك به 4 ميليون دلاراست. اين در حالي است كه برپايه گزارش بانك مركزي آمريكا، ثروت خالص يك خانواده آمريكايي با محاسبه خانه‌هاي شخصي حدود500 هزاردلار است.

عدم موفقيت  نظام سرمايه‌داري مبتني براقتصاد بازار:

نظام سرمايه‌داري مبتني براقتصاد بازار با وجود كسب موفقيت‌هايي درزمينه رشد اقتصادي ومهارمتغيرهاي اصلي اقتصاد مانند رشد سرمايه‌گذاري وافزايش صادرات،ازنظرمهارفساد اقتصادي،ايجاد برابري وتوزيع مناسب درآمد موفق نبوده وموجب بروزمشكلاتي درطبقه متوسط وضعيف شده است.

درساختارسرمايه‌داري، وظيفه دولت تعديل فعاليت شركت‌هاي بزرگي است كه درپي افزايش سود وحذف رقباي ضعيف هستند ونيزحمايت ازشركت‌هاي ضعيف ومردم عادي درمقابل اين شركت‌ها است وازآنجا كه سياستمداران آمريكا وامداراين شركت‌هاي بزرگ به دليل ساپورت هزينه‌هاي انتخاباتي‌شان هستند ونيزنفوذ اين شركت‌ها در ساختاردولتي مانع از اقدامات مؤثرنظارتي حاكميت براين شركت‌ها مي‌شود ودراين بين حقوق طبقه متوسط وضعيف جامعه پايمال مي‌شود، يعني عملاً وظايف دولت درساختار فعلي نظام سرمايه‌داري آمريكا انجام نمي‌شود.

به چالش كشاندن نظام سرمايه داري وپايان دادن به حيات آن :

نظام سرمايه داري درطول حيات خود تلاش كرده تا چنان وانمود سازد كه تامين كننده نيازهاي فردي وحتي ارتقاي جايگاه جهاني ملتها بوده وتنها الگويي است كه توان حل چالشهاي جهاني را دارد.پس ازفروپاشي شوروي سابق ونظام كمونيستي،غربي‌ها تلاش كردند تا با اين ادعا، سياستهاي داخلي وجهاني خود را توجيه وچنان وانمود سازند كه برترين تفكر و راه حل را براي مقابله با چالشهاي جهاني دارند. با توجه به اين ادعا‌ها نيز مردم كشورهاي غربي نوعي برتري طلبي را درخود احساس كرده و براين اساس نيزدرحمايت ازنظام سرمايه داري گام برداشتند. پس از گذشت ۲ دهه ازحاكميت يك جانبه نظام سرمايه داري جهاني شاهد دگرگوني دراين تفكر بوده بگونه‌اي كه مردم دراروپا با حركتهاي سراسري به دنبال به چالش كشاندن نظام سرمايه داري وپايان دادن به حيات آن مي‌باشند.نمود عيني اين امررا درتظاهرت‌هاي گسترده مردمي دراروپا وآمريكا مي‌توان مشاهده كرد.ايجاد جنبش تسخير"وال استريت"درآمريكا نمودي ازاين حركتهاي مردمي براي مقابله با نظام سرمايه داري بوده است كه برگرفته ازدلسردي ونارضايتي مردمي ازاين ساختار مي‌باشد .

 

يكشنبه : 1392/9/17- 5صفر1435- 8 دسامبر2013

 

 

روند منزوي سا زي رژيم صهيونيستي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۲۷ بعد از ظهر

 روند منزوي سا زي رژيم صهيونيستي   اسدالله افشا ر

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

یکم) اين روزها زمامداران رژيم صهيونيستي نگران وضعيت بين‌المللي خود هستند.آن‌ها احساس مي‌كنند كه در آستانه ي مرحله جديدي ازانزواي سياسي درسطح جهاني قرارگرفته‌اند.اسرائيل درچنين حالتي برخي از اهرم‌هاي فشارخود برامريكا بويژه باراك اوباما راازدست داده است.گفتمان آشتي جويانه ومعتدل ‌نظام  اسلامي ايران كه همزمان مبتني برحفظ ارزش‌ها ودفاع ازمنافع وامنيت ملي واسلامي كشورمان است، گفتمان تندروانه وستيزه جويانه اسرائيل وحاميان ستيزه جووجنگ طلب آن درهيئت حاكمه امريكا را دچار بحران وانفعال كرده است. مهمترين هم پيمان منطقه‌اي اسرائيل يعني عربستان نيزدچارانفعال شده وپس از شكست پروژه حمله نظامي امريكا به سوريه وتقويت راه حل‌هاي مسالمت جويانه براي بحران اين كشورو حل مسئله هسته اي ايران درتوافق نامه ژنو با گروه5+1 به نوعي درون خود خزيده است.

كارشناسان دراين زمينه معتقدند؛آن چه كه برروندمنزوي سازي رژيم صهيونيستي افزوده است،اولاگامهاي برداشته شده گروه5+1باايران درجهت حل مسئله هسته اي كشورمان براساس توافق نامه ژنومي باشد؛وثانيا  تحولات بحران سوريه وتن دادن به كنترل بين‌المللي بر سلاح شيميايي اين كشور و پيوستن آن به كنوانسيون بين‌المللي خلع سلاح شيميايي است كه بلافاصله خطر سلاح‌هاي هسته‌اي اسرائيل وضرورت پيوستن وي را به سازمان جهاني انرژي اتمي بصورت جدي مطرح وفشارهاي تازه‌اي رامتوجه اين رژيم وزمامداران آن كرده است.قطعاعبوربسلامت ازاين مرحله براي اسرائيل اگردركوتاه مدت هم ميسرباشد درميان مدت ودرازمدت امكان پذيرنيست.

دوم)به اين دوسخن خوب دقت كنيد:

1- «کشور اسرائیل باید روی مخروبههای فلسطینیان و جنازههای آنان بنا شود.»

2- «یهودیها به دلیل نداشتن کشور، هویت ندارند، لذا باید با تشکیل کشور یهودی هویت خود را به دست آورند.»

جمله نخست را«دیوید بنگوریون»اولین نخستوزیراسرائیل درکنگره سالانه یهودیان برزبان رانده بود و جمله دوم برزبان«بنیامین نتانیاهو»نخستوزیرکنونی این رژیم درکتابش با عنوان«صلح پایدار»جاری شده است. مقایسه این دوجمله به خوبی نشان میدهد که اسرائیل، رژیمی جعلی است وبا اشغال سرزمینی دیگرو ملتی دیگرقصد خرید هویت برای خود دارد.بنابراین، هرگونه تلاش ادعایی رهبران این رژیم برای برقراری صلح با فلسطینیها، در چارچوب همان کسب هویت، تعریف میشود.

 سوم)ازنگاه صاحب نظران كه نگاه درستي است ؛ مکتب صهیونیسم رامیتوان با مکتب سلفیگری همردیف دانست و همان طورکه سلفیگری،افراطیگری با دستاویز قراردادن دین مبین اسلام است، صهیونیسم نیزافراطیگری درلوای دین یهود است،درحالی که هیچ نوع افراطگرایی را ادیان اسلام و یهود و پیروان آنها قبول ندارند.بنابراین مکتب صهیونیسم که شاکله ودرونمایه رژیم جعلی اسرائیل راتشکیل داده،هرگزراضی نخواهد شد درصورت تشکیل کشوریهودی، غیریهودی را در خود راه دهد و به همین دلیل باید منتظر سیل عظیم کوچانده شدن مردم فلسطین بود.اسرائيل هميشه نيازبه بحران دارد وحيات آن دربحران است وهرموقع که دريک جمع عمومي بحران نباشديا يک منطقه‌اي بحراني رو به آرامش برود اسرائيل آسيب مي‌بيند.

پنجشنبه : 1392/9/14- 2صفر1435- 6دسامبر2013

 

      

مهمترين تضمین اجرای حقوق شهروندی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۲۹ بعد از ظهر

 

مهمترين تضمین اجرای حقوق شهروندی        

اسدالله افشار

 

احياي حقوق شهروندي :

بعدازپيروزي انقلاب اسلامي واستقرار نظام جمهوري اسلامي ايران عمده‌ترين محور‌هاي حقوق شهروندي دراصول 19تا42 قانون اساسي مورد توجه قرارگرفت ولي درمقام عمل به دلايل مختلف وگاهي به بهانه‌هاي مختلف اين حقوق رعايت نشد.دردولت‌هاي هفتم وهشتم به نوعي توجه به حقوق شهروندي احيا شد و به نهاد‌هاي مدني توجه خاص مبذول ومقررشد،اقتدارلازم به اين نهاد‌ها داده شود.دکترروحاني دربرنامه تبليغات رياست جمهوري احياي حقوق شهروندي را وعده داد وخوشبختانه اين شعار در برنامه برخي ازوزرا ازجمله وزيرراه وشهرسازي نيزديده شد.درادامه آن برنامه ، رئيس جمهور به معاون حقوقي رياست جمهوري ماموريت دادکه با تشکيل کميته‌اي و با مدد اساتيد و صاحب نظران به تدوين لايحه حقوق شهروندي بپردازد ؛اين انتظاربسرآمد وبالاخره پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري متن پيش‌نويس غيررسمي منشورحقوق شهروندي راچهارشنبه گذشته- 6آذر1392- منتشركرد.‏ اين منشور شامل يك مقدمه و سه فصل است. در فصل اول كه از قواعد عمومي حاكم براين منشورسخن رفته است نكات خوب، دقيق وحقوقي مطرح شده است. هدف از اين كاربزرگ وسترگ، تجميع، شناسايي وبيان حقوق شهروندي عنوان شده است كه درساير قوانين كشورنيز به‌آن اشاره شده است. در اين فصل آمده است با كساني كه دررعايت حقوق مردم اهمال دارند يااين حقوق را نقض مي‌كنند برخورد خواهد شد. لذا همه دستگاه‌هاي اجرايي را موظف به رعايت آن مي‌كند.

فصل دوم منشور حقوق شهروندي 141 حق را باعناويني چون "حيات، سلامت و زندگي شايسته"، "آزادي انديشه، بيان و مطبوعات"، "دسترسي به اطلاعات"،" هويت فرهنگي، بيان رسانه اي و آفرينش هنري"، "حريم خصوصي"، "سلامت اداري،حكمراني شايسته و حكومت قانون "، " شفافيت و رقابت "، "حق مشاركت شهروندان در سرنوشت اجتماعي"، "حقوق اقتصادي و مالكيت"، "اشتغال وكارشايسته"، "آسايش، رفاه، حمايت وتامين اجتماعي"، "عدالت قضائي"، "آموزش و تعليم"، "خانواده، زنان، كودكان و كهنسالان"، "نخبگان و استادان و دانشجويان"، "ايثارگران،جانبازان و خانواده‌‌هاي معظم شهدا"،"اقليت‌ها و اقوام"، "روستانشينان و عشاير " و"محيط زيست وتوسعه پايدار" را احصاء كرده است.  ريزبيني و دقت تدوين كنندگان منشور در احصاي اين 141 حق شايسته تقدير است.  فصل سوم منشور تحت عنوان "سازمان كار، توسعه و نظارت بر اجراي منشور و مقررات حقوق شهروندي" معاونت حقوقي رياست جمهوري را مامور اجراي اين منشور در"مركزملي حقوقي شهروندي" كه دراين معاونت فعال خواهد شد، كرده است.  ‏

درفصل سوم ، معاونت حقوقي رياست جمهوري ماموريت پيدا مي‌كند تخلف ازحقوق شهروندي رادر دستگاه‌هاي اجرايي رصد كند و لوايح لازم را تهيه و به هيئت وزيران تقديم نمايد وهرسه ماه يك بار گزارش اقدامات به عمل آمده را به رئيس جمهوري ارائه دهد.اينك اين قلم درهمين باب نكاتي را يادآوري مي نمايد :

يكم) حقوق شهروندی از جمله دستاوردهای مثبت بشری :

شهروند مرکب از دوکلمه است که عبارت است از شهر به معنای جامعه انسانی و وند به عنوان عضوی وابسته به جامعه انسانی. افراد زمانی به عنوان شهروند شناخته می شوند که حقوق ووظایف خود را بشناسند و به آن عمل کنند وبدانند که باید به مطالبه چه حقوقی بپردازند وراههای دستیابی به این حقوق چیست. بی شک دستیابی به این توانمندی در سایه آگاهی و عملکردهای فردی و جمعی مردم و وجود نظام مردم سالا ری دست یافتنی خواهد بود. هریک از ما به عنوان یک شهروند عضو رسمی شهر و کشور عزیزمان ایران هستیم و این مفهوم دربرگیرنده حقوق ومسئولیت هایی است که در قبال این عضویت داریم.درواقع حقوق شهروندی وظایف ومسئولیت های شهروندان را درقبال یکدیگر،درقبال شهرو دولت تعیین می کند و همچنین حقوق و امتیازاتی را که وظیفه تامین آن برعهده مدیران شهری، دولت یا قوای حاکم است مشخص می نماید.حقوق شهروندی ازجمله دستاوردهای مثبت بشری است که موردتأیید دین مبین اسلام و جمهوری اسلا می است.

دوم) مفهوم شهروندی :

مفهوم شهروندی دربرگیرنده مجموعه‌ای ازحقوق و تکالیف است. اصولا حق و تکلیف در برابر هم قرار دارند وحق تکلیف را به دنبال دارد. شهروندی ریشه داشتن در وضعیت تاریخی و عضویت در یک جماعت است. شهروندی برموقعیت عضویت وپیوند بادیگران دلالت می‌کند ولذا متضمن مسئولیت زیستمانی،‌ یعنی مسئولیت زیستن بادیگران درزیست- عالم مشترک است. بدین معنا،‌ شهروندی محمل اخلاق زیستمانی واز جمله شرکت دررابطه گفت‌و‌گویی بامحیط پیرامون خویش است.امتیازشهروندی بردیگرهویت‌های اجتماعی - انسانی در برابری فراگیری است که هویت‌های دیگرمانند طبقه یا قومیت آن را ندارند. شهروندی ایده‌ای است که بی‌عدالتی‌های درون ومیان جوامع را به چالش می‌کشد. شهروندی به طور تنگاتنگی با دموکراسی ارتباط دارد. شهروندی یک عضویت است که مجموعه‌ای ازحقوق، ‌وظایف وتعهدات را بردارد و لذا با دو مفهوم حق ومسئولیت همراه است. حق شهروندی یک حق انسانی است که مولود انسان بودن ودرجمع زیستن اوست.آنگاه که از حقوق انسانی سخن گفته می‌شود،‌ این حقوق درقالب شهروندی تحقق می‌یابد وبربرابری، عدالت واستقلال دلالت دارد. مفهوم شهروندی دربردارنده حق زندگی،‌ حق آزادی، ‌زندگی مطلوب و مناسب ،‌ حق تعلیم وتربیت ومعیشت،‌ حق مشارکت وحق تعیین‌کنندگی سرنوشت است.

سوم) حقوق شهروندی :

«حقوق شهروندی» مجموعه حقوقی است برای اتباع کشوردررابطه با مؤسسات عمومی مانند: حقوق اساسی، حق استخدام شدن، حق انتخاب کردن وانتخاب شدن، حق گواهی دادن درمراجع رسمی، حق داوری و مصدق واقع شدن ؛ بنابراین واژه مذکورازحقوق سیاسی است.در کشور ما مسلمان بودن شرط برخورداری از حقوق شهروندی نیست. درواقع حق شهروندی به اعتبارتابعیت برقرارمی‌شود. بنابراین این تعریف واقعیت است که «حقوق شهروندی» یک مفهوم نسبتاً وسیعی است که شامل حقوق سیاسی وغیرسیاسی(حقوق مدنی و بهره مندی‌های فردی واجتماعی که دارای صبغه سیاسی نیستند) می‌باشد. ازاین رو می‌توان گفت که «حقوق شهروندی» شامل هرسه نسل حقوق بشری که درسطح دکترین مطرح شده‌اند می‌باشند. این سه نسل شامل حقوق مدنی و سیاسی، اقتصادی واجتماعی وحقوق همبستگی می‌باشند.

چهارم) حقوق شهروندی ازمباني دين اسلام :

حقوق شهروندی ازمفاهیم مدرن وازلوازم زندگی دموکراتیک افراد دریک جامعه سیاسی محسوب می شود. این مفهوم با اعلامیه بشر و حقوق شهروند فرانسه تجلی عینی کامل یافت واعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید نمود. در رابطه با حقوق شهروندی دو دیدگاه وجود دارد. یک نظر دین را ناتوان از وضع قواعدی به عنوان حقوق شهروندی می داند. دیدگاه دیگر که از سوی برخی نظریه پردازان دینی القا می شود، قایل به این است که دین مجموعه تکالیفی است برای بشرواوباید درقالب این تکالیف به انجام وظیفه پرداخته و تصور حقوقی برای اعطای اختیار و آزادی و غیر آن به انسان، خارج از موازین دینی و مبانی اسلامی است. انسان دراندیشه اسلامی فردی است حق مدارو برای رسیدن به حقوق شایسته خود نیازمند انجام اموری به عنوان تکالیف است.براین اساس،تکالیف نیزبازگشت به حقوق دارند.شناسایی وتعیین قواعدی برای زندگی اجتماعی انسان که ازآن جمله حقوق شهروندی می باشد، نه تنها با مبانی دین مخالف نیست، بلکه بالعکس از لوازم حتمی ومبنایی زندگی افراد درجامعه اسلامی قلمداد می شود.ازطرف دیگر،دین با دراختیارداشتن اصول مبنایی وابزاراستباط عقلی، توانایی کشف ووضع قواعد را دراین ارتباط دارد.

پنجم) نسبت بين حقوق شهروندي و حقوق بشر:

حقوق بشر ناشي از حيثيت و کرامت ذاتي انسان است. گفته مي شود که حقوق بشر عام و جهان شمول است و براي تثبيت حقوق فطري و طبيعي انسان است. حقوق بشر به هر انسان، صرف نظر از زندگي در جامعه يا جدا ازجامعه ودرانزوا و به تنهايي تعلق دارد. در حالي که حقوق شهروندي حقوق انسان، به خاطر زندگي در اجتماع معين است و با توجه به مقتضيات جوامع و شرايط زماني و مکاني مي تواند متفاوت باشد. بخش اساسي حقوق شهروندي ناشي ازحقوق داخلي کشورهاست، اما حقوق بشروحقوق شهروندي دومقوله ي کاملا مجزا نيستند.اجراي حقوق بشربستگي به حقوق شهروندي دارد. حقوقي که انسان به دليل حيثيت وکرامت ذاتي خود دارد (حقوق بشر) با حقوقي که انسان مقيم يک اجتماع بايد داشته باشد(حقوق شهروندي) دومقوله ي متضاد نيستند.به طورخلاصه مي توان گفت نسبت بين حقوق شهروندي وحقوق بشر، عموم و خصوص من وجه است. گر چه حقوق شهروندي وحقوق بشر در بسياري از موارد به جاي يکديگر استفاده مي شوند و بسياري ازحقوق مندرج در اعلاميه ي جهاني حقوق بشر و دو ميثاق مربوط به آن حقوق شهروندي است و بسياري از حقوق شهروندي، ريشه در حقوق بشر دارد، اما تميز بين آنها امکان پذير است.

ششم) مهم‌ترین چالش پیش ‌روی حقوق شهروندی :

ازمنظرصاحب نظران مبنای حقوق شهروندی،ایجاد امنیت برای شهروندان است تادرسایه آن انسان‌های عضو جامعه بتوانند استعدادهای ذاتی خود را شکوفا سازند و به هدف عالی خود دست یابند.مسئله قابل توجه این است که دریک تعریف قانونی ازحقوق شهروندی،تکالیف دولت وحقوق شهروندان مشخص می‌شود.مهمترين

تضمین برای اجرای حقوق شهروندی،عملکرد دولتمردان است.اگردولتمردان وظایف خود را درست انجام ندهند ، نهادینه شدن حقوق شهروندی به درستی انجام نخواهد شد. ازاین‌رو ، می‌توان گفت:عدم التزام مسئولان به اصل حاکمیت قانون، مهم‌ترین چالش پیش ‌روی حقوق شهروندی است.

جان كلام :

اينكه يكي ازدغدغه‌هاي رئيس جمهور محترم رعايت حقوق شهروندي ا ست شايسته تقديراست اما دلسوزان به دو نكته دراين خصوص اشاره داشته اند كه اميدوارند مورد بذل توجه قرارگيرد:

1- آموزش حقوق شهروندی ومسئولیت‌های شهرنشینی یکی ازوظایف اصلی رسانه‌ها به ویژه صدا وسیما است که افراد را با حقوق آشنا ساخته ومسئولیت‌های شهروندی را نیزبه آنان گوشزد کند.2- دولت محترم درتبيين حقوق شهروندي درمرحله اول رفاه عمومي را درسطح جامعه بگستراند چراكه جامعه اي كه درتأمين نيازهاي اوليه خود با مشكل روبروباشد تمام اين كاستي ها رادردنياي سياست جستجوكرده ومهم ترين دغدغه اش را نبود آزادي سياسي مي شناسد.

دوشنبه : 1392/9/11- 28محرم الحرام1435-2دسامبر2013

گزارش 100روزه ونقدها - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۳ بعد از ظهر

گزارش 100روزه ونقدها                                              

  اسدالله افشار

مباحث ومشکلات اقتصادي ازجمله رکود تورمي، خزانه خالي، انبارکالاهاي اساسي، تعهدات ادا نشده و... عمده ترين موضوعات مورد بحث رئيس جمهورکه ازآن به عنوان ميراث به جا مانده ازدولت قبل ياد کرد درگفت وگوي زنده تلويزيوني سه شنبه شب گذشته بعدازاخبارسراسري ساعت 21 ؛-5آذر1392- اوبود که با عنوان گزارش عملکرد دولت تدبيرواميد پس از۱۰۰روزازآغازبه کاردولت يازدهم توسط دکترروحاني مطرح شد.دکترحسن روحاني دربخش هايي ازصحبت هاي خوددرباره برخي ازموضوعات اقتصادي،سياست داخلي و خارجي، حقوق شهروندي ، کاهش مداخلات امنيتي درحوزه هاي مختلف و... نيزنکاتي را مطرح کرد.

گزارش رئیس جمهورروحانی، ازجهت ویا جهات بسیاری حائزاهمیت بود وبه همین خاطرپس ازاین مصاحبه نقدهای مختلفی ازسوي موافقان ومخالفان درباره آن صورت گرفت؛كه اين قلم درذيل فهرست واراشاراتي به آن نقدها خواهد داشت :

يكم) نقدهاي مخالف :

1- این سنت بدی است که هرکسی مسئول می‌شود توانمندی‌های دولت قبلی را نادیده بگیرد وفقط به نکات منفی دولت‌های گذشته اشاره می‌کند.2- باید دراین گزارش نکات مثبت ومنفی درکنارهم بیان می‌شد.امیدآن كهرييس جمهوردرگزارشات بعدی خود این اشکال رارفع وجبران کند. 3- روحانی درگزارش عملکرد100 روزه خود هیچ راهکاروکلیدی برای گشودن قفل‌هایی مانند تورم، جبران بدهی‌های دولت، راههای افزایش درآمدهای غیرنفتی، معضل مسکن وکاهش نقدینگی در جامعه ارائه نکرد.4- روحانی دراین گزارش تنها به ارزیابی عملکرد دولت قبلی وانعکاس مشکلات موجود کشورپرداخت وهیچ عملکردی ازفعالیت‌های 100 روزه خود ارائه نداد. 5- به نظر می‌رسد دراین ارزیابی قدری فرافکنی صورت گرفت و تاثیر تحریم‌های ظالمانه برفعالیت‌های دولت قبل نادیده گرفته شد. 6- باید همیشه نگاه به آینده درمدیریت رامدنظر قراردهیم. البته این بدان معنی نیست که گذشته را نادیده بگیریم، اما بخصوص دررده بالا اینکه همیشه گذشته را مورد انتقاد قراردهیم باید یقین داشته باشیم که پس ازاتمام دوره آقای روحانی، دولت بعدی هم حتما به ضعف‌های این دولت که قطعا ناشی ازبرخی تنگناها است، خواهد پرداخت. 7- گزارش ۱۰۰ روزه رئيس جمهوربيشترشبيه جلسه دادگاه و محاكمه فردي بود كه تا ۱۰۰ روز پيش ازاين، رئيس جمهور كشور بود. اودراين جلسه حضورنداشت تا بتواند در قبال سخنان رئيس جمهوردولت يازدهم ازعملكرد دولت خود دفاع كند.8- ارثي كه روحاني ازدوران احمدي نژاد برده است تنها خالي بودن خزانه، بدهكاري زياد،با اين حساب بايد درگوشه‌اي بنشينيم وزار زارگريه كنيم به حال اين كشوركه دراين ۸ سال چه برسرش گذشته است! 9- به تيتريكي ازروزنامه‌هاي كشورتوجه كنيد؛«رونمايي از۸ سال نابساماني و۱۰۰ روز تدبير»اينگونه قضاوت كردن منصفانه وعادلان نيست. دولت تدبيرواميد هم روزهاي زيادي را درپيش دارد كه زود خواهد گذشت . 10- آقاي احمدي نژاد هم هنگامي كه رئيس جمهور شد سياست انتقاد شديد از دولت‌هاي قبلي را پيش گرفت. بايد به اين سمت پيش رفت كه اينگونه رفتارها برچيده شود.11- انتقادات روحانی ازدولت گذشته تند بود. 12- روحانی به جای بازگویی گذشته باید ازحال وآینده سخن می‌گفت .13- رئیس جمهور ازحیث محتوایی می توانست به جای صحبت کردن از تورم و خزانه خالی که مربوط به گذشته است موضوعاتی رااعلام کند که نشان دهنده وضع نا به سامان فعلی واشکالات کشورکه ازگذشته پدیدار شده است، باشد. 14- دکترحسن روحاني، پس ازصد و يک روز، گزارشي داد که عمدتاً به سياه‌نمايي اعجاب‌آور احمدي‌نژاد گذشت، اما با توصيه به انصاف وصلح وبرادري واميد و تدبير و گذشت ختم گرديد.15- این نکته را باید مدنظر قرار داد که تمامی مشکلات اقتصادی و تحریم‌های خارجی دشمنان را نمی‌توان برگردن مسئولان اجرایی گذشته انداخت. 16- رئيس جمهور از موضوع كسري يارانه‌ها در سال جاري گفتند. بدون اينكه براي ادعاي خود سندي ارائه دهند. منتقدين در اين باره سند ارائه داده‌اند كه دولت كسري ندارد. اما نه رئيس جمهور، نه مسئولين  مربوط در اين مورد حاضر نشدند توضيح دهند. 17- رئيس دولت دراين گزارش تصريح دارد«دنبال آشتي است ومي‌خواهد با همه آشتي كند.»اين رويكرد خوبي است، بايد ازآن استقبال كرد واين رويكرد متضمن وحدت ملي، وحدت نخبگان و... است.اما اگر اينطوراست چرا دو سوم گزارش عملكرد قهر وكينه‌توزي با دولت گذشته است؟18- رئيس جمهورمحترم گله خزانه خالي را دارند، ازطرف ديگردرهمين گزارش وعده دوبسته كالايي را تا پايان سال، به اقشاركم درآمدمي‌دهند. اگرخزانه خالي و دولت با كسري رو به ‌روست اين دوبسته كالايي را آن هم بدون مصوبه مجلس ازكجا مي‌خواهند بدهند؟

دوم) نقدهاي موافق:

1- بدون شك يكي ازتوفيقات دولت دريكصد روزتصدي مسئوليت  بويژه دردقيقه90 اين ايام موضوع پيروزي ديپلماتيك وگفتگوهاي ژنو بود كه منجربه يك توافقنامه شد.2- رئيس جمهور، به حق به تلاش‌هاي دولت درموردتهيه پيش‌نويس حقوق شهروندي اشاره كردندكه شايسته تقديراست.3- نقطه قوت اين گزارش اين بودكه آقاي رئيس جمهورمنشأتوفيقات دولت را همياري و همكاري مردم و هدايت‌هاي رهبري دانستند. حق هم همين است اين نگاه نشانه اعتدال است  بايد ازآن تشكركرد . 4 -گزارش ارائه شده ازسوي روحاني رئيس‌جمهور، گزارش خوبي بود. اين خوب بودن ازاين منظرمطرح مي‌شود كه احساس مطلوبي به ايرانيان به عنوان شهروندداد.احساسي كه درآن شهروندايراني رئيس‌جمهوركشورش راآگاه ومشرف به مسائل مي‌داند.5- می‌بایست اين گزارش روحانی را فراترازخشنودی حامیان وبغض وعصبانیت مخالفان نگریست وبا منطق و مبنای«حکمرانی خوب» درارزش‌ها واعتبارغورکرد. 6- دراتفاقات فردای گزارش 100 روزه رئیس دولت یازدهم باید فراوان تأمل کرد. زیرا که نشانه‌های روشنی از پارادوکس فکری طایفه‌ای از اهل سیاست را در بردارد.7- پیدا بود که گزارش روحانی طنین متفاوت درنگاه وذهن مخاطبان می‌یابد. برای 70 میلیون ایرانی این گزارش قبل ازهر چیز نوعی «کارکرد روشنگری» داشت. 8- رييس‌جمهوردرباره نقض قانون و تخلفات قانوني دولت احمدي نژاد مراعات کرد.درواقع آقاي روحاني نخواستند صريح هرآنچه بردولت و کشور در گذشته رفته رابيان کنند وتنهابه بيان گوشه‌هايي ازمشکلات بسنده کردند،درحالي که اگررييس‌جمهوربخواهدحقايق را بگويد خيلي بيش ازاينهاست. 9- آنها که می‌گویند چنین آمارهایی را نباید ارائه کرد و نقد دولت گذشته سیاه‌نمایی است و به نظام و اعتماد ملی آسیب‌می‌زند البته کم لطفی می‌کنند. این واقعیت را باید گفت و از این بابت نقدی متوجه رئیس جمهور روحانی نیست.10- گزارش صدروزه رييس جمهوري به مردم ايران اقدامي جامع،متين ومنطقي بود.11- بايد يادآورشد که«ارايه گزارش100روزه» يکي ازوعده‌هايي بود که حسن روحاني در فعاليت انتخاباتي وعده داده بود واين عمل را بايد به حساب وفاي به عهد گذاشت، واقعا بايد ازآنهايي که مخالف گزارش هستند،اين سوال راپرسيدکه کجاي اين کاربا قانون وعرف منافات دارد که اين همه آشفته شده و برخود واجب مي‌دانند که موضع منفي داشته باشند.12- آقاي روحاني درگزارش خود آمارهايي ازوضعيت کشور ارائه دادند که برخي ازاين آمارها درباره دولت قبل تکان‌دهنده بود.13- رئيس‌جمهورمردم رادرجريان اقدامات تلخ دولت داعيه‌دارعدالت ومبارزه بامفاسدقرارداد.14- رييس جمهورهمان طورکه جامعه ازوي انتظارداشت آمارهاي واقعي رادربخش‌هاي مختلف به مردم ارائه کرد.15- اينکه هر100 روز يک گزارش به مردم وافکار عمومي ارائه شود، سنت خوبي است وبايد از اين بابت از رئيس‌جمهور و دولت محترم تشکر کرد. 16- نکته مثبت و قابل توجه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهوراین بود که وی درارائه گزارش عملکرد 100روزه دولت یازدهم فضای امید‌آفرینی رادرحوزه اقتصادی درجامعه ایجاد کرد که جای تقدیر دارد. 17- آيا شهروندان ایرانی نمي‌پرسند چرا 8 سال تمام همراهان آن روزپولدارترین دولت تاریخ انقلاب (به لحاظ برخورداری از ثروت نفتی) مطالبات شهروندان را مسکوت گذاشتند اما اکنون و با از دست دادن قدرت چنین بی‌محابا لیست انتظارات برای دولت 100 روزه که وارث خزانه خالي است، می‌گشایند؟ 18- کسي دررأس قوه مجريه قرارگرفته است که دولت وخودش را نه تنها از جامعه جدا نمي‌داند، بلکه مردم راامين خود تلقي کرده وبه همين دليل آن‌ها را درجريان همه امور قرار مي‌دهد. با اين شرايط اين اميدواري به وجود آمده است که ازاين پس صداقت وشفاف‌سازي يکي از اولويت‌هاي دستگاه اجرايي است وهيچ چيز نيست که ازمنظر عمومي ناپيدا باشد.

سوم) چندتوصيه ازميان نقدها :

 فارغ ازهمه این اظهارنظرها ؛ نگارنده دربخش پاياني چندتوصيه را ازميان همين نقدها ي موافق ومخالف كه درذيل به آنها اشاراتي خواهد داشت ، به دولت وملت آگاه وفيهم ايران ونخبگان يادآوري مي نمايد :

1-  آنچه که می‌تواند محل نقد باشد، کوتاهی درنقد اصحاب قدرت درهنگام قدرت است. نقدی که می‌توان بررسانه ملی نیزداشت که چرا وقتی رئیس دولت گذشته به توجیه عملکرد دولت خودباآمارهای بعضاً نادرست می‌پرداخت فقط شنونده و لبخند زننده بود وحال هم گویا می‌خواهد همین رویه را ادامه دهد. 2- شاید اگر همین رسانه ملی به جای سکوت ومدارا وحتی همراهی وحمایت با دولتمردان گذشته، به وظایف خویش در نقد قدرت دولت حاکم براداره کشور،عمل می‌کرد و به منتقدین دلسوزوفرهیختگان وطن‌ دوست و مشفق نیز مجال حضورونقد قدرت می‌داد و تنها تریبون دولتمردان و حامیان دولت نمی‌شد مشکلاتی تا این حد وسیع دامان اقتصاد ومعیشت وآرامش و امید مردم و جامعه را نمی‌گرفت. 3- حال با علم به اینکه دیگر فرصت اشتباه وخطا وبی‌تدبیری وهزینه تراشی و بی‌قانونی را نداریم کاری کنیم که مصالح ملی ومنافع کشورونظام را هیچ دولتمردی خواسته یاناخواسته فدای امیال شخصی وگروهی نکند.نقد قدرت راتاب بیاوریم. بی‌قانونی را ریشه کن کنیم. پنهانکاری را به کناری بگذاریم. صداقت و شفافیت را اصل بدانیم ودریک کلام اخلاق و انصاف را سر لوحه حرف وعمل خویش قرار دهیم. یادمان باشد که نقد قدرت در هنگامه حضور قدرت بیشتر به کار می‌آید تا پس ازترک آن. 4- روحاني درگزارش خود بيشتر مايل بود گزارش دهد که دولت را در چه شرايطي تحويل گرفته و به نظر مي‌رسد اين بخش از اظهارات ايشان تند بود، شرايط ايجاب مي‌کند از حاشيه‌ها پرهيز کنيم. 5- سازمان صداوسيما ترتيبي اتخاذ نمايد تا طبق قانون به رييس جمهورسابق فرصتي داده شود تا بتواند درتلويزيون ازعملكرد8ساله دولتش دفاع كند و پاسخ گزارش ۱۰۰ روزه آقاي روحاني را بدهد.6- چرا رئیس جمهوردرگزارش خود ،گذشته ها را بازگوکرد درحالی که بهتربود ازحال وآینده کشور

 صحبت کند چون اگرمردم ازگذشته ها راضی بودند قطعا درانتخابات به ديگرنامزدها رأی می دادند. 7- اگرروزي قرارباشدمسئولين  دولت فعلي ودولت گذشته دريك مناظره تلويزيوني عيارادعاهاي خود رامستند درمعرض افكارعمومي بگذارند،فضاي ابهام برطرف مي شود وبه سوي شفاف سازي مي رويم. اين فضا كمك مي كند گام هاي پيشرفت براي كشوررامحكم تر برداريم.8- مردم بهترين داوروقاضي هستندووقتي آمارهاي واقعي را اززبان رئيس‌جمهورمي‌شنوند وبا واقعيت‌هاي موجود کشورمقايسه مي‌کنند، اعتمادشان به دولت بيشترمي‌شود.

جمعه : 1392/9/8- 25محرم الحرام1435- 29نوامبر2013

 

آغازي بر پايان يك بحران غيرضروري - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۲۱ قبل از ظهر

آغازي بر پايان يك بحران غيرضروري

اسدالله افشار      

سرانجام10سال مقاومت وايستادگي ملت ايران به بارنشست وجمهوري اسلامي ايران بارديگربه موفقيتي بزرگ درصحنه داخلي وبين‌المللي دست يافت واين بارمذاكرات ايران با 1+5 با موفقيت پايان يافت.بر اساس توافقي كه بين ايران و1+5 صورت گرفت،غني سازي ايران به رسميت شناخته شد. فعاليتهاي صلح آميز هسته‌اي ادامه خواهد يافت و تحريم‌ها درسراشيبي قرارگرفت.توافقي كه به گفته دكتر ظريف آغازي براي پايان دادن به يك بحران غيرضروري بود.

صبح يكشنبه سوم آذر،پس ازسه دو گفتگوي فشرده وسخت ميان ايران وگروه 1+5، سند توافقنامه‌اي چهار صفحه‌اي ميان ايران وگروه 1+5 به امضا رسيد؛ سندي كه مي‌توان ازآن به عنوان گامي جدي وتاريخي در مسيرحل موضوع هسته‌اي ايران نام برد.

اشاره اي به محتواي متن توافق نامه :

ايران و1+5 در مذاكرات ژنو3 به توافقي تاريخي دست يافتند كه درآن حق غني سازي ايران در عمل و گفتار به رسميت شناخته شد و تحريم‌هاي بيمه وحمل و نقل و نفتي بطوركامل برداشته مي‌شود.براساس اين سند چهارصفحه‌اي هيچ تحريمي افزايش نخواهد يافت. همچنين براساس اين سند، تحريم نفتي ايران متوقف مي‌شود وسطح فروش نفت درسطح فعلي حفظ ودرآمدهاي نفتي آزاد خواهد شد. تحريم پتروشيمي به طور كامل رفع وتحريم صنايع خودروسازي برداشته مي‌شود.ايران و1+5 همچنين توافق كردند: تحريم طلا و فلزات گرانبها برداشته مي‌شود و تحريم‌هاي بيمه و حمل و نقل و مرتبط با نفت كلا برداشته مي‌شود.برپايه اين سند،حق غني سازي ايران هم درعمل وهم درگفتاردردو جاي متن به رسميت شناخته شد.ساختاربرنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران به طوركامل حفظ مي‌شود وهيچ عقب گردي وجود ندارد وغني سازي ادامه مي‌يابد. فردو، نطنز، اراك، اصفهان و بندرعباس هم به كارشان ادامه مي‌دهند.براساس اين توافق، در مقابل جمهوري اسلامي ايران يكسري اقدامات اعتمادساز انجام مي‌دهد.جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك اقدام اعتمادساز ظرف 6 ماه آينده فعاليت‌هاي خود در اراك، نطنز و فردو را گسترش بيشتر نخواهد داد، ولي غني سازي زير 5 درصد و توليد مواد غني شده مربوطه در فردو و نطنز همچون گذشته ادامه مي‌يابد. تحقيق و توسعه در برنامه هسته‌اي ايران هم ادامه پيدا خواهد كرد.طبق اين توافق، توليد اورانيوم 20 درصد در6 ماه آينده به دليل عدم نيازادامه پيدا نخواهد كرد. تمام اورانيوم غني شده درداخل كشورباقي مي‌ماند و هيچ ماده‌اي از كشور خارج نخواهد شد.

بيان برخي نكات درباب اين موفقيت :

1- موفقیت مذاکرات ژنونشان می‌دهدکه جریان افراط جهانی یعنی تندروهای جنگ طلب امریکایی، خشونت طلبان اسرائیلی و بزدلان ترسوی سعودی به همراه القاعده و نیروهای سلفی چگونه قافیه را باخته‌اند.دستیابی به توافق ژنواگرچه آغاز راهی بلند وسخت است، اما گام نخستین برای عادی سازی پرونده ایران و بازگشت آن از شورای امنیت به آژانس انرژی اتمی باید تلقی شود وتوافقی استراتژیک است که با هرگونه ناکامی آن باید مقابله کرد. ‏2- به هرسو پيروزي فرزندان انقلاب درمذاکرات ژنو3 وناچارکردن 1+5 به پذيرش حق مسلم ملت ايران، بار ديگر نشان داد که درصورت پايمردي و وحدت حول يک هدف مشترک والبته استفاده ازتوان نيروهاي کارآمد مي‌توان شاهد‌ تحولات عظيمي بود که فضا را به نفع ارتقاي نام ايران درکرانه جهان تغييردهد.3- تأثيرتوافق حاصل شده دراين مذاكرات نخست ازمنظرتأثيري كه اين توافق بر اقتصاد كشور و بهبود شرايط داخلي خواهد گذاشت قابل ارزيابي مثبت است. ازسوي ديگر عصبانيت اسرائيل و بدخواهان مؤيد موفقيت پنهاني است كه ديپلماسي كشورمان در عرصه بين‌المللي به‌دست آورده است.

4- بايد اذعان داشت ايران به ثمره 10سال مقاومت خود دست يافته است.حال بايد ازاين توافق براي آزادشدن ظرفيت‌هاي استراتژيک ايران استفاده کرد. ايران بايد ديپلماسي لازم براي آزادسازي ظرفيت‌هاي نهفته ذيل پرونده هسته‌اي را درپيش گيرد. هرچند تحت تأثيراين توافق ممكن است جريان‌هاي راديكال منطقه‌اي چه راديکاليسم سلفي ارتجاعي وچه راديکاليسم صهيونيسم بحران‌هايي را به منطقه تحميل کنند. اين است كه دستگاه ديپلماسي ما بايد آمادگي لازم براي مواجه شدن با اين بحران‌ها و موضع‌گيري درست درمقابل آن‌ها راداشته باشد وازضربه زدن اين اتفاقات به ديپلماسي شکل گرفته ميان ايران و غرب جلوگيري كند.5- اين توافقنامه براساس رويكرد برد برد انجام شد وطرفين سعي كردند كه با اعتمادسازي وبهبود روابط آينده روشني را بسازند ودرآينده درمسير تفاهم و گفت‌وگوگام بردارند. ازاين جهت نيز بايد گفت كه فصل جديدي ازروابط ايران با جامعه جهاني و كشورهاي قدرتمند جهان آغاز شد. 6- تفاهم صورت گرفته هسته‌اي گامي اساسي درراستاي بهبود رابطه ايران و 1+5 به شمار مي‌رود، به طوري که بايد گفت تاثيرات قابل توجهي درسه سطح داخلي، منطقه وبين‌الملل به همراه خواهد داشت.7- دولت وظيفه دارد تا اقشار مختلف مردم راازواقعيتهاي موجود مطلع کند تا بتواند انتظارات آن‌ها را به خوبي پاسخ بدهد. درحال حاضر اين مساله جامعه را تهديد مي‌کند که به واسطه باز شدن گره هسته‌اي، مردم انتظارداشته باشند تا مشکلات يک شبه تمام شود و به عنوان مثال آماراشتغال بالا برود وتورم سيرنزولي پيدا کند. البته جامعه مي‌تواند نسبت به اين مساله اميدوار باشد که در شرايط جديد، اين امکان وجود دارد که بتوانيم ازپتانسيلهاي موجود استفاده بهتري نسبت به قبل داشته باشيم وازاين طريق بتوانيم رضايتمندي عمومي را به بالا‌ترين حد ممکن خود برسانيم. 8-تدبيرمقام معظم رهبري،چه درزمان انتخابات رياست جمهوري که به روي کارآمدن دولت تدبيرواميد منجرشد وچه درمورد انتقال سرپرستي تيم مذاکرات هسته‌اي ازشوراي عالي امنيت ملي به وزارت امورخارجه وچه درحمايت‌هاي قاطع ايشان از تيم مذاکره کننده ايران، پشتوانه مهمي براي نيل به توافقنامه ژنو شد.9- بايد متذکرشدکه گره هسته‌اي هنوز باز نشده است واتفاق افتاده اين است که مسيرخروج ازاختلاف مشخص شده است. البته با توجه به نوع فعاليتي که دولت يازدهم از خود نشان داده و مشي وروشي که دولتي‌ها به آن تکيه مي‌کنند، بايد گفت که نه تنها پرونده هسته‌اي چشم انداز روشني را پيش روي خود مي‌بيند، بلکه بايد گفت مشکلات ديگرهم قابل رفع هستند. چرا که کشور ما کشوري غني از هر لحاظ است واگربتوانيم داشته‌هايمان را به روش اصولي مديريت کنيم، مي‌توانيم منتظرروزي باشيم که جامعه فاصله زيادي با بحران و محدوديت داشته باشد. 10-كارشناسان معتقدند ؛ حاصل هفته ها مذاکره ومشورت بين تيم مذاکره کننده کشورمان با 6 کشورديگر،مبين اين واقعيت است که تيم مذاکره کننده ازاين نبرد حقوقي- ديپلماتي سربلند بيرون آمده است وواقعا بايد به آنهاخسته نباشيد گفت. بديهي است که هرمذاکره وتوافقي موافقان ومخالفان خود رادارد لذا طبيعي است که طرفين سعي دارند که ازاهرم رسانه اي درجهت توجيه مفاد ودستاوردهاي آن استفاده حداکثري نمايند، خصوصا اينکه اين سند به عنوان مقدمه يک توافق نامه جامع درآينده است.ازمنظرحقوقي متن مورد توافق طرفين در ژنو يک معاهده ويا قرارداد نيست بلکه يک نقشه راه براي رسيدن به يک توافقنامه جامع است.برهمين اساس است که طرفين عنوان سند موردتوافق را“Joint Plan of Action” اعلام کرده اند. به ديگرسخن اين توافق به عنوان يک قدم اوليه براي رسيدن به يک توافق جامعي است که آن توافق نيازمند مذاکرات واقدامات بسياري توسط طرفين درطول شش ماه آينده است.

سه شنبه : 1392/9/5- 22محرم الحرام1435-25نوامبر2013

 

پا سداشت جوانمردی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۲۴ بعد از ظهر

پا سداشت جوانمردی                               

اسدالله افشار

به دنبال پيروزي انقلاب اسلامي وقطع دست استکبار جهاني ومنافع آنها در ايران، توطئه‌ها و فتنه‌هاي شياطين عليه ايران روز به روز گسترش يافت. در چنين شرايطي امام خميني درپنجم آذر 1358، فرمان تشکيل بسيج را صادر کردند و فرمودند: مملکتي که 20 ميليون جوان دارد، بايد بيست ميليون ارتش داشته باشد. هنوز يک سال ازصدورفرمان امام نگذشته بود که رژيم بعث عراق با هدف براندازي نظام نوپاي اسلامي و با حمايت استکبار جهاني، عليه ايران دست به حمله همه جانبه زد. در چنين شرايطي بود که جوانان سلحشور، به اشاره امام به صورت خودجوش و تحت تشکل‌هاي بسيجي به جبهه‌ها شتافتند و در طول هشت سال دفاع مقدس، با تقديم خون خود، نهال نوپاي انقلاب اسلامي را آبياري کردند وحماسه‌ها و رشادت‌هاي بي‌سابقه‌اي آفريدند. اينگونه بود که بسيج درتاريخ انقلاب اسلامي نه به عنوان يک نهاد نظامي صرف، بلکه به عنوان يک مکتب فرهنگي وارزشي وکلمه طيبه‌اي که دربين همه اقشار ملت ايران ريشه دوانيده است، مطرح گرديد.

بسیج در اندیشه امام(ره) :

دراندیشه امام(ره)بسیج نهادی است اجتماعی با ابعادمتعدد.دراین نگرش بسیج دیگرصرفاً سازمانی نظامی نیست كه فقط درزمان جنگ وبرای دفاع درمقابل دشمن شكل گرفته باشد،بلكه نهادی است وسیع وپاسخگوی نیازهای اساسی وحیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام،چنان هماهنگی وپیوند داردكه انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.بسیج درصورتی می تواند نهادی جامع وشامل جهات متعدد وپایدارشناخته شود كه نیازهای دایمی وباورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند،این نیازها ممكن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ویا نظامی باشند.به فرموده امام(ره)«بسیج شجره طیبه ودرخت تناوروپر ثمری است كه شكوفه های آن بوی بهاروصل وطراوت یقین وحدیث عشق می دهد، بسیج مدرسه عشق و مكتب شاهدان وشهیدان گمنامی است كه پیروانش برگلدسته های رفیع آن،اذان شهادت ورشادت سر     داده اند. بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاك اسلامی است كه تربیت یافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی نشا نی گرفته اند.»( صحیفه نو ر، جلد 21، ص 195)

مفهوم بسيج در فرهنگ اسلامي :

بسيج درمفهوم اسلامي خود داراي حوزه‌اي وسيع وكاربردي عميق وگسترده است. مفهوم بسيج درفرهنگ اسلامي،ماهيتي ايدئولوژيك و عميقاً اعتقادي دارد . واژة «بعثت» به معناي برانگيختگي وخيزش ، همچنين واژه‌هاي «قيام» ، «جهاد» ، «تحريض» وامثال آن همين مفهوم را تأييد مي‌كند. قرآن كريم، به پيامبردر موضع فرماندهي نيروهاي رزمنده چنين فرمان مي‌دهد:«يا ايُّها النَّبيُ حَرِّضِ الْمؤمِنينَ عَلَي الْقِتالِ:اي پيامبر نيروهاي مؤمن را به پيكارخونين عليه دشمن (بسيج كن)، تحريك كن وبرانگيزان.» با عنايت به نگرش و نحوه ارزيابي مقوله امنيت ازمنظر امام خميني (ره) ، وجود چنين نيروي برانگيخته و با انگيزه‌اي براي ريشه‌كن كردن زمينه‌هاي نا امني ضروري و لازم بود.

بسيج مكتب شكوفايي :

بسيج مكتب شكوفايي تمامي آن چيزي است كه مي تواند سعادت يك ملت را برآورده سازد، بسيج منادي عدالت، پيشرفت، سازندگي و جهاد اقتصادي و از هاديان جامعه به سمت فلاح است، بسيج مجموعه اي از نيروهاي ارزشمند براي تمام ادوار و صحنه ها و در شرايط مختلف است.بسيجيان پويندگان طريق ولايت و سربازان جان بر كف انقلاب هستند كه اذن حضوردرتمامي صحنه ها را استوار و راستين از رهبرفرزانه خود دريافت نموده و با صبغه ارزشمند اسلامي و تكاپوي پولادين قلل پيشرفت، تعالي و پيروزي را مي پيمايند. بسيج يعني فرهنگ شهامت وشهادت. بيم وهراس درفرهنگ بسيج نامفهوم و هرآن چه معناي بودن، ماندن و جاودانه شدن است درآن جلوه مي نمايد.

تکریم ازبسیج :

هفته بسیج فرصت خوبی برای بازخوانی روزهاي سخت انقلاب تاكنون است؛ روزهایی که بسیجیان بازمانده که نه، بازگشته ازمعراج، نه تنها قدرندیدند وبرصدرننشستند،که گاه طعنه هم شنیدند وبه حاشیه نیزرانده شدند. اما این فرزند وجانشین فرزانه امام بود که بسیجی را همیشه حاضردر میدان می خواست و می خواهد. بسیجی گرچه مرد میدان های خطروفداکاری است،اما فقط برای آن روزها نیست. هرروزوهرهفته ازآن بسیج است .

تکریم بسیج، احترام به مردانگی و مروت است، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است. بسیجیان نیازی به احترام و تجلیل ما ندارند. ما هستیم که به آنان و به حضور فعالشان برای همیشه نیازمندیم. جنگ آزمون خوبی برای جدا شدن صف مدعیان و مردان حقیقت بود. شعار امروز اگر پشتوانه و سابقه ای در دیروز نداشته است، بسان همه شعارها است و نیازمند امتحان در روز مبادا.خدا را سپاس که رویش های بسیج همچنان پر ثمر و برکت خیز است، اما مباد که نام آوران روزهای سخت از یاد بروند و در گرد و خاک بازی های روزگار دیده نشوند؛ چه رسد به آنکه خدای ناکرده کم لطفی و جفا ببینند.

ضرور ت حضور بسیج در عرصه دفاع فرهنگی :

امروز برهمگان واضح و روشن است که دشمنان انقلاب اسلامی دریک تلاش برنامه ریزی شده در صدد هستند تا با نفوذ و تأثیرگذاری براعتقادات ، باورها و الگوهای رفتاری ملت بزرگ ایران به اهداف شوم خود در استحاله سیاسی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی جامع عمل پوشانده و حادثه تلخ تاریخ صدراسلام را با بازخوانی واقعه اندلس تکرارنمایند .پر واضح است که دراین عرصه مهم وخطیر نیز که دشنمان درصدد از بین بردن اساس نظام اسلامی از طریق استحاله درونی وتدریجی می باشند .حضور بسیج درعرصه دفاع فرهنگی و مقابله با تهدیدهای نرم دشمنان انقلاب اسلامی از ضروریات حتمی بشمارمی آید . لذا ساده اندیشی است که تصور کنیم بسیج صرفأ مأموریت دفاع نظامی ازکشور را برعهده داشته ویا اینکه تصورکنیم که جهان خواران و مستکبران عالم دست ازدشمنی با ملت ایران برداشته اند .

تعهد بسيجيان در قبال انقلاب اسلامي :

بسيجيان درقبال انقلاب اسلامي تعهدي عظيم ورسالتي بزرگ دارند، پيماني كه با شهداي همرزم خود داشتند كه پاسدار راه و اهداف آنان باشند. اين تعهد را با انجام رسالتي كه درپاسداري وتداوم راه انقلاب برعهده دارند، مي توانند ادا كنند. آنان در عرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، علمي، فرهنگي، معنوي مي توانند به انقلاب اسلامي خدمت كرده و دررفع مشكلات آن بكوشند كاروتلاش آنها دراين زمينه ها نشان دهنده عزم و اراده استوار آنان وشوق و علاقه شان به حفظ انقلاب وسازندگي ايراني آباد، مستقل وسعادتمند است.

جان كلام :

بسیج،دیوان شعرانقلاب اسلامی است که پیرجماران دراوج شعله‏های آتش جنگ تحمیلی،سرود وبه زیور طبع وچاپ پایداری ومقاومت بسیجیان آراسته شد. دیوانی که پرازغزل‏های عاشقانه وداع فرزندان وهمسران و پدران وغربت اشک وآه مادران ویتیمان است.ومابسيجى هستيم؛پيام آورانى كه محوهرچه زشتى را به نمازى عاشورايى، قامت بسته‏ايم . و ما با شوق زيباى رفتن آمده‏ايم تا دراوج غربت و كرامت ، تا بى‏نهايت عشق برويم ؛ هرچند زمان ، سكوت كرده است و : «دنياى امروز، دنياى دروغ، زور، شهوت‏رانى و دنياى ترجيح ارزش‏هاى مادى بر ارزش‏هاى معنوى است».

جمعه :1392/9/1- 18صفر1435- 22نوامبر2013

سابقه تخريبي فرانسه در مذاکرات ايران و ۱+۵ - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۳۹ قبل از ظهر

سابقه تخريبي فرانسه در مذاکرات ايران و ۱+۵         

 اسدالله افشار

فابیوس درجریان مذاکرات هسته اي ايران و5+1با بیان اینکه موضوع نیروگاه آب سنگین اراک وذخایر اورانیوم با غنای 20درصد ایران، سد راه توافق شده، گفته است : باید درمذاکرات منافع و نظرات اسرائیل وکشورهای منطقه نیزدرنظرگرفته شود. این اظهارنظر وابراز بدبینی وی نسبت به حصول توافق در نشست‌های مرحله دوم ژنوسوئيس موجب شد تا موجی از انتقادات در محافل رسانه‌ای و حتی دیپلماتیک علیه وی به راه بیفتد.برخی روابط نزدیک پاریس تل‌آویو و همچنین سرمایه‌گذاری‌های کشورهای عربی درفرانسه را ازجمله موضوعاتی اعلام کرده‌اند که فابیوس را به اتخاذ موضعی نزدیک به اسرائیلی‌ها واداشته است.

در نقد رفتار و مواضع وزیرخارجه فرانسه اظهار نظرهای بسیاری شده است برخی بر شخصیت فابیوس انگشت گذاشته‌اند که خود را یک یهودی صهیونیست می‌داند وچند سال قبل گفته بود که«قبل ازآنکه یک فرانسوی باشد یک صهیونیست است.» لابی صهیونیست‌ها درفرانسه از قوی‌ترین لابی‌ها اروپا است در حالی‌که جمعیت یهودیان فرانسوی به یک میلیون نفر نمی‌رسد، اما این اقلیت سیطره قوی برمجلس و سیاست خارجی فرانسه دارد. وزیرخارجه فرانسه خود رامتعهد به کیان رژیم صهیونیستی می‌داند. ازسوی دیگرفرانسه نزدیک‌ترین همکاروشریک درپروژه هسته‌ای اسرائیل است و در ساخت کلاهک‌های هسته‌ای با رژیم صهیونیستی همکاری نزدیک دارد.

با نگاهي به ادوار قبلي مذاکرات نيز اين سابقه تخريبي فرانسه در مذاکرات ايران و ۱+۵ مشهود بوده است. در اين ميان البته به صرف تأکيد بر نقش لابي اسرائيلي در فرانسه نمي توان اين رفتار پاريس را تحليل کرد. به طور مشخص در اين باره نبايد از تحولات ۲ سال اخير در منطقه خاورميانه غافل شد به عبارتي آن چه در سوريه، لبنان و شمال آفريقا به عنوان منطقه نفوذ سنتي فرانسه مي گذرد به ويژه تحولات ماه هاي اخير چندان به مزاج فرانسوي ها خوش نمي آيد. پيشروي هاي ارتش سوريه و تغيير معادلات در جبهه ميداني نبرد در اين کشور به نفع سوريه و بالطبع متحد ديرينه اين کشور يعني ايران خواهد بود و نفوذ تهران را در منطقه افزايش خواهد داد چيزي که براي فرانسه وبرخي کشورهاي عرب که اکنون لوران فابيوس وزيرخارجه فرانسه به صراحت از«ضرورت تأمين شدن نگراني هاي اسرائيل و کشورهاي عربي» سخن مي گويد، بدون ارتباط بااين شرايط نيست.

نكته جالب آنکه فابيوس که کشورش برخلاف همه قوانين بين‌المللي دردهه پنجاه ميلادي به انتقال فناوري هسته‌اي نظامي به اسرائيل کمک کرده است، امروز مدافع منافع رژيمي شده است که حتي حاضر نيست پيمان ان پي تي را بپذيرد. ضمن آنكه بسياري از صاحب نظران نيز عنوان كرده اند؛فابیوس بااظهارات وموضع‌گیری‌های خودقصد خوش‌خدمتی به«بنیامین نتانیاهو»رادارد.اماهمین مواضع باعث می‌شود تاپاریس درجمع مذاکرات هسته‌ای منزوی شود.

ديدگاه ديگري نيزمعتقد است ؛ مخالفت فرانسه باروند مذاکرات می‌تواند اقدامی تاکتیکی باآگاهی دیگر کشورهای غربی محسوب شود و بعید نیست توافق برای اتخاذ چنین موضعی از سوی فرانسه با هماهنگی دیگر طرف‌های غربی صورت گرفته باشد.وبازدورازذهن نيست،این موضع که معمولا ازسوی ایالات متحده درگذشته اتخاذ می‌شده،اکنون فرانسه به نوعی اجرای آن را به عهده گرفته باشد.

وب سايت نشريه آمريكايي "فارن پاليسي" با انتشار يك گزارش تحليلي از نقش فرانسه درمذاكرات اخيرژنو به بررسي ابعاد و دلايل مخالفت فرانسه با توافق هسته‌اي بين ايران وگروه 1+5 درژنو پرداخته است.دربخش پاياني اين گزارش آمده است : مخالفت فرانسه مي‌تواند يك دليل شخصي نيز داشته باشد. درسپتامبر سال جاري و پس ازبحران استفاده ازسلاح‌هاي شيميايي درسوريه، اوباما به حكومت دمشق اعلان جنگ داد؛ چون خط قرمز ترسيم شده آمريكا عليه سوريه نقض شده بود.درآن زمان تنها كشوري كه به طورجدي درحمايت ازآمريكا وارد ميدان شد وازگزينه نظامي عليه سوريه دفاع كرد، فرانسه بود، اما اوباما روي حرف خودش نايستاد و با حكومت سوريه بر سرامحاي سلاح‌هاي شيميايي در ازاي عدم حمله به سازش رسيد، اين مساله فرانسه را درجامعه جهاني منزوي كرد و حالا فرانسوي‌ها در ژنو و در موضوع هسته‌اي ايران ضربه خورده را جبران كردند.

جان كلام :

ژنو همچنان درانتظارمانده است تادر۲۰ نوامبر2013(۲۹ آبان ماه 1392)  نشست مرحله سوم برگزارشود. تا اینجای کاراگرچه مذاکره دوطرف محرمانه مانده است اما هردوطرف اظهارکرده‌اند که در بخش‌های مهمی به توافق رسیده‌اند و برای باقی مانده موارد مذاکره تا تفاهم‌نهایی ادامه پیدا خواهد کرد. ملت ايران به تيم مذاكره كننده اعتماد دارد وآنها را فرزندان خود وانقلاب مي داند واميدواراست درمذاكرات آتي شاهد موفقيت ايشان باشند وآنهانيز با چشمان باز وبا واقع بيني دراين مسيردشواركه خودجهادسياسي بشمارمي آيد حركت نمايند.

 

يكشنبه : 1392/8/26- 13محرم الحرام1435- 17نوامبر2013

ازمهمترین برگ های تاریخ - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۵۷ قبل از ظهر

ازمهمترین برگ های تاریخ                     

اسدالله افشار

يكم) امام حسین (ع) به دورازهرباورفرقه ای یا وابستگی وتعصب قومی، یکی از نخبگان همه ی فصول حیات بشری است . نخبه ای از نخبگان دینی و روحانی که یکی ازصحنه های شگفت تاریخ انسانی را آفرید . واقعه ای که عقل را ازدرک اسرارش عاجزکرده و به زانو نشانده است .مهم ترین عامل پیچیدگی شناخت واقعه ی عاشورا آن است که رهبر این قیام، شخصیتی است که عشق وعقل،عرفان وبرهان،دیانت و سیاست، حقیقت و واقعیت، دنیا و آخرت، شور و شعور، شعر و شمشیر، روح و تن، فکر و فقه، همه و همه را درهم آمیخته و منشوروارازهرضلع و زاویه ای تلالؤ و جلوه گری خیره کننده ای دارد .

دوم) پیچیدگی روح و شخصیت اوهزاران پیچ و تاب درقوه ی عقل و فهم شاهدان وهمه ی کسانی که درباره ی قیام اوگفته ونوشته اند درافکنده است.درباره ی قیام عاشوراسخنان بسیاری گفته ونوشته شده است. شاید به جرأت بتوان گفت که کمتررخدادی درتاریخ اسلام این همه مورد بحث قرارگرفته است واهل اندیشه ونظرو قلم درباره ی آن، قلم فرسایی کرده اند؛اما بازازهرکه می شنویم و هر چه می خوانیم حدیث نامکرراست .

سوم) داستان کربلا وامام حسین(ع) وحوادث چند روزه آن سرشارازدرس ها، عبرت ها وحقایق تلخ و شیرین است وامتداد تاریخ بشریت و در همة امصارواعصار میثاق فطرت انسان را هماره به او گوشزد می کند. حسین(ع) ناخدای کشتی نجات است که سفینه اش درمسیرپرتلاطم تاریخ ناجی ناسیان فطرت،جاهلان طریقت ودستگیر سرگردانان ظلمت آباد وطوفان زدة دنیاست؛برای رسیدن به ساحل امن نجات وسیله ای جز صراط مستقیم و حقیقی نیست.

چهارم )قیام امام حسین(ع) ومسئله عاشورا همواره به عنوان یکی از مهمترین برگ های تاریخ قلمداد شده است وازهمین رویکی ازمهم ترین وقایع تاریخی چه درجزئیات واقعه وچه درتحلیل آن بدون تردید قیام حضرت سیدالشهدا(ع) و ابعاد شخصیتی وآثارحرکتی آن بوده است.اما تلاش درجهت تحلیل قیام عظیم عاشورا برای پیروان مکتب اهل بیت(ع) همواره جایگاه خاصی داشته است وبه اعتراف بسیاری ازجامعه شناسان یکی ازارکان اصلی پا برجایی مکتب اهل بیت(ع)تأثیرات پیدا وپنهان عاشوراست. با تمام این اوصاف ودرطول 1374 سال تلاش روشن اندیشان مکتب اهل بیت(ع) برای واکاوی هرچه بیشترحوزه تحقیقی متقن و پویا درشناخت ابعاد عاشورا ، هنوز سطوح رویی و لایه های باطنی آن در پژوهش های ما شناسایی و         طبقه بندی نشده اند تا بتوان یک جریان عظیم علمی و سپس اجتماعی را در ذیل عاشورا شناخت و از آن در خدمت دین بهره برد.

پنجم) عاشورا حرکتی سیاسی با خاستگاه کاملا دینی واز موضع رهبری وامامت جامعه اسلامی و بر اساس برنامه و چارچوبی از پیش طراحی شده بود. از نخستین روزفرمان به بیعت با حکومت بنی امیه تاسرانجام شهادت سیدالشهدا (ع)، چند ماه بیشتر به درازا نکشید اما پیش زمینه ها و پیامدهای آن به سالها «پیش » و قرنها «پس» ازآن منتهی می گردد؛ سالهایی که مسیرامامت ورهبری سیاسی ودینی جامعه اسلامی بویژه سرزمینهای تازه فتح شده، از خطی که پیامبراکرم(ص) ترسیم کرده وبارها برآن تاکید جسته بود منحرف شد و در دوران خلیفه سوم به اوج خود رسید و تلاش های چشمگیر امیرالمؤمنین علی (ع) ویاران دلسوز حضرت نتوانست همه کجی ها را راست و تمام کژی ها را درست کند و این گونه بود که دوباره«امور» به دست نااهلان و منحرفانی افتاد که به تعبیروتأکید امیرالمؤمنین (ع)«هیچ گاه اسلام نیاوردند، به اسلام درآورده شدند وکفررا دردرون خود پنهان داشتند وهمین که برآن یاورانی یافتند،آشکارش ساختند.»(نهج البلاغه، نامه 16)

ششم) قرنهایی که ازفردای عاشوراآغاز شد و یکی پس از دیگری آمد و عاشورا همچنان بر دلها حکومت کرد و چون خورشیدی عالمتاب به جانهای مرده گرمی داد و راه مبارزه با ظلم و بیدادگری و فساد وفزون طلبی و سلطه خواهی و دفاع از ارزشهای دینی و اسلامی را روشنایی بخشید. قرنهایی که «عاشورا» پرچم «احیای امر» اهل بیت (ع) را هر چند با دشواری های بسیار برافراشت و«کربلا» میعادگاه کسانی شد که الگوی جامع حاکمیت سیاسی را در امامت و ولایت پیشوایان معصومی می جستند که معرفت و عبادت وعلم و صبرو حلم و حکمت و شجاعت و ایثار و تدبیر و مدیریت و مردمداری آنان بدیل نداشته و ندارد. وآنچه درکربلای سال 61هجری رخ داد، نمونه ای گویا و جاودانه از این حقیقت بوده و هست.

جان كلام :

 قیام امام حسین (ع) در نوع خود از نظر خلق حماسه های بی بدیل ونمایش هنرهای جاودانه انسانی و ظهور کمالات معنوی وتبلیغ عملی رسالت الهی، بی همتاست . جلوه های ویژه بسیاروپیام های ناب فراوان دارد و تفسیربارزی است ازاندیشه متعالی حقیقت گرا دربرابرتفکرمصلحت اندیشانه و دنیاگرایانه، تقابل دین محوری با حکومت خواهی و سیاست زدگی و قدرت طلبی، رویارویی رهبری دینی با ملوکیت و اشرافیت قبیلگی و امارت دنیوی .

آری! محرم، قلمروحسین است وحسین، فرمانروای بی‏چون و چرای دل‏های بیدار؛ دل‏هایی که با ضرباهنگ نام حسین تندترمی‏تپند ؛ دل‏هایی که با یاد خیمه‏های سوخته ، شعله‏ور می‏شوند ؛ دل‏هایی که سرای محبت سیدالشهدای تاریخند.

و اینک حسین، در ضیافت سی و سه هزار شمشیر آخته، به ضیافت تشنگی، محاصره و شهادت آمده است.

سلام بربيدارگران؛ آنان که درني محرم دميدند،درنينواي خدا آشيان گزيدند وبا نواي حسين، شهد گواراي شهادت نوشيدند.

 

دوشنبه: 1392/8/20- 7محرم الحرام1435- 11نوامبر2013

مذاكرات سه روزه ‍ژنو - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۵۵ قبل از ظهر

  مذاكرات سه روزه ‍ژنو                

   اسدالله افشار

مذاكرات سه روزه ‍ژنودرتاریخ16الي18آبان ماه1392 به مرحله حساسي رسيده است. اين موضوعي است كه ازمتن و حاشيه مذاكرات هسته‌اي ايران و1+5 به خوبي برداشت مي‌شود. اگرچه اين مذاكرات پشت درهاي بسته و در فضايي كاملا محرمانه صورت گرفته ومي گيرد اما سيگنال‌ها و جنب و جوشي كه در حواشي شهر ‍ژنوبوده ، نشان از حساس شدن هر چه بيشتر اين مذاكرات داشته است. طولاني شدن مذاكرات نيز مزيد بر علت است تا به اهميت اين مذاكرات بيشتر پي ببريم. درخصوص اين نشست سه روزه نكاتي مطرح است كه درذيل به آنها اشاراتي خواهيم داشت : 

1- كارشناسان سياسي فضاي مذاكرات ‍ژنو را اميدوارانه توصيف كرده اند؛چراكه طرف غربي اين بار به طور جدي درباره پيشنهاد ايران برسرميزمذاكره آمده است وازبرخي اظهار نظرهاي طرفين مذاكره كننده اينطور استنباط مي‌شود كه توافقات اوليه دراين زمينه صورت گرفته است.2- ورود وزرای خارجه کشورهای گروه شش به ژنو و فواصل کم نشست‌ها نشان می‌دهد که اتفاقات نسبتاً مهمی درژنودرحال روی دادن است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها خود را کاملاً راضی نشان می‌دهند درهمان حال آمریکایی‌ها برخلاف اروپایی‌ها نگرانی‌هایی هم دارند. سخنان رسانه‌ای پی درپی اوباما ومواجهه هرروزه مقامات وزارت خارجه آمریکا با رسانه‌ها و سفرهای هرروزه مقامات مؤثر دولت اوباما به منطقه از نگرانی آمریکایی‌ها حکایت می‌کند. بعضی از تحلیلگران سیاسی، این نگرانی را ناشی از فشار لابی صهیونیستی و یا فشار رهبران کنگره دانسته‌اند.3- ايران در اين مذاكرات با دو هدف به رسميت شناختن حق غني‌سازي هسته‌اي و همچنين از بين بردن تحريم هاي ظالمانه وارد مذاكره شده است و بايد توجه داشت كه اين اهداف بايستي در اثناي مذاكرات به نفع ايران حاصل شود تا بتوان از مذاكرات به عنوان يك گام رو به جلووموفقيت آميز قلمداد كرد.4- ر‍ژيم صهيونيستي درحاشيه اين مذاكرات مخالفت جدي خود را با نتايج آن به شدت ابراز داشته است. پيش ازاين "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در صفحه توئیتر خود مدعی شد که اگراخبار رسیده ازژنو درباره احتمال توافق هسته‌ای تهران و کشورهای عضو 5+1 درست باشد، این توافق برای ایران توافق قرن محسوب خواهد شد. 5- ۳ روز مذاکره فشرده ايران و ۱+۵ در ژنودرحالي پايان يافت که دراين ميان کارشکني فرانسه در طولاني شدن و به نتيجه قطعي نرسيدن اين مذاکرات نقشي اساسي داشت. درباره اين که فرانسه تنها عامل به نتيجه نرسيدن اين مذاکرات که در ابتدا چشم انداز مثبتي براي آن تصور مي شد است يا خير، چندان نمي توان با قوت ازآن سخن گفت. چرا که بدون شک اختلاف نظرهاي جدي ديگري به ويژه ميان ايران وآمريکا دراين زمينه وجود دارد. 6 -  برخي کارشناسان به نقش فرانسه به عنوان نماينده و اهرم فشاراسرائيل و برخي کشورهاي عربي درمذاکرات قائل هستند براين اساس فرانسه به واسطه زمينه هاي ضدايراني و همچنين لابي هاي يهودي واسرائيلي قوي دراين کشوربه نوعي تحت تأثيراين فضا براي برآورده کردن منافع اين کشورها که همانابه نتيجه نرسيدن اين مذاکرات است،نقش تخريبي درمذاکرات رادرپيش گرفته است.البته ازاين رهگذرکاخ اليزه درشرايطي که اوضاع اقتصادي فرانسه نيزچندان مساعد نيست ازمنابع مالي اعراب ولابي هاي متنفذ و ثروتمند يهودي نيز بي بهره نخواهد ما ند .

7- صاحب نظران براين باورند كه ؛ مذاکرات اگر با هوشمندی و اجماع‌نگری تیم ایرانی دنبال شود و با ساز و کار مناسب همراه باشد، می‌تواند فرصت‌های بزرگی را برای کشور ما به وجود آورد. کسی تردید ندارد که آمریکا،اسرائيل،فرانسه، انگليس وعربستان به شدت از فضای فعلی نگران هستند این كشورها معتقدند اگر ایران به طور هوشمندانه‌ای با حفظ خطوط قرمز هسته‌ای خود به توافق با گروه 1+5 برسد و کاری ازآنان ساخته نباشد باید تغییراساسی درمحیط بازی بین‌المللی ومنطقه‌ای را بپذیرند چنین توافقی ازیک سومی‌تواند به معنای پذیرش رسمی ایران به‌عنوان یک «قدرت سلمی منطقه‌ای» باشد و از سوی دیگر این توافق می‌تواند جامعه بین‌المللی منهای آمریکا را به تصویربکشد. این موضوع تا حد زیادی به هوشمندی وزبردستی تیم ایران بستگی دارد.

اينك بايدمنتظربودتادورسوم مذاكرات دراواخرآبان ماه سال جاري درژنوسوئيس برگزارگردد تا نتائج آن هويداشود.قطعا پيروزاين ميدان بزرگ ايران عزيزخواهد بود.

دوشنبه : 1392/8/20- 7محرم الحرام1435-11نوامبر2013

اصلاح سبك زندگي؛ نيازمندالگوسازي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۵۴ قبل از ظهر

اصلاح سبك زندگي؛ نيازمندالگوسازي                           

اسدالله افشار

يكم)وقتی مقام معظم رهبری مسئله سبک زندگی براساس تمدن اسلامی را مطرح کردند موجی در جامعه ایجاد شد که می‌توان نارضایتی مردم را از سبک فعلی زندگی به وضوح دید.همه مردم می‌دانند که نوع روابط انسانی در محیط خانواده و جامعه، اقتصاد مردم و دولت، حجاب، ازدواج، رفتار اجتماعی و همه مسائلی که به صورت نرم افزازی و سخت افزاری با آنها مواجه هستند با مشکلات عدیده‌ای همراه بوده و از فرهنگ اصیل اسلامی دور شده است، از این رو هر کسی باید رفتار خودش را تا جایی که می‌تواند اصلاح کند و نهادهای مسئول هم باید ساز وکارهای تغییرسبک زندگی را مهیا کنند.

دوم) وقتی صحبت ازسبک زندگی اسلامی می‌شود ممکن است برخی‌ها تصورکنند منظوراز طرح این موضوع بازگشت به شرایط زندگی گذشته است درصورتی که هدف این نیست که به عقب برگردیم. هدف اصلی این است که اگرقرارباشد ازسبک‌های جدید استفاده کنیم باید ببینیم این سبک مشکل ما راحل می‌کند یا اینکه نیازهای کاذب ایجاد می‌کند.باید سبکی را برای زندگی در پیش بگیریم که نیازانسانی واجتماعی و فطری ما را برطرف کند ونیازهای کاذب ایجاد نکند وموجب خسارت‌های سنگین برای ما نشود.اگر قراراست بیش ازآنچه که درتوان ما است برای ازدواج هزینه کنیم،این تفکرنیازهای جدیدی را ایجاد می‌کند که باید برای رفع آن اقدام به انباشت سرمایه کنیم.ومتاسفانه ازهم پاشيدگي نظام خانواده وازدياد روزبه روزطلاق دراين كشورمؤيد فاصله گرفتن نسل هاي گذشته وحال ازسبك وسياق زندگي معنوي وگرايش به زندگي مدرن منها دين ومعنويت است .

سوم) تغییردرسبک زندگی اسلامی ایرانی تغییری آرام و خزنده بود که برای بازبینی و تحلیل آن باید به وقایع تاریخی پهلوی اول و دوم توجه ویژه داشته و سپس به تغییردر سبک زندگی در دهه اول و دوم انقلاب اسلامی توجه کرده، ابعاد ساده‌زیستی و زندگی مؤمنانه را مورد عنایت قرار دهیم و از اواسط دهه دوم به گرایش رفتاری به تجمل‌گرایی و مصرف‌زدگی نگاهی دوباره کنیم.نفوذ تبلیغات و رسانه‌ها به عنوان عوامل مؤثردرسبک زندگی درمرحله بعد از الگوهای رفتاری روش‌ساز زندگی زوایا و علل انحراف سبک زندگی ما را نشان خواهد داد. مصرف‌زدگی، تحت تاثیر تبلیغات توسط رسانه‌ها باعث شد مسابقه مصرف آغاز شود و شدت گیرد.اگر مخالفت ما با مصرف، مخالفت با اقتصاد و تولید تلقی نشود باید گفت در گام اول مصرف افراطی در قالب اسراف، زندگی‌های تجملی، در انتخاب لباس و ماشین و خانه و سبک عروسی و حتی جشن طلاق نشانه‌های بارز رفتاری در سلطه مصرف بر سبک زندگی است.

چهارم)سبک زندگی اسلامی رویای دست نیافتنی نیست که تلاش و اراده جمعی برای تحقق آن بی‌فایده باشد. تمدن مدرن اسلامی آرزویی است که به اعتقاد شهروندان، همه باید برای رسیدن به آن تلاش کنند.در متون اسلامی مولفه‌های زیادی از سبک زندگی اسلامی وجود دارد که باید با ترویج آنها ، مردم را از وضعيت فعلي كه با رفاه طلبی زیاد و گرایش به کالاهای لوکس  عجين شده است ،نجات داد.وبايدبودجه کلانی كه ازسوي مردم و دولت برای خرید کالاهای لوکس و غیرضروری به خارج از کشور می‌رودنه تنهاكنترل ومديريت شود که بلكه بایدازسوي مسئولين ذيربط برروند واردات اين گونه کالاها دقت بیشتری صورت گیرد.

پنجم) امروز جامعه ما در همه زمینه‌های مسکن، پوشاک، خوراک و... که بیشتر در مباحث اجتماعی و زیست خانوادگی مورد توجه است دچار نوآوری‌های کاذب و غیراصولی و غیردینی شده که خانواده‌ها را به سمت بحران اجتماعی می‌برد.ممکن است پدیده‌های اجتماعی در هر عصری وارد جامعه‌ای شود ولی جامعه‌پذیری نداشته باشد اما متاسفانه در سال‌های اخیر پدیده‌های اجتماعی غربی در کشور ما جامعه‌پذیری داشته و حتی سبک زندگی افراد میانسال و بزرگسال را دستخوش تغییراتی کرده است. به عنوان مثال اگر روزی یک زوج جوان معتقد بودند که زندگی پرهزینه‌ای را آغاز کنند، متاسفانه اکنون والدین هم به این تفکر دامن می‌زنند که این مسئله خیلی برای جامعه ما خطرناک است.اصلاح سبک زندگی نیازمند آموزش و پژوهش دقیق است و باید الگوهایی برای جامعه مطرح شوند که خانواده‌ها رغبت بیشتری برای تأثیرپذیری ازآنها داشته باشند ودراین زمینه نهادهای حکومتی، نهادهای فرهنگی غیردولتی مسئولیت سنگینی برعهده دارند.

ششم)اصلاح سبك زندگي همان گونه كه بيان شد نيازمندالگوسازي دقيق وكارآمد وروزآمد با كمك دستگاه ونهادهاي فرهنگي،منش نظري وعملي حاكمان ومديران اجرايي عالي حكومت است؛ به عنوان نمونه ذكر مي نمايم وقتی صدا وسیما فیلم‌هایی پخش می‌کند که اشیاء لوکس وغیرضروری نمود زیادی درآنها دارد چه توقعی می‌توان ازآحادمردم داشت. گاهی وقت‌ها انسان با دیدن این فیلم‌ها‏ ، اصل داستان و موضوع فیلم را فراموش می‌کند وتوجهش به ظواهروحواشي جلب می‌شود.وازديگرسوهمچنین رفتاروسبک زندگی مسئولان نيزمهم است چراكه وقتي زندگي مقام ومديري آميخته باتجملات گردد هم فاصله طبقاتي اشاعه داده شده وهم آنها خبرازدرد مردم نخواهند داشت ؛ و دراين شرائط است كه جامعه دچارانشقاق و سرخوردگي واقع مي شود ومسيربراي انحصارگرايي وتبعيض هموارمي گردد وآنگاه است كه نباید از شهروندان انتظاراصلاح سبک زندگی داشت زيراآنان شاهد عيني زندگي مسئولان با ماشین‌ها وخانه‌هاي مجلل آنچناني درمناطق بالاي شهر وامکانات لوکس درجامعه هستند. همه باید برای اصلاح سبک زندگی تلاش کنیم.

هفتم) تفكیك سبك زندگی ازاعتقادات ودین - به عبارتی سكولاریزه كردن سبك زندگی- مهم‌ترین دستاورد نظام سلطه بوده كه مرزهای آن به جامعه‌ی آمریكایی محدود نمی‌شود. با این منطق بوده كه «فرهنگ مهاجم» غرب خود را تبدیل به «فرهنگ غالب» كرده است. وقتی انسان‌های بسیاری در خارج از مرزهای آمریكا، آمریكایی زندگی می‌كنند، ایالات متحده می‌تواند به عنوان عمق استراتژیك خود روی آن‌ها حساب كند. موفقیتی كه آمریكایی‌ها نتوانستند با قدرت نظامی و سیاسی خود به آن دست یابند، با آمریكایی كردن زندگی بسیاری از مردمان جهان برایشان فراهم آمده است. جوزف نای، نظریه‌پرداز «قدرت نرم» معتقد است كه آمریكا در دیپلماسی عمومی خود با دو بازوی رسانه‌ای وآموزشی، رؤیاها و انتخاب‌های جهانیان را می‌سازد.بنابراین چه ما به دنبال تمدن‌سازی باشیم وچه نباشیم، حداقل برای حفظ هویت خود باید روش زندگی متناسب با اعتقاداتمان راارائه دهیم وگرنه آمریكایی‌شدن دیریا زود سرنوشت ما هم خواهد بود.

جان كلام :

براي تحقق بخشيدن اين امرمهم فرهنگ سازي لازم است وفرهنگ سازي برعهده نخبگان مي باشد. ما ازعلم ترويج ميكنيم، ازصنعت ترويج ميكنيم، ازاختراع ونوآورى ترويج ميكنيم،هرمبتكرى وهرابتكارى را بااحترامِ تمام برروى چشم مينشانيم - اين به جاى خود محفوظ - اما همان طوركه گفتيم، اصل قضيه جاى ديگر است؛ اصل قضيه، درست كردن سبك زندگى است،رفتاراجتماعى است، اخلاق عمومى است،فرهنگ زندگى است. بايد دراين بخش، ما پيش برويم؛بايد تلاش كنيم.

جمعه : 1392/8/17- 4محرم الحرام1435- 7نوامبر2013

كرامت ذاتي بشر؛ مبناي حقوق بشربين المللي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۱۲ قبل از ظهر

كرامت ذاتي بشر؛ مبناي حقوق بشربين المللي             

 اسدالله افشار

پنج مقوله مختلف حقوق بنیادین بشر را تشکیل می دهد . این مقولات عبارت اند از: 1- حق حیات2- حق آزادی3 - حقوق مشارکت سیاسی برابر 4- حقوق برخورداری ازحمایت قانونی 5- حقوق برخورداری از خدمات بنیادین اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی. تمام اینها اگرچه " حداقلی " است ولی اندیشمندان مختلف اجتماعی وحقوقی وسیاسی معتقدند که دولت‌ها میتوانند با تامین آزادی بیان واندیشه ،دموکراسی ، رفاه اجتماعی میتوان حقوق بشررا در سراسر جهان کامل به یک بستر مناسب وقابل قبول برسانند . علی الاصول مقوله حقوق بشر در راه حفظ و پاسداری از حیثیت ذاتی انسان، نوع بشر را اولویت می‌بخشد و وظیه خود میداند تا به عنوان یکی از نیازهای مهم وغیر قابل انکار در دوگرایش حقوق شهروندی وحقوق اقلیتهای قومی ومذهبی از نقض اساسی حقوق انسانها ممانعت به عمل آورد ،اما واقعیت موجود این است که در ساختار حقوق بین‌الملل حمایت از حقوق بشر و تدوین و اجرای این حقوق به دولت‌ها سپرده شده است، ولی متاسفانه حکومتها به عنوان مدافع حقوق اجتماع و حاکمیت در بسیاری از موارد بجای پاسداری از این مفهوم اقدام به محدود کردن حقوق بشر وارائه تاویلهای غیر قابل قبول از آن می‌نمایند.لذا با توجه به برخورد حاکمیت دولت‌ها با حقوق بشر روند حرکت در این زمینه کند، گزینشی ویک جانبه گرایانه بوده ومتاسفانه درحال حاضر این دغدغه مهم به عنوان ابزاری برای رسیدن به مطامع سیاسی قدرتهای بزرگ قرار گرفته است.

مبنا وماهيت حقوق بشر :

«کرامت ذاتي انسان» به عنوان مبناي حقوق بشر تلقي مي شود، يعني بشر من حيث بشريت ، شايسته و مستحق برخورداري از برخي حقوق است ؛ حقوق بنيادين و هنجارهاي بشري اي که ناظر بر مشترکات انساني است ، آنچنان بديهي و از نوع برتر و مطلق که غير قابل تخلف و شرط ناپذيرند؛ قيد و حدي را بر نمي تابند و از اين حيث ديگر نمي توان در قالب الگوهاي دولت محور فرا دست طلبانه بر صلاحيت هاي انحصاري و ملي و يا داخلي بودن حوزه موضوعي حقوق بشر تأکيد کرد . چرا که «کرامت ذاتي» انسان، به او ارزش و اعتباري فوق همه پديده هاي اجتماعي مي دهد ، بلکه اين پديده ها طفيلي هويت انساني آحاد بشرند. ارزشهاي جهاني بايسته اي که رعايت و احترام به اين حقوق را الزامي فرض مي کنند ، به آنها ويژگي مطلق مي دهد و به تعبيري رعايت آنها حيات انساني را عقلايي تر مي کند و امنيت و رفاه و شکوفايي بيشتري را نصيب بشر خواهد کرد. اين غايات عقلايي و وجداني ، به رغم بداهتي که از آن بر خوردار شده اند، اما محصول تجربه تاريخي و طولاني و پر فراز و نشيب بشرند؛ اما آنچنان ريشه دوانده اند که نمي توان به راحتي ازآنها به دليل برخي، صرف نظرکرد. در اين معنا حقوق بشر ماهيتاً نه بر اصل معامله متقابل، يا اعمال سليقه بلکه برمنافع مشترک وهمگاني حول هنجار هاي اخلاقي ـ وجداني عام معطوف به حقوق ذاتي انسانها مبتني است.

«كرامت انساني» اصطلاح جديدي است كه مورد بحث و بررسي يا استناد قرار گرفته و چندان نمي‌توان حدود و ثغور آن را به روشني تبيين كرد. اگرچه واژه «كرامت»، در ادبيات ديني ما وجود داشته است، ولي رايج شدن، آن در اصطلاحات حقوق و انساني، پس از رواج اصطلاحات مربوط به حقوق بشر است. اين واژه، از كلمه « Dignity » در انگليسي گرفته شده و آنچه در متون انگليسي و نوشته‌هاي مربوط به حقوق بشر آمده، همين واژه ديگنتي است كه در فارسي از آن به حيثيت، كرامت و يا منزلت انساني ياد مي‌شود. اين كلمه در قرآن كريم، در سوره اسرا نيز به كار رفته و آيه مذكور در اين سوره بيانگر امتيازي است كه بني آدم نسبت به ديگر موجودات دارد؛ آنجا كه فرمود: "و لقد كرمنا بني‌آدم و فضلنا هم علي كثير ممن خلقنا تفصيلا: ما فرزندان آدم را كرامت بخشيديم و تكريم نموديم(البته شايد دراين نكته كه فرمود)؛آنان را بر بسياري ازآفريده‌هاي خود برتري داديم"، حكمي نهفته است.

به هر حال، وقتي خداوند بعد از آفرينش انسان، ‌خود را بهترين خلق‌كنندگان مي‌خواند و مي‌فرمايد: فتبارك‌الله احسن‌الخالقين، گوياي آن است كه انسان مهمترين دستاورد خلقت و برترين موجودي است كه به دست حق تعالي آفريده شده است. به طور كلي، از آنچه در كلمات و بيانيات فلاسفه اسلامي و يا متون ديني ما درباره انسان آمده است، دانسته مي‌شود كه انسان في نفسه و با مشخصه‌هاي يكه دارد، موجودي باارزش، محترم و برخوردار از كرامت و منزلت است و خداوند با خلق اين موجود، او را به صفات خويش متخلق كرده و جانشين خود بر روي زمين قرار داده است؛ چنان كه در قرآن كريم مي‌خوانيم:" واذا قال ربك للملائكه اني جاعل في‌الارض خليفه" يعني مي‌خواهم موجودي را بيافرينم كه صبغه خلاقت الهي داشته باشد.

جايگاه كرامت ذاتي انسان دراسنادبين المللي :

وقتي به مقدمه و حتي گاهي مواد اسنادي كه در حمايت از حقوق بشر و آزاديهاي اساسي تدوين شده‌اند نگاه كنيم مي‌بينيم در تمامي آنها سخن از كرامت شخص يا كرامت ذاتي انسان مطرح است. به عنوان نمونه منشور سازمان ملل متحد(1) در مقدمه‌اش سخن از كرامت و ارزش شخص انسان را مطرح نموده، مقدمه و ماده يك اعلاميه جهاني حقوق بشر (1948)(2)مقدمه ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي (1966)(3) مقدمه ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي اجتماعي و فرهنگي (1966)(4) و بسياري از اسناد ديگر همگي كرامت ذاتي انسان را مورد توجه قرار داده‌اند:

اصطلاح كرامت انسان، ارزش فطري يا شايستگي يك انسان است كه با ماهيت انسانيت وجود يافته و به عنوان مبناي فلسفي قانوني تمامي حقوق بشر به رسميت شناخته شده است. اين كرامت انسان به وسيله تدوين استانداردهاي حقوق بشربين المللي كه محدوديتهايي را بر اقدامات دولتها يا ممانعت آنها از انجام شيوه‌هايي كه منجر به نقض كرامت انسان مي‌شود، حفظ و ارتقاء يافته است. از اين روي حقوق بشر، كرامت انسان را مورد حمايت قرار مي‌دهد. هر انسان داراي اين كرامت است و چنين كرامتي ذاتي (Inherent) و غير قابل تجزيه و سلب است. اغلب كرامت ذاتي بشر به عنوان مبناي حقوق بشر مطرح مي‌باشد.(5)

چهارشنبه : 1392/8/15- 2محرم الحرام1435- 6نوامبر2013

پي نوشت ها:

 [1]. united Nations Charter 1945 preamble

[2].  universal Declaration of Human Rights1948), UNGA,Res.217. A(III)on 10 Dec. 1948.

[2] International covenant on civil and political Rights 1966), UN GA Res. 2200A(xxI) of 16 Dec: 1966.

[4] . International Covenant on Economic, social and cultural Rights, UN GA Res. 2200 A (XXI) OF 16 Dec:1966.

[5] . H. victor conde, A Hand book of International Human Rights Terminology, second Edition, Newyork, 2002, p. 109

 

 

 

حلول محرمِ جانگداز - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۲ بعد از ظهر
حلول محرمِ جانگداز                         

اسدالله افشار

مبداء تاريخ اسلام، سال هجرت پيامبر اسلام (ص) و ماه نخست آن محرم است، علت نامگذاري محرم آن است که جنگ در اين ماه حرام است. محرم با حادثه عاشورا عجين شده و فرا رسيدن آن دل‌ها را پر از غم مي‌سازد، براي ارادتمندان خاندان پيامبر(ص) در سراسر جهان انگار محرم بهار غم است که در آن گل‌هاي گريه مي‌شکفند.محرم ماه برافراشتن پرچم عزاست که دوستداران اهل بيت با دلدادگي با برافراشتن آن بر بام مساجد و حسينيه‌ها و سردر منازل، جهانيان را به عزاي سالار شهيدان دعوت مي‌کنند.حماسه جاودان كربلا ميراثي ارزشمند براي هدايت همه آزاديخواهان و رادمرداني است كه در جستجوي حق و حقيقت و نيل به والاترين اهداف متعالي انساني گام بر مي دارند.بدون شك الگو برداري از نهضت حسيني (ع) مختص زمان خاصي نیست ، ولي محرّم و صفر كه در اشارات حكيمانه معماركبير انقلاب اسلامي (ره) رمز زنده نگه داشتن فضائل انساني لقب گرفت ، فرصت مناسب تري را فرا روي جامعه اسلامي قرار می دهد .امام حسین (ع) به هدف اصلاح، دگرگونی و نوسازی درتمام ابعاد شخصی واجتماعی، گام برداشت؛راه،منش وروش آن حضرت نیز تفسیرکننده اهتمام وتلاش ایشاناست.حماسه بزرگ کربلا تبلوریک حرکت اصلاحی است که امام آن را برای یک دگرگونی عظیم آفرید ؛ حرکتی که براساس اصول اربعه :1.تغییرباورها ؛ 2.دگرگونی درقدرت؛ 3.تحول در خواص ؛4.بیدار سازی عوام می توان ازآن یاد کرد.

در طول تاریخ، حرکت امام حسین (ع) فروغی برای پیروان و همچنین ملل جهان بوده است و همگان با بهره گیری از آن امام همام، در نوسازی و دگرگونی خود و جامعه الهام جستند؛ فرای از دگرگونی های شخصی بسیاری از ارادتمندان آن حضرت،از حرکت اجتماعی بسیار نیز می توان یاد کرد که تحول خویش را مرهون حماسه عاشورا می دانند؛ انقلاب اسلامی نمونه بزرگ در قرن اخیر می باشد و در بعد بین الملل   می توان از استقلال هند یاد کرد. مهاتماگاندی رهبراین استقلال چنین می گوید:«من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه کافی به صفحات کربلا نموده ام و بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروزگردد، بایستی از سرمشق امام حسین پیروی کند» .

نیم قرن از رحلت پیامبر (ص) نگذشته بود که تمام ارزش های تمدن اسلامی رخت بربست و ارزش های جاهلیت در تار و پود جامعه ریشه دواند.امام حسین (علیه السلام) برای بازگرداندن جامعه به سوی ارزش های متعال «مدینه النبی» باید قیام می کرد. قیام او برای نجات تمدن اسلامی از انحطاط بود. شا خصه های قیام او عبارت بود از: اصلاح ارزش ها، برخورد با منکرات و نفی مشروعیت یزید.

پیام قیام با شکوه سیدالشهداء(ع)منحصر به آن زمان نیست، بلکه این پیام پیامی جاوید وابدی است وفراتراز محدوده زمان ومکان است، هرجا و در هر جامعه ای که به حق عمل نشود، و از باطل خودداری نشود، بدعتها زنده، و سنتها نابود شود، هرجا که احکام خدا تغییر و تحریف یابد و حاکمان و زمامداران با زور و ستمگری با مردم رفتار کنند، در هر جامعه ای که ویژگی های جاهلیت راداشته باشد آن جامعه، جامعه ای یزیدی بوده، و مبارزه و مخالفت با مفاسد و آلودگی ها و آمران و عاملان آنها، کاری حسینی خواهدبود. دريك كلام بايد گفت : درعصر امام حسین (ع) ارزشهای دینی متزلزل شده و آفات و آسیب های مختلفی اندیشه، جامعه و فرهنگ دینی مسلمانان را در بر گرفته بود. و امام حسین (ع) با تکیه بر کتاب الهی و سنت نبوی (ص) در صدد احیای دین و ارزشهای دینی برآمد و با جان و دل و با تمام وجود به قیام علیه بدعتها و بی عدالتی ها همت گمارد.در بین آسیب های گوناگونی که عصر امام حسین (ع) به آنها مبتلا بود، آسیب شناسی باورها و عقاید دینی وآفت زدایی ازآنها نقش به سزایی درقیام حسینی ایفا کرد.

حلول محرمِ جانگداز، ماه خون، ماه زخم، ماه وداع با خوب ترين، ماه کرب و بلا، ماه نينوا، ماه تاسوعا و عاشورا، ماه نيزه و شمشير، ماه اشک هاي بي اختيار، ماه غمبار اسيران، ماه فريادهاي خونين و ماه طنين مويد صحراي عشق، بر عاشوراييان تسليت باد.

دوشنبه: 1392/8/13- 29ذي الحجه 1434- 4نوامبر2013

 

 

13آبان وفضاي ضدآمريكايي دركشورما - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۷:۲۱ بعد از ظهر

 13آبان وفضاي ضدآمريكايي دركشورما                 

 اسدالله افشار

13 آبان در كشور ما محمل پیدایش حوادث مختلفى بوده است كه در شكل دهى تاریخ كشور و انقلاب اسلامى نقشى بزرگ و سرنوشت ساز داشته‏اند: 13 آبان 42 تبعید حضرت امام خمینى (ره) در پى قیام مردمى 15 خرداد و اعلام مخالفت ایشان با قانون استعمارى - آمریكایى كاپیتالاسیون، 13 آبان 57 شهادت جمع زیادى از دانش‏آموزان و دانشجویان در مقابل دانشگاه تهران در زمان اوج‏گیرىانقلاب و بالاخره 13 آبان 58 تسخیر لانه جاسوسى ایالات متحده توسط دانشجویان پیرو خط امام. در این میان، واقعه اخیر با توجه به ابعاد و پیامدها و همچنین گستره ملى - بین المللى آن از اهمیت و جایگاه ویژه‏اى در تاریخ انقلاب اسلامى برخوردار شده است به طورى كه با گذشت بیش از ربع قرن از آفرینش آن، پیامدها و آثارش همچنان در صحنه سیاست داخلى و خارجى كشور، اثرگذار و بحث‏انگیز است.این اقدام متهورانه یكى از منحصر به فردترین حركت‏ها در تاریخ انقلاب‏هاى اصیل و مردمى جهان بود كه از یك طرف شوكت و افسون قدرت امپریالیسم آمریكا را در هم شكست و اوج خفت و زبونى این اهریمن جنایتكار را به رخ جهانیان كشانید و از سوى دیگر فریاد مظلومیت و آزادگى مسلمانان ایران را در پهنه گیتى طنین انداز كرد. با توجه به ابعاد گسترده این حادثه عظیم، باید آن را در جغرافیاى زمانى و مكانى خودش كاملا مورد بررسى قرار داده و به واكاوى علل و پیامدهاى آن پرداخت.تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران از ابتدا با حمايت امام خميني مواجه گرديد. امام تصرف لانه جاسوسي توسط دانشجويان را «انقلاب دوم» لقب دادند و در سخناني، از اين اقدام حمايت كردند:«شما مي‌بينيد كه الان مركز فساد ‌آمريكا را جوانها رفته‌اند گرفته‌اند و آمريكائيها را هم كه در آنجا بودند، گرفتند وآن لانه فساد را بدست آوردند وآمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند و جوانها مطمئن باشند كه آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند.»( صحيفه نور، ج 10، صص 157ـ 148؛ 16/8/1358 )

 تسخیر لانه جاسوسی خروشی آگاهانه بود که، هم چون خونِ جاری در رگ های جامعه، حیات واقعی ملت ما را تضمین کرد، به دل های مؤمنان قوّت بخشید و غروری مقدس و حماسه آفرین را در آنان زنده ساخت. فریاد پرجوش و ضد استکباری دانشجویان به هنگام تسخیر لانه جاسوسیِ شدّادِ زمان یعنی آمریکای غاصب و چپاولگر، پرتوی تابناک از انوار الهی بر ملت مسلمان ما تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری بدانان آموخت. فتح لانه جاسوسی، به امت مسلمان نشان داد که از هیچ قدرتی جز خداوند باک نداشته باشند و در برابر هیچ گردنکشی سر فرود نیاورند.

اهميت و جايگاه روز 13 آبان در تاريخ كشور ما موضوعي است كه نياز به تأكيد ندارد. اين روزها با گسترش بحث ارتباط ايران با آمريكا برخي در تلاش هستند تا از اهميت اين روز كاسته شده و از اين رو تلاش مي‌كنند تا شعار «مرگ بر آمريكا» را كم رنگ كنند.صاحب نظران معتقد هستند ؛ با عنايت به اهميت و تأثيرگذاري فراوان برگزاري با شكوه و حماسي مراسم تظاهرات سراسري ضداستكباري يوم‌الله 13 آبان در حفظ و ارتقاء قدرت نرم نظام در مواجهه مناسب‌تر با جهان و بالا بردن قدرت چانه زني قوي‌تر، دستگاه ديپلماسي كشور و تيم مذاكره‌كننده ايراني در گفت‌وگو با ساير كشور‌ها و گروه 5+1 و ارتقا سطح امنيت ملي؛ بايستي حتما همه دستگاه‌ها و مسئولان نظام در كنار ملت بزرگ ايران اسلامي تمام تلاش خود را معطوف برگزاري شكوهمند مراسم ضداستكباري يوم‌الله 13آبان كنند؛ كه شكوه اين مراسم نشان از اقتدار، وحدت ملي و عظمت ايران اسلامي خواهد داشت.تسخير لانه جاسوسي آمريکا در ايران نه تنها توطئه هاي بعدي عليه انقلاب را با شکست مواجه کرد بلکه ضربه سختي به اقدامات ضد مردمي و عمليات جاسوسي آمريکا به ويژه در منطقه وارد کرد وابهت ساختگي اين کشوررا در هم شکست؛ ماهيت ننگين ايالات متحده آمريکا راکه با اقدامات جاسوسانه خود، افکار شيطاني و خرابکارانه در سر داشت افشاء نمود ؛ موجب بازگشت مردم به صحنه ي انقلاب گرديد وباعث شکست کارتر در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در سال 1980شد.

مبارزه سرسختانه ما با استکبار جهانی برگرفته از عقاید دینی ماست. در دین مبین اسلام، همان گونه که ظلم کردن مطرود و نامشروع است، ظلم پذیری و زیر بار ظلم رفتن نیز مذموم و نادرست است. کشور اسلامی ما بر مبنای عقاید اسلامی خود هرگز به هیچ جنایت کار مستکبری اجازه نفوذ به دیار اسلامی را نخواهد داد و سلطه هیچ مستکبری را نخواهد پذیرفت. مرزهای خاکی و فرهنگی ما همواره چون دژی محکم در برابر مستکبران و سودجویان بسته خواهد بود و این دژ محکم هرگز خلل نخواهد پذیرفت.به تعبيرنويسنده عزيزي روز مبارزه با استکبار جهانی نه فقط روز شعار و فریاد مرگ بر آمریکاست که هنگامه حماسه و عمل است؛ گاهِ مبارزه با اهداف شیطانیِ شیطان بزرگ و مقابله عملی در برابر تهاجمات زورگویان مستکبر است. تمایل به مصرف گرایی و تقلید کورکورانه از فرهنگ منحط غرب در نوع رفتار، پوشش و تفکّر، تلاشی در جهت اهداف شیطانی اوست. امروز ما هوشیارانه در برابر این هجوم شیطانی ایستاده ایم و با مبارزه عملی خود فریاد «مرگ بر آمریکا» را دوباره به گوش جهانیان می رسانیم.

درباره رابطه با آمريكا :

چهره‌هاي سياسي كشور درباره رابطه با آمريكا براين عقيده هستند كه ملت ايران بارها آمريكايي‌ها را مورد امتحان قرار داده‌اند و هر بار اين كشور شكست خورده از اين آزمايش خارج شده است. آنها با اشاره به افشاي جاسوسي آمريكا از كشور‌هاي آسيايي و اروپايي بخصوص متحدانش، تأكيد دارند كه اعتماد دوباره به آمريكا زيان جدي براي كشور به همراه خواهد داشت.از اين رو بايد درباره ارتباط با اين كشور با دقت بيشتري عمل كرد.همچنين تاكيد دارند كه برقراري رابطه با آمريكا هيچ ارتباطي به برگزاري يوم‌الله 13آبان ندارد و لازم است كه مسئولان و مردم كشور با قدرت بيشتري در اين مراسم شركت كنند.والبته همچنين به اين موضوع بايداشاره نمايم كه فضاي ضدآمريكايي در كشور ما را خود آمريكايي‌ها به‌وجود آوردند ودرايجاد اين فضا مقصر بودند و تا به حال قدمي هم براي اعتماد‌سازي برنداشتند. ازسوي ديگربايداين نكته رانيزدرنظرداشت كه ؛كليد حذف شعار مرگ برآمريكا دست خود آمريكايي‌هاست.آمريكايي‌ها براي اينكه شعارمرگ برآمريكا حذف شود خود بايد دست به كار شوند و دراين خصوص بايد به چند موضوع توجه داشته باشند:1- به‌حقوق اساسي ملت ايران احترام بگذارند؛ 2- دست از كارشكني‌‌ها بردارند؛ 3- تحريم ها رالغونمايند.

نكته پاياني اينكه در برقراري ارتباط با آمريكا لازم است دولت جمهوری اسلامی ایران دربرابرآمریکا ازهمان راهی وارد شودکه اووارد می‌شود. علاوه براین‌که اصرار بریک روش واحد درزمان‌ها، شرایط و موقعیت‌های متفاوت،ضریب موفقیت راکاهش می‌دهد.این مطلب هیچ منافاتی با اصراروپافشاری براصول وآرمان‌ها ندارد. سیاست راهبردی مسئولین، رعایت سه اصل کلیدی؛"عزت، حکمت ومصلحت" است که رهبر معظم انقلاب فرمودند این ا ست ترجمان فرمایش ایشان مبنی برنرمش قهرمانانه.

شكوه سيزدهم آبان را پاس مي داريم زيرا مردانگي و فتوت ايثار و از خود گذشتگي و دشمن ستيزي با سران كفر را مقدس مي دانيم . ياد همه شهيدان اين روزهاي بزرگ گرامي باد و خاطره سيزده آبان هميشه در جانها جاودان باد.

یکشنبه : 1392/8/12-28ذي الحجه1434-3نوامبر2013

13آبان وكا رنا مه آمريكا درقبال ملت ايران - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۲۵ بعد از ظهر

 13آبان وكا رنا مه آمريكا درقبال ملت ايران             

  اسدالله افشار

يكم)سيزدهم آبان سالگرد سه رويداد مهم در تاريخ ايران است تبعيد امام خميني به تركيه در 13 آبان 1343، كشتاردانش‌آموزان در13 آبان 1357 دردانشگاه تهران وتسخير سفارت آمريكا در13 آبان 1358، سه رويداد متفاوت بودند، ولي هر يك در شكل دادن به حركت انقلاب اسلامي نقش خاصي ايفا كردند. هويت هر سه رخداد، مبارزه با استكبار و عوامل آن است و به همين دليل اين روز«روز ملي مبارزه با استكبار» ناميده مي‌شود.

دوم)افشاگرى امام عليه تصـويب لايحه كاپيتـولاسيون، ايران را در آبان سـال 43 در آستـانه قيـامـى دوبـاره قرار مي دهد، بنابراين رژيم شاه از ترس اينکه حماسه پانزده خرداد سال 1342 تکرار شود، تصميم به تبعيد حضرت امام خميني (ره) مي گيرند و در سحرگاه 13 آبان 1343 ، كماندوهاى مـسلح اعـزامى از تـهـران، مـنزل امام خمـيـنى در قـم را محاصره مي کنند. حضرت امام بازداشت و بـه هـمراه نيروهاى امـنـيـتى مـستقيما بـه فرودگاه مهرآباد تهران اعـزام و بـا يك فـرونـد هـواپـيـماى نظامى كـه از قبل آماده شـده بـود، تحت حفاظت مامـوريـن امـنيـتى و نظامى بـه ترکيه تبعيد مي شوند.

سوم) 13 آبان 57 يادآور روزي است که جوانه هاي سبز ايمان روييد و دانش آموزان مسلمان ايراني به نشانه اعتراض به رژيم شاه، دردانشگاه تهران اجتماع کردند و نور گوهر دانش و دانش آموزي را درآيينه حماسه و دليري تاباندند و به پا خاستند تا انقلاب ننشيد وفريادکردند «درود برخميني» و«مرگ بر شاه»، تا پايه حکومت شاهنشاهي بلرزد وجهان پيام انقلاب خميني کبير را بشنود.

چهارم) 13 آبان سال 1358 سرآغاز گرايش و تحولي نوين و شگرف در تاريخ انقلاب اسلامي ايران است چرا که در 13 آبان 1358 دانشجويان پيرو خط امام براي پاسداري از انقلاب اسلامي رسالت تاريخي خود را انجام دادند و با تسخير قهرمانانه لانه جاسوسي آمريکا چهره ددمنشانه ابر قدرت پوشالي را بر همگان آشکار ساختند و به  تعبير امام (ره) انقلابي بزرگتر از انقلاب اول در صحنه رقم زدند.  13 آبان سال 1358  نه تنها انهدام لانه جاسوسي شيطان بزرگ و افشاي عوامل اطلاعاتي، جاسوسي ونفوذي آن را در پي داشت بلکه امواج پرتلاطم آن منجر به سقوط دولت غير همراه با رهبري و مردم و افزايش دامنه شور انقلابي وکينه مقدس مردم ايران و طنين انداز شدن فرياد حقانيت انقلاب و نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران در اقصي نقاط جهان گرديد.

پنجم) حادثه تسخير لانه جاسوسي آمريكا بدون شك غرورانگيز‌ترين حركتي بوده است ‌كه توسط دانشجويان پيرو خط امام (ره) براي تحقير دشمن يعني شيطان بزرگ شكل گرفت.‌امروز در آستانه سي‌ وپنجمين سالي كه از آن حادثه مهم و عظيم مي‌گذرد، انقلاب اسلامي ايران يك حيات عزت‌مند را بدون ارتباط با آمريكا مي‌گذراند و در اين مدت جمهوري اسلامي ايران با سرافرازي در برابر عظيم‌ترين توطئه‌ها ايستاده و خم به ابرو نياورده است. پيام يوم الله 13آبان را مي‌توان در اين جمله خلاصه كرد كه بدون اتكا به آمريكا و ساير قدرت‌ها مي‌توان مستقل، سربلند، با افتخار و آزاد زيست.احيا وزنده نگاه داشتن ياد وخاطره وقايع اين روز مهم، تبلورملي روحيه مبارزه با استكبار جهاني ودررأس آنها آمريكا با ايجاد وحدت ملي و تبعيت ازمقام معظم رهبري، ايجاد شناخت ميان مردم ايران به ويژه جوانان ايران وجهان نسبت به سياست‌ها وخيانت‌هاي آمريكا درخليج فارس ودركل جهان بويژه كشورهاي اسلامي و نهايتا مبارزه با استكبار جهاني كه از اصول ارزشي و آرماني ملت مسلمان به شمار مي‌رود، از جمله اهداف يوم الله 13آبان امسال است.

ششم)كارنامه آمريكا در قبال ملت ايران بسيارتيره وتاراست واعتماد به اين جرثومه شيطاني بااين كارنامه سياه دورازموضع"عزت ، حكمت ومصلحت"است ؛ اينك به بخشي ازعملكرداستعماري اين شيطان بزرگ درايران قبل وبعدازانقلاب- اشاراتي خواهيم داشت:

1- قبل ازانقلاب نقش مهم آمريكا دركودتاي 28 مرداد، راه‌اندازي ساواك، حمايت شديد آمريكا از سركوب مخالفان رژيم و حرف‌شنوي شاه از دست‌گماشته‌هاي آمريكا در كشور، طراحي كشتار و قتل عام دانش‌آموزان ودانشجويان در سال 57 مقابل دانشگاه تهران، طراحي كودتاي نظامي جزو اهم خيانت‌هاي آمريكا نسبت به ايران است و...

2- بعد ازپيروزي انقلاب اسلامي وتا پايان جنگ تحميلي نيزدولت آمريكا با حمايت از نهضت‌ آزادي ، منافقين خلق و ديگرگروه‌هاي ضد مذهب داخلي، طراحي نقشه تجزيه ايران وحمايت ازگروه‌هاي تجزيه طلب، فشاراقتصادي به ايران، دستورتوقيف دارايي ملت ايران ومنع صادرات به كشورمان، حمله نظامي به طبس و طراحي كودتاي نوژه، به ملت ايران خيانت كرد.

3- بعد ازجنگ نيز تحريم‌هاي اقتصادي ايران، ممانعت از اجراي قرارداد نيروگاه اتمي بوشهرميان ايران و آلمان، اعمال مهاردوگانه عليه كشورمان، تحريك امارات براي مطرح كردن ادعاي عرضي عليه جزاير سه‌گانه خليج فارس، تصويب بودجه كلان دركنگره آمريكا براي سرنگوني جمهوري اسلامي ايران، طراحي قطعنامه متعدد عليه وضعيت حقوق بشردرايران و طراحي براي فروپاشي جمهوري اسلامي به سبك فروپاشي شوروي از جمله تلاش‌هاي دولت آمريكا بر عليه ايران بوده است.

4- نفوذ درمراكزدانشگاهي، تلاش براي دامن زدن به اختلافات داخلي، برنامه‌ريزي براي حذف اسلاميت از جمهوريت وجدايي دين ازسياست دركشورمان، تلاش براي محروم ساختن ملت ايران ازدانش‌ صلح‌آميز هسته‌اي، اهمال تحريم هاي شديد اقتصادي وبهداشتي غيرانساني ازديگر تلاش‌هاي ننگين آمريكا برعليه ملت ايران بشمارمي آيد.

5- راه اندازي جنگ هاي قومي و تجزيه طلبي، راه اندازي جنگ مذهبي بين شيعه و سني، استفاده از پتانسيل اقليت هاي ديني و مذهبي و يهودي هاي مرتبط با اسرائيل و پايگاه هاي ميسيونرهاي غربي و بهائي، اعتصابات کارگري و برنامه ريزي براي تعطيلي کارخانجات وتوليد وآتش زدن مزارع وسيلوها واستفاده از سنديکاهاي ،حمايت ازتروريسم وترورچهره هاي مؤثرانقلاب و بعد از آن ترور شخصيت، اغتشاش و زد و خورد دردانشگاه ها وتعطيلي آن ودرصورت امکان اجراي اين طرح درمدارس، تقويت احزاب و گروه هاي سياسي مخالف امام، تقويت مطبوعات وابسته درداخل ايران، استفاده ازمحمل هاي فرهنگي و هنري ازجمله موسيقي وفيلم، تقويت رسانه  ازجمله راديو بي بي سي وراديو آمريکا، به کارگيري سرويس هاي جاسوسي کشورهاي منطقه، تحريم اقتصادي وعلمي و درکنارآن تهديدات نظامي، استفاده ازتنش هاي مرزي با عراق و ديگرکشورهاي همسايه، بازسازي فراري هاي رژيم شاه ازجمله ارتشي ها وساواکي ها وايجاد ترديد درمردم و مأيوس کردن آنها از همراهي با امام (ره) بخشي ازراهکارها وروش هاي آمريکايي ها براي براندازي نهضت امام (ره) به شمارمي آمد.اينك درشرائط كنوني ودربازي جديد ورودرروباآمريكا ومتحدانش ضروريست به اين نكته واقف باشيم كه ؛13آبان يك روزملي است ودراين روزشاهدحضوراقشارمختلف جامعه به خصوص دانشجويان ودانش‌آموزان خواهيم بودومانندسالهاي گذشته"مرگ براسرائيل"و"مرگ برآمريكا" شعارمتحد ملت در اين روزخواهد بود.

جمعه : 1392/8/10- 26ذي الحجه1434- 1نوامبر2013

ارزش واهميت امنيت - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۸ بعد از ظهر
ارزش واهميت امنيت                                  

 اسدالله افشار

اواسط مهرماه در غرب کشور پنج پاسدار در درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیدند و چند روز پیش نیز 14 تن از مرزبانان کشور در جنوب شرق کشور جان خویش را بر سر پیمان امنیت فدا کردند.اگر مرزداران جان برکف نیروی انتظامی که حافظان امنیت این سرزمین در سرحدات هستند، جلوی خرابکاران و عوامل استکبار را نگیرند، ناامنی حتی تا قلب پایتخت هم خواهد آمد. سریع‌تر و راحت‌تر از آنچه که بتوانیم حتی تصورش را بکنیم. یکی از با اهمیت ترین وجوه زندگی وجود " امنیت"می باشد. مقوله امنیت درزندگی جمعی تا حدی است که گروهی از متفکران اجتماعی درتعاریف خود کلمه" امنیت"را مترادف با مفهوم "سلامتی" به کار می گیرند ، و وجود آن را ضامن بقا و پایداری جامعه سالم می دانند. درارزش واهميت امنيت همين بس که يکي از ويژگي هاي بهشت و مدينه فاضله، وجود امنيت است. فقدان امنيت به گونه اي است که هرتلاش انساني را با شکست مواجه خواهد ساخت و آدمي گاه به جايي مي رسد که دست از هر گونه تلاش مي شويد؛ زيرا بدون وجود امنيت همه جانبه زندگي دوزخي است که قابل تحمل نخواهد بود. خداوند مي فرمايد که در بهشت ، مومنان درامنيت مي باشند ازاين رو نه اندوه وحزني برگذشته خويش و نه ترس وخوفي ازآينده خود خواهند داشت.ترور ازعوامل ناامنى است وازجمله اهداف وانگيزه هاى نامشروع وغيرقانونى ترور،سرنگونى دولت وحكومت هاى مشروع و قانونى،تعديل سياست هاى داخلى و خارجى دولت مورد نظر سهيم شدن در قدرت وحكومت،كسب امتيازات سياسى و مخدوش ساختن چهره مخالفين درانظارجهانى است. تروريست ها براى نيل به اهداف شوم وغيرقانونى ياد شده از وسايلى چون ايجاد رعب ووحشت، سركوب واختناق، سلب آرامش مردم استفاده مى كنند.كشتن افراد بى گناه، بمب گذارى در اماكن عمومى، نابودى وسايل وامكانات رفاهى،حذف عناصربرجسته سياسى،آدم ربايى،از مصاديق ترور است كه موجب ترس، وحشت و ناامنى اجتماعى است.به هرحال ترور،رفتارى غافلگيرانه به جهت ايجاد رعب و وحشت، اختناق، سلب امنيت وكشتن فرد يا گروهى با اهداف سياسى است .

اين قلم اميدواراست دولت تدبيرواميد قاطعیت بیشتری از خود نشان دهد و با اقدامات لازم امنیت مرزهای را تأمین  نمايد و طرح انسداد مرز‌ها را كه مدتي است متأسفانه به بهانه کمبود بودجه تا کنون به سرانجام مطلوب نرسانده اند به سامان برسانند. البته مجلس دركناردولت دراقدامی هماهنگ و با در نظر گرفتن همه جوانب این قضیه باید عزمی جدی به خرج داده و حتی به قیمت کاستن از سایرحوزه‌ها، به این بخش توجهی جدی داشته باشد؛ چراكه كوتاهي دراين امرموجب آسيب ها وچالش هاي جدي درحوزه هاي سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و قضایی خواهد شدكه عمده خسارت آن به خاك وخون كشيده شدن فرزندان وجوانان برومند و رشيد ودلاوراين مرزوبوم اسلامي است؛ كه اهمال كاران دراين امر،دردودنيا بايدپاسخ گو باشند.

 

چهارشنبه: 1392/8/8- 24ذي الحجه1434- 30اكتبر2013

 

جايگاه تروريسم درنظام بين الملل - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۱۱ بعد از ظهر

 جايگاهتروريسم درنظام بين الملل                   

  اسدالله افشار

«تروریسم» یکى از مهمترین مباحثى است که اکنون در میان سیاستمداران و اندیشمندان سیاسى از آن زیاد سخن به میان آورده مي شود و به دلیل اهمیت چنین موضوعى، آثار مکتوب و غیر مکتوبى در قالبهاى گوناگون، تدوین و ارائه گردیده است؛ واين قلم باتوجه به شرائط حساس امروزجامعه جهاني ضروري مي داند نكاتي رادراين خصوص يادآوري نمايد:

يكم)عمرترورو تروريسم به قدمت بشريت است. تروريسم به همه اعصار، همه قاره ها و همه آيين ها تعلق دارد و نمي توان پديده آشکار اضطراب و حس ناامني در برابر دشمن نامرئي را که بر همه جا چنگ انداخته ناديده گرفت؛ گر چه مي توان پيشينه تروريسم را به دوران جنگ سرد و رقابت ميان دو ابرقدرت شرق و غرب براي ضربه زدن به ديگري نسبت داد.

دوم)تروريسم، به مفهوم به کارگيري خشونت و تهديد با انگيزه سياسي است و با ترس، ارعاب و تهديد همراه است. ازديدگاه تروريست ها، همه هدف هستند و کسي در امان نيست، اهداف بدون تبعيض انتخاب مي شوند و هميشه استفاده از قتل، جرم، تهديد و...، براي رسيدن به هدفي انقلابي صورت مي گيرد. هم چنين اقدامات خشونت آميز و غيرقانوني حکومت ها براي سرکوب مخالفان خود و ترساندن آنان نيز، در رديف مفهوم تروريسم است که از آن به عنوان«تروريسم دولتي» ياد مي شود.

سوم) جامعه بین المللى با بحران تعریف «تروریسم» مواجه است و حتى مذاکرات متعدد سازمان ملل براى ارائه تعریف مشترک کشورها از تروریسم به جایى نرسیده و همین امر زمینه را براى سوء استفاده کشورهاى قدرت طلب فراهم ساخته است تا براساس تعریف خود از«تروریسم»، منافع ملّى کشورخود را دنبال کنند و به جنگ با دشمنان خود به اسم «تروریسم» مبادرت ورزند.

چهارم) هرچند تروريسم يك آموزه سياسي نوپاست، استفاده از ارعاب از قديم‌الايام حربه‌اي در دست جنبش‌هاي معترض، شورش‌هاي سياسي و خيزش‌هاي اجتماعي بوده است. اما تروريسم سياسي معاصر تنها پس از انقلاب فرانسه، نخست در برخي جنبشهاي ايتاليايي و آلماني و بعدها در سيماي گروههاي روسي جلوه‌گر شد. تازه‌ترين موج تروريسم نيز از دهه 1980 با برداشتهاي جديد از ملت‌گرايي، دين و خصوصاً استراتژيهاي جديد سياسي موردنظر قدرتهاي بزرگ، جهان را درنورديده است.بن‌بست پديدآمده پس از فروپاشي نظام دوقطبي، تروريسم را مانند سلاحي برنده در دست برخي قدرتها قرار داد. برخي چالشها و تناقضات در ارائه تعريفي مناسب از تروريسم دراسناد بين‌المللي، حربه‌اي موفق‌تر از سابق براي دولتهايي چون ايالات‌ متحده امريكا ايجاد كرد. اين حربه پديده تروريسم بود. از اين حيث مي‌توان تداوم و تغيير اين پديده را ارزيابي كرد.

پنجم)در سيستم بين الملل كنوني ديگرتروريسم به اقدام عليه دولتها محدود نمي شود زيرا دولتها تنها بازيگران عرصه بين الملل نبوده و نيروهاي فراملي جديدي نظير سازمان هاي بين المللي، شركتهاي چندمليتي وبه طورعمده NGO ها به عنوان عوامل محدود كننده قدرت وامنيت دولت ها وارد صحنه بين الملل شده اند و همين امر سبب شده تا گستره تروريسم فراگير شده وعلاوه بردولتها، سازمانها، گروههاي مختلف، حتي افراد و ملتها را نيز در برگيرد.

ششم) تروريسم طاعوني ازتبعات مدرنيته و نتايج ظلم و بيعدالتي در سطح جهاني است. آثار و عواقب اين بليه همه انسانها از غني و فقير و غربي و شرقي را دامنگير خواهد كرد. در اين ميان عدالت طلبي و دين باوري نيز مستمسك برخي از تروريستهاست و بايد خط و خط كشيها را معين كرد كه آنچه آنها ميكنند به نام انصاف و دين ثبت نشود.

هفتم) دین مبین اسلام داراى آموزههایى است که نه تنها حرکات تروریستى را غیر مشروع مي داند، بلکه توجه به احکام متعالى این دین مي تواند منشأ ایجاد قوانینى در نظام روابط بین الملل باشد که ریشه تروریسم را در جهان مي خشکاند. از اینرو، کشورهاى اسلامى باید کنفرانس سران اسلامى را محلى براى تنقیح این مباحث قرار دهند و پس از جمع بندى، قوانین کشورهاى خود را بر این اساس هماهنگ نمایند. مطمئناً مجامع بین المللى نیز خواهند توانست تا از این قوانین الگو بگیرند و احکام متعالى اسلام ابعاد جهانى به خود بگیرد.

هشتم) درجهان كنوني، تروريسم، گروهها و فرقه هاي تروريستي حالت چندجانبه اي به خود گرفته اند. تروريستهايي كه اززمان گذشته تاكنون وجود داشته اند عبارتند از: ناسيوناليستها، آنارشيستها، افراطيون و ...

اما در عصر حاضر، نحله ي جديدي از تروريسم پا به ميدان گذاشته است. در گذشته، جناحهاي سياسي از تروريسم پشتيباني ميكردند. در آينده، تروريستها افراد همفكري خواهند بود كه در قالب گروههاي كوچك عمل ميكنند و ظاهراً به تنهايي و از راه ارسال محموله ها و مكاتبات حاوي مواد منفجره و كشنده، به ترور اقدام خواهند كرد. به هرحال، ايدئولوژي اين افراد گمراه كننده است. شناسايي تروريستهايي كه به تنهايي و در قالب گروههاي كوچك عمل ميكنند بسيار دشوار است، مگر اينكه اشتباه بزرگي مرتكب يا به طور تصادفي شناسايي شوند.

جان كلام :

 امنيت حقيقي بستگي به اين دارد كه همه جمعيت جهان در سيستم بين‌المللي نقش داشته و بدون توجه به نژاد، جنسيت، مذهب، يا هرگونه وضعيت ديگر از حقوق بنيادين كه اعلاميه جهاني حقوق بشر وعده داده است بهره‌مند گردند. « جنگ عليه تروريسم» با بي‌توجهي به ديگر دلايل عدم امنيت انساني با تضعيف اين چشم‌انداز، هنجارهاي حقوق بشري كه امنيت انساني براي همه افراد بشر را وعده مي‌دهند را مورد تهديد قرار مي‌دهد. خطر تروريسم واقعي است و نمي‌توان به آن بي‌توجه بود اما نبايد موجب شود كه دولتها از ديگر خطراتي كه به همان اندازه جنگ عليه تروريسم اهميت دارند غافل شوند.

 

دوشنبه : 1392/8/6- 22ذي الحجه1434-28اكتبر2013

 

غدير؛كوثري فناناپذير - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۷ بعد از ظهر
 غدير؛كوثري فناناپذير                  

 اسدالله افشار                       

يكم) بدون شك واقعه غديرنقش سرنوشت ‏سازى درتعيين مسيرآينده اسلام داشته است. واقعه‏اى كه طى آن پيامبراسلام(ص)مهمترين مأموريت خود را به انجام رساندند.مأموريتى كه انجام آن مساوى بود با تبليغ تمام رسالت و كوتاهى در موردآن به منزله ازبين رفتن زحمات چندين ساله پيامبراكرم(ص) و بى نتيجه ماندن فداكاريهاى مسلمانان صدر اسلام محسوب مى‏شد. مأموريتى كه درآن پيامبر اكرم(ص) بطور رسمى جانشين خود را انتخاب كردند و باعث يأس و نااميدى مخالفان اسلام شدند.واقعه غديراز جهات مختلفى قابل تأمل و بررسى است؛كه پرداختن به آن نيازمند فرصت ومجال ديگري است كه دراين گفتارنمي گنجد.

دوم) می‏دانیم که واقعه غدیرخم یکی ازاتفاقات ماندگاردرتاریخ اسلام است وحدیثی است صحیح ازرسول خدا و هیچ عیب و خللی درآن نیست واین فضیلتی است که خدا، حضرت علی را به آن ممتاز کرده است و این حدیث در اکثر کتب اهل سنت از جمله صحیح بخاری و مسلم و ترمذی و ابی داود و ... نیزمنقول است. اکنون ازدیگران باید پرسید که برطبق کدام منطق این واقعه اثبات شده راافسانه می‏خوانند؟!

سوم) ابوحامد غزالی در موضع غدیر چنین می‏نویسد: اکثرعلما ودانشمندان، گفتاررسول خدا(من کنت مولاه وفهذا علی مولاه) را که در ضمن خطبه‏ای دربرابرانبوه مسلمانان ایراد نمود، نقل کرده‏اند و باز نقل کرده اند که عمرپس ازخطبه گفت:"بخ بخ لک یا امیرالمومنین اصبحت مولای و مولا کل مومن و مومنه"که مفهوم این گفتار تسلیم و راضی شدن به حکومت علی میباشد ولی بعدها حب ریاست و علاقه به حمل پرچم خلافت، پیروز گردید و لشکرکشی و فتوحات، کاسه هوی و هوس را به دستشان داد و بدین گونه به دوران قبل از اسلام برگشتند واین پیمانها را به دست فراموشی سپردند و به بهای کمی فروختند؛فبئس ما یشترون... ( سرالعالمین ص 21)

چهارم) حديث غدير توسط 110 تن از صحابه مثل ابوبكر، عمر، عثمان، عمار ياسر، ام سلمه، ابوهريره، سلمان، زبير، زيدبن ارقم، ابوذر، عباس بن عبدالمطلب، جابر عبدالله انصاري و 83 تن از تابعين مثل سعيد بن جبير و عمربن عبدالعزيز نقل شده است. پس از تابعين نيز 360 تن از محدثان، حديث غديررا در آثار خويش نقل نموده اند كه سه تن از آنان صاحبان «صحاح سته» ( ششگانه ) هستند.علماي شيعه همگي غدير را حديثي متواتر دانسته اند. مورخي مثل يعقوبي كه اولين كتاب تاريخ عمومي را در جهان اسلام نوشته نيز واقعه غدير را ذكركرده است. همچنين مورخاني مثل محمد بن جرير طبري، ابن اثير، سيوطي، شهرستاني، ابونعيم اصفهاني اين واقعه را بيان كرده اند و حتي برخي از آنان كتاب هاي مستقل در باب غدير تأليف كرده‌اند مثل «الولايه في طرق حديث الغدير»اثر محمد بن جرير طبري.وجامعترازهمه كتاب تاريخى «الغدير» است كه به خامه تواناى نويسنده‏نامى اسلامى علامه مجاهد مرحوم آيت الله امينى نگارش يافته است.

پنجم) تعيين جانشينى براى رهبرى امت اسلامى از مهمترين و عمده ترين مسايلى بود كه پيامبر اكرم در آخرين سال حيات، هنگام بازگشت از حجة الوداع، به همراهان خويش ابلاغ كرد.اگر چه اين اعلام عمومى، به فرمان خداوند صورت گرفت، ولى صرف نظر از جنبه آن، مى‏توانست حاكى از دغدغه طبيعى معمار و بنيانگذار مكتب نسبت به آينده امت باشد، اين اقدام يك ضرورت اجتماعى اجتناب ناپذير بود، و از انتظارات عقلاى عالم به شمار مى‏آمد و آن حضرت حتى در زمان حيات خويش از آن مهم غفلت نمى‏ورزيد. او مى‏دانست كه جامعه بى سرپرست مانند رمه بى‏چوپان كه هر لحظه در معرض اختلاف، گسستگى و هجوم فرصت طلبان است. لذا هروقت براى جنگ يا غزوه‏اى ازمدينه خارج مى‏شد، شهررا بدون اميروخليفه وا نمى‏گذاشت؛پس هنگامى كه سفرى ابدى در پيش رو داشت، چگونه ممكن بود امت را به حال خود واگذارد. اين بود كه در زيرآفتاب سوزان بيابان تفتيده حجازدرميان جمعى ازبزرگان اصحاب، كوشيد تا رسالت خويش را به پايان رساند. علماى شيعه و شمارى ازدانشمندان اهل سنت براين باورند كه سوره مائده، بويژه آيه 67، آخرين كلامى بود كه بر پيامبر(ص) نازل شد.

ششم) شیعه به ماجرای غدیرتنها به دیده واگذاری خلافت و به عنوان یک مسئله تاریخی نمی نگرد بلکه به نص صریح قرآن اسلام را بدون ولایت ائمه (علیهم السلام ) دینی ناقص می داند. آیه اکمال نشان می دهد همان طورکه درقیامت تنها دین اسلام ازآدمیان پذیرفته می شود اسلام کسانی نیزکه ولایت حضرت علی(ع ) را قبول ندارند کامل ندانسته و لذا مورد پذیرش و رضای پروردگار نخواهد بود. شیعه امامت را هرگز به زمامداری محدود نمی داند بلکه لازمه امامت پذیرش مقام علمی اهل بیت (علیهم السلام ) به عنوان تنها آگاه به علوم قرآن و سنت نبوی است . چرا که فقط آنانند که قرآن و سنت را بی کم و کاست می شناسند و به درستی به دیگران یاد می دهند.ازمنظر شیعه پرداختن به غدیر و حضرت علی (ع ) صرفا پرداختن به یک واقعه تاریخی و یک شخص نیست . بلکه مهمتر ازآن معرفی یک الگوی حکومتی کامل و بی نقص به بشریت در تمام دنیاست و معرفی شخصیتی است که بقول جرج جرداق مسیحی کشتن اوخیانت به تمام بشریت بوده است . وجبران خلیل جبران از علمای مسیحیت در این باره می گوید : علی بن ابیطالب شهید عظمت خویش شد او از دنیا رفت در حالی که نماز بر زبانش جاری و دلش از شوق خدا لبریز بود مردم عرب حقیقت مقام او را درک نکردند تا گروهی ازمردم کشورهمسایه آن (ایران ) برخاسته این گوهرگرانبها را ازسنگ تشخیص دادند واو را شناختند. مقام و شأن اودر بصیرت و بینایی مانند پیغمبران بود.

 هفتم) به تعبيررساي استاد جواد محدثی: هنوز هم ديدگان تاريخ، درعصر حاضر، درقاره‏هاى دوردست، در جنوبى‏ترين كشورآفريقا، درشرقى‏ترين منطقه خاور دور،درمركزى‏ترين بخش اروپا وآمريكا، در پى‏آشنايى با «خورشيد»ى هستند كه اگربتابد، خانه‏ها را، دلها را، شهرها را، انديشه‏ها را، قلمرو قلم و شعر را، پهنه ادبيات و هنر را، گستره عقيده‏ها وباورها را «روشن‏» مى‏سازد. واز«نور»، چه انتظارى است، جز درخشيدن و فروغ‏گستردن و گرما بخشيدن؟! در غدير، دستى كه فرا رفت، دست‏خدا بود، زبانى كه «على‏مولاه‏» را سرود، زبان خدا بود، دستى هم كه به عنوان «مولى‏» بالا رفت و همگان‏ديدند، دست‏خدا بود، «على‏»، راه و صراط بود، چراغ و مشعل بود، خط سير و مسيربود، «غدير»، راهى بود كه روندگان را به «على‏» مى‏رساند.

و ... «على‏» هم، صراطى بود كه رهپويان را به «خدا» مى‏رساند.

هشتم)واقعه غدیرحادثه اى تاریخى نیست كه دركناردیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیرتنها نام یك سرزمین نیست. یك تفكراست، نشانه ورمزى است كه ازتداوم خط نبوّت حكایت مى كند. غدیرنقطه تلاقى كاروان رسالت با طلایه داران امامت است.آرى غدیریك سرزمین نیست،چشمه اى است كه تا پایان هستى مى جوشد،كوثرى است كه فنا برنمى دارد، افقى است بى كرانه و خورشیدى است عالمتاب.

درپايان نگارنده اين عيدخجسته رابه مسلمانان جهان وهمه ي شيفتگان آن حضرتش تبريك مي گويد.

سه شنبه : 1392/7/30- 14ذي الحجه1434- 20اكتبر2013

 

منابع :

1- پيام غدير، صادقى، علي اكبر،  ماهنا مه موعود شماره 13، ۱۸ فروردين ۱۳۸۴ .

2-  فروغ ولايت ، واقعه غدير يا اكمال دين ، آيه الله سبحا نى، جعفر.

3- دشتي، محمد، جايگاه غدير، قم: مؤسسه فرهنگي تحقيقاتي اميرالمؤمنين (ع)، 1380. 

4- دواني،علي، غدير خم: حديث ولايت، تهران: نشر مطهر، 1383.

5- انصاري زنجا ني،محمد باقر،اسرار غدير،گزارش تحليلي ازواقعه غديرخم، نشرمولودكعبه،غدير 1421.

 

سيا ست نقض حقوق بشردر آمريكا - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۲ بعد از ظهر

 سيا ست نقض حقوق بشردر آمريكا                      

اسدالله افشار

حقوق بشر مسأله ای است که همیشه دستاویزی برای قدرت های بزرگ بوده است تا به وسیله آن کشورهای مستقل را تحت فشار قرار دهند تا به اهداف سلطه گرانه خود برسند.دراین میان،دولت آمریکا هر ساله با انتشار گزارشی، وضعیت حقوق بشردرکشورهای مختلف را بررسی می کند. اما نکته قابل تأمل این است که هرگز تصویری روشن ازوضعیت نابهنجارواسفناک حقوق بشردرآمریکا به دست نمی دهد.آمارقتل،جرم وجنایت، تجاوزو... دراین کشوربه طورنگران کننده ای روبه افزایش است،درحالی که سیاست مداران این کشور چشم خود را به روی این واقعیات بسته اند. فساد درمیان دولتمردان آمریکا هم امری عادی به شمارمی رود واین کشورراروز به روزدرسراشیبی شکست وتباهی به پیش می برد.نقض حقوق بشروتضییع آزادی های فردی واجتماعی درجامعه آمریکا درحیطه های مختلف محسوس ومشهود است.

طي شش دهه پس ازتصويب اعلاميه جهاني حقوق بشر،آمريكا هيچ گامي براي پيشبرد حقوق واقعي بشردرجهان برنداشته بلكه به كرات به صورت سازمان يافته به نقض آن، هم درداخل و هم خارج ازآن كشور پرداخته است. تجاوزنظامي مستقيم وغيرمستقيم آمريكا به كشورهاي مختلف اعم ازويتنام، پاناما، عراق، افغانستان،فلسطين، لبنان،سوريه،ليبي،مصر،بحرين،تونس وحمايت ازرژيم‌هاي تروريستي‌،اشغالگروناقض حقوق بشر، تشكيل دادگاه‌هاي سري در گوانتانامو وابوغريب، تشكيل زندان‌ها و شكنجه‌ گاه‌هاي مخفي دراروپا و آسيا، نقض گسترده حقوق مسلمانان واقليت‌هاي نژادي، زباني ومذهبي ومهاجرين، پس ازيازده سپتامبر، مداخله گسترده درامورداخلي دولت‌ها، حمايت ازتأسيس و فعاليت‌ گروه‌هاي تروريستي نظيرطالبان و القاعده واستفاده ازآنها به عنوان دستاويزتجاوز به سرزمين‌هاي مستقل و نقض حقوق مردمان آنها، هدايت اقدامات ضد ديني و توهين به اديان الهي در راستاي سياست سكولاريزم وليبراليسم، آنها رامي توان نمونه‌هايي اندك از سياست نقض حقوق بشردردولت آمريكا خوانده كه جهان وجهانيان را متأثرساخته است.

رويكرد و گرايش آمريكايي‌ها امنيت‌محور است كه از زمان شكل‌گيري اين كشور هم وجود داشته است.به طوركلي وقتي آمريكا در شرايط جنگ بيروني يا بحران اقتصادي قرار مي‌گيرد ساختار سياسي اين كشور محدوديت‌هايي را دررابطه با حقوق اجتماعي انجام مي‌دهد. آمارهايي كه دررابطه با شاخص‌هاي حقوق بشر درآمريكا دردهه90 ودهه اول قرن 21 است، نشان مي‌دهد نقض حقوق بشردر دهه 90 نسبت به دوران جنگ سرد به گونه قابل توجهي افزايش پيدا كرده است.دردهه اول قرن بيست ويکم نيز ميزان اقدامات نظامي و تغييرات رژيم‌ها افزايش يافته و زندان ابوغريب و حمله به افغانستان در اين دوره اتفاق افتاده است.اطلاعاتي كه توسط نهادهاي حقوق بشردرخارج ازآمريكا منتشرشده، نشان مي دهد؛آمريكابيش از350 پايگاه نظامي وامنيتي درخارج ازآمريكا دارد و بسياري ازموارد نقض حقوق بشردراين پايگاه‌ها اتفاق افتاده كه فقط محدود به خاورميانه نيست بلكه دركشورهاي اروپايي نيزاين گونه اقدامات راانجام مي‌دهد.حقوق بشردرآمریکا تحت تأثیرمنافع نامشروع شماراندکی صهیونیست قرارگرفته است واکنون اندیشمندان و متفکرین آمریکایی این حقیقت را دریافته‌اند واین سؤال را مطرح می‌کنند که دلارهای ما برای چه هدفی به سوی سرزمین‌های اشغالی فلسطینی گسیل می‌شود وچرا بایدبيش از1/5میلیارد مسلمان دربرابرآمریکا قراربگیرند تاماازقاتلین فلسطینی ها حمایت کنیم.ایالات متحده درزمینه نقض حقوق بشررتبه اول رادرجهان دارد که ازجمله آن،  می توان به مدیریت مستقیم دهها کودتا توسط کاخ سفید درکشورهای مختلف اشاره کرد.آياباتوجه به آنچه بيان شد اكنون مي توان بااين پيشينه ودراين برهه حساس درمذاكرات هسته اي به آمريكائيان اعتمادنمود؟!

سه شنبه : 30/7/1392- 16ذي الحجه1434-22اكتبر2013

 

راهي درازتا حصول توافق نهایی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۲:۱۴ قبل از ظهر
راهي درازتا حصول توافق نهایی                    

  اسدالله افشار

اولین دورمذاکرات هسته‌ای ایران وغرب دردوره دولت یازدهم روزهای سه‌شنبه وچهارشنبه-23و24مهرماه1392- درژنوبرگزارشد.این گفت‌وگوها درواقع با حضورتیم کارشناسان ارشد دوطرف وهدایت عالی‌ترین دیپلمات‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران وگروه 1+5 صورت گرفت.

مذاکرات مذكور در ژنو را می‌توان دورجدیدی از ماراتن گفت‌وگوها دانست که ازحدودده سال قبل شروع شده است،البته این دورجدید چند هفته قبل درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درنیویورک کلید خورد، اما آن نشست بیشتربه کلیات اختصاص داشت، درحالی که دراين مذاكرات دوروزه نشست‌های کارشناسی مبسوطی برپایه طرح ایران برگزارشد؛وقراراست ادامه این  مذاکرات سه هفته دیگرانجام شود.

تاكنون خبردقیقی ازمحتوای پیشنهادها ومذاکرات منتشرنشده امابه نظرمی‌رسد غرب همچنان حاضرنیست درازای اقدامات اعتمادسازایران، به روشنی اصل حق غنی‌سازی راامضاکند هرچند که فعلاً به بازی پلکانی د ست زده وکسب برخی امتیازهای نقد را در اولویت قرار داده است.واين نكته براحدي پوشيده نيست كه مراکزتصمیم‌گیردرآمریکادنبال تعطیلی اصل غنی‌سازی هستند؛ومصداق اين ادعا نيزگزارش رویتردر انتشارنامه10سناتورآمريكائي مي باشد .آنان دراين نامه طرح«تعلیق دربرابرتعليق» رامطرح کرده‌اندکه برمبنای آن ایران باید برنامه غنی سازی اورانیوم خود راکاملاً به حالت تعلیق درآوردوآمریکانیزاجرای دورجدید تحریم‌هارالغوکند!!یعنی درواقع سخن ازتحریم‌های موجوددرمیان نیست.دراین نامه تأکید شده است که اگرچه مذاکرات درجریان است اما گزینه نظامی هنوزروی میزاست؛سناتورها همچنین ازاوباما خواستند که با استفاده ازتحریم‌های موجود ایران رابیشترتحت فشار قراردهد.این نامه به امضای 6 سناتوردموکرات وچهارسناتورجمهوری‌خواه رسیده است که ازجمله آنها می‌توان به سناتوررابرت منندز، رئيس کمیته روابط خارجی سنا،چارلزشومر، سناتورارشددموکرات ، سناتورجان مک‌کین،وسناتورلیندسی گراهام جمهوری‌خواه اشاره کرد. به گزارش بی‌بی‌سی،«طرح تعلیق دربرابرتعلیق بسیارنزدیک به موضع اسرائيل است که می‌گوید ایران نباید حق غنی‌سازی داشته باشد.»

اينك خوبست سردمداران آمريكايي اين سرسپردگان ونوكران رژيم اشغالگرقدس بدانند؛اولادوره مذاکرات یک  سویه10 سال قبل سپری شده وایران حاضرنیست بدون مشخص شدن تصویرسرانجام مذاکرات،کمترین امتیازی بدهد؛وثانياایران امروزبرخلاف سال 2003که برای سرهم کردن164 سانتریفیوژتقلا می‌کرد،امروزبیش از18هزاردستگاه سانتریفیوژدارد؛ثالثا درآن زمان ایران یک سایت غنی‌سازی ویک نوع سانتریفیوژداشت. ذخیره مواد اشتقاق‌پذیرنداشت ومی‌خواست تنها تا5 درصدغنی ‌سازی کند. امروز دوسایت غنی‌سازی دراختیاردارد،چندنوع سانتریفیوژپیشرفته وچندین تن مواد اشتقاق‌پذیردارد.غنی‌سازی رادرحد5 و20 درصدانجام می‌دهد واین پیشرفت‌ها با هزینه گزافی به دست آمده‌اند؛رابعا با جاه‌طلبی نمی‌توان مذاکرات راپیش برد.درمرحله فعلی این شیوه که«اکنون امتیازبدهیدوبعداپاداش بگیرید»موفقیت‌آمیزنخواهد بودوهرگزامتیازدهی‌های یکجانبه رخ نخواهد داد.

نتائج اجلاس ژنو ازمنظركارشنا سان :

1- درنتیجه اجلاس ژنوباید تأمل عمیق کرد؛2 - باید آن رابا اجلاس‌های قبلی نظیرآلماتی، استانبول، بغداد یا مسکوقیاس کرد؛ 3- تيم مذاكره كننده ايراني با نوعی نقشه راه به اتاق مذاکره گام نهادند ؛ 4- مذاکرات دو روزه ژنوراهي برای گشودن گره فروبسته مناقشه هسته‌ای بود؛5- جی کارنی،سخنگوی کاخ سفیداعلام نمود:دولت آمریکا طرح ایران را دارای آن سطحی از«جدیت و استحکام» می‌بیند که پیش ازاین سابقه نداشته است ؛ 6- ما نیازداریم که آمریکا حسن نیت خود را عملا  نشان دهد تا بتوانیم به سمت یک مسیرگام برداریم ؛ 7- ایران حق دارد در خاک خود غنی سازی کند ؛ 8- راه درازی تا حصول توافق نهایی مانده است ؛ 9- رسانه‌ها ومقامات غربی به جدیت طرف ایرانی درمذاكرات اذعان کرده‌اند؛ 10- آمريكا بايد دراين پروژه اعتماد سازي؛خط خودراازخط رژيم صهيونيستي وافراطيون آمريكائي جداسازد.

جان كلام :

اين قلم اميدواراست كه ؛اولا«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا ازتوان سیاسی لازم برای لغوتحریم‌هابرخوردارباشد؛و ثانيا بتواندباتوجه به فرصت پيش آمده تعامل باتهران رامحقق کند؟ وثالثا ازديگرسو به آمريكا بايد تفهيم گردد كه استراتژي نرمش قهرمانانه ايران مقطعي است وتا زماني ادامه خواهد داشت كه بدانيم آنها خواستارحل مسئله هستند واگرچنين موضوعي خواسته آنها نباشد ايران نيزازمواضع خود كوتاه نخواهد آمد .

 

جمعه : 1392/7/26- 12ذي الحجه1434- 18اكتبر2013

برگ هاي برنده هيئت ايراني درژنو - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۵۱ بعد از ظهر

برگ هاي برنده هيئت ايراني درژنو                               

   اسدالله افشار

روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه 23و24 مهر1392برابر با15و 16 اكتبر2013 مذاكرات هسته‌اي در شهرژنو سوئیس و هفت ماه پس ازآخرین دورمذاکرات که درآلماتی انجام شد، بين نمايندگان مذاكره‌كننده هسته‌اي ايران و كشورهاي گروه 5+1 برگزار مي‌شود. اين درحالي است كه با تغيير و تحولات صورت گرفته دردولت ايران وتيم مذاكره‌كننده هسته‌اي وبخصوص تغييرات دررويكرد ديپلماسي عمومي كشور، نگاه‌ها درسراسردنيا به نحوه برگزاري اين مذاكرات دوخته شده است چراكه طرف‌هاي غربي و آمريكايي پس از برگزاري انتخابات ايران از به كارگيري وادامه روش‌هاي پيشين تا حدي منصرف شده‌اند و باتغييررويكرد خود تلاش مي‌كنند اين بارروند مذاكرات به سمتي پيش برود كه گره گشايي‌هاي لازم را هم درحوزه مسائل اقتصادي وهم درحوزه مسائل سياسي منطقه خاورميانه داشته باشند.راقم اين سطوردرآستانه برگزاري اين نشست مهم ضروري مي داند نكاتي را كه در ذيل خواهد آمد يادآوري نمايد :

1- اگرغرب انتظارداردتاتهران در راستاي اعتمادسازي گام بردارد، اين گام بايد دوطرفه باشد و گفت‌وگو‌ها نمي‌تواند درجاده يک‌طرفه ادامه پيدا کند. ازهمين رو،کاهش تحريم‌ها نخستين گام براي حسن نيت آنان است ودرغيراينصورت مذاکرات ژنو تنها يک چانه‌زني ديپلماتيک است ونتيجه مملوسي را به دنبال نخواهد داشت.2- ايران همچون ديگركشورهاي عضومعاهده ان‌پي‌تي برحق مشروع خوددربرخورداري ازفناوري هسته‌اي مسالمت آميز تأكيد دارد.3-  اگرتصورغرب اين است كه تحريم‌ها موجب اين خواهد شد كه ايران از حق خود در چارچوب ان.پي.تي خواهد گذشت،بايد بگويم كه پاسخ منفي است.4- دولتمردان آمريكايي نبايد براي ما تعيين تكليف كنند،آنها بايد بااحترام با ملت ايران سخن بگويند،درمقابل ما نيزاطمينان مي‌دهيم كه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران كاملا صلح آميز است.5- اميدواريم تحريم‌هاي ناعادلانه غرب دراولين سال دولت روحاني لغوشود ومسائل به جهت درست ومنطقي سوق داده شود. 6- اين دورازمذاكرات درحالي برگزار مي‌شود كه طرف غربي بيش ازپيش مي‌داند ايران به دلايل اقتصادي و تحريم‌ها بر سر ميز مذاكره نخواهد نشست ضمن اينكه تلاش مي‌كند ازفرصت پيش آمده در به كارگيري ديپلماسي نرمش قهرمانانه ايران نهايت استفاده را ببرد. 7- به‌گفته وزيرخارجه، ايران چيزي براي ازدست دادن ندارد ودرواقع درصورتي كه مذاكرات بر اساس خواسته‌هاي طرف ايراني پيش نرود طرف غربي گزينه ديگري براي تحت فشار قراردادن ندارد، اما ایران خواهان حل شدن مسئله هسته‌اي و به رسميت شناخته شدن حقوق هسته‌اي خود خواهد بود.8- حساسيت غرب به فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران ريشه دراختلاف‌هايي دارد که در سه دهه اخيربين جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده به وجود آمده است. 5+1 را بايد «فعال» در راستاي اراده آمريکا تلقي کرد ودقيقا به همين دليل است که ايران تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند خواسته‌هاي آن‌ها را قبول کند، چرا که دراين صورت اين ذهنيت به وجود مي‌آيد که ايران مجبور به عقب‌نشيني شده است.

9- مذاکره‌کنندگان ايراني طوري عمل کنند و مذاکرات را به گونه‌اي مديريت کنند تا در نشست‌هايي که با اعضاي 5+1 دارند، مساله هسته‌اي فقط به عنوان پرونده حقوقي مطرح شود و از اينکه نگاهي امنيتي- سياسي انداخته شود، جلوگيري کنند تا مخالفان نتوانند پرونده را از زاويه فني خارج کرده و به بخش سياسي انتقال بدهند.10- ايران بايد براساس مثلث، تأكيد برحقوق هسته‌اي ايران توسط آژانس، تضمين شرايط ايران در جامعه جهاني و تاكيد بر لزوم داشتن زبان ديپلماتيك درمذاكرات وهمچنين توجه به زمان‌بندي مورد نياز براي رفع تحريم‌ها وعدم صدورتحريم جديد با5+1 وارد مذاكره شود.11- كارشناسان به درستي اعتقاد دارند؛ فضاي «ژنو» با دوران «سعد آباد» و«آلماتي» متفاوت است.برگ هاي برنده هيئت ايراني از گذشته بيشتر است. دستاوردهاي انتخاباتي، هسته اي ، توان مطمئنه دفاعي، موفقيت هاي ديپلماتيك وخاصه نارضايتي طرف مقابل ازعدم پيشرفت راهبردهاي منطقه اي خود مؤلفه هايي است كه مي توانند پيش ازمذاكره دوجانبه برميز مذاكره اثر بگذارد.12- صهيونيست‌ها كه پشت پرده كارشكني‌ها و مانع تراشي‌ها بر سرراه مذاكرات گروه5+1قراردارند،اكنون كاملاًمنفعل هستند.دولتمردان ايراني باآگاهي ازهمين تحركات شرورانه وبرخوردهاي منفعلانه است كه بايد با تكيه براصول، پافشاري برحقوق ملت ايران واستفاده ازمنطق صحيح به تلاش خود براي حل و فصل مسأله هسته‌اي ادامه دهند، اقدامي كه پشتيباني ملت ايران را با خود دارد.

 اين قلم درخاتمه ازدرگاه خداوند سبحان،براي تيم مذاكره كننده ايراني آرزوي توفيق وموفقيت مي نمايد.

 

دوشنبه : 1392/7/22-  8 ذي الحجه1434- 14اكتبر2013

عيد قربان ؛ عيد رهايى ازتعلقات - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۴۸ بعد از ظهر
عيد قربان ؛ عيد رهايى ازتعلقات             

 اسدالله افشار

عیدقربان» عید ارزشمند اسلامی و الهی است که همه مسلمانان آن راگرامی و عزیزمی شمارند و پیروان همه مذاهب اسلامی برای آن احترام فراوان قائل اند. عید قربان مشترک میان شیعه واهل سنت است که محورانسجام اسلامی و وحدت پیروان پیامبراعظم می باشد و امت اسلامی در آن شادمان ومسرورند.عید قربان ریشه درزمان حضرت ابراهیم دارد. قربانی نمودن از سنت های ابراهیمی است. مطابق بیان قرآن کریم ابراهیم از جانب خدا ماموریت یافت فرزندش اسماعیل راذبح نماید وی با اسماعیل مشورت کرد هردو آماده اجرای فرمان الهی شدند وبا صبردراطاعت وتسلیم ورضایت ازآزمایش الهی سرافراز بیرون آمدند. ابراهیم ازفرزندش اسماعیل به حکم وحی الهی دل کند خداوند هم با تبدیل ذبح وی به قربانی اورا به پدر برگرداند. ابراهیم درسخت ترین آزمون الهی که دست کشیدن ازفرزند است رستگارگردید و براساس وعده خداوند نام نیک اودرتاریخ ماند( سوره صافات آیات 99 تا111 ) ودرسراسر مناسک حج در مسجدالحرام و سرزمین منا وروزعید قربان نام اوجاویدان شد وپیامبران پس ازحضرت ابراهیم ازنسل ایشان برگزیده شدند. (سوره انعام آیه84 وسوره حدیدآیه 26 )

عيد قربان كه پس از وقوف درعرفات (مرحله شناخت) و مشعر(محل آگاهي و شعور) ومنا (سرزمين آرزوها، رسيدن به عشق) فرا مى‌رسد،عيد رهايى ازتعلقات است.رهايى ازهرآنچه غيرخدايى است. در اين روز حج‌گزار،اسماعيل وجودش را،يعنى هرآنچه بدان دلبستگى دنيوى پيدا كرده قربانى مى‌كند تا سبكبال شود.

عيد قربان عيد پاك‌ترين عيدها است عيد سرسپردگي و بندگي است. عيد برآمدن انساني نوازخاكسترهاي خويشتن خويش است. عيد قربان عيد نزديك شدن دل‌هايي است كه به قرب الهي رسيده‌اند. عيد قربان عيد برآمدن روزي نو و انساني نو است.عید قربان، از جمله شعایرگرامیداشت رتبه خُلّت ابراهیم وخلوص وتسلیم اسماعیل است.اگر بتوانیم رضاى خویش را فداى رضاى حق کنیم؛اگربتوانیم ازخواسته دل درراه خواسته دین چشم بپوشیم؛ واگربتوانیم از داشته‏ها وخواسته‏ها بگذریم؛آنگاه به مرز عبودیت و به حوزه قربانگاه قدم نهاده‏ایم.عید قربان مجمع الشواهدى از صدق درگفتاروکردار و ادعا و عمل است. گذشتن ازیک گوسفند و شتر، یک نشانه کوچک ازاین دلباختگى به حضرت حق است.این گونه است که قربانى وسیله قرب مى‏شود و عید قربان روزتقرب به درگاه خدا مى‏گردد.می توان عید قربان را به معنای بازگشت انسان به مقام تقرب الهی دانست.این مقام درسایه مبارزه با هواهای نفسانی ودرپرتوتهذیب،خودسازی وبهره گیری ازفرصت های ناب به دست می آید. زایران خانه خداکه پس از تحمل سختی های بسیار و پرهیز از نمادهای دنیوی،اینک به منزل گاه آخر رسیده اند، عید قربان را جشن می گیرند. دراین روزحاجیان دریک وحدت عملی کم نظیر سربرآستان حضرت دوست می سایند وپس ازآن با چهره ای گشاده ازتوفیق یافتن به انجام تکلیف، یکدیگر را به آغوش کشیده، به هم تبریک می گویند.عید قربان با نمازوعبادتش، با ذکرودعایش، با قربانى وصدقات واحسانش، بسترى براى جارى ساختن مفهوم عبودیت وبندگى است وفصلى است براى قرب یافتن مسلمانان به خداوند آن هم درسایه عبودیت واطاعت.

اين قلم درخاتمه ؛عيدسعيد قربان راكه جشن رهيدگي ازاسارت نفس وشكوفايي ايمان ويقين است برهمه ابراهيميان تهنيت وتبريك مي گويد.

يكشنبه : 1392/7/21- 7ذي الحجه 1434- 13اكتبر2013

ظرفیت نهادهای دولتی درنهادینه کردن مؤلفه های فرهنگی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۲۵ بعد از ظهر

ظرفیت نهادهای دولتی درنهادینه کردن مؤلفه های فرهنگی     

اسدالله افشار

فرهنگ به طورعام به مجموعه باورها وارزش ها و نقش های مشترک یک جامعه اطلاق می شود و به طور خاص گروه ها و دسته های کوچکی هم که دارای باورها و هدف ها وارزش ها ونقش های مشترک هستند. نیز می شود. اما در فرهنگ دینی یا تعبیرروشن ترفرهنگ اسلامی، فرهنگ را بااندکی تسامح می توان معادل سنت الهی گرفت. واین فرهنگ یا سنت الهی زمینه سازرشد باورها وارزشهای دینی واخلاقی جامعه اسلامی می شود.خدای متعال درقرآن کریم سرنوشت محتوم گروههایی که استکبارورزیدن ومکراندیشی وگناهکاری را پیشه نمودند عذاب و نابودی و هلاکت می داند و کسانی که درمقابل آنان زندگی مؤمنانه وخداپسند را پیشه نمودند به شراب وکمال ابدی نوید می دهد،این دو شیوه را سنت تغییرناپذیر میداند. محال است کسی که سنت و فرهنگ عمومی زندگی اوکبرونازونشرفحشاوگناه باشد عاقبت سعادتمند شود زیرااقتضای زندگی شهوت آلود وتفرعن آمیزهلاکت ونابودی است واین سنت تغییرناپذیرالهی درهربرهه ای ازحیات بشر است:«فلن تجد لسنه الله تبدیلا ولن تجد لسنه الله تحویلا:پس درسنت الهی تبدیل و تحویل وجود ندارد ولی این انسانها هستند که می توانند با تغییر وتحول درونی خود را با سنت الهی تطبیق دهند.» (فاطر/43) ويا درجاي ديگرازقرآن اين كلام الهي آمده است:«ان الله لایغیرما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم:خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه خودشان اسباب تغییرو تحول را فراهم کنند.» (رعد/11)

مهمترین مؤلفه های فرهنگ سازدرحوزه فرهنگ عمومی :

فرهنگ به معنی عموم خود نیزدارای مؤلفه هایی است که اگردرکشور فرصت ظهوروثبوت پیدا نکنند، نه تنها نظام فرهنگی پویا به عنوان بستررشد وتوسعه فضایل اخلاقی شکل نمی گیرد بلکه زمینه ها برای تهاجم فرهنگی دشمن که مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده اند فراهم می شود.ازنگاه صاحب نظران مهمترین مؤلفه های فرهنگ ساز در حوزه فرهنگ عمومی عبارتنداز:

الف- فراهم کردن زمینه های رشد و توسعه فضایل اخلاقی و ارزشهای اسلامی

ب- تدوین نظام فرهنگ عمومی و مدیریت فرهنگی به عنوان اولویت درجه اول کشور

ج- تشویق وتقویت انگیزه های فراگیری ارزشها واخلاق اسلامی دربین جوانان، به ویژه درمحیط های آموزشی و پژوهشی کشور.

د - استفاده ازظرفیت های بهینه فرهنگی کشوربه ویژه نهادهای مذهبی نظیرمساجد وهیئت مذهبی و ساماندهی آنها در راستای اعتلای ارزشهای دینی و سیاسی.

هـ- تولید و تقویت آموزه های هنری با محتوای اسلامی وحفظ تعامل آن با ره آوردهای مثبت مدرنیته و برجسته کردن مواضع نظری اسلامی در برابر آن.

و-حفظ و نشر ارزشهای دینی و اخلاقی درکنار مقابله منطقی با هنجارشکنی های اخلاقی و اجتماعی

ر-آسیب شناسی بهنجارو بموقع از جریانهای مرموزدر نهادها و سازمانهای دولتی وغیردولتی که به عنوان پیاده نظام دشمن درناتو فرهنگی محسوب می شدند.

با توجه به مؤلفه های فوق تشکیل جبهه فرهنگی درمقابله با تهاجم فرهنگی وجنگ نرم دشمن براساس فرامین مقام معظم رهبری ضروری است، چرا که راهبردی کردن موارد یاد شده ونظایرآن نه تنها دراستعداد دولت نیست بلکه درفرایند اجرای آن بعضی اقدامات دولتمردان درحوزه های فرهنگی باید مورد نقد منطقی قرارگیرد،وظرفیت نهادهای دولتی درنهادینه کردن مؤلفه های فرهنگی فوق تنها درکنارشناسایی و ساماندهی استعدادهای فرهنگی عمومی و مردمی کشورتقویت شود و بی حساب وکتاب بودجه و خدمات فرهنگی کشورصرف جاهایی نشود که نتیجه آن نه تنها خدمتی به فرهنگ عمده کشورنمی کند بلکه ضد اهداف و آرمانهای نهایی ملت می شود. که ذکر نمونه ها و مصادیق آن حاصلی جز ملال خاطر نخواهد داشت.

ارتباط فرهنگ بافرآیند های تاریخی و تحولات اجتماعی :

 در سال‌های اخیر، فرهنگ بیش از پیش درکانون توجه قرار گرفته است. بسیاری از مباحث جاری در کشور، چه در حوزه اقتصاد باشد یا سیاست، رنگی فرهنگی دارد. غالباً از صفت فرهنگ برای توضیح مجموعه عوامل ناشناخته استفاده می شود و این کاربرد اصطلاح فرهنگ، بر ابهام معنایی این اصطلاح بیش از پیش می افزاید.

فرهنگ امروزه ازطریق رسانه ها، تولیدومنتشرمی شود. نماد یاالگوی لباس،آرایش، سخن گفتن،رفتارو سلوک فردی از طریق رسانه های ارتباطی، تبلیغ می شوند. از سوی دیگر با تولید وعرضه محصولات، زمینه برای کالاهایی فراهم می شودکه الگوهای تبلیغ شده را گسترش می دهند. فرهنگ و جامعه درگذشته، خالی ازنمادها نیست،اما نمادهای پیشین یا غیررسانه ای، دارای دو ویژگی مهم هستند: اول،میراث گذشتگانند، عمق وژرفایی دیرپادارند ومعنای زندگی وجهان راازنسلی به نسل دیگرانتقال می دهند،دوم، نمادهای پیشین، در روابط چهره به چهره فردی، خلق و باربر می شوند و از تجربیات معمول زندگی، رنگ می پذیرند. به عبارت دیگرفرهنگ،پدیده ای است مرتبط بافرآیند های تاریخی و تحولات اجتماعی که پدیده «ارتباطات»، آن رااز یک امرصرفاً تاریخی به مقوله ای نو، معاصرومتحول تبدیل می کند.

اهمیت جهاد فرهنگی :

آمادگی لازم در برابر دفاع فرهنگی از اهم مواردی است که باید به آن توجه کافی مبذول داشت. درمیان انواع هجوم‌های غیرنظامی دشمنان، هجوم فرهنگی ازهمه آنها خطرناک‌تر و خسارت بالاتر است. زیرا دراین نوع حمله،دشمن با ترویج فساد وفحشا برافکارعمومی بویژه اخلاق وافکار نسل جوان را منحرف و آلوده کرده، ارزش‌ها، آرمان‌های مقدس دینی،عزت وشرف مسلمانان رامورد هجوم قرارمی‌دهند،تا مسلمانان را همرنگ خود کرده و در نتیجه راه نفوذ و سلطه‌اش را هموار سازد. قرآن کریم به این مطلب اشاره کرده و می‌فرماید: «آنان آرزو می‌کنند که شما هم مانند ایشان کافرشوید و مساوی یکدیگر باشید.» ( نساء/ 89 )

دراهمیت جهاد فرهنگی همین بس که درآن دورانی که پیامبر(ص) هنوز در مکه حضور داشتند وحکم جهاد نظامی تشریع و ابلاغ نشده بود، خداوند در فرمانی موکد به آن حضرت فرمود: «فلا تطع الکافرین وجاهدهم به جهادا کبیرا: پس ازکافران پیروی مکن و به وسیله آن با آنها جهاد بزرگی بکن.» (فرقان /52 )

روشن است جهاد درجبهه فرهنگی ظرافت‌های خاص خودش را دارد ونیازمند کاردقیق و عمیق فرهنگی است براین اساس، مرحوم طبرسی درراستای تفسیرآیه مزبوروبا اشاره به «جهاد کبیر» می‌نویسد جهاد فرهنگی وپاسخگویی به شبهات مخالفان، معاندان ودشمنان دین یکی ازباارزش‌ترین وبزرگترین جهادهانزد خداوند متعال است.

پنجشنبه : 18/7/1392- 4ذي الحجه1434- 10 اكتبر2013

 منابع :

1- مؤلفه های پایداری فرهنگ ، اسماعیل منصوری لاریجانی ،  کیهان 29/06/1389.

2-  رسانه‌ها و مهندسی فرهنگی ، ایران ۱۳۸۸/۰۴/۱۷.

3- مجمع‌البیان، مرحوم طبرسی، جلد 7 ،ص 175.

4- دفاع فرهنگی پادتن سیاست‌های اندلسی ، سهیلا پیرولی کرهرودی ، رسالت ۱۳۸۸/۰۱/۱۷.

كودكان معصوم ودوست داشتني - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۷:۵۰ بعد از ظهر

كودكان معصوم ودوست داشتني                       

اسدالله افشار

8 اكتبركه مصادف با 16مهرمي باشد ؛ به نام روزجها ني كودك خوانده شده است.اين قلم به احترام اين روز وبه احترام اين كودكان معصوم ودوست داشتني،نكاتي را كوتاه ومختصردرباب دفاع ازحقوق اين مظلومان كه هرآن وهرساعت دردنيا موردانواع آزارها ي جسمي وروحي واقع مي شوند- درذ يل بيان مي نمايد : 

1- يکي  از اصطلاحاتي که اهميت اساسي در نظريه پردازي و اقدامات اجتماعي دارد واژه «آسيب پذيري» است. وجود و تداوم «روابط نابرابر» کليد فهم «آسيب پذيري» در روابط اجتماعي محسوب مي شود. توجه به نمونه هاي ملموس و عيني آسيب پذيران، وجود روابط نابرابر را مسجل مي سازد. کودکان در برابر بزرگسالان، زنان در برابر مردان، سالمندان در برابر ميانسالان، بيماران در برابر پزشکان، اقليت هاي قومي و مذهبي در برابر قوم و مذهب مسلط و شهروندان در برابر دولت آسيب پذيرند.در همه موارد فوق «رابطه قدرت» برابر نيست. يکي از حوزه هاي روابط نابرابري که در جامعه جهاني بي شک وجود دارد ولي سهوا و عمدا ناديده گرفته مي شود و به جاي چاره انديشي پيرامون آن ترجيح داده مي شود حرفي به ميان نيايد، بحث کودک آزاري (aduse chilb) است.

كودكان در تاريخ 3000 ساله بشر هميشه به نوعي ازانحا مورد آزار قرار مي گرفته اند، آزاري كه بخش عمده آن از سوي والدين متعصب وخرافي درگذشته با زنده به گوركردن دختران تجلي مي يافت وامروز به بهانه تاديب، اصلاح وتنبيه.

2- کودک آزاری دارای گستره وسیعی است و ممکن است در هر فرهنگ و اجتماعی که دارای ارزش‌های اخلاقی خاص خود هستند، اتفاق بیفتد.آزارکودکان می‌تواند جسمی، عاطفی، لفظی و یا جنسی باشد. حتی نادیده انگاشتن و توجه نکردن به کودکان نیز می‌تواند به نوعی در رده این اختلال قرار گیرد.این آزارها می‌تواند صدمه‌ای جدی به کودکان وارد کند و یا حتی باعث مرگشان شود.پژوهش‌ها نشان می‌دهد از هر 4 دختروهر8 پسر، یک نفر از آنها در سنین قبل از18 سالگی مورد آزار قرارمی‌گیرند.همچنین سالانه یک کودک ازهر20 کودک، از نظر جسمی صدمه می‌بیند.آزارهای جسمی کودکان شامل مواردی چون، سوزاندن، کتک زدن و شکستن استخوان‌هاست. آزارهای جنسی،‌ لمس بدن کودکان به‌صورتی ناشایست را شامل می‌شود. غفلت و بی‌توجهی می‌تواند مواردی چون خودداری ازغذا دادن به کودکان، پوشانیدن لباس، تهیه سرپناه و سایر نیازهای اساسی راشامل شود. نادیده انگاری عاطفی شامل مواردی چون، خودداری از ابراز عشق و محبت، راحتی و توجه است.بی‌توجهی از لحاظ سلامت و بهداشت هنگامی روی می‌دهد که از مراقبت‌های پزشکی برای کودکان خودداری شود.

3- کودک آزاري يا همان سو»رفتار و مسامحه در مورد کودک هم دردختران و هم در پسران درسنين مختلف، درتمامي کشورها، فرهنگ ها،گروه هاي قومي وتمامي سطوح اجتماعي- اقتصادي مشاهده مي شود. رفتارهاي خشونت آميز بزرگسالان عليه کودکان و نوجوانان از ضربه هاي خفيف تا حمله هاي آسيب زا را شامل مي شود. تاپيش ازدهه60 ميلادي اين خشونت ها به ندرت کودک آزاري يا بدرفتاري نام مي گرفت.با کشف کودک آزاري و به دنبال آن افزايش علاقه به حمايت از کودک، تعريف کودک آزاري ضرورت يافت.کودک آزاري،رفتارهاي خشونت آميزي است که آسيب مشهودي درکودکان و نوجوانان ايجاد      مي کند. سو»رفتار و کودک آزاري در ابعاد وسيع و نگران کننده روي مي دهد و با طيف وسيعي از مسايل هيجاني و علايم رواني همراه است. در هر فرهنگي بين خشونت مشروع و نامشروع تمايز گذارده مي شود. بنابراين پيوستاري ازرفتارهاي تنبيهي وجود دارد که يک سري آن رفتارهاي خشونت آميز طبيعي نظير سيلي زدن، تودهني زدن و با دست به کفل کودک زدن قرار دارد و در سوي ديگر رفتارهاي خشونت آميزي که آشکارا غيرطبيعي و کودک آزارانه تلقي مي شود قراردارند.

4- کودک آزاري بر کارکرد عاطفي، هوشي و اجتماعي کودکان اثرات منفي بر جاي مي گذارد. پيامدهاي منفي جسماني کودک آزاري بي شمار است و از صدمات جسمي خفيف تا معلوليت ها و تغيير شکل بدني شديد را شامل مي شود. در موارد شديد، کودک آزاري به مرگ منتهي مي شود. زدن يکي از شايع ترين انواع صدمات جسمي مرتبط با کودک آزاري است.آثار سو» کودک آزاري تا بزرگسالي تداوم مي يابد. ازجمله اين آثارمي توان به رفتارهاي جنايي و خشونت آميز دوره بزرگسالي اشاره داشت. رفتارهاي جنايي در 74 تا 90 درصد افراد داراي تجربه کودک آزاري ديده مي شود.

5- متأسفانه یكی ازعواملی كه كودكان جامعهي جهاني را شدیداً تهدید می كند، فقدان وسایل و نهادهای حمایتی كافی است كه قادرباشند ازاین نهال های شكننده دربرابرتوفان خشونت دفاع كند.

از مطالعه گزارش هایموجود درسطح دنيا می توان حدس زد كه میزان این گونه خشونت ها درجامعه ي جهاني رو به فزونی گذارده است.خشونت علیه اطفال زنگ خطر را برای جوامع به صدا درآورده و اگر به موقع برای مقابله با اين خطر اقدام نشود، این نسل و نسل های آینده بهای غفلت ما را خواهند پرداخت.

6- مهمترین عاملی که منجر به کودک آزاری می‌شود فقر اقتصادی و فرهنگی است، ضمن آن که عدم وجود حربه قانونی در این میان نیز بی تاثیر نیست، اکثر کودکانی که از این معضل رنج می‌برند در خانواده‌های پرجمعیت فقیر و مهاجر قرار دارند که گاها پدر یا مادرشان معتاد هستند یا آن که از وجود نامادری یا ناپدری رنج می‌برند، با این وجود مسئله "کودک آزاری" در میان خانواده‌هایی که به ظاهر از هیچکدام از این معضلات رنج نمی‌برند هم دیده می‌شود.

متاسفانه در فرهنگ ما این موضوع که کودکان تا تنبیه بدنی نشوند، بزرگ نمی‌شوند، وجود دارد، بنابراین فرهنگ خشونت درجامعه ما نهادینه شده است، در حالی که تداوم این خشونت‌هامی‌تواند به ترس،اضطراب وپرخاشگری درکودک،پنهان کاری،شب ادراری،عدم اعتماد به نفس و عدم قدرت ارتباط با دیگران شود، به طوری که اکثر کودکان و نوجوانان بزهکار از خشونت‌های خانگی رنج برده‌اند.

7- اين روزها، افزايش خبرهاي تكان‌دهنده كودك‌آزاري زنگ هشداري است بر نبود حمايت و نظارت شايسته مسوولان و دستگاه‌هايي كه خود را حامي حقوق كودك مي‌دانند.كودكان در وضعيت كاملا بي‌دفاعي مورد تعرض قرار مي‌گيرند و وقتي پدر و مادر آنان كه تنها حاميانشان به شمار مي‌روند، هيچ دفاعي از كودك خود نمي‌‌كنند، قانون بايد به حمايت از اين شهروندان كوچك بيايد.اين در حالي است كه ابهامات قانوني برخورد با كودك‌آزاران، نبود يك برنامه اجتماعي همه‌جانبه براي برخورد جدي، به روز نشدن قوانين در اين زمينه و آگاهي اندك مردم از وجود سيستم‌هاي حمايتي منجر به ادامه اين معضلات آشكار و پنهان شده و كودك‌آزاران با تبرئه از جرم مرتكب شده، براحتي به تكرار آن مي‌پردارند، چراكه مطمئن هستند راه گريزي هست!به گفته كارشناسان حقوقي، مشخص نبودن محدوده تاديب وتنبيه و ناآگاهي كافي از تشخيص و مجرميت كودك‌آزار، ازجمله مواردي است كه دست والدين غيرمسوول را باز گذاشته است. بازتاب اين معضل در جامعه، بيانگر آن است كه نه كنوانسيون‌هاي حقوقي كودك و نه نهادهاي حامي حقوق آنان نتوانسته جلوي صدمات جسمي و روحي جبران‌ناپذير اين كودكان پس ازآزار واذيت را بگيرد. اين كودكان آزارديده، قرباني بحران‌ها ونابساماني‌هاي خانوادگي، فقر،اعتياد، بد سرپرستي پدرومادرو بيما‌ري‌هاي رواني بزرگ‌ترها هستند و بي‌شك اجراي قوانين بازدارنده مي‌تواند آنهارااز اين اذيت‌ها مصون دارد.

8- کودکان میوه‌های زندگی و ثمره‌تلاش آدمیان‌اند. بچه‌ها آرزوهای بزرگی ندارند. توقعشان کم است. پیامبر بزرگ اسلام درآموزه‌های خویش حرمت وکرامت نهادن به کودکان را به عنوان یکی ازاصول مترقی آموزه‌های اسلامی به پیروان خویش آموختند وائمه بزرگوارشیعه در تکریم اولاد و میوه‌های زندگی احادیث گهر باری از خود باقی گذاشته ‌اند.همچنین مقام معظم رهبری بارها درسخنانشان بر اهمیت دادن به کودکان تأکید داشته‌اند و فرموده‌اند: اگر مسئولان فرهنگي بخواهند مساله کودک ونوجوان را آنچنان که هست مورد اهتمام قرار دهند، خيال مي‌کنم از ساعات خوابشان هم خواهند زد تا به این مسأله بپردازند.

9- کودکان درروزجهانی کودک می‌خواهند به بزرگسالان یادآورشوند؛درحالیکه هزینه‌های غیرقابل تصوری برای تولید انواع سلاحهای هسته‌ای وغیرهسته‌ای صرف می‌شود کودکان بسیاری ازگرسنگی، نداشتن امکانات بهداشتی و سو تغذیه می‌میرند.بنا برآمار یونیسف،تنها اختصاص 5 دلاربرای هرکودک، موجب نجات 90 درصد از کودکان از مرگ وبهبود زندگی آنها در یک سال است.کودکان، آسیب‌پذیرترین گروه در هر جامعه هستند. آنها فقط یک بار فرصت رشد دارند و آن فرصت امروز است نه فردا؟

آنها به به علت ویژگیهایی که از نظر سنی دارند نیاز به حمایت و مراقبت شدید دارند اما گاهی بزرگسالان به دلایل مختلف به جای حمایت از کودکان آنها را مورد آزار جسمی، روانی و سو استفاده قرار می‌دهند. طبق نظر کارشناسان مهمترین علل این اتفاقات به دلیل ناآگاهی والدین، مشکلات اقتصادی، اعتیاد، بیماری‌های روانی والدین و مشکلات خانوادگی صورت می‌گیرد.

10- جای بسی تأسف است روز کودک تنها به برگزاری تعدادی جشن‌های محدود وارائه تعدادی هدیه به کودکان و پخش کارتونها و برنامه‌های تکراری ازشبکه ‌های مختلف تلویزیون شده است وبررسی مشکلات آنها و ارائه خدمات به کودکان تنها به این روز اختصاص یافته است.با توجه به نکات گفته شده می‌توان این طورنتیجه گیری نمود که روزجهانی کودک تنها برای کودکان طبقه مرفه معناپیدامی‌کندوبرای کودکان قشرآسیب‌پذیر،محروم وکودکان کارتنهابه ارائه آمارهاوبرنامه‌ریزی‌های به اجرادرنیامده کارشناسان ومسئولان منتهی می شود!

جان كلام :

کودک یک بازیچه یا وسیله سرگرم کننده یک ملک شخصی ما نیست. یک انسان است. کودکان ( که بنابر تعریف کنوانسیون حقوق کودک شامل همه افراد تا سن هجده سال می شود) هم مانند بزرگسالان باید در مقابل رفتارهای خشونت آمیز تحت حمایت قانون قرار داشته باشند.به گفته مدافعان حقوق کودک همانطور که اگر بزرگسالی برخلاف میل ما رفتار کند ما اجازه نداریم او را کتک بزنیم چرا در مورد کودکان این رفتار را در پیش می گیریم.

مقابله با كودك آزاری، صیانت از بزرگترین سرمایه كشور یعنی نیروی انسانی محسوب می گردد و اقدامی است برای پیشگیری ازجرم وتكوین شخصیت بزهكاران فردا.دراین صورت هم ازنظرتأمین خدمات اجتماعی وحمایتی وهم از نظر بسترسازی لازم حقوقی، دولت و ملت وظیفه سنگینی دراین مورد دارند كه هیچ عذری برای انجام ندادن آن مسموع نخواهد بود.

 

سه شنبه : 16/ 7/1392- 2ذي الحجه1434- 8 اكتبر2013

اكنون نوبت غرب است - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۵۵ بعد از ظهر

اكنون نوبت غرب است    

اسدالله افشار                            

مقام معظم رهبري درهفتمین مراسم مشترک دانش آموختگی،تحلیف واعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران،صبح شنبه مورخ13مهر1392دردانشگاه هوایی شهید ستاری، ضمن اشاره به لزوم تقویت آمادگی ها واستحکام دفاعی نیروهای مسلح درکنار تقویت ساخت درونی نظام اسلامی ووحدت ملی، تأکیدکردند:"ما ازتحرک دیپلماسی دولت از جمله سفر نیویورک حمایت می کنیم زیرا به دولت خدمتگزاراعتماد داریم و به آن خوشبین هستیم اما برخی ازآنچه که درسفر نیویورک پیش آمد بجا نبود،چون مادولت آمریکا راغیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی وعهد شکن می دانیم."

معظم له دربخشي ديگرازبيانات خوداظهارنمودند:ما به مسئولین خودمان اعتماد داریم وازآن ها می خواهیم با دقت و با ملاحظه همه جوانب،گام ها را محکم بردارند ومنافع ملی را به فراموشی نسپارند.

اين قلم با توجه به نگاه ويژه رهبري معظم انقلاب درخصوص تحركات ديپلما تيك دولت تدبيرواميد، ضروري مي داند نكاتي را با عنايت به ديدگاه كارشنا سان دراين زمينه ، در ذيل يادآوري نمايد:

1-  با توجه به همه اتفاقات صورت گرفته مي‌توان چنين تحليل كرد كه صحبت‌هاي رهبري درتأييد حركات ديپلماتيك رئيس‌جمهورو دستگاه ديپلماسي بوده است.درواقع ايشان باتأييد تحركات ديپلماتيك هيأت ايراني حاضردرنيويورك وهمچنين انتقاد ازبرخي رفتارهاي ايالات متحده به مقامات آمريكايي نوعي هشداردادند كه اگرمي‌خواهند با نمايندگان ايران مذاكره ومفاهمه داشته باشند بايد دست ازبه كارگيري ادبيات     گذشته شان بردارند وگرنه جمهوري اسلامي ايران نيز به همان ادبيات خود بازخواهد گشت. 2- فرآيند مذاکره با توجه به سابقه تاريخي تخاصم ؛بايد با رويکردي ملي دنبال شود وآن را نبايد پروژه يک دولت شمرد.ازهمين روبايد دايره مشاوره هارادرسطح گسترده تري ملاحظه کرد.3- رهبرمعظم انقلاب اصل تحرک دیپلماتیک را لازم دانسته و مورد حمایت قرار دادند و این برای فعالان عرصه دیپلماتیک پشتیبانی است ؛ ؛ولذااكنون ضروري است گام‌های بعدی درعرصه دیپلماتیک درچارچوب ملاحظاتي باشد که رهبری آنها را لازم دانستند. 4- درعالم ديپلماسي روابط کشورها براساس منافعشان تعريف مي‌شود، اينکه درمذاکره صددرصد به آمريکا اعتماد کنيم، غلط است ما بايد به طرف مقابل اعتماد کنيم، اما بايد اين دغدغه و نگراني را داشته باشيم که ممکن است طرف ديگر مذاکره به عهدوپيمان هاي خود وفادار نما ند. 5- جمهوري اسلامي ايران همواره به دنبال برقراري ارتباط مناسب، از موضع برابر و توأم با احترام متقابل در عرصه بين المللي با سايرکشورها بوده است تا از اين طريق ضمن حفظ منافع ملي به نشر و توسعه آرمان هاي انقلاب اسلامي نيز اهتمام ورزد. 6- بي شک برخلاف نظر برخي افراد غير آگاه، انجام تلاش هاي ديپلماسي به منظور ايجاد فرصت هاي جديد و بهبود ارتباطات با ساير کشورها و همچنين کاهش تهديدهاي احتمالي و بهره مندي از نقش فعال به جاي انفعال در عرصه سياست بين المللي مورد نظر و حمايت رهبر معظم انقلاب است.

7- مقام معظم رهبري در سخنراني مذكور خود دولت آمريكا را دولتي «غيرقابل اعتماد، خودبرتربين، غيرمنطقي و عهدشكن» دانستند. بيان اين سخنان از سوي رهبرمعظم انقلاب امري جديد نيست و صرفا مربوط به ديروز نمي‌شود، بلكه ايشان همواره نظري اينچنيني نسبت به دولت آمريكا داشتند وآنها را غيرقابل اعتماد مي‌دانستند.سوابق آمريكا درگذشته وتوطئه‌ها واقداماتي كه عليه كشورماانجام داده است دلايل اين بي‌اعتمادي است. در واقع غيرقابل اعتماد بودن آمريكا امري كلي و هميشگي است. 8- ما بايد دراينجا با رويكرد احترام متقابل ودر موضعي برابر با آنها وارد مذاكره شويم و زير بار زور نرويم. همچنين اين امررا نيز بايد مدنظر داشت كه درگفت‌وگو با دولت آمريكا همه سناريوهاي مختلف را درنظرداشت وبا توجه به موضع آمريكا، دولت بتواند بدون اتلاف وقت راهكار مناسب راانتخاب نمايد.درواقع نكته مدنظررهبري نيزهمين جاست كه ما بايد خود را براي مواجهه با هرگونه برخورد يا واقعه‌اي ازسوي دولتمردان آمريكايي آماده كنيم.9- نمي‌توان انتظار داشت دشمني 35 ساله غرب با ايران در همه ابعاد و زمينه‌ها در چند جلسه گفتگو و مذاکره و در مدت زمان کوتاهي برطرف شود و تا زماني که غرب سياست‌هاي خصمانه و استراتژي مغرضانه خود را درقبال جمهوري اسلامي ايران تغييرندهد ادامه گفتگو‌ها ومذاکرات گوناگون تاثيري در بي‌اعتمادي ايران نسبت به غرب نخواهد گذاشت.10- ادبيات حاکم بر مذاکرات اهميت بسياري دارد.هرگونه ادبيات تحکمي، واکنشي تند از سوي ايران را بدنبال خواهد داشت.اگر قرار است روال برد- برد بر مذاکرات حاکم باشد؛ضروري است اين احساس درطرفين بوجود آيد.11- مديريت مذاکرات هسته اي ايران تاکنون از فراز و نشيب برخوردار بوده است ولي با توجه به تغييرات پيش آمده ولحن ديپلماسي مسئولان جديد درمذاکرات اخيرحاکي ازهنررهبري درتأمين منافع ملي از طريق ايستادگي ورسيدن به نقطه مطلوب است.ظاهرا به نقطه فيصله بخش نزديک مي شويم.ازآنجا که مذاکرات ازپشتيباني قاطع رهبري برخورداراست؛اين امرجديت ايران براي حل مسئله رانشان مي دهد.فضاي سياسي کشور نبايد وحدت نظر و عزم ملي در پشتيباني از سياست هاي نظام دراين ارتباط را مخدوش نمايد.لذا موضع گيري‌هاي نسنجيده و ناهماهنگ ازسوي حتي مسئولان ارشد مي تواند شديدا عليه منا فع ملي عمل نمايد.12- حال که مذاکرات به گام هاي نهايي نزديک مي شود؛عوامل اخلالگردرمسير مذاکرات درداخل وخارج کشورفعال مي شوند.درخارج همواره لابي ها و عوامل رژيم صهيونيستي و نيز بعضي از کشورهاي عربي درهنگام حل مسئله ايران با غرب وارد صحنه شده و اخلالگري مي نمايند. 13- عقل حکم مي کند که از مسيري که رهبري نظام ترسيم مي کنند به‌دور نيفتيم.هر کس عقب تر يا جلوتر از گام هاي مشخص شده قرار گيرد؛ خلاف مصلحت ملي عمل کرده و نهادهاي ذيربط بايد آن فرد يا خط را مشکوک تلقي کنند.14- آمريکا و همپيمانان غربي‌اش با اهداف سياسي و علي‌رغم همه تعهدات بين المللي جمهوري اسلامي ايران درعهدنامه «‏ان‌پي‌تي‏»‏ و مقررات آژانس؛ چالش های ظالمانه‌اي را به ملت ايران تحميل کرده اند ، وازدیگرسواقعيت اين است که جمهوري اسلامي ايران درطول دو دهه گذشته تاکنون با خويشتنداري، تدبيروعزم ملي ازمنافع خود دفاع کرده واهداف قانوني تصريح شده درپيمان ‏ ‏ان‌پي‌تي‏ رادرچارچوب اهداف صلح‌آميزمحقق نموده واکنون نوبت غرب است که دربرابرملت ايران اعتماد‌سازي کند و به رفتارهاي خصمانه خود پايان دهد .‏

دوشنبه : 1392/7/15- اول ذي الحجه 1434- 8اكتبر2013