اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
لینك آر اس اس
درباره ما
آرشیو مطالب
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :

حج؛افقي جديد درزندگي بشر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۳۶ قبل از ظهر
حج؛افقي جديد درزندگي بشر                             

اسدالله افشار

 

حج از دیرباز تاکنون ازاهمیّت ویژه ای دربین مسلمانان برخوردار بوده است، همه ساله صدها هزارمسلمان مشتاق ازگوشه وکنار جهان، بسوی سرزمین مقدس مکه ومدینه حرکت کرده، با تمامی سختیها ومشقتها خود را به میقات می رسانند و لبیک گویان آماده انجام فریضه حج می شوند.

حج نمایشی است از اعمال و رفتاری که بنا بنقل کتاب و سنت، (و از طریق برادران شیعه و سنی) پایه تشریع آن در زمان آدم ابوالبشر گذاشته شده وپیامبران بعدی تاآخرین پیامبر،همگی برگرد همین خانه چرخیده اند و مناسکی در همین سرزمین مقدس، درهمین عرفات و مشعر و منی انجام داده اند.

حج ازاحکام مهمّ عبادی ـ سیاسی اسلام و یکی از فروعات آن است. این فریضه الهی در عین حال خصوصیّاتی دارد که منحصر به خود بوده و آن را بر دیگر احکام اسلامی، برتری داده است.حج ضمن این که عملی است عبادی، سیاسی نیز هست و بلکه نه تنها عبادی سیاسی است که عملی است اجتماعی ـ اسلامی بگونه ای که جهان را به خود متوجّه میسازد.مسلمانان، با ملیّتها و رنگها و زبانهای مختلف از سراسر این کره خاکی در یک جا جمع شده و همگی یک شعار سر داده و یک هدف را دنبال میکنند.

حج، با توجّه به گستردگی ابعاد و ویژگی خاصّش، ازاسرارباطنی فراوانی برخورداراست به طوری که هیچ یک از اعمال دیگر، به آن گستردگی نبوده و باطن هیچیک به باطن حج نمیرسد.حج همانگونه که توحید، نبوّت، امامت و معاد را دارد، نماز، روزه، جهاد، تولّی و تبرّی و نیز دیگر امور؛ همانند خلوت و جلوت، ذکر و تفکّر، سکوت و فریاد، عزلت و اجتماع و ظاهر و باطن همه را دارد. و در یک کلام میتوان گفت که: حج بخشی از آثار فقهی، فلسفی، اخلاقی، عرفانی و... را به خود اختصاص داده است.

«حج » یکی از بزرگترین و ارزنده ترین کلاسهای آموزنده و اجتماعی،انسان است، که در ساختن فرد و جامعه اسلامی، نقشی مؤثروانکار ناپذیر داشته ودارد. و«حج » یک عامل هماهنگ کننده است که می بایست به تمام مسلمانان ازهر تیره وطبقه که هستند،خط وجهت فکری بدهد. وخداوند«کعبه» را عامل برپائی و بقاء و«قیام مردم» (سوره مائده/97) معرفی نموده وآنرا قبله آنان و «پرچم اسلام » قرار داده است.

حج را می توان ازیک دیدگاه گردهم آئی پاکان و نیکان، وارستگان معنویت گرا وازدنیا رستگان آخرت گرا بشمار آورد. اجتماعی به پاکی قدوسیان ملأ اعلی وفرشتگان عالم بالا، که در«اشهر معلومات» برگرد اولین  خانه ایکه برای «همه مردم جهان» نهاده شده فرا گردهم آیند و اقیانوسی جوشان وخروشان پدید آرند که هر فرد حاجی، قطره ای ازاین دریاست. دراین گردهم آئی حاجیان ازآن دم که به نیت حج، ازخانه ودیاروهمه پیوندهای دنیائی می گسلند، تا آنگاه که درمیقات احرام برمی بندند، تا طواف، تا وقوف، تا رمی، تا ذبح... همه جا و همه جا، خدا را می جویند و در طلب وصال اویند.

حج در ميان عبادات الهي از همه باشكوهتر و گسترده‌تر و داراي ابعاد گوناگون است كه در هيچ عبادت ديگردريك جا جمع نشده است. پس اگربخواهيم جان و روح ما تصفيه شود، اگر بخواهيم صحنه مرگ و معاددرجان ماريشه بدواند وفرهنگ غني اسلام درجوامع مسلمين تقويت يا احياء شود وهر گونه ريشه فرهنگ استعماري و وابستگي از جوامع مسلمين زدوده گردد و بجاي تفرقه و نفاق بذراتحاد كاشته شود،اگر بخواهيم بنيه اقتصادي كشورهاي اسلامي تقويت گردد واستقلال وحاكميت وحريت وحميت ديني عينيت يابد،اگر بخواهيم به فرياد مظلومانه پاسخ داده شود وازمشكلات سياسي واقتصادي، فرهنگي واجتماعي يكديگر آگاه ودررفع آن تلاش شود ودريك كلمه اگربخواهيم دين ودنيا ما استواربماند بهترين موقعيت مناسب، موسم حج است. چنانكه نبي مكرم اسلام فرمود:"من اراد الدنيا والاخره فليؤم هذا البيت".(وسائل الشيعه،ج 11 ص 58 )

جان كلام :

بحث پيرامون آثاروابعاد حج، بسی بیش ازآن است که در این جا بدان اشاره شد، وتدبردراین ابعاد که همه در جهت احیای شخصیت فرد و جامعه ی مسلمان و مبارزه با عوامل نابودی آن است افقی جدید در برابر حاجی می گشاید واو را به عالمی پرتلاش وپرحرکت وتمام نشدنی می کشد .

امید آنکه این مراسم عظیم دینی امسال نيزچون هرسال پرشکوهتراز گذشته برگزارومسلمانان جهان بتوانند درتحقق حج ابراهیمی که امام راحل وفقیدمان حضرت امام خمینی ـ قدس سره ـ برای اقامه آن تلاش فراوان فرمودندبیش ازپیش موفق گردند.

 

پنجشنبه : 1392/7/11- 27شوال1434- 3اكتبر2013

آمريكا وناكامي دردمشق - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۳۵ بعد از ظهر

  آمريكا وناكامي دردمشق                         

   اسدالله افشار

يكم)«موسسه تحقیقات دفاعی انگلیس»اعلام کرد،براساس تحقیقات انجام شده هم‌اکنون حدود100هزار شبه نظامی مسلح علیه دولت سوریه می‌جنگند.موسسه مذکوردر ادامه می‌افزاید:حدود10هزار نفرازآنها وابسته به شبکه القاعده هستند وتقریبابین30 تا35 هزارتن دیگرنیزگروه‌های مسلح تندرویی هستندکه بااعضای القاعده اختلاف دارند،زیراخواسته اصلی آنهاسرنگونی نظام سوریه است.«چارلزلیستر»که ناظراین تحقیق بوده است،گفت:اینکه می‌گویند گروه‌های لائیک رهبری مخالفان رادرسوریه برعهده دارند،ایده‌ای است که ثابت نشده است.به گفته وی، گروه‌های افراطی کنترل مخالفان مسلح سوریه را برعهده دارند.100 هزار نفری که درسوریه علیه دولت می‌جنگند،بین 1000 گروه متفاوت تقسیم شده‌اند ووحدتی میان آنها وجود ندارد.

دوم) آوراهام بورگ عضو سابق کنست که به مدت 4 سال (1999-2003) رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی نیز بوده، درروزنامه اتریشی استاندارد و درباره بحران سوریه نوشت: حمله به سوریه یا عدم مداخله؛ ازهرکدام این گزینه‌ها که درغرب حمایت شود، راه‌ها به بن‌بست ختم خواهد شد. پدرم همیشه درموقعیت‌های بحرانی این داستان راتعریف می‌کردکه«موشه بعد ازیک کتک‌کاری ناجور، با حالی نسبتاً خراب،کارش به بیمارستان می‌کشد. رفقا به عیادتش می‌روند تااورادل‌داری دهندو به خصوص بفهمند که قضیه چه بوده است. می‌پرسند چی شد؟ و موشه پاسخ می‌دهد:«همه چیزاین طور شروع شد که طرف دعوا هم شروع به زدن کرد!»

سوم)اگرچه مقامات آمريکايي در سال 2011 معتقد بودند که بشاراسد بزودي سرنگون خواهد شد وحکومتي جديد(مطابق خواسته هاي غرب ورژيم صهيونيستي)دردمشق برسرکارخواهد آمد اما درحال حاضر با شکست تکفيري هاوتروريستهاي موردحمايت آمريکا درسوريه،شاهداعتراف مقامات ارشدآمريکايي درخصوص ناکامي دردمشق هستيم.

چهارم) طرح روسيه درباره نظارت بين‌المللي برتسليحات شيميايي سوريه، واشنگتن راازيك تنگناويك اشتباه استراتژيك نجات داده است.بيهوده نبودكه اوباما به فاصله كمترازيك روزكه سوريه اعلام كردباطرح مذكور موافق است آن را پذيرفت و سايرسياستمداران آمريكايي وهمچنين دنباله‌روهاي خارجي آمريكا، همچون اتحاديه عرب نيزطرح مذكور را تأييد كردند واز محسنات آن تعريف نمودند.واقعيت اين است كه دولت آمريكا پس ازاينكه اعلام كرد قصد دارد به سوريه حمله نظامي كند با انزواي بي‌سابقه‌اي مواجه شد بطوري كه حتي، انگليس، نزديكترين متحد آمريكا نيزاورا تنها گذاشت.در اين باره "راجرز" رئيس اطلاعات كنگره و ازحاميان اصلي باراك اوباما درحمله به سوريه اعتراف كردكه واشنگتن درخصوص اعلام حمله به سوريه مرتكب اشتباه بزرگي شده است.يك روزقبل ازاعلام موضع جديد اوباما، روزنامه ديلي ميل نوشت مخالفت‌ها دركنگره بسيار شديد است و مخالفان معتقدند چنين جنگي عواقب بسيار بدي براي آمريكا خواهد داشت.

پنجم) شبكه سي ان ان نيز در بررسي وضعيت طرح حمله به سوريه در كنگره اعلام كرد موافقان با جنگ در كنگره تعدادشان بسياركم است و148 نماينده،مخالف قطعي با حمله نظامي هستند. در سنا نيز با وجود تصويب حمله نظامي،23 نماينده مخالف حمله بودند. درواقع،كنگره نيزدراين باره دچارسردرگمي شديد است.در داخل آمريكاودرميان مردم،مخالفت‌ها باجنگ به مراتب شديدتراست وبراساس تازه‌ترين نظرسنجي‌ها  60درصدآمريكايي مخالف اين جنگ مي‌باشند.با توجه به اين مسائل،طرح روسيه درواقع راه گريزي براي اوباما بود تا ازاين دوراهي دشواروسردرگمي نجات پيدا كند.محول ساختن آغازجنگ به تصميم گيري كنگره نيز تلاشي بود كه آمريكا براي به دست آوردن فرصت بيشتر و فرار آبرومندانه از جنگ به عمل آورد.

سه شنبه : 9/7/1392- 25ذي القعده1434- 1اكتبر2013

ارزيابي يك سفر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۱۷ بعد از ظهر

ارزيابي يك سفر                               

 اسدالله افشار

سفر حسن‌روحاني به نيويورک براي حضور در اجلاس سازمان ملل و ديدارها و گفت‌وگوهاي ديپلماتيک، به عنوان يک سفرمتفاوت درهفته‌هاي اخير مورد توجه رسانه‌ها ي داخلي وخارجي قرار گرفت و اظهارنظرهاي متفاوتي را موجب گرديد.وهررسا نه اي به فراخورخود،با عينك‌هاي خاص سياسي به اين سفر نگاه  ودركنار انبوهي ازتحليل‌هاي منطقي وكارشناسانه، بعضاً مطالبي برسبيل افراط وتفريط را نيزدرقالب‌هاي مصاحبه، مقاله و نقد و نظر، منتشر نمودند.اينك اين قلم باتوجه به آنچه تاكنون درخصوص اين سفراظهارنظرشده وبازتاب داشته است نكاتي راكه خالي ازلطف هم نخواهد بود يادآوري وفهرست وارموردارزيابي منطقي قرارخواهد داد :

1- رئیس‌جمهورکشورمان اعلام کرده ازاصول بنیادین اعتقادی ایران کوتاه نخواهد آمد واز کشورهای دیگر خواسته است با ایران با زبان احترام و نه زبان تهدید صحبت کنند.

2- آنچه كه در پردازش به اين سفر مهم، قابل تأمل و مورد توجه است و متأسفانه در قلم و سخن بعضي‌ها، سهواً يا عمداً مغفول واقع مي‌شود، اهميت واقعي آن براي منافع و مصالح ملي كشور است .

 3- بدون شك، درمقطع كنوني پس ازانتخابات 24 خرداد ماه،جوّ مساعد ومناسبي براي ترميم سياست خارجي و تنش‌زدايي با كشورهاي دنيا ايجاد شده است و عزّت واعتبار مجددي به سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بازگشته است وسفررئيس جمهوربه نيويورك سفري مهم محسوب مي‌شود، ولي بايد به اين واقعه مهم سياسي در حدّ خودش پرداخت.

4- شواهد و قرائن غیرقابل خدشه به وضوح نشان می‌دهد ایران در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با اقتدارورود کرده است وعبارت حکیمانه رهبرمعظم انقلاب مبنی بر«نرمش قهرمانانه» نیزدلالت برآن داردکه ایران می‌تواند واین قابلیت راداردکه باحرکتی تاکتیکی وهوشمندانه موقعیت مناسب‌تری برای خود خلق کند و به عبارت روشن‌تر بنا براقتضائات، نبض بازی دیپلماسی را به دست بگیرد.

5- آمريكا در پروژه فشارها، تهدیدها و تحریم‌ها علیه ایران شکست بزرگی را تجربه کرده است و می‌خواهد با فضاسازی‌ها و سناریوهای رسانه‌ای وروانی صحنه را معکوس کند واین در حالی است که ایران با تاکتیک «نرمش قهرمانانه»دست برتررادرکارزارتحولات وتصمیم‌گیری‌های راهبردی دارد؛ولذامصداق اين  ادعاتلاش آمريكا دربرقراري ارتباط باايران در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل مي باشد  .

6- گروهي با واقع انگاري وهمچنين تکيه براين تحليل که«ديپلماسي قوي لازمه اصلي کشوربراي خروج از بحران است» ازادبيات ورفتاروهمچنين گفتارروحاني و دولتمردان استقبال مي‌کنند و شرايط فعلي را نشانه‌اي از توفيق وتوسعه محتمل درآينده‌اي نه چندان دور مي‌پندارند، البته آن‌ها رابطه احتمالي با آمريکا يا هر کشورديگري را درصورتي اتفاق مثبت وتاثيرگذارمي‌دانند که منافع ملي آسيبي نبيند وعزت و استقلال نظام و کشور با خدشه‌اي مواجه نشود.

7- يكي از مهم‌ترين وجوه اين سفر و به عبارتي پرحاشيه‌ترين آنها ماجراي ديدار يا عدم ديدار روساي جمهور ايران و آمريكا بود.گرچه مطابق اخبار همه چيز مهياي چنين ملاقاتي بوده است؛ ولي تيم ايراني ترجيح داد تا ديدار در چنين مقطعي صورت نگيرد.قضاوت درخصوص دلايل تصميم ايراني چندان آسان نيست؛ولي احتمالا رئيس‌جمهور و مشاوران وي احساس كرده‌اند در شرايطي كه فشارهاي تحريمي آمريكا بر اقتصاد ما سنگيني مي‌كند و ابعاد گام‌هاي واقعي طرف آمريكايي براي حل مسائل مشخص نيست؛ وقوع چنين ديداري مي‌تواند عجولانه باشد.

8- همانگونه كه رئيس‌جمهور دكتر روحاني در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته است، كاهش يافتن تنش‌ها ميان ايران وآمريكا كارمثبتي است اما گفتگو درباره اين موضوع و ساير موضوعات مي‌تواند بعد از حل مسأله هسته‌اي صورت بگيرد.بنابر اين، همه چيز به چگونگي امتحاني مربوط مي‌شود كه دولتمردان غربي از جمله آمريكا پس مي‌دهند.

9- سخنان رئيس جمهور کشورمان در نيويورک بيش از همه خشم مقامات رژيم صهيونيستي را برانگيخته است. اين سخنان که بازتاب بسيار گسترده اي در سطح رسانه‌هاي جهاني داشته است بيانگرروحيه صللح‌طلبانه و منطقي ايران اسلامي بود و همين مسئله موجب شده است که مقامات تل‌اويو به شدت از آينده روابط ايران و غرب نگران باشند. اسرائيل موجوديت خود را در تنش زايي در منطقه و جهان مي‌بيند و از همين رو به هيچ نحو حاضر نيست تا چالش‌هاي سياسي ميان تهران و غرب مرتفع گردد.

10- عملکرد خوب هیأت ایرانی این پیام را برای جهانیان دارد که مردم ایران خواهان تغییر هستند و انتظار دارندرفتارها وواکنش‌های جدیدی رااز جامعه بین‌المللی دریافت کنند. ملاقات‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های متعدد مقام‌های ایرانی نیزدراین چارچوب انجام شد تا چهره تعامل‌گرایران را به جهان نشان داده باشد.

جان كلام :

صاحب نظران وكارشناسان باتوجه به سفردكترروحاني به سازمان ملل اعتقاددارند؛ اولابرخوردها و تفسيرهاي هيجاني درمورد برقراري احتمالي روابط باآمريكا،نه تنها كمكي به حل مشكلات نمي‌كند بلكه ضريب خطرپذيري را در مديريت تجديدبناي روابط خارجي بالا مي‌برد؛ ثانيا ريشه‌ي چالش‌ها و مشكلات اقتصادي كشور ناشي ازسوءمديريت‌ها، برخوردهاي سودجويانه،ضعف ساختار سياسي حزب محوردر نظارت بر عملكرد دولت‌ها، توفق رويكرد رانت محور در اقتصاد دولتي مبتني بر درآمدهاي نفتي، سهم اندك ماليات درتأمين درآمدهاي كشور و... است كه برقراري رابطه با آمريكا حلال اين قبيل ازمشكلات ما نيست؛ ثالثا درست است كه محدوديت‌هاي نشأت گرفته ازتحريم‌ها به مشكلات دامن زده است اما در حقيقت گسترش دامنه و عمق اين تأثيرگذاري به علت زيرساخت‌هاي بيمار است؛ رابعا بايد صبر کرد و ديد در آينده نتايج ادامه مذاکرات چه خواهد بود. قطعا به دليل نگاه کارشناسي که در دولت جديد وجود دارد، با حفظ منافع ملي، مذاکرات اثربخش‌تر رقم خواهد خورد.

 

دوشنبه : 8/7/1392- 24ذي القعده1434- 30سپتامبر2013

دیپلما سی اعتدال درنیویورک - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۱۵ بعد از ظهر

دیپلما سی اعتدال درنیویورک 

اسدالله افشار

دکتر روحانی بامداد روزچهارشنبه3مهرماه1392 به وقت تهران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان هفتمین سخنران دیدگاه‌های کشورمان را درموضوعات مختلف بین‌المللی ازجمله مسائل هسته‌ای، بحران خاورمیانه به ویژه سوریه، لبنان و فلسطین و مطرح کرد.

دکترروحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دراولین سخنرانی خویش درمهمترین جایگاه بین‌المللی یعنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌درستی و زیبایی ادب، حکمت، اخلاق، عشق، محبت،گفتگو، خرد وامید و دریک کلام فرهنگ ایران زمین را به جهانیان عرضه کرد.امروزبرای جهانی کردن ارزشها وبرقراری صلح، خوش‌ترین راه بازگشت به ادبیات واخلاق است ودکترروحانی ازفردوسی شاعرپرآوازه ایرانی نام برد وجهان را به فرموده حماسه‌سرای بزرگ ایران زمین به نیکی وجایگزینی سرما با بهاردعوت نمود.همگان ديدند وشنيدندكه رئیس جمهوری ایران با الفاظی آراسته وادبیاتی گرانمایه سخن گفت، سخنانی که به هنگام ایرادش نماینده ایالات متحده با دقت هرچه تماتر به آن گوش می‌داد و هیأت‌های دیپلماتیک ازکشورهای مختلف فرصت گوش دهی به این سخنان راازکف ندادند.دكترروحاني به نمایندگی ازایران ازبيم واميدو  صلح درجهان گفت،ازامیدوتدبیرازانتخاب معتدلانه وآگاهانه ملت ایران،وی ازاعتدال به عنوان شعارراهبردی و مبنای عملکردی خود سخن به میان آورد و این راهبرد را رنگی جهان شمولی بخشید و عنوان داشت که راه برون رفت از مشکلات جهانی و حاصل جمع‌هایی با نتیجه صفر، عمل در چارچوب اعتدال ورزی است.

كارشنا سان معتقدند كه سخنان آقای روحانی درشصت وهشتمين مجمع عمو مي سازمان ملل با رویکردی بس واقع بینانه تنظیم وبيان گرديد؛چراكه اوبا دومسأله عمده مواجه بوده است؛ازیک سوایران شدیدانیازبه تغییرفضای بین‌المللی درقبال خود دارد وازسوی دیگراین الزام امکان تحقق یکباره ندارد، چرا که اگر چنین شود تلاش‌های سریع برای تنش‌زدایی به دلایل مختلف به عاملی علیه این تنش‌زدایی تبدیل خواهند شد.بر همین اساس آقای روحانی هم کوشید که فضای 8 سال گذشته در قبال ایران در سازمان ملل را تغییر دهد و چهره دیگری از ایران را ترسیم کند و هم اینکه با پرهیز از عجله و نشان دادن اشتیاق بیش از اندازه برای ایجاد و تقویت روابط با آمریکا به دیپلماسی اجازه داد تا بر اساس فضای به وجود امده و در یک ظرف زمانی عقلانی جلو رود.برخي ديگرازصا حب نظران نيزاظهارداشته اند؛ به‌طور طبیعی سخنرانی آقای روحانی هم با توجه به مواضع اوباما سخنرانی خوبی بود.و بخشی از سخنرانی روحانی واکنش‌های مثبتی بود نسبت به جنبه‌های مثبت سخنرانی اوباما و می‌شود گفت این دو سخنرانی نقطه اوج دیپلماسی عمومی طرفین بود.  

جان كلام :

«آماده مذاکره با غرب هستيم البته به شرط اينکه اين مذاکره با احترام متقابل و بدون پيش شرط همراه بوده و منافع متقابل در آن مطرح باشد و هم حقوق حقه ملت ايران ازجمله حقوق هسته اي وغني سازي در خاک کشوررا درچارچوب مقررات بين المللي بپذيرند.»اين جمله که شايد درآخرين سخنراني آقاي روحاني پيش ازسفربه نيويورک ايرادشده است رامي توان اصول حاکم براستراتژي دانست که وي توانست در"ديپلماسي اعتدالی" خود درنیویورک به آن بپردازد.

 

پنجشنبه: 4/7/1392- 20ذي القعده1434-26سپتامبر2013

اهميت حضوردكترروحاني درسازمان ملل - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۲۴ قبل از ظهر

 ?اهميت حضوردكترروحاني درسازمان ملل          

 اسدالله افشار

دكترروحاني دومين سفرخارجي خود را روزدوشنبه به مقصد نيويورك براي شركت درمجمع عمومي سا لانه  سازمان ملل متحدانجام خواهدداد.مهمترین برنامه دكترروحاني دراين سفرسخنرانی درمجمع عمومی سازمان ملل متحدخواهد بود. حضور رییس جمهوری درمجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد درشرایط کنونی ازاهمیت زیادی برخورداراست واوبا د ست پرودستاوردهای زیادی به ایران باز می گردد.

دکتر روحاني در این سفر علاوه بر اینکه به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران حضور دارد، به عنوان رییس جنبش غیرمتعهدها نیز محسوب می شود.حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از باشکوه ترین سفرهای دکترروحاني است که دستاوردهای زیادی به دنبال خواهد داشت وآثارآن بعدها مشخص خواهد شد.

قطعا رييس جمهوراسلامي ايران ازاین فرصت فراهم شده برای بیان نظرات ودیدگاه های ایران درباره مسائل مهم منطقه ای وجهانی ازجمله تهدیدات اسرائیل علیه جهان اسلام،قانون شکنی ها واقدامات تروریستی علیه برنامه هسته ای ایران،اعمال تحریم های غیرانسانی علیه ایران وبیان نظرات کشورمان درباره مهمترین حوادث منطقه ای مانند سوریه، لبنان،فلسطين و...استفاده خواهدكرد.

دكترروحاني این تریبون را بامنبراخلاق وتوصیه های رفتاری ، مشابه نخواهدديد و مسلما از این تریبون به بیان دیدگاه های ایران درباره مهمترین مسائل منطقه ای وجهانی خواهدپرداخت وازموضع عزت،حكمت ومصلحت ازمنافع ملي وحريم مقدس جهان اسلام دفاع ومنادي پيام صلح، دوستي ، محبت ،برادري ومودت خواهد بود .

اين قلم ضروري مي داند باتوجه به سفردكترروحاني به سازمان ملل متحد، نكاتي رايادآوري نمايد :

1- سخنان رئیس جمهورمحترم بايد درراستای اعلام مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل جهانی باشد. 2- این مواضع بايددرحقیقت روشنگربرخی مسائل برای مردم جهان وایفای حقوق مردم مظلوم دنيا و همچنین افشای چهره رژیم صهیونیستی باشد. 3- انقلاب اسلامی ایران درارتباط با صف بندی های جهانی وعملکرد قدرت هاوکشورهای مختلف نظراتی دارد واین مسائل رابراساس مقطع زمانی و در چارچوب اهداف انقلاب بیان می کند لذامطالب رئیس جمهورمحترم نيزلامحاله درسازمان ملل دراین چارچوب خواهدبود.4- هیئت ایرانی می تواند دراین سفرازمذاکرات ورایزنی های متقابل برای کاهش تنش ها استفاده کند وازفرصت پيش آمده"ديپلماسي نرم قهرمانانه"مد نظررهبري معظم انقلاب راتحقق بخشند.5- اطمينان دارم رئیس جمهوربه دنبال جذب افکارعمومی کشورها خواهند بود. 6- تأكيد برحاكميت قانون كه درمنشورسازمان ملل مطرح شده است به جامعه بين‌المللي يك بنيان براي همكاري وحل صلح‌آميزمناقشات ارائه مي‌كند ووسيله‌اي براي ممانعت ازمتوسل شدن به راهكارهاي نظامي براي حل و فصل مناقشات است. ما نمي‌توانيم اجازه دهيم خودمحوري سياسي عدالت را متزلزل كند. تقويت حاكميت قانون براي هركشورو به نفع همه است.حاكميت قانون درداخل كشورودرميان كشورها بسيارحائز اهميت است؛ زيرا حاكميت قانون درداخل كشورها منجربه ايجاد يك دولت مسئول مي‌شود ودرحوزه بين‌الملل نيزبه اطمينان ازاقدامات ومشروعيت نتايج آنهاكمك مي‌كند.7- رييس جمهورمحترم بايد؛زنگ هشداررواج ناامني، بي‌عدالتي، نابرابري و نابردباري در بسياري از کشورها را به صدا درآورد و نسبت به ادامه خشونت‌ها درجهان عميقاابرازنگراني نمايند وخواستارمبارزه بافقرو منع گسترش تسليحات گردند وسازمان ملل رادراين راه تشجيع كنند. 8- بدون تردید،بازگشت سازمان ملل به انجام وظایف حقوقی خویش اهتمام به مطالبات دیگربازیگران است که تلاش می کنند با متقاعد کردن دولتهای جهانی، این نهاد را به جایگاه اصلی خود بازگردانند. واکنون دكترروحاني بايداعلام نمايد کشورهای اسلامی با 57 بازیگر بین المللی، خواهان داشتن یک کرسی دائمی می باشند، به گونه ای که دراجلاس هشتم سازمان کنفرانس اسلامی درتهران درتاریخ 1376،رهبري معظم انقلاب، بر لزوم بهبود جایگاه کشورهای اسلامی در سازمان ملل تأکید نمودند. 9- شایسته است، رييس جمهوراسلامي ايران بابيان رساي خود اعلام نمايند دولتهای اسلامی و کشورهای جهان سوم که همواره از بازداد نظرات سازمان ملل نتوانسته اند به استیفای حق خویش بپردازند،خواستارتجدید ساختارآن هستند تا آن جایگاه ازحاشیه به متن باز گردد و با قضاوت مبتنی برآموزه های حقوقی و عقلانی ، امیدکشورها به بازگرداندن صلح و ثبات از طریق سازمان ملل افزایش یابد. 10- ضروري است رئیس جمهورمحترم درسخنراني خود با بیان مصادیقی ازحضور نظام سلطه بخوبی رفتارظالمانه نظام استکبارراتبیین نموده وبه جهان نشان دهند، علت مخالفت نظام سلطه با انقلاب اسلامی مردم ایران، ماهیت وزیاده‌خواهی نظام استکبار است. وهمچنين اعلام نمايد؛مسابقه بی‌پایان تسلیحاتی وتولید وتکثیر و انباشت سلاح‌های اتمی وکشتار جمعی، همه تهدیدی برای آزادی بشر، استقلال و عزت ملت‌ها مي باشد و افکار عمومی جهان را به قضاوت دعوت نمايند. 11- رئیس جمهور محترم، با تاکید برصلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و گزارش‌های متعدد آژانس برتأییداین معنا،رفتارقدرت‌های زورگوورفتارغیرمنطقی آنهارابه چالش کشاند،وبا فریادی بلند، اعلام نمايدآنها مخالف پیشرفت کشورهستندويادآورشوند؛ملت بزرگ ایران دربرابرزورگویی‌ها ایستاده ازحقوق خود صیانت کرده وخواهدکرد.ملت ایران اهل گفتگوست ولی زیاده‌خواهی‌ها ومطالبات غیرقانونی رانپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

جان كلام :

نگارنده اعتقاد راسخ داردبیانات رئیس جمهورمحترم درسازمان ملل،ديدارهاومصاحبه هاي ايشان با شبکه‌های خبری حکایت ازاعمال دقیق ودرست سیاست، «عزت، حکمت و مصلحت» کشوردارد که ایشان با هوشیاری و تعقل و با قدرت و قوت این وظیفه مهم را به خوبي ایفا خواهند كرد .

 

دوشنبه : 1392/7/1- 17شوال1434-23سپتامبر2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31شهریور1359 - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۱۲ قبل از ظهر

31شهریور1359                   

 اسدالله افشار

31شهریور 1359(سپتامبر۱۹۸۰)، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران و تعرض زمینی همزمان ارتش بعث به شهرهای غرب و جنوب ایران، جنگ 8 ساله حکومت صدام حسین علیه ایران آغاز شد. این جنگ 19 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چند روز پس از آن اتفاق افتاد که صدام پیمان الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیون بغداد پاره کرد. صدام در نطقی با تأکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروند رود (که وی آن را شط‌العرب نامید) وادعای تعلق جزایرایران به «اعراب» جنگ را در زمین، هوا و دریا علیه ایران آغاز کرد. این جنگ درحالی شروع شد که مردم ایران دوران نقاهت پس ازانقلاب را می‌گذراندند و طبعاً به بازسازی کشور و آرامش و سازندگی می‌اندیشیدند.صدام عفلقي به تحريك وپشتيباني آمريكاو شيوخ عرب ، جنگ تمام عياري را به نظام نو پاي جمهوري اسلامي‌تحميل كرد. او با بي شرمي‌تمام قرارداد الجزاير را برابر دوربين تلويزيونها پاره كرد و گفت:كه ازنظرما اين قرارداد اعتباري ندارد وبا تمام لشكريان خود به ايران حمله كرد.تجاوز نظامي‌عراق به ايران طولاني‌ترين جنگ را بعد ازجنگ جهاني دوم بوجود آورد.جنگي كه عليرغم همه كمكهاي دنياي استكبار،همه اميدهايشان را در نابودي انقلاب اسلامي‌وقلع وقمع حاكميت انقلابي و سازش ناپذير نقش برآب كرد.اگركمك و پشتیبانیها ، حمایتها و برنامهریزیهای كشورهای استكباری نبود جنگ تهاجمی و تجاوزكارانه رژیم بعثی حاكم بربغداد هیچ گاه به وقوع نمیپیوست.استكبارجهانی ضمن دستور به هم پیمانان خود ،‌ ازآنان خواستند تا ازكمكهای مادی ومعنوی به رژیم بغداد دریغ نورزند، كمكهایی كه درطول هشت سال جنگ تحمیلی ازسوی قدرتهای جهانی،كشورهای همسایه و عربی هرگز قطع نگردید!!

تجاوزعراق به ایران طولانی ترین و بی سابقه ترین جنگ متعارف قرن حاضر به شمار می رود، چرا که جنگ جهانی اول و دوم مدتی کمتر از هشت سال ادامه یافتند و جنگ های دیگر، مانند جنگ ویتنام شمالی و جنوبی نیز به عنوان یک جنگ متعارف همانند جنگ ایران وعراق شناخته نشده است. تاریخ از هشت سال جنگ برای ایران، شرف و آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا را در صفحات خود ثبت کرد، اما از متجاوز و متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند، جز به زشتی یاد نخواهد کرد.

با توجه به اهمیتی که دوران دفاع مقدس درتاریخ معاصرایران دارد يادآوري اين نكته ضروري به نظر مي رسد تا جوانان اين دوره كه ازجنگ فاصله داشته اند بدانند؛ همواره در پی بروز هرجنگی، شاهد جدایی بخش هایی از این سرزمین پهناور به دست بیگانگان بوده ايم.به گونه ای که می توان گفت در دویست سال گذشته، یعنی اززمان «فتحعلی شاه قاجار» به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومترمربع ازخاک ایران جدا شده است. اما علی رغم پشتیبانی قدرت های بزرگ ازعراق، روند مذکوردرجنگ ایران وعراق ادامه پیدا نکرد و سرفصل جدیدی از تاریخ ایران رادرصفحات تاریخی به ثبت رساند.دراین جنگ نه تنها یک وجب ازخاک ایران دردست نیروهای عراقی باقی نماند،بلکه عراق به عنوان کشورمتجاوزبه نظام بین الملل معرفی شد.

ارتش عراق که بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یک هفته‌ای تهران را در سر می‌پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش تاخت. تحت چنین شرایطی امام خمینی (ره)‌ به خروش آمد و ندای ملکوتیش دل‌های شیفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلامی نمود؛ بطوریکه، نیروهای مردمی بدون امکانات و تجهیزات و حتی آموزش‌های نظامی به مقاومت پرداختند. علیرغم کارشکنی‌های رییس جمهور وقت بنی‌صدر، دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شکل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه‌ها شتافتند.

 پس از شکل‌گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلابی و طرد نیروهای وابسته، حماسه‌ای مقدس شکل گرفت که در تاریخ ایران اسلامی بی‌سابقه بود. حماسه دفاع مقدسی که برکات و دستاوردهای بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد.پس از گذشت 8 سال، جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران  در تاریخ بیست و نهم مرداد ۱۳۶۷ ه ش  پایان یافت. سازمان ملل متحد پس از چند سال ازاتمام جنگ، عراق را به عنوان کشورتجاوزگراعلام کرد واین کشوررا ملزم به پرداخت غرامت به ایران ساخت ؛ كه متاسفانه تاكنون دريافت اين غرامت كه حق مسلم كشورمااست ؛ ازسوي حاكميت بطورجدي پيگيري نشده است!

خلق حما سه «دفاع مقدس» :

گروهي از مردم كشورمان، پير، جوان و حتي نوجوانان براي دفاع از كيان اسلامي جان خود را در طبق اخلاص نهادند و به درجه شهادت، جانبازي يا آزادگي نايل آمدند و حماسه اي به نام «دفاع مقدس» را خلق كردند، حال وظيفه امروز ما در برابر رسالتي كه در پيش رو داريم بسيار خطير و سنگين است.

ارزش هاي دفاع مقدس يعني ارزش هاي ديني و ملي و توسعه اين گروه از ارزش ها در جامعه نيز قطعاً به توسعه فرهنگ ديني و ملي مي انجامد. البته اين مسئله از اهداف اساسي انقلاب اسلامي محسوب مي شود. فرهنگ ديني دردوران دفاع مقدس شكوفا شد و درجبهه ها شكل عملياتي به خود گرفت ومفاهيمي مثل گذشت، ايثار، اخلاص، فداكاري، شهادت طلبي، استكبارستيزي، ولايت مداري، آميختگي دين و سياست و آخرت گرايي از جمله ارزش هاي دوران دفاع مقدس محسوب مي شوند كه امروز همين ويژگي ها در زمره اهداف آرماني جامعه و اهداف چشم انداز 20ساله ما تلقي مي شود.

دراهداف چشم انداز 20ساله كشور ايران ايجاد يك جامعه اي كه برخورداراز افراد مؤمن، متعهد وايثارگر باشد، درواقع به عنوان يك آرمان وارزش ترسيم شده است وزنده نگهداشتن ارزش هاي دفاع مقدس حركت به سمت اهداف فرهنگي و معنوي همين چشم انداز20ساله به شمار مي آيد. امروزفرد فرد ما در برابرنشرارزش ها بايد خود رامسئول بدانيم چون متأسفانه احساس مي شود كه هرچقدرازدوران دفاع مقدس فاصله مي گيريم ارزش ها وآرمان هاي آن دوران كم رنگ تر شده و به فراموشي سپرده مي شودوجايگاه خلق كنندگان اين حماسه درسطح جامعه تنگ وتنگ ترمي شود!

جان كلام :

درخاتمه بايد يادآورشوم متأسفانه هيچكدام ازواقعيت هاي دوران جنگ وآن حال وهوا وروحيه عالي رزمندگان درميدان هاي نبرد به خوبي به نسل جوان منتقل نشده است.وبازمتأسفانه به گونه اي رفتار شده كه بسياري ازجوانان جامعه ما با مطالعه كتب مرتبط با دفاع مقدس بيگانه اند وهيچگونه رغبتي به مطالعه چنين آثاري ندارند،كه اين مسئله به خوبي نشان مي دهد مسئولين مربوطه درنشان دادن چهره جنگ ورشادت هاي آن دوران توفيق چنداني نداشته اند واقدام مؤثري دراين باره نكرده اند. «


يكشنبه : 1392/6/24- 7ذي القعده1434- 15سپتامبر2013

پاییز، مهر، مدرسه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۲۳:۵۴ بعد از ظهر

پاییز، مهر، مدرسه                         

اسدالله افشار

یکم ) با آغازسال تحصیلی دراول مهر،همه ساله میلیون ها دانش آموز به شوق آموختن دانش، روانه مدارس می شوند. در این میان، تلاش دانش آموزان خردسال و ابتدایی بسیار تماشایی است.این تکاپو،جلوه زیبایی را به جامعه می بخشد،گویی که خونی تازه به رگ های حیات کشور وارد شده است واین چنین ، تجسم پرمعنایی ازنسل آینده به اذهان خطور می کند. نسل فردا باید آنچنان سازنده جلوه کند که درخورفردای نسل باشد. این نسل باید کوله بارتجربه ودانش نسل گذشته را ره توشه خود کند و دمادم برمیزان شعورو آگاهی خود بیفزاید.

دوم)بوي خوش مهر،مداد پاك كن،نيمكت‌هاي چوبي ودفاترجديد بيش ازهركسي كودكان را مجذوب كرده است و دل صدها پدرو مادري را كودكان شان را روانه مدرسه مي كنند به تب و تاب انداخته است.شور و شوق اين روزها شايد بيشتر در چشمان نوآموزاني باشد كه براي قرار گرفتن در پشت ميزهاي چوبي كوچك سر از پا نمي‌شناسند. با خوشحالي همراه پدر و مادرشان كليه وسايل مدرسه را خريده و بي‌تابانه در انتظار بازگشايي مدارس‌اند.

پس يک دنيا تبريک به بزرگي دنياي تمام قلم و کاغذها به همه بچه‌مدرسه‌اي‌هايي که اول مهر راهي مدرسه مي شوند. و با شنيدن زنگ اول مهر، زنگ زندگي و حيات نيز در جان آنها نواخته مي شود.

سوم ) پاییزبا خود شورمی آورد وقاصدکها خبر بازگشایی مدارس می دهند، درختان آماده می شوندتابا شوق،برگهای رنگارنگشان راچون کاغذهای رنگی برسر کودکانی که مشتاقانه به مدرسه می روند بریزند و سارها بر شاخه های انبوه درختان صف کشیده اند، تا آوازهای گرمشان را بدرقه کنند. نسیم،نفس های معطرش را هرصبح برگونه های سرخابی کودکانه شان می د مد تا خواب را درسایه های کوتاه دیوارجا بگذارند و مشتاقانه تاحیاط منتظرمدرسه بدوند.اولین روزازماه مهروشروع فصل پاییز، ماه تحصیل، تلاش، مشق و مدرسه است.

 روزهای آغازین سال تحصیلی هم مثل سالهای اولیه تحصیل، دوران بسیار حساسی است. ایجاد نگرش های مثبت وپویا دردانش آموزان،تقویت انگیزه کوشش برای یادگیری وکاهش دغدغه واضطراب وآشنایی باشخصیت ودیدگاههای دانش آموزان می تواند درروزهای اول مدرسه صورت پذیرد.همچنین دردوران اولیه تحصیل، خانه و مدرسه هر یک نقش ویژه دارند.

 چهارم) به شوق گشایش درهای دانایی،با گام های کودکی، راه مدرسه را طی می کنیم. بارهاروزاول مهررابه یادآورده ایم.هنوزعطرشاخه گلی که به دستمان دادند،درفضای خاطرمان می پیچد و مغرورِآن کلامیم که ورودمان به مدرسه را خوش آمد گفتند.

یادش به خیر؛صدای زنگ مدرسه و شوری که در دلمان برپا می کرد؛بی تاب پاسخ به پرسش معلم، هیجان نمره بیست و اشتیاق شنیدن «آفرین» از زبان او!

 مدرسه، فرصت بزرگ فهمیدن بود که درآن، روح قد می کشید و بزرگ می شد، اصلاً پی بردن به معنای زندگی، را ز زیستن و قانون حیات، زیر سقف مدرسه به دست می آمد.

جان کلام :

فرزندان ما باشروع سال تحصیلی جدید :

 می‌روند تا متولد شوند، سبز شوند، شکوفا شوند!

می‌روند برای ساختن فردایی بهتر و محکم‌تر چرا که فردا از آن آنهاست. می‌روندتا پلی بسازند برای عبورازآن برای رد شدن به سوی آینده.

می‌روند زودتراز همیشه با گام‌های استوار و جویای حقیقت از کوچه پس کوچه‌های جهل و غفلت تا ازالفبای زندگی را، خود را با شکستن سدهای جهل و نادانی پیدا کنند.

 می‌روند تا آن را که زیباست بیاموزند!

می‌روند تا «آ» را بیاموزند تا کلماتی همچون آرامش و آسایش و آب را یاد بگیرند تا عطش وجودشان را سیراب کنند.

می‌روند تا «ب» را یاد بگیرند تا کلماتی مثل بردباری، برادری، برابری را با تمام وجودشان لمس نمایند و با یاد گرفتن نون، برکت زندگی ‌را درمی‌یابند.

 

چهارشنبه : 1392/6/27- 11ذی ا لقعده1434- 18سپتامبر2013

پیشنهاد روسیه ؛ عقب‌نشینی آمريكا - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۴۸ بعد از ظهر

 ?پیشنهاد روسیه ؛ عقب‌نشینی آمريكا             

 اسدالله افشا ر

طرح روسيه براي نظارت بين المللي بر سلاح هاي شيميايي سوريه، «بالقوه مثبت» است. در طرح مسکو، از حکومت سوريه خواسته شده است تا تمام سلاح هاي شيميايي خود را تحت نظارت بين المللي قرار دهد. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه، روزدوشنبه9سپتامبر2013 - 18/6/1392-پس از ديدار با همتاي سوري خود، وليد معلم، گفت که روسيه طرفداراستقرارسلاح هاي شيميايي سوريه تحت کنترل جامعه بين المللي است، با اين شرط که اين اقدام ازدخالت نظامي دراين کشورجلوگيري کند.وليد معلم نيزاعلام کرده است که دولت سوريه ازطرح مسکو حمايت مي کند.

ماريا هارف، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا نيزگفته است؛ايالات متحده با "ترديدي عميق" به اين پيشنهاد مي نگرد، زيرامي تواند درآن عملايک"تاکتيک به تعويق انداختن"نهفته باشد.

از منظركا رشناسان و برخي رسانه هاي بين المللي ، دراين خصوص نكاتي قابل تأمل وجود دارد كه؛ اولا باعث شده است آمريكادرظرف کمتراز10 روزدو مرتبه موضع وتصمیم خود درباره حمله به سوریه را به تعویق اندازد؟ وازکارزار جنگ دوری ‌کند؟وثانيا اشا ره به آنها خالي ازلطف نخواهد بود :

1- بسياري از تحليلگران سياسي بر بي تجربگي و سردرگمي دستگاه ديپلماسي آمريکا درحوزه سياست خارجي تأکيد مي کنند. 2-  هيچ کس شک ندارد که کاخ کرملين دست بالاي بازي گرداني درصحنه بين الملل را ازآن خودکرده است. 3-  ابتکار عمل اخير روس ها نه تنها احتمال راي نياوردن لايحه جنگي اوباما را در کنگره افزايش مي دهد بلکه منوي گزينه هاي موجود در سوريه را نيز دستخوش تغيير کرده است. 4- بي بي سي گفته است که اعضاي کنگره سنا درآمريكا به خاطرآنکه مردم مخالف اين جنگ هستند،قصد دارند به آن راي منفي بدهند.هنوزدرکنگره بيشتر نمايندگان مي گويند قصدندارند اجا زه جنگ راصادر کنند. 5- روزنامه ديلي ميل انگليس نيز تأکيد کرده است: رئيس جمهور آمريکا با شکست تحقير کننده اي از سوي کنگره براي حمله به سوريه مواجه شده است. 6- جيم مک گاورن نماينده کنگره پيشنهاد داده است که اوبا ما درخواست خود را پيش از شکست پس بگيرد، چراکه حمايت کافي دربين اعضاي کنگره ازاين حمله وجود ندارد.7- به نوشته واشنگتن پست، تنها 25 نفراز100 نفر اعضاي سنا و کمتراز 25 نفراز 435 عضو کنگره حاضر به حمايت از درخواست اوباما هستند. 8- از مواضع آمريكا چنان بر مي‌آيد كه اين كشور پس از شكست در ايجاد اجماع عليه سوريه به دنبال راهي براي فرار از جنگ آبرومندانه است. 9- فرانسه و آلمان نيز پيشنهاد روسيه را مبني بر اينکه دولت سوريه کنترل تسليحات شيميايي خود را به ناظران بين‌المللي واگذار کند مورد استقبال قرار داده و اعلام کردند که اين راهي براي از ميان برداشتن تهديد حمله نظامي به سوريه است. 10- مقامات ارشد نظامی آمریکا و از جمله ژنرال دمپسی هزینه جنگ احتمالی سوریه را ماهانه بیش از یک میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.از سوی دیگر؛ افکار عمومی آمریکا به شدت مخالف شروع جنگی دیگر از سوی مقامات کشورشان هستند.سی‌ان‌ان اخیراً اعلام کرد؛ 70 درصد آمریکایی‌ها با حمله به سوریه مخالف هستند.هما ن گونه كه درسطور بالابيان شد نمایندگان کنگره با توجه به وضعیت بحرانی «اقتصاد» و اعتراضات فزاینده «افکار عمومی» مخالف حمله به سوریه مي باشند.

11- به قول نشریه آمریکایی فوربس آنچه سد راه واشنگتن در منطقه است؛ «جمهوری اسلامی» است و اگر جمهوری اسلامی نبود آمریکا چه کارها که نمی‌کرد!در مقوله تحولات اخیر سوریه نیز ماجرا از همین قرار است و قدرت نرم ایران اسلامی خارچشم آمریکا در منطقه شده و جلوی بلندپروازی‌های او را مسدود کرده است، تا آنجا که صدای تونی بلر نخست‌وزیرسابق انگلیس در می‌آید و عجزآلود با اشاره به موضوع حمله آمریکا به سوریه می‌گوید؛ «مشکل اصلی ایران است.» 12- در ايران نيز سخنگوي وزارت امور خارجه درباره پيشنهاد روسيه مبني بر نظارت بين‌المللي بر سلاح‌هاي شيميايي سوريه گفت: ما از ابتكاري كه در مسكو درباره پايان دادن بحران دراين مرحله بيان شد استقبال مي‌كنيم و اين ابتكار را در چارچوب متوقف كردن نظامي‌گري در منطقه مي‌دانيم. 13- اما در مقابل واكنش‌هاي مثبت آمريكا، سوريه و ايران، رژيم اسرائيل و تركيه با اين طرح مخالفت كرده‌اند. دراين زمينه شيمون پرز رئيس رژيم صهيونيستي با بيان اينكه بايد درخصوص پيشنهاد روسيه مذاكراتي انجام گيرد، مدعي شد: سوري‌ها شايسته اعتماد نيستند و ما نمي‌توانيم به شفاف بودن موضع آنها اعتماد داشته باشيم. احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه هم در مصاحبه‌اي با شبكه خصوصي «هبرترك» يك‌بار ديگر تاكيد كرد كه دولت تركيه هيچ شكي ندارد كه سلاح شيميايي توسط دولت بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه استفاده شده است و اين امر پس از ارزيابي‌هاي طولاني‌مدت توسط كارشناسان در اين باره تاييد شده است. 14- به گزارش شبكه خبري روسيه اليوم، 9كارشناس سازمان ملل در بيست و چهارمين نشست كميته حقوق بشر سازمان ملل در ژنو اسناد و مدارك موثقي را ارائه دادند كه نشان مي‌دهد تصاوير و ويدئوهاي منتشر شده از حملات شيميايي درغوطه دمشق ساختگي هستند.

جان كلام :

تنها راه حل بحران سوریه راهکار سیاسی است و با گفت‌وگوبايد به این بحران پایان داده شود .

اساساً اعتراض‌های مردمی درسراسر جهان آن قدرگسترده بود که در عقب‌نشینی اوباما ازجنگ با سوریه تأثیرگذار بود.

واقعیت این است که بهانه غربی‌ها در حمله به سوریه غیرمنطقی بود و از همان ابتدا مشخص بود که امکان حمله آمریکا به دمشق وجود ندارد چرا که واشنگتن برای حفظ موجودیت اسرائیل به دنبال راهی برای خروج از جنگ احتمالی با سوریه بود.

صاحب نظران منطقه‌ای براين باورند؛ چنانچه جنگ با سوریه شروع می‌شد رژیم صهیونیستی اولین رژیمی بود که از این حمله زیان می‌دید. نگرانی واشنگتن از نابودی اسرائیل بود که به سرعت با پیشنهاد روسیه موافقت و زمینه را برای عقب‌نشینی از حمله به سوریه فراهم کرد.

 

شنبه : 1392/6/23- 8ذي القعده1434- 14سپتامبر2013

 

 

 

 

 

 

ترجماني ا زاعتدال ودولت اعتدال - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۴۱ بعد از ظهر

ترجماني ا زاعتدال ودولت اعتدال                              

اسدالله افشا ر

صاحب نظران به حق براين باورند؛اعتدال و ميانه‌روي فضيلتي است كه در بدايت امر ريشه در علم اخلاق دارد و به منزله جدي‌ترين بحث در علم اخلاق از آن ياد مي‌شود. يك فرد اخلاقي كه روش اعتدال را در اعمال و رفتار خود برگزيده است، پيوسته مي‌كوشد ازرفتارهاي افراط و تفريط‌گونه و مواضع تند و مخرب دوري گزيند. حساب‌شده، خردورزانه و به قاعده عمل نمايد. همواره پايان فعل اخلاقي خود را محاسبه كند و به فرجام كار خود عنايت نشان ‌دهد.دولتمرد اعتدال‌خواه مي‌كوشد در سياست‌ورزي بر محور عقلانيت عمل نمايد و عقل و تدبير و اميد را پشتوانه چرخه سياست خود قرار دهد. مي‌كوشد از سخنان تنش‌زا و هزينه‌آور اجتناب ورزد و با فضاسازي‌هاي بيهوده و اظهارات شوك‌آور موجبات اتلاف منابع و سرمايه را فراهم نياورد. سياستي را برمي‌گزيند كه به تخريب چهره ملي در ويترين جهاني منجر نشود و اراده جهاني را عليه منافع ملي برنيانگيزاندوبااظهارنظرات نسنجيده خود هزينه سنيگين بردوش حاكميت تحميل ننمايد!چه لزومي دارد برخي دولتمردان درهرزمينه اي جززمينه تخصصي خود به مصاحبه بارسانه ها بپردازندويادرفيس بوك مطالبي رابيان نمايندكه براي خود ودستگاه حاكمه حاشيه هاي داخلي وبين المللي به وجودآوردكه ديگراحدي نتواند آن را توجيه و يا اثر و آثارش رامحو و يا كم رنگ نمايد! و يا اشخاصي كه هنوز وزيرنشده اند در دوران سرپرستي خود عزل ونصب ها يي را صورت دهند كه با عث تنش درجامعه شوند ودولت اعتدال را درهمان آغاز مسئوليت سنگين باتنش مواجه سازند ! خداكند عزل ونصب ها سياسي نباشد وبرمدارعقلانيت وبامحوريت تدبيراين تغييرات مديريتي دردستگاه هاي اجرايي ، سيا سي ، اقتصادي ، آمو زشي وفرهنگي كشورصورت پذيرد. جناب دكترروحاني نيك مي دانند ؛«اعتدال»‌، بهره‌گيري از تمام ظرفيت‌ها‌ي سياسي و اجتماعي براي پيشبردامورات جامعه است.موضوعي كه با توجه به روندها و فعاليت‌ها‌ي موجود دراغلب جاها به هدر رفت ظرفيت‌ها‌ و كشاندن آنها به وادي‌ها‌ي بيهوده يا پراكنده منجر شده است.«اعتدال» نبايد به معناي «كوتاه آمدن»، «عقب‌نشيني» و «از دست دادن منافع» تعبير شود بلكه به معناي بهره‌گيري از بهترين روش براي پيشبرد امورات و تحقق منافع مطرح باشد.سهم رئيس جمهور منتخب در ادامه پيگيري روند اعتدالي و ميانه‌روي جدي و مهم است. يعني مي‌تواند اين سياست به مصداق يك استراتژي در مدت رياست‌جمهوري سرلوحه اين دوره قرار گيرد.

اين قلم اميد وا راست دولت اعتدال :

 1- در مسير عزت، سربلندي و تحقق آرمان هاي انقلاب اسلامي حركت كند ؛  2- در رويارويي با نظام سلطه با وجود شديدترين فشارها و تحريم ها ، مقاومت و ايستادگي را به نمايش گزارد؛ 3- مهر تأييدي بركارآمدي نظام مردم سالاري ديني زند ؛ 4- با پايبندي به قا نون به دشمنان و عوامل آن و همچنين افراطيون مجال تنش آفريني ندهد ؛ 5- با ولايت پيوندي مبني بر مبناي باورها و اعتقادات ديني و ملي برقرارنمايد ؛ 6- چشم‌انداز بيست ساله كه مهمترين سند بالا دستي خوانده مي‌شود در اختيار دولت اعتدال است. زنده‌سازي اين سند كه تدبير براي آينده كشور در محوريت آن است، از ضرورت‌هاي فوري است ؛ 7- از افراط و تفريط فاصله بگيرد ؛ 8-  اسير شعارزدگي نشود ؛ 9- بحران‌آفريني ننمايدو به چاره‌سازي مشكل و بحران بيانديشد؛ 10-  با برنامه سر سازگاري دشته باشد و با روش «آزمون و خطا» بيگانه باشد ؛ 11- با دورانديشي و اتخاذ تصميم هاي مدبرانه بتواند اميد را در ميان آحاد جامعه رونق بخشد ؛ 12- از تکروي پرهيز و با ساير قوا تعا مل مناسب برقرارنمايد ؛ 13- با حمايت از توليد ملي، کارآفريني، اتخاذ سياست هاي پولي و ارزي متناسب، اصلاح الگوي مصرف، اجراي اصل 44، تصحيح سياست هاي بازرگاني، توجه به نخبگان، توليد دانش کاربردي و استفاده از فن آوري نوين را که از محورهاي مهم تحقق اقتصاد مقاومتي هستند ، عملياتي نمايد ؛ 14- توسعه عدالت اجتماعي را كه يکي از بايسته هاي اساسي بر اساس قانون اساسي است جدي تلقي وپيگيري نمايد ؛ 15- درراهبرد روابط خارجي بتواند ميان پايبندي به مباني و اصول سياست خارجي ايران از يك سو و اتخاذ سياست‌هاي مبتكرانه و كارگشا در صحنه بين‌المللي جهت افزايش توان ملي، از سويي ديگر، تعادل برقرار كند؛ 16- با فساد‌هاي اقتصادي واحتكاروانحصارو تمركزثروت وتكاثروكنز و رشوه خواري واختلاس و پورسانت وغارت وغصب بيت المال و ربا وتخريب اموال عمومي و ... برخورد نمايد .

شنبه : 1392/6/23-8ذی القعده1434-14سپتامبر2013

سوريه، باتلاق جنگ افروزان - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۴۲ قبل از ظهر

سوريه، باتلاق جنگ افروزان                                

اسدالله افشار

يكم)غربي‌ها به بهانه حمله شميايي دولت سوريه به مردم خودش وبا ادعاي گسترش تروريست‌ها درسوريه والبته هراس غرب ازپيامدهاي آن؛تلاش داردتااقدام نظامي عليه سوريه رااگرچه تاكنون بنا به دلايلي انجام نشده است ولي چه بسادرآينده آنرا اجرايي سازد.البته برخي براين عقيده‌اند كه غرب واقعا ازبه قدرت رسيدن جريان‌هاي القاعده و افراطيون كه البته دست پرورده غرب مي‌باشند درهراس هستند و برآنند تا پيش ازآنكه تحولي درسوريه روي دهدآنها راازصحنه حذف سازند.البته تحقق اين امربراي مقطع كنوني نمي‌باشد چرا كه غرب اكنون ازاين گروه‌ها براي تشديد ناامني درسوريه استفاده مي‌كندولذافعلا چندان تمايلي به نابودي آنها دراين مقطع زماني ندارد.

دوم) آمریکا واسرائیل وعربستان ازفروردین 1390 - دوسال ونیم پیش- به صورت پیدا وپنهان جنگ با سوریه راآغازکرده‌اند اما به اذعان برخی مقامات اطلاعاتی اسرائیل هیچ توقع نداشتند جنگ سوریه بیش ازچند هفته یا حداکثر چند ماه طول بکشد همان‌گونه که پیش‌بینی نمی‌کردند اشغال جنوب لبنان توسط اسرائیل در سال 1982، ضربه‌ای به رژیم تل‌آویو بزند که دیگر نتواند کمر راست کند. سربرآوردن حزب‌اله وسپس حماس و جهاد اسلامی واکنون «سوریه جدید» ازدل این همه جنگ برای محور شرارت «غربی-عبری-عربی» فاجعه درفاجعه است. سوریه نهمین کشوراسلامی است که در15 سال اخیردرمعرض جنگ‌افروزی محورشرارت قرارمی‌گیرد اما توالی این جنگ‌ها سند ابتکار عمل این محور نیست. اگرجزاین بود رژیم صهیونیستی به ریسک بزرگ درجوارمرزهای فلسطین اشغالی تن نمی‌داد ورژیم سعودی وآمریکا علنا- به تعبیررابرت فیسک درایندیپندنت- هم جبهه القاعده نمی‌شدند.

سوم) اوباما، با استفاده ازشرايط منفي پديد آمده براي بوش پسردراثرورود وي به جنگ‌هاي افغانستان و عراق و با توسل به شعارتغييرو سوق دادن آمريكا وجهان به سوي صلح توانست به كاخ سفيد راه يابد. اوحتي به خاطرهمين شعارهاي صلح خواهانه توانست جايزه صلح نوبل را نيزدردوراول رياست جمهوري خود دريافت كند و با اقدامات نمايشي در عراق و افغانستان، افكار عمومي مردم آمريكا را قانع كند به او براي دور دوم رياست جمهوري نيزرأي بدهند. اما اكنون درحالي كه هنوز اولين سال دور دوم رياست جمهوري اوباما به پايان نرسيده، او كشور خود را به لبه پرتگاه خطرناكي برده كه نه با شعارهاي انتخاباتي وي سازگاري دارد ونه بامصالح ومنافع ملت آمريكا تناسبي دارد.اوباما برخلاف شعارمحوري"تغيير" كه به معناي پرهيزازجنگ وروي آوردن به صلح بود،درصدد ورود به جنگي بودكه اگراتفاق مي افتاد وامروزآمريكاازآن عقب نشيني نمي نمود براي ملت آمريكا عوارض خطرناكي درپي داشت. سوريه، باتلاق بزرگي است كه اوباما وهركس كه با اووارد اين باتلاق شود غيرازدست وپا زدن درآن سرنوشتي نخواهد داشت. آنچه آمريكا را از شعارهاي پرطمطراق صلح وتغييربه جنگ افروزي مي‌كشاند،حضورلابي صهيونيستي دركاخ سفيد است. وروداوباما به جنگ در سوريه، فقط به نفع رژيم صهيونيستي است.

چهارم) تحليل گران امورخاورميانه بدرستي اعتقاد دارند كه؛ شرايط بحراني منطقه خاورميانه به‌گونه‌اي است كه آمريكايي‌ها حتي اگر هم بخواهند نمي‌توانند وارد ماجراجويي نظامي جديدي درسوريه بشوند. مشكلات ناشي ازمداخله نظامي آمريكا درعراق،افغانستان،سومالي ويمن همچنان براي آمريكايي‌ها بحران زابوده و احتمال ورود آمريكا به فاز جديد دراين زمينه بسياركم است.ضمن اينكه بايد درنظرداشت كه درصورت ورود آمريكا به فازنظامي عليه سوريه، منطقه خاورميانه با بحران بزرگ‌تري روبه‌رو مي‌شود كه درواقع كبريت زدن به انبارباروت محسوب مي‌شود وبه‌طورطبيعي مهارآن به سادگي امكان‌پذيرنيست.

 جان كلام كارشناسان وصاحب نظران اين است كه ؛ آمريكا در سوريه به‌دنبال حمله نظامي نيست و تنها سعي مي‌كند تا ازطريق جنگ هاي تبليغاتي ورواني، اقدامات تخريبي و جاسوسي، بازي سياسي خود را در سوريه جلو ببرد وفضا درسوريه به‌گونه‌اي نيست كه بخواهد عمليات نظامي را هرچند محدود به اجرادرآوردوعقب نشيني آشكارچندروزگذشته اوباما خوددليلي برصحت اين تحليل است.آمريكا به تجربه دريافته است ادامه جنگ نيابتي براي اومنافع بيشتري دارد. وازديگرسوآمريكائيان نيك مي دانند درصورت بروزجنگ؛خودشان دربحران داخلي گرفتارمي‌شوند.

 

يكشنبه : 17/6/1392- 2ذي القعده1434- 8سپتامبر2013

 

بايسته هاي دولت يازدهم - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۲۳ بعد از ظهر

بايسته هاي دولت يازدهم                            

 اسدالله افشار

دولت يازدهم ، متولی اجرای احکام و حدود الهی درجامعه برپایه اندیشه متعالی انتظارمی باشد . و این کار را از طریق  برنامه ریزی دقیق برای سازمان ها ونهادها درجهت تربیت انسان هایی صالح با انگیزه های قوی وایمان راسخ بايد به انجام رساند. این مهم نیزتنها ازطریق تبلوراندیشه انتظارودرسایه ساراحیای روح انتظاردرجوامع اسلامی امکان پذیراست.

ازآنجا که دولت اسلامی مقدمه سازتشکیل حکومت جهانی مهدوی می باشد، دولت يازدهم می تواند با تقویت اندیشه انتظاردرپیکره سازمان ها و نهاد ها افراد جامعه را به سوی حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) سوق داده وسعادت ابدی و جاودانه را دردنیا وآخرت برای آنها به ارمغان بیاورد.

دولت يازدهم، بایستی با خود سازی اخلاقی مسئولان و بالا بردن سطح معنویات در جامعه و نیزتأمین امور مادی جامعه از طریق ایجاد عدالت اجتماعی وامنیت و نیزاداره سیاست جامعه اسلامی، زمینه را برای هدایت سازمان ها ونهادها فراهم نماید.

وظیفه دولت يازدهم، پی گیری مصالح مردم و سامان بخشیدن به امورجامعه (اعم ازدنیوی واخروی) باتکیه برزمینه سازی برای حکومت جهانی مهدوی است به عبارت دیگرهدف دولت سعادت بشر(اصلاح مردم) ازطریق احیای اندیشه انتظاراست.یعنی محورنقش های دولت درهمه زمینه ها برقراری حاکمیت خداوند ، استوار سازی ارزش ها و رشد کرامت های انسانی است.

یکی از گردنه‌های سخت انقلاب، انقلاب اداری و ساختاری است. بعد از پیروزی هرانقلاب بخصوص انقلاب اسلامی بایستی انقلاب ساختاری وانقلابی بوجود آید. یعنی بایستی ساختاردولت براساس اندیشه‌های قانون اساسی طراحی شده و چیدمان مدیران آنها براساس شایسته‌سالاری صورت گیرد، اما با کمال تأسف ما گرفتار یک سیستم اداری که مطلوب و مقبول نیست، هستیم. ما باید برای انتخاب مدیران چارچوب داشته باشيم. نظام دینی موظف است برای مدیرش چارچوب بگذارد و به مدیر بگوید میدان مانور تو تا كجاست وحدود اختيارات اداری اش تاچه ميزان است؟ وحق ندارد بالاترازاین استفاده کند!درکجای عالم به مدیراینقدراختیارمی‌دهند؟ که دست به بیت المال ببرد وهركاري خواست بابيت المال بكند؟!

درسلوک مدیران دولت يازدهم بایستی نشانه‌های فرهنگ دینی را ببینیم.فرهنگ ديني یعنی چه؟يعني اينكه درسلوک مدیران ، دکوراسیون اداری ومبلمان وبرخورد باارباب رجوع ونوع غذاخوردن وبرخورد باکارمندان نوع اتومبیل ونوع محل زندگی‌اش درهمه اینها بایستی سلوک دینی بررفتارمدیران حاکم شود. این باید به خواست مردم تبدیل شود ومردم ازدولتمردان بخواهند که شما بایستی دراین چارچوب حرکت کنید.

اين قلم به واسطه ارتباط كاري با برخي ازدستگاه هاي اجرايي كشورشاهد جفاي مديران ارشد تازه به دوران رسيده آن دستگاهها به كارمندان وكارشناسان مجرب،متخصص وكاردان با تجربه آنها بوده است كه تنها گناه آنها عدم حضورايشان درباندوجناح حضرات بوده است واين رويه متأسفانه دردولت هاي نهم ودهم تشديد وبه اين عزيزان بي حرمتي هاي بسياري صورت گرفت واين ظرفيت عظيم مديريتي دل زده ومنزوي گرديدند!

وامروزبه دولت يازدهم واعضاي محترم كابينه اين دولت برآمده ازآراي مردم انقلابي توصيه مي نمايم ازوجود اين انسانها ي آگاه ودلسوزوكاربلدغافل نشود وضمن دلجويي ازآنان ضروريست اين سرمايه هاي  عظيم را به صحنه مديريتي كلان جامعه بازگردانند تا چرخ اين ادارات ومؤسسات با دلگرمي وخرسندي وبا نشاط به گردش درآيد ؛ كه اين عمل به صواب نزديك است .

 

سه شنبه : 1392/6/12- 26شوال1434- 3سپامبر2013

بها نه اي براي حمله - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۱۷ بعد از ظهر
800x600

بها نه اي براي حمله                  

اسدالله افشار

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

800x600

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

همزمان با گسترده شدن حملات رسانه‌اي و لفظي به سوريه ومتهم كردن دولت سوريه به انجام حملات شيميايي به حومه دمشق(الغوطه)، رسانه‌ها به نقل ازوزيردفاع آمريكاازدستوررئيس‌جمهوراين كشوربراي بررسي نقشه‌هاي ممكن براي حمله به سوريه خبردادند؛اتفاقي كه مي‌تواند فضاي ناآرام منطقه غرب آسيا را بيش ازپيش بحراني كرده وآن رابه انفجار برساند. اين دستوررئيس‌جمهورآمريكا به وزارت دفاع در حالي صورت مي‌گيرد كه ازيك طرف ايران،روسيه وهمچنين اخضرابراهيمي فرستاده سازمان ملل به سوريه به‌طورجدي با هرگونه اقدام نظا مي عليه سوريه مخالفت كرده‌اند ودرطرف ديگرحملات لفظي و ديپلماتيك جبهه عربي - غربي عليه سوريه شدت بيشتريافته است كه به‌طورمشخص مي‌توان به اقدام دولت انگليس وهمچنين سخنان كاترين اشتون اشاره كرد.روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال،بااشاره به احتمال حمله نظامی آمریکا به سوریه درگزارشی اهداف احتمالی پنتاگون درخاک سوریه رابه تفصیل شرح داده است.به گزارش این روزنامه،مقام‌های رسمی پنتاگون فهرست‌های اهداف احتمالی دردولت سوریه وتأسیسات نظامی این کشوررا به‌روزکردند که این امربخشی ازبرنامه احتیاطی‌ محسوب می‌شودکه باراک اوباما،رییس‌جمهوری آمریکا، بایددرباره چگونگی برخوردباآن تصمیم بگیرد.بااین‌حال به گفته نویسنده این روزنامه همه ‌چیز به نتایج تحقیقات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره ادعای مخالفان بستگی دارد.

ويليام هيگ وزيرخارجه انگليس نيزاعلام كرده است كه احتمال دارد غرب بدون درنظرگرفتن قوانين سازمان ملل به سوريه حمله كند واقدامي مشابه آنچه دركوزو صورت گرفت راانجام دهد.اينك وبا توجه به موضع‌گيري‌هاي روزهاي گذشته دوجبهه رامي‌توان درمقابل يكديگرقراردادكه ديروزنيزبازيگران اين دوجبهه فعاليت‌هاي خود راشدت بخشيدند. فعاليت‌هايي كه يكي براي حمله وديگري براي ممانعت از حمله خلاصه مي‌شود. دركناراين رايزني‌ها وهشدار‌ها يكي ازديپلمات‌هاي ارشد سازمان ملل اعلام كرد، شهادت‌هاي قربانيان حمله شيميايي سوريه نشان مي‌دهد كه اين حمله كارمخالفان بوده است كه ازگاز اعصاب سارين استفاده كرده‌اند نه دولت سوريه.كارلادل‌پونته،يكي از اعضاي كميسيون مستقل بين‌المللي سازمان ملل درامورتحقيقات سوريه به تلويزيون سوئيس گفت: بااين حال مدارك متقني دراين رابطه به دست نيامده است كه مخالفان بشاراسد، رئيس‌جمهوري سوريه ازفاكتورگازاعصاب استفاده كرده باشند. وي همچنين گفت كه هيأت تحقيق سازمان ملل هنوزبه مدركي دست نيافته‌اند كه نشان دهد نيروهاي دولتي سوريه ازسلاح‌هاي شيميايي استفاده كرده‌اند. هنوزبايد تحقيقات بيشتري انجام شود.

موضع سوريه دراين جنگ رواني:

وزيرامورخارجه سوريه،درکنفرانسي مطبوعاتي خود كه در دمشق برگزار شد با رد انجام حمله شيميايي توسط نيروهاي نظامي سوريه گفت: «صداي طبل‌هاي جنگ را پيرامون خود مي‌شنويم.»

معلم انجام حمله شيميايي را«بهانه‌اي»براي اقدام نظامي عليه کشورش خواند.اوهمچنين تأکيدکرد دولت سوريه همه همکاري‌هاي لازم براي تحقيقات بازرسان سازمان ملل راانجام داده است.وليد معلم، وزيرخارجه سوريه مي‌گويد دولت سوريه باسازمان ملل درباره انجام بازرسي هيچ بحثي نکرده است و بلافاصله اجازه بازرسي را داده است. اومي‌گويد نسبت دادن حمله به حکومت سوريه برمبناي هيچ سند و مدرکي نيست. او گفت هر اقدام نظامي که هدفش به هم زدن توازن قوا بين حکومت و مخالفان باشد توهم‌آميزاست.وزيرخارجه سوريه گفت مي‌خواهد واقعيت‌ها رابه اطلاع افکارعمومي آمريکا برساند، اين را که سوريه با بازرسان سازمان ملل همکاري کرده است.

ترديد شوراي امنيت سازمان ملل :

شوراي امنيت سازمان ملل جايي است که بطورمعمول درباره حفظ صلح وامنيت بين المللي تصميم گيري مي‌کند.اين شورادرتئوري مکاني است که درباره مداخله نظامي خارجي نيزتصميم گيري خواهد کرد. اما تا کنون اعضاي اين شورابارها براي تصميم گيري درباره مسأله سوريه گردهم آمدند اما به هيچ توافقي نرسيده اند.ماده42ازفصل هفتم منشورملل متحد مي‌گويدچنانچه استفاده ازديگرگزينه‌هابي نتيجه باشد،شوراي امنيت مي‌توانداجازه استفاده اززورواجراي عمليات ازطريق هوا،دريا،ويا نيروهاي زميني را بدهد. اين ماده قانوني درحد تئوري باقي مانده است زيرادرعمل،پنج عضودائم شوراي امنيت با استفاده ازحق وتو،ازاخذ هرتصميمي جلوگيري مي‌کنند.اماآيا مي‌توان اين ماده قانوني را به طريقي دورزد واقدامي عملي براي مساله سوريه يافت؟لوران فابيوس،وزيرامورخارجه فرانسه مي‌گويد:«دربرخي شرايط خاص مي‌توان اين قانون را دور زد. اما بايدتوجه داشت که اين کاربرخلاف قوانيني است که توسط سازمان ملل تعريف شده است.» ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا نيزمعتقد است که قبل ازهر چيز بايد دقيقا ازآنچه درسوريه اتفاق افتاده است آگاه شد.

بحران سوريه نقطه عطف بسياري از بحران‌ها :  

تا اينجاي كار نه نظامي‌گري و نه اجراي طرح‌هاي تحريم و تهديد براي حل بحران سوريه جواب نداده است. بحران سوريه ظرفيت امتداد و گسترش به نقاطي خارج از مرزهاي اين كشور را دارد. خطري كه دامنه جنگ را گسترش خواهد داد وسراسرمنطقه خاورميانه راوارد مرحله جديدي ازتقابل نظامي و سياسي خواهد ساخت.

درصورتي كه طرح حمله نظامي آمريكا ومتحدانش تحقق پيداكنددرعمل شعاع بحران سوريه رابه سرعت گسترش خواهد داد وبسياري ازكشورهاي منطقه درگيرآن خواهند شد. درصورت اجراي حمله مذكورحملات ارتش سوريه ازمرزهاي اين كشورعبور خواهدكردو درعمل بسياري ازكشورها را به‌طور مستقيم وارد بحران مي‌سازد.

برخي ازتحليلگران سياسي غرب، تجزيه سوريه را پيش‌بيني مي‌كنند كه ازپس يك حمله سازمان يافته كه درآن اسرائيل ومشاوران نظامي انگليس وآمريكا نقش مديريتي وهدايتي دارندبخشي ازسوريه جداسازي و تجزيه گردد. واقعيت اين است كه از درون بحران و جنگ هراحتمالي را مي‌توان داد. بحران سوريه نقطه عطف بسياري از بحران‌هاي جديد درحوزه خاورميانه وخليج‌فارس خواهد شد.

چاپ درسیاست روز:یکشنبه10/6/1392-ص6- ش3430

جمعه : 8/6/1392- 22شوال1434- 30آگوست2013

 

 

مثلث بحران د رمصر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۲۰:۰ بعد از ظهر

 ? مثلث بحران د رمصر                    

 اسدالله افشار

صاحب نظران امورخاورميانه براين باورند؛آنچه درمصراتفاق افتاده ازسرنگوني مبارك تاكنون بابرنامه بوده است.آمريكايي‌ها ارتش راواداربه سرنگوني مبارك كردند زيراتاريخ مصرف وي به پايان رسيده بود. بعد هم اجازه دادند تااسلامگرايان قدرت رادردست بگيرندوسپس ازطريق قطع كمك‌هاي اقتصادي به دولت اخواني وايجاد مشكلات مالي،زمينه نارضايتي مصري‌ها رامهياكردند وبعد ازآن ازطريق نشان دادن چراغ سبزبه ارتش براي كودتا،مصررا به اين وضعيت كشاندند. درواقع بايد پرسيد كه آيا ارتش مصرمي‌توانست بدون اجازه آمريكا اين اقدامات را انجام دهد؟ پاسخ منفي است. لذا اين توهم توطئه نيست.

حمایت ازد موكرا سي!

مصركشوري است كه ازنظر نظامي ومردمي ازظرفيت‌هاي بسياري براي مقابله بادشمنان جهان اسلام بويژه صهيونيست‌ها وآمريكا برخورداراست. براين اساس كه دشمنان وحدت مصربرآنند تا اين كشوررااز درون بافروپاشي همراه سازندكه محورآن را تقابل ميان ارتش ومردم تشكيل مي‌دهد.امري كه ضمن شكستن وحدت ارتش ومردم مصرآنهارادرگيرتقابل‌هاي بلند مدتي مي‌سازدكه تضعيف ودرنهايت وابسته شدن آنها به خا رج رادرپي دارد. روزنامه گاردین درمقاله‌ای با اشاره به کمک‌های تسلیحاتی واشنگتن به ارتش مصرنوشت‌:کشتاروقتل عام وحشیانه مردم مصرتوسط ارتش این کشور بدون کمک مالی ونظامی آمریکا ممکن نبود‌.دولت آمریکا آشکارا ازاقدام ارتش مصردربرکناری رئیس جمهورقانونی این کشور دفاع کرده وآن را حرکتی درحمایت ازدموکراسی خوانده است!جان کری ، وزیرخارجه آمریکا ضمن حمایت صریح ازاقدام ارتش مصر، برکناری مرسی ازقدرت را«حرکتی درحمایت ازدموكراسي»خواند !

جان کری وزیرخارجه آمریکا که درمردادماه سال جاري درپاکستان حضورداشت درواکنش به سؤال خبرنگاری که از«مواضع غیرشفاف کاخ سفید دربرخورد با حوادث مصر»پرسیدگفت : ارتش مصرفقط به درخواست میلیون‌ها مصری و برای حمایت ازروند دموکراسی درامور سیاسی این کشوردخالت کرد و... ارتش مصرتاکنون برای سلطه برقدرت اقدامی نکرده واکنون نیزدولتی غیرنظامی کشوررااداره می‌کند... درحقیقت ارتش مصرخواهان بازگرداندن دموکراسی به مصراست!

حمايت از سركوب مردم مصر:

دخالت آمريكادربحران مصرزماني آشكارترمي‌شود كه برخي سران عرب نيزبه حمايت از سركوب مردم پرداخته‌اند.مواضع برخي ازكشورهاي عربي منطقه چون؛عربستان سعودی،رژیم آل خلیفه،كویت،امارات درحوادث اخير مصرمبين حمايت همه جانبه آنها از اقدامات كودتا گونه ارتش مصر و دولت تحت امرفرماندهي ارتش مصراست.كارشناسان معتقدند ؛ روند تحولات نشان مي‌دهدكه آمريكا با وارد ساختن كشورهاي عربي به صحنه مصرضمن پنهان سازي نقش خود دراين كشور، به طورغيررسمي حمايت خود را از ارتش مصراعلام مي‌دارد چراكه اين كشورها مطيع آمريكا بوده وبدون نظرآن اعلام نظر نمي‌كنند.

برخي ازتحليل گران (1)درتحليل هاي خود به اين واقعيت اشاره داشته اند كه ارتش درمصربه هرحال اینک از«سایه»خارج شده وبه میدان آمده است واین موضوع می‌تواندیک دستاوردبرای ارتش قدرتمند مصربه حساب آید که البته تکرارتجربه- 1331 تا 1391- خواهد بود درعین حال این ورود برای ارتش مخاطرات جدی هم به همراه دارد. ارتش اگرنتواند طی روزهای آینده آرامش وپذیرش رادرمصر پدید آورد به یک بازنده بزرگ تبدیل می‌شود.ادامه بحران فعلی ابزارهای ارتش برای کنترل صحنه را کند و ناکارآمد می‌کند.

 ولذا مي توان ازتحليل اين دسته ازتحليل گران- كه بحران فعلي مصررادرمثلث آمريكاوبرخي سران مرتجع كشورهاي عربي وارتش اين كشورمي دانند-  استنباط نمود ؛ ارتش اگردرآینده نتواند مصررا آرام کند هرگزقادربه مهاراعتراضات نخواهد بود چراکه ازیک سوزمان تاثیرگذاری ژست اقتدار ارتش روی مخالفان به پایان می‌رسد و از سوی دیگرامید نیروهای داخلی و خارجی به اینکه مسایل با قدرت ارتش مهار می‌شود به پایان می‌رسد و زمان بحث کردن از سودمندی اعمال اقتدار ارتش فرا می‌رسد.

راه‌حل خروج مصرازبحران فعلي :

ازنگاه كارشنا سان وصاحب نظران (2) راه‌حل خروج مصرازبحران فعلي آن است كه رهبران مصري اعم ازسياسي ونظامي سازوكار جديدي راايجاد كنندكه براساس آن قانون‌اساسي جديدنوشته شود، انتخابات آزاد برگزار شود و درآن تمام طيف‌هاي سياسي و مذهبي درآن شركت كنند ويك دولت ملي ايجاد كنند. اگراين اقدام صورت نگيردتقابل ارتش واخوان، مصررابه سمت جنگ داخلي سوق مي‌دهد.

 

 چهارشنبه : 6/6/1392- 20شوال1434- 28آگوست2013

 

 

پی نوشت ها :

1- ارتش مصر برنده یا با زنده بحران ،  سعدالله زارعی ، کیهان : سه ‌شنبه 25 تير1392 ، شما ره 20543.

2- مصاحبه با دكترحسن هاني ‌زاده پيرامون تحولات مصر،تهران امروز:یکشنبه27 مرداد۱۳۹۲،شماره 1245. 

مبارزه با فساد اقتصادی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۱۸ بعد از ظهر

مبارزه با فساد اقتصادی                                  

 اسدالله افشار

آنچه که از سخنان رهبر معظم انقلاب آشکار می شود این است مبارزه با مفاسد اقتصادی در بخش دولتی است اگر کسی از منابع عمومی یا از قدرت اداری برای منافع خصوصی خودش با آنچه که به خودش برمی گردد. استفاده کند، فساد اقتصادی است. بنابراین فساد اقتصادی یعنی سوءاستفاده از منافع عمومی از قدرت دولت که قدرت عمومی و متعلق به مردم است و یا از وابستگی به یک قدرت باعث شده باشد ممکن است شخصی خودش اقدام نکند اما پسر او با سوءاستفاده از قدرت پدر اقدام کند این فساد اقتصادی است. حضرت آیه الله خامنه ای مسئله فساد اقتصادی را خطرناک و موجب نگرانی می داند دراین زمینه می فرماید:«مسأله مبارزه با فساد اقتصادی را جدی بگیرید ببینید شما برای کارهای سازنده برنامه ریزی می کنید تامین سرمایه می کنید صرفه جویی می کنید برای این که بتوانید تعدادی شغل در فعالیتهای صنعتی یا کشاورزی یا خدماتی یا ساختمانی و غیر به وجود بیاورید اما بعد از گوشه ای نقبی زده بشود یک شخصی یا یک باند سودجویی وارد میدان شود و همه یا بخش مهمی از چیزی که شما به عنوان سرمایه ملی می خواهید استحصال کنید و به سود کشور به کار بزنید یک عده ای بخواهند به سود خودش استحصال و مصادره کند. این چیزی خیلی خطرناک و واقعا نگران کننده است و این وجود دارد.»(1)

موضوع مفا سد اقتصادي ؛ مسئله اي اسف بار: 

موضوع مفاسد اقتصادي درسيستم اداري ودرجوامع گوناگون،درطول تاريخ، همواره مسئله اي اسف بار ودردناك وعامل بسياري ازنابسامانيها و دردها و رنجها و اختلافهاي فاحش طبقاتي و بي عدالتيها و تبعيضها وشورشها وچالشها و گسترش فساد وانحراف درجوامع بوده است. شرايط لازم رشد وتوسعه وامنيت اقتصادي وامنيت سرمايه گذاري واعتماد متقابل دولت وملت وبالعكس واعتماد كارفرما وكارگروكليه اقشارجامعه نسبت به هم،باسلامت ِجريان اقتصادي كشوروپرهيزازفرصت طلبي واحتكاروانحصارو تمركزثروت وتكاثروكنز و رشوه خواري واختلاس و پورسانت وغارت وغصب بيت المال و ربا و فساد وتخريب اموال عمومي و ... فراهم مي آيد. رشد وتوسعه و سرمايه گذاري و اشتغال كامل وسالم و مولّد، نياز به ثبات وامنيت وآرامش اجتماعي وعدالت واطمينان عمومي دارد ودرصورتي كه جامعه،ازروند حركتهاي اجتماعي وسياسي، مطمئن باشد واحساس آرامش كند وبه نتيجه دسترنج وزحمات خود اميدوار باشد، قطعاً، فعالتر و بانشاط تر عمل خواهد كرد.(2)

الزامات مقابله بافساد‌هاي اقتصادي :

مقابله با فساد‌هاي اقتصادي الزاماتي دارد كه رعايت نكردن آنها نه تنها با فلسفه برخورد قانوني با افراد فاسد و قانون‌شكن مغايراست بلكه امنيت رواني جامعه و محيط اقتصاد را نيزبر هم مي‌زند كه نتيجه‌اي جز كاهش سرمايه‌هاي اجتماعي و فرار سرمايه‌ها ندارد زيرا مهمترين اهداف از برخورد قضايي و جرايم در نظر گرفته شده، جنبه بازدارندگي براي كساني است كه احياناً دچار تخلف شده‌اند وديگر اينكه مردم و فعالان اقتصادي متخلف بدانند كه چه عاقبتي براي آنها رقم خواهد خورد و بالاخره اينكه افراد حقيقي و حقوقي سالم مي‌توانند با خيال راحت در فضايي مطمئن رشد و بالندگي و موفقيت را احصا كنند. بنابراين  بايد جناب دكترروحاني و كابينه محترم ايشان بدانند ؛ در جنبه حقوقي مقابله و مبارزه اقتصادي علاوه برجديت، قاطعيت واجراي به موقع، مرزبين مقابله با مفاسد اقتصادي با تسويه حساب‌هاي سياسي شخصي وحتي بهره‌برداري‌هاي سياسي انتخاباتي كاملاً با يكديگرمتمايز وازديگرسو نيز مشخص و واضح مي باشد.   

راه حل برون رفت ازبحران فساد :

فساد همچون یک غده سرطانی مدام درحال بازتولید خود به اشکال و انحای مختلف است. بررسی ها نشان داده اقتصادهای بسته قابلیت بیشتری برای بروزانواع واشکال فساد دارند. گشودگی ساختارها و بازشناسی روندهای اجرای کار ودقت در فرایندها می تواند زمینه را برای بهبود شرایط و تقلیل بحران های فسادانگیزمالی واداری به وجود آورد. ازیاد نباید برد که فسادهای مالی تأثیرمستقیم بررشد و تولید اقتصادی کشورخواهدداشت وكشورراازساختارهای بهینه ومطلوب خارج خواهدساخت.

فسادهاازشفافیت برنمی خیزد، بلکه کدروتاریک بودن جریان ها وامور است که باعث بروزفساد می شود. اساساً شیطان درتاریکی است که زاد و ولد می کند. لذا هرچه زمینه برای انجام کارپیچیده تروتاریک تر باشد،شرایط برای فسادمهیاترمی گردد.

اين قلم اعتقاد راسخ دارد اگرتيم اقتصادي دولت تدبير و اميد بخواهد دراين زمينه به  موفقيت نائل آيد چاره اي ندارد جزاين راه كه برای برون رفت ازچنین وضعیتی باید به دنبال شفاف سازی در  امور اداری ومالی باشد.با اين آنگاه می توان امیدداشت که شرایط بحرانی فساد جای خود را به روند سالم و پویای اقتصادی خواهد داد. 

 

یکشنبه : ۳/6/1392- 1۷شوال1434- 2۵آگوست2013

 

  پي نوشت ها:

 1-  راهبردهای ولایت، جلد 6، ص 191، بیا نات د ر دیدار اعضای هیئت دولت 4/6/81 .

2- سيدشها بي ، علي بيات،آموزه هاي اسلامي و مبارزه با فساد، رسالت ، چهارشنبه 16 اسفند 1391، شماره 7776.

 

آمريكا و بحران سوریه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۹:۶ قبل از ظهر

آمريكا و بحران سوریه                              

اسدالله افشار

سوريه كشوركوچكي است با جغرافياي محدود و جمعيت معدود . قابليت تجزيه آن محدود ‌است و براي همه درمنطقه خطرآفرين . بخصوص براي كشورهاي عربي درمنطقه ، ويراني اين كشوروكشتارنزديك به صدهزارنفروآوارگي 4ميليون نفراز شهروندان سوريه غيرقابل تحمل شده است . جنگ كثيف در سوريه عمق جنايات را نمايان كرده و مردم سوريه و بسياري از مردم در كشورهاي همسايه آن را به تنگ آورده و خسته و نگران ازآينده كرده است. 27ماه ازشورش‌ها، مبارزات ، آوارگي وجنگ داخلي اين كشور مي‌گذرد. ارتش سوريه اگرچه در مواردي در مبارزه با تروريست‌هاي اجير شده ازخارج با مشكل روبرو شد، اما در نهايت توانست سازمان تروريست‌ها را فرو پاشد . تحلیل گران معتقدند؛ وقوع ناآرامي در سوريه و كشورهاي همسايه‌اش مانند لبنان ، حتي اگردرمحدوده‌اي كوچك باقي بماند، زمينه ‌سازتقويت نيروها و گروه‌هاي تندرويي مانند القاعده ، جبهه‌النصره وتكفيري‌ها مي‌شود كه مي‌توانند امنيت كشورهاي اروپايي وآمريكا را نيز به مخاطره اندازند . حضور اتباع اروپايي در ميان نيروهاي مبارزضد بشاراسد كه حدود 7 تا 11 درصد اين مبارزان را شامل مي‌شود، شاهدي براين مدعاست. تاريخ جنگ‌هاي بزرگ دنيا و جنگ‌هاي قرون 18 و19كشورهاي اروپايي نيزسندي براي اين مسأله است . جرقه برهم خوردن نظم بين‌المللي وآغاز ستيزه‌هاي خونبار، با تحركاتي كوچك و حملاتي به ظاهر ساده شروع شد. درقرن بيست ويكم به دليل تحول تكنولوژي، جنگ‌افزارها به مراتب مخرب‌ترو نابودكننده‌ترشده‌اند وتلاش غرب براي مهندسي تحولات خاورميانه وعملياتي كردن طرح«خاورميانه جديد» ازطريق ابزارنظامي، يقيناً رخدادي خواهد بود كه در ابتداي امر، منافع وبقاي خودشان را به خطرخواهند انداخت.(1)درگذشته موضع آمریکائیان موضع تغییر درسوریه بود وکارشناسان دراین خصوص معتقدبودندکه ؛ «تغييردر سوريه» بسيارسخت است و بنظر مي آيد به ميزاني كه «تغيير» درسوريه براي غرب، استراتژيك است و براي جبهه مقابل آن «عدم تغيير» استراتژيك است واين موضوعي است كه مي توانست به يك رويارويي شديد بين المللي منجر شود اما البته جبهه بين المللي و منطقه اي حامي سوريه به خوبي مي دانند كه اصرار بيش از حد آمريكا براي تغيير نظام سياسي دمشق، غرب رادچارشكاف مي كند وبرهمین اسا س غرب درچند ماهه گذشته چرخش موضع داده وخواهان حل بحران سیاسی سوریه ازطریق مذاکرات سیاسی شده ا ست . به نظر می‌رسد این رویکرد همچنان ادامه پیدا کند زیرا آمریکایی‌ها هنوز به استراتژی دقیقی برای برخورد با بحران سوریه نرسیده‌اند.

درپایان باید اشاره کرد دو طیف قدرتمند در سپهر سیاسی ایالات متحده مدت‌هاست تلاش می‌کند نظر خود درباره بحران سوریه را به عنوان راه ‌حل سیاسی به دولت اوباما تحمیل کنند. جمهوری اسلامی ایران راهکار سیاسی و گفت‌وگوی فراگیررا مناسب‌ترین روش برای برون‌رفت بحران سوریه می‌داند حل اختلاف ازطریق مذاکره وبه شکل مسالمت‌آمیز یک اصل عقلانی، متعارف ودارای مقبولت عمومی است.متاسفانه امروز شاهدیم که برخی ازطرف‌های درگیردربحران سوریه با فشارخارجی هرگونه مذاکره با حکومت را برای حل مشکلات موجود رد می‌کنند تا عملا به ترویج خشونت بپردازند دراین راستا ازحمایت‌های آشکارو بی‌دریغ برخی ازکشورهای به ظاهر مدافع صلح وحقوق بشر برخوردارند.

شنبه : ۲/۶/1392- 1۶شوال1434- 2۴آگوست2013

 

پی نوشت ها :

1-  سوريه و خاورميانه ، دكتر محمودرضا اميني ، اطلاعات : دوشنبه 13 خرداد 1392 ، شماره  25608.

2- سوريه،چالش امپراتوري ، سعدالله زارعي ، کیهان : دوشنبه 19 تیر 1391 - شماره 20251 .

 

افول قدرت تاثيرگذاري رژيم ا سرائيل درخاورميا نه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۴۵ بعد از ظهر

افول قدرت تاثيرگذاري رژيم ا سرائيل درخاورميا نه           

 اسدالله افشار

سیاست های سیاسی،اقتصادی،امنیتی، فرهنگی ونظامی ابرقدرت های غربی (مخصوصا ایالات متحده در پنجاه سال گذشته)، در شرایط کنونی اساسی ترین عاملی است که باعث شده است خاورمیانه به این سمت و سو کشانیده شود. بسیاری از چالش های ارضی ومرزی خاورمیانه میراثی است که کشورهای استعماری قرن بیستم برای منطقه ازخود به جا گذاشته اند. ریشه بسیاری ازچالش های ایدئولوژیکی، قومیتی، نژادی وفرهنگی خاورمیانه نیز به عملکرد قدرت های استعماری نامربوط نیست. حمایت های فوق العاده انگلیسی ها و غربی ها ازجریان هایی مانند وهابیت،صهیونیسم و بسیاری ازجریان های تبشیری وسکولارباعث شده است که خصومت های سیاسی فراوانی درمنطقه تولید شوند وبرای سالیان متمادی فضای منطقه رامتشنج وبحرانی نمایند؛ بحران هایی که کماکان فعال هستند وخاورمیانه راهرروز با چالش های جدیدتری مواجه  می نمایند. بارزترین و بزرگترین مثالی که دراین راستامی توان ازآن یاد کرد،درحمایت های فراوانی است که غرب وایالات متحده از رژیم اسرائیل در دستور کار خود قرار داده است.

استراتژي اسرائيل براين پايه بنا گذاشته شده است كه هرگونه مانع و مخالف در راستاي مانور خود در منطقه را از بين ببرد. خواسته ديرين غرب اين است كه خاورميانه تبديل به منطقه‌اي خالي از توجه به اسلام باشد تا ظرفيت براي پذيرش هرگونه نقشي توسط اسرائيل به وجود آيد.

دراين راستا، حذف فيزيكي و نرم‌افزاري جنبش مقاومت ازخاورميانه، اولين گام براي مقامات اسرائيلي است. رژيم صهيونيستي برآن است تا با براندازي بشاراسد، متحد نزديك حزب‌الله والبته ايران رااز ميان بردارد، زيرا چنانكه تاريخ نيزنشان مي‌دهد،استراتژي حكومت حافظ اسد درمقابله با حضوراسرائيل در منطقه، باعث شد كه درجنگ هشت ساله ايران وعراق فراترازايدئولوژي پان‌عربيسم،ازجمهوري اسلامي ايران حمايت كند. اين مسئله ناشي ازهمسويي دوكشوردرمخالفت با فلسفه وجودي اسرائيل بود.پس ازحافظ اسد،پسرش بشار اسد نيزهمچنان درسنگر مقاومت، سياست‌هاي سوريه را پيش مي‌برد .

اسرائیل درشرایط کنونی به موتورمحرک رقابت تسلیحاتی درخاورمیانه تبدیل شده است.اتخاذ سیاست های نظامی گرایانه،عدم پایبندی به قوانین بین المللی،داشتن بیش از 200 کلاهک هسته ای، داشتن بالاترین سرانه نظامی درجهان و... همه وهمه به گونه ای دست به دست هم داده اند ودیگرکشورهای منطقه را به واکنش واداشته است.چراکه اکثرقریب به اتفاق کشورهای خاورمیانه به گونه ای اسرائیل رانوعی تهدید برای خود به شمار می آورند ومحال است درشرایط کنونی از ناحیه آن احساس خطر نکنند.

درهرحال اوضاع سياسي خاورميانه با روي کارآمدن رژيم‌هاي غيرهمسودرآینده باآمريکاواسرائيل دست‌خوش تحولات عميقي خواهد شد.اين تحولات قطعا به سودآمريکاورژيم صهيونيستي نخواهد شد زيرابازتعريفي که ازخاورميانه جديد صورت خواهد گرفت کاملا با معيارها و فرمول‌هاي آمريکا وغرب فاصله دارد. به موجب اين بازتعريف،خاورميانه درآينده براساس منافع ملت‌ها شکل خواهد گرفت و نقش مديريتي آمريکا وغرب به عنوان قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي کم‌رنگ خواهد شد.

دراين صورت قدرت تاثيرگذاري رژيم اسرائيل درخاورميانه رو به افول خواهد گذارد واين رژيم دچارانزوا ودر نهايت فروپاشي خواهد شد.

 

سه شنبه : 22/5/1392- 5شوال1434-13آگوست2013

سخني با نمايندگان محترم مجلس شوراي ا سلامي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۴۶ بعد از ظهر

سخني با نمايندگان محترم مجلس شوراي ا سلامي             

اسدالله افشار

                                                                                                                                                                                        

 انتخابات رياست جمهوري 24 خرداد سال جاري كاري بود كارستان و مردم با تبعيت از ولي امرشان حماسه‌اي آفريدند ماندگار و برگ رزين ديگري بر اوراق زرين ديگر اين انقلاب شكوهمند افزودند كه اگر آيندگان اين اوراق را ورق زنند تا هميشه تاريخ بر درك و بلوغ سياسي اجداد سلف خود درود و صلوات نثار خواهند نمود.

اينك دكترحسن روحاني با جلب آراي ملت بزرگ ايران براي 4 سال آينده سكان رياست قوه مجريه و رياست جمهوري اسلامي ايران را بر عهده گرفته و پس از مراسم تنفيذ و براي نخستين بار پس ازانقلاب اسلامي در مراسم تحليف كه در مجلس شوراي اسلامي برگزار شده اعضاي دولت تدبير و اميد را همزمان معرفي نمودند و مجلس نيز بلافاصله بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي را در كميسيون‌هاي تخصصي شروع و اين موضوع نيزاز روزدوشنبه تا چهارشنبه هفته جاري درصحن علني مجلس مورد بحث و بررسي قرارخواهدگرفت ولامحاله دفاع رياست محترم جمهور و وزراي پيشنهادي را در پي خواهد داشت.

اين قلم لازم مي‌داند نكاتي را با مجلس شوراي اسلامي و مردم عزيزمان در اين خصوص مطرح و يادآوري نمايد:

1- همانگونه كه رهبر معظم انقلاب درخطبه نماز عيدفطرتأكيد فرموده اند؛ وظيفه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي انتخاب وزراي صالح است واين مهم خواست ملت نيزبه شمار مي‌رود.

2- وزير صالح بايد؛كاردان، متدين، متعهد، متخصص، انقلابي، سابقه درخشان و برجسته در تبعيت از ولايت داشته باشد ودرحوادث سياسي بوجود آمده در سال 88 نيز مواضع شفاف و بدون حاشيه در كارنامه خود بر جاي گذاشته باشد.

3- مطالبات مردم درممضوعات سياسي وامنيتي ورفع تنگناها وتضييقات حاصل شده به طورجدي درنظر گرفته شود و با انتخاب وزراي با تقوا، مردمدار و وفادار به آرمان‌هاي انقلاب و امام (ره) و رهبري حل و فصل گردد .

4- دولت يازدهم دولت اعتدال واهتمام درحل مشكلات معيشتي واقتصادي مردم است، اميدواریم نمايندگان مجلس دروفاق باهم درپيشبرد اين هدف آن هم با انتخاب وزراي صالح، كمك حاصل و همراه دولت درتحقق آرمان‌هاي انقلاب باشند.

5- نمايندگان محترم مجلس نيك مي‌دانند نقد منصفانه وزراي معرفي شده ازوظايف شرعي و قانوني آنان است وكوتاهي دراين امرچه بسا، مصائبي را براي كشوردرآينده بوجود آورد كه خسارات و صدمات جبران ناپذيري را برپيكره جامعه تحمیل نماید وازديگرسونيز نيك مي‌دانند اغراض سهم خواهانه و تخريب خداي ناكرده هريكي از وزرا بدون هيچگونه استنادي هم شرعا و هم قانوناً حرام است كه اگرآبرويي براساس نظري ناصواب برباد رود جبران آن نيز سخت و چه بسا كشور هم متضرر گردد و لذا توصيه مي‌شود هنگام نقد ، بحث و بررسي وزراي پيشنهادي؛ خدا را در نظر بگرفته و منصفانه و بدون اغراض سياسي و جناحي به ديدگاه‌ها و مواضع آنها پرداخته شود كه اين به صواب نزديكتر است و انتظار اين است كه نمایندگان محترم بدون اعتنا به فضاسازي‌ها به وظيفه قانوني خود عمل نمايند وبدانند هيچ چيز ارزشمندتراز حركت بر مدار قانون نيست.

6- انتظار اين است كه براساس سفارشات و توصيه‌هاي امام راحل(ره) و تأكيدات رهبري معظم انقلاب، وزرايي به دولت راه يابند كه: پاي‌بند به قانون اساسي، اصول و ارزش‌هاي نظام، داراي تجربه كافي، تخصص مرتبط با وزارتخانه مربوطه، صالح، عدم وابستگي به جريانات انحرافي، بدوراز زندگي اشرافي و خدمتگزارواقعي به مردم وجامعه اسلامي باشند ودر برخورد و مواجهه با حوادث حوزه فعاليت خود قاطعانه ازحقوق مردم، مصالح كشورودستاوردهاي انقلاب دفاع كنند ودر مقابل بدخواهان نيز بايستاند.

7- به اعتراف دوست و دشمن، انتخابات اين دوره يكي از مهمترين و سرنوشت سازترين انتخابات سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب در 34 سال گذشتته در كشور بوده است. و مردم با حضور چشمگير و قابل قبول خود برگ زريني ديگر بر افتخارات ملي خويش افزودند در واقع ملت فهيم ما با هزاران اميد وآرزو، به خاطررفع مشكلات اقتصادي وبرخي معضلات اجتماعي به پاي صندوق‌هاي رأي آمدند. بر كسي پوشيده نيست كه حفظ وايجاد روحيه اميد ونشاط درمردم وتغييرديدگاه‌هاي بسياري ازآنان نسبت به مسئولين و نظام اسلامي به عملكرد صحيح، اصولي و مردمي نمايندگان مجلس بستگي دارد و نماينگان بايد بدانند كه چه بار سنگين و چه مسئوليت بزرگي بر دوش دارند و اندكي غفلت و بي‌توجهي به اين مسئوليت سنگين چه لطمات و زيان‌هاي جبران ناپذيري بر پيكره نظام و كشور وارد خواهد ساخت.

8- حضور گسترده حدود 73 درصدي مردم آگاه ايران اسلامي در پاي صندوق‌هاي اخذ رأي، مبين پيام وخواسته‌هاي مشروعي بود كه ازعمده‌ترين انتظارات منطقي ودرست آنها به شمار مي‌آيد و اين انتظارات با انتخاب وزراي صالح ازسوي مجلس شوراي اسلامي كه در ذيل به آنها اشاره خواهد شد قطعاً قابل تحقق مي‌باشد:

رفع فقرومبارزه با فساد و تبعيض، تحقق اصلاحات انقلابي، مهارتورم لجام گسيخته وطاقت فرسا، حل معضل بيكاري، حركت درمسيربرنامه چشم‌انداز20 ساله توسعه همه جانبه كشوربالحاظ نمودن تدبير، برنامه‌ريزي، تخصص گرايي وكاروتلاش خستگي ناپذيركابينۀ آتي، حركت برمدارعدالت ورسيدن به حداقل‌هاي مطلوب درعدالت اجتماعي، حل مشكلات معيشتي، فرهنگي، اقتصادي وامنيتي جامعه، پرهيز ازغوغاسالاري وباند بازي وفاميل گرايي ورانت‌خواري، توجه به منافع ملي چه دربعد داخلي و چه در بعد بين‌المللي اعم ازپرونده هسته‌اي، تحريم‌هاي اقتصادي، خطرآمريكا وحضورآن دراوضاع آشفتۀ خاورميانه، امنيت ملي و...

اين قلم اميدواراست مجلس شوراي اسلامي وزرايي را انتخاب و روانه كابينه نمايد كه مشكلات مذكور را حل و آرمانهاي انقلاب اسلامي را پاسداري نمايند.

 

یکشنبه :20/5/1392- 3شوال1434-11آگوست2013

عید فطر، روزعیدی گرفتن ازخدا - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۲۴ بعد از ظهر

عید فطر، روزعیدی گرفتن ازخدا                              

اسدالله افشار

رمضان با همه ی زیبایی ها و فیض و رحمت های بیکرانش از میان ما خاکیان رخت بربست و روزه داران؛ اینک پیروزی خویش بر سختی های گرسنگی و تشنگی وتمایلات وخواهش های نفسانی وخشم ها وشهوتها را جشن می گیرند. ازیک سو؛ازاینکه توانسته اند با مراقبت های مستمر و محاسبه های دقیق از نفس، راه تزکیه ی درون را هموار کرده و به درجات و مراحلی از تقوا و عفاف نایل آیند، مسرور و مشعوفند، وازدیگر سو؛ دروداع با ماه خدا مغموم و اندوهناکند، واین غم و شادی؛ هردو راهگشای بندگان مؤمن خدا به رشد وکمال معنوی است.

اولین روزماه شوال به عنوان عید فطروجشن بازگشت ‏به فطرت معین شده است، زیرا مسلمانان روزه‏داردرطول ماه رمضان با ارتباط هاى پى در پى با خداوند متعال واستغفارازگناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته وازتمام آلودگیهاى ظاهرى و باطنى که برخلاف فطرت آنهاست، خود را پاک نموده وبه فطرت واقعى خود برمى‏گردند. امیرمؤمنان علیه السلام نیزاز همین زاویه به عید فطرمى‏نگرد وبااشاره به روزعید مى‏فرماید:«انما هوعید لمن قبل الله صیامه وشکرقیامه وکل یوم لا یعصى الله فهوعید:این عید کسى است که خدا روزه‏اش را پذیرفته،نمازاورا ستوده وهرروزکه خدا ازنافرمانى نشود،آن روزعید است.»(1)آری روزترک گناه وفاصله گرفتن اززشتى‏ها وپلیدى‏ها وروزغلبه برشیاطین،روزعیداست. روزعید فطرهمه چیز رنگ و بوی خدایی دارد . هرچه اعمال نیک، تقوا و پرهیزکاری انسان بیشتر باشد، درروزعید به خدا نزدیک تروعطروبوی عید برای او دلپذیرتراست. عید فطرزمان شکفتن گل های ایمان دردل وجان انسان است . تحفه خداوند به مؤمنانی ا ست که با سلاح روزه به غبارروبی خانه دل پرداخته اند.آنان که پلیدی را از جان خود بیرون رانده اند و به جای آن اخلاص و ایمان را جایگزین کرده اند.

مقام معظم رهبری می‌فرماید:« عید فطر، روزعیدی گرفتن ازخدای متعال است؛ روزی است که در قنوت نماز عید فطر، میلیون‌ها دلِ متذکّر و خاشع از خداوند متعال درخواست کردند همان خیراتی را که به برترین بندگانش داده است، به آنها هم بدهد و از شروری که برترین و بزرگ‌ترین انسان‌های تاریخ را از آن دور نگه‌داشته است، آنها را هم دور بدارد. آن خیرات، در درجه اول، عروج به مقام توجّه به خدا، عبودیت خدا، آشنا بودن و مرتبط بودن با خدا و الهام گرفتن از حضرت حق در همه گفتارها و کردارها و آنات زندگی است، و بدترین شرور، شرک به خدا، خضوع در مقابل قدرت‌های غیر الهی و ضد الهی و بنده و برده دیگران بودن است.» (2)

خوشا به حال کسانی که در پرتو ماه مبارک رمضان و در سایه پرفیض شب های قدر، با نیایش و پرستش خالصانه، دل و جانشان را از غبار آلودگی ها و پلشتی ها شست و شو داده و به پاس این موفقیت بزرگ، عید سعید فطر را جشن می گیرند. آنها درس هایی چون ایثار، نوع پروری، اخلاص و پرهیزکاری را که از مکتب انسان ساز رمضان فرا گرفته، همواره در مسیر حیات خویش به کار می بندند و تا عید فطری دیگر، زندگی خود را بیمه می کنند.

خداوند در جشن معنوی فطر، به روزه گیران ماه رمضان که سر و دستار می افشانند و شاد و خوشحال اند، دستور می دهد تا دست درجیب کنند و اگر خود نیازمند و محتاج نیستند، به شکرانه، زکات دهند و برای برطرف ساختن محرومان و بینوایان قدمی بردارند. پس مسلمانان که یک ماه طعم گرسنگی را چشیده اند، و با معنویتی مضاعف، آماده انفاق شده اند، اندکی از مال خود را به نیازمندان می بخشند تا کمی از گرفتاری آنها برطرف شود.

عيد فطر داراي آداب ومراسم ويژه اي است .دراين روزمسلمانان با ظاهري آراسته و پاک درنماز عيد فطر شرکت مي جويند و خداوند را به خاطر نعمات اين ماه مبارک ، سپاس مي گويند.بازديد اقوام وآشنايان و تبريک عيد ازديگرنکات قابل ذکردر خصوص اين رويداد عظيم اسلامي است که داراي ابعاد فردي و اجتماعي فراوان است . ازآن جا که " فطر" پايان" صوم " است به عيد فطرعيد صيام نيز گفته شده است وتبريک و تهنيت اين روز همچون ديگر اعياد اسلامي مورد توجه قرار گرفته شده است .

بارالها!این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سوی خود و توبه از گناهان عطا فرما .

 هلال عید می‌بینی و من پیوسته ابرویت‌                    مبارک باد بر تو عید و بر من دیدن رویت‌

 

 

 

چهارشنبه : ۱۶/5/1392- ۲۹رمضان1434- ۷آگوست2013

 

 پی نوشت ها :

1-  نهج البلاغه ، حکمت 428 .

2- htt: // www. Leader. Ir   

اقتصاد ؛ نخستين اولويت دولت یازدهم - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۲۳ قبل از ظهر

اقتصاد ؛ نخستين اولويت دولت یازدهم                                   

اسدالله افشار

بدون ترديد اقتصاد به عنوان يکي ازارکان جامعه ارتباطي دوطرفه با سايراجزاي جامعه ازجمله حوزه سياست دارد، به گونه اي که صاحبنظران بخش عمده اي ازرکود حاکم براقتصاد ايران راناشي ازبرخي تنش هاي سياسي سال هاي اخيرمي دانند. فضاي سياسي متشنج نخستين آسيب خود را به بخش اقتصاد وارد مي کند وسرمايه گذاران راازسرمايه گذاري در بخش هاي مختلف باز مي دارد.بدون ترديد تداوم روند متعادل سازي فضاي سياسي از سوي رئيس جمهور روحانی و ساير جريان هاي سياسي فضاي رواني بازار را کاملاً کنترل کرده و سنگيني عامل تنش زاي فشارهاي رواني را از سر بازارهاي کشور برخواهد دا شت .

قطعا نخستين اولويت رئيس‌جمهوردکترحسن روحانی بايد رسيدگي به وضعيت اقتصادي كشورباشد واین مهم ازسوی ایشان دردومراسم تنفیذ وتحلیف وهمچنین دراولین مصاحبه رسانه ای وی موردتأکیدقرارگرفته است. براي اين كارابتدالازم است مطالعه بخش‌هاي مختلف اقتصاد توسط مديران وكارشناسان متخصص و باتجربه انجام شود. وهمگان نیک می دانند اقتصاد كشورسامان نمي‌يابد، مگرزماني كه مديران باتجربه وقوي وآنهايي كه داراي تجربه درعلم اقتصاد هستند، وارد صحنه شوند وبا فرمول اقتصادي مشخص، اقتصاد كشور رامديريت كنند. به اين ترتيب است كه مي‌توان تحريم‌ها را دورزد و ثبات اقتصادي را دركشورايجاد وحماسه اقتصادی مدنظررهبری رامحقق وتحقق بخشید.

انتظارات فعلي ازدولت یازدهم کاهش قيمت ها نيست، بلکه توقف روند افزايش قيمت هاست،اين تعديل انتظارات از يک سو نتيجه شرايط حاد اقتصادي به ويژه تحريم ها واز سوي ديگرنتيجه طولاني شدن روند افزايشي نرخ تورم است که به نوعي موجب عادت کردن اقتصاد به تورم فزاينده شده است. ازسوي ديگراين توقع به جا که بايد به دولت براي اجرايي کردن برنامه هاي خود فرصت داد موجب مي شود تا دولت جديد بدون فشارشديد افکار عمومي در فضايي آرام بتواند به تدريج برنامه هاي خود را براي بهبود وضعيت اقتصادي اجرا کند.

بررسی مشکلات کشوردرحوزه اقتصاد طی سال های اخیربه روشنی نشان می دهدکه عدم برخورداری دولت ازیک راهبرد مشخص درمورد مسأئل مختلف اقتصادی عملا زمینه بروز عملکردهای جزیره ای ، ناهماهنگ وحتی درپاره ای ازمواقع متناقض را فراهم آورده بود. نمونه بارز این مشکل را می توان د رمورد سیاست های پولی ومالی مشاهده کرد .تیم اقتصادی معرفی شده ازسوی رئیس جمهورروحانی به مجلس شورای اسلامی باید پس ازاخذ رأی اعتماد بدون هیچ گونه فوت وقت وبا برنامه ریزی های کوتاه مدت ، میان مدت وبلند مدت انجام امورذیل را مورد توجه قرارداده وبه بازسازی جدی مسأئل اقتصادی کشوربپردازد ومردم راازدغدغه دراین خصوص که کابوسی برای اقشارکم درآمد شده است رهایی ونجات بخشند وآرامش وامنیت روحی وروانی را به جامعه وخانواده های ایرانی بازگردانند :

1- باز تعريف رابطه اقتصادي مردم و دولت ؛ 2- ورود به خش مسکن واتخاذ سیاست های تکمیلی جهت ثبات قیمت دراین زمینه ؛ 3- رسيدگي به پرداخت‌هاي يارانه وتوجه به بخش توليد ؛ 4- بازنگري به زيرساخت‌هاي صنعت نفت ؛ 5- ايجاد فضاي با نشاط كاري واميد براي جوانا ن؛ 6- ثابت نگه‌داشتن قيمت ارز؛ 7- حركت برمداربرنامه‌اي مدون بارويكرد وا قع‌گرايانه ؛ 8- رفع مشكلات اشتغال وبیکاری جوانان ؛ 9- کاهش تورم ؛ 10- تقویت ارزش پول ملي ؛ 11- حمايت ازتوليد ملي؛ 12- كاهش واردات كالاهاي غيرضروري ؛ 13- ثبات قیمت درباره کالاها به ویژه کالاهای اساسی ؛ 14- حفظ استقلال بانك مركزي ورفع مشکلات آن ؛15- حمايت از توليد ملي، کارآفريني ؛ 16- اتخاذ سياست هاي پولي و ارزي متناسب ؛ 17- اصلاح الگوي مصرف ؛ 18- اجراي درست وصحیح اصل 44 ؛ 19- تصحيح سياست هاي بازرگاني ؛ 20- توجه به افکاروآرای نخبگان اقتصادی ؛ 21- توليد دانش کاربردي و استفاده از فن آوري نوين ؛ تلاش درجهت رشد معيشتي مردم ؛ 22-  تغيير رويه ها و بخشنامه هاي مخل کسب و کار؛ 23- تغيير قوانين ناکارآمد در حوزه هاي بانکي، مالياتي و ارزي اقتصاد کشور.

جان کلام :

باید اهمیت بیشتری به اقتصاد بدهیم؛ وازآن جا که دکترروحانی با چنین رویکردی می‌خواهد کابینه‌ای قوی با وزن اقتصادی بالا و تجربه ودرایت تشکیل دهد،امیدوار‌کننده است.این قلم امیدواراست با ترکیب اقتصادی معرفی شده ی کابینه یازدهم شاهد رویکردهای مناسب‌تری در روزها و ماه‌های پیش‌رو برای بهبود اوضاع اقتصادی باشیم .

چهارشنبه : 16/5/1392- 29رمضان 1434- 7آگوست2013

 

 

 

سی اولویت کاری دولت تدبیروامید - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۹:۴۱ قبل از ظهر

سی اولویت کاری دولت تدبیروامید                   

 اسدالله افشار

انتخابات یازدهم ریاست جمهوری نمايش مجدد بلوغ سياسي وتوسعه دموکراسي در کشور بود. مردم شريف ايران اسلامي که با مشکلات شديد ناشي از تورم، بي کفايتي برخي مديران، بي عدالتي درنظام اداري و فشارهاي ناشي ازتحريم هاي ناجوانمردانه دست وپنجه نرم نموده ومی نمایند به گونه اي رفتارومشق دموکراسي کردند که علاوه بر اين که هيچ نشاني از اين گونه محدوديت ها در رفتار آن ها ديده نشد بلکه اميد به آينده وعشق به نظام اسلامي، ولايت فقيه و کشور در چشمان آن ها موج مي زد.

بعد ازکش وقوس هاي فراوان وتبليغات، ميتينگ ها،سخنراني ها ومناظرات متعدد بالاخره حجت الاسلام دکتر حسن روحاني براي چهارسال کليد داردفتررياست جمهوري گرديد وپس ازمراسم تنفیذ وتحلیف رسما و قانونی وارد پاستورخواهند شد وبه ایفای مهمترین نقش خود در زندگی سیاسی واجتماعی خواهند پرداخت ؛ واین قلم برای ایشان آرزوی توفیق وسربلندی درانجام خدمات شایسته به ملت بزرگ ایران رادارد . دولت آينده براي تحقق شعارپرمعناي"تدبير و اميد" مي بايست مواردي را مورد توجه ويژه قرار دهد که به برخی ازآنها فهرست واردرذیل اشاره می گردد :

1- آينده نگري وپرهيزازتصميم هاي لحظه اي ؛ 2- دورانديشي و اتخاذ تصميم هاي مدبرانه ؛ 3- جبران مافات دولت هاي پيشين و خلق حماسه اقتصادي ؛ 4- اداره اموراجرايي کشوربا افراد مجرب ، معتدل ، قانون مدا روانقلابي ؛ 5- حرکت برمدارقانون ؛ 6-  پرهيزازتکروي وتعامل مناسب با سايرقوا ؛ 7- تلاش برای مقاوم سازي، بحران  زدايي و ترميم ساختارها و نهادهاي فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادي ؛ 8- خلق حماسه اقتصادي از طريق تبيين مفهوم اقتصاد مقاومتي ؛ 9- توسعه عدالت اجتماعي براساس قانون اساسي ؛10- پرهيز از سياه نمايي و نگرش سياه وسفيد به وضعيت جاري کشور؛11- عبرت آموزي و بهره گيري ازتجربيات   دولت هاي گذشته ؛ 12- استفاده از تمامي ظرفيت نيروهاي دلسوز انقلاب و کشور براي تعالي نظام ؛ 13- زنده‌سازي  سند چشم‌انداز بيست ساله ؛ 14- تدوين برنامه‌اي شفاف و نتيجه بخش براي بهبود شرايط اقتصادي كشور؛ 15- باز تعريف رابطه اقتصادي مردم و دولت ؛ 16- توجه به ديپلماسي عمومي ؛ 17- فرصت بي نظيري براي پيگيري آرمان دولت ا سلامي ؛ 18- ارتباط موثر و مستمر با حوزه و دانشگاه ؛ 19- آرامش بخشيدن به فضاي سياسي براي مديريت اقتصاد کشور؛ 20- حل چالش‌هاي هسته‌اي و كاهش تحريم‌هاي روزافزون غرب عليه ايران،‌تدوين چارچوب‌هايي درراستاي استراتژي كلان و نه مقطعي و همچنين تقويت دستگاه ديپلماسي با رويكرد سياست‌سازي و نه منفعلانه ؛ 21- تقويت امنيت اقتصادي و كنترل نرخ تورم همراه با رونق توليد ؛ 22- اتخاذ سياست‌هاي تكميلي در بخش مسكن ؛ 23- ايجاد فضاي با نشاط كاري واميد براي جوانا ن ؛ 24- پايبندي به قانون و پرهيز از رفتارهاي قانون‏گريزانه به‌رغم وجود كاستي‏ها ؛25 - تلاش براي تحقق وحدت و انسجام ملي و تمركز بي‏وقفه بركار عملياتي ؛ 26- تبيين مديريت‌هاي پويا و به روز و فعال درجامعه ؛ 27- پايبندي به مباني واصول سياست خارجي ايران ازيك سوواتخاذ سياست‌هاي مبتكرانه وكارگشادرصحنه بين‌المللي جهت افزايش توان ملي ؛ 28- جلب فرصت‌ها، فرصت‌سازي و رفع تهديد ها؛ 29- التزام به عدالت گستري، استقلال کشور، اصلاح طلبي اصولگرايانه و اصولگرايي اصلاح طلبانه و مبارزه با فساد ؛ 30 - تبعيت از ولايت و مانع شدن از افراط و تفريط هاي احتمالي نيروهاي اجتماعي .

 

یکشنبه : ۱۳/5/1392-2۶رمضان1434- ۴آگوست 2013

 

روزقدس ؛ حمایت ازفلسطین - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۹:۴۴ قبل از ظهر

روزقدس ؛ حمایت ازفلسطین                      

اسدالله افشار

سرگذشت فلسطين مملو از رويدادهاي ناگوار بسياري است. به گونه‌اي كه پايه واساس نابساماني‌هاي امروز سرزمين فلسطين، به يك معنا، ريشه در ادعاهاي تاريخي آن، آن هم تاريخي به درازاي دو هزار سال پيش از ميلاد دارد.صهيونيسم اعلام مي‌دارد كه نماينده قريب پانزده ميليون يهودي دنياي امروز است! آنان براين باورند كه يهوديان امروزازهمان نژاد بني‌اسراييل‌ هستند كه حدود هزارو سيصد سال پيش از ميلاد مسيح وارد سرزمين فلسطين شده‌اند. همچنين براين رأي‌اند كه اين نسل پراكنده ودربدر، صاحب سرزمين فلسطين است و مي‌بايست در آنجا گرد هم آيند وزمينه را براي ظهور منجي عالم بشريت (ماشيح) آماده نمايند. به زعم آنان «ماشيح» درفلسطين ظهور مي‌كند و با تكيه بر قدرت يهود، دنيا را در اختيار مي‌گيرد.در هر صورت فلسطين سرزمين باستاني و مقدس است و جای تأسف است که چنين مکان مقدسي ميدان خشونت، کشتار، ظلم و نفرت شده است.

برسميت شناختن دولت اسرائيل :

در تشکيل کشور يهود و برسميت شناختن دولت اسرائيل و ادامه خشونتها، قدرتهای استعماری جهان نقش اساسي داشته اند. پس از جنگ جهاني اول در سال 1917 قوای انگليس وارد فلسطين شدند و اين منطقه را از کنترل امپراتوری عثماني خارج ساختند. ناسيوناليستان عرب که نمي خواستند ترکان عثماني برآنها حکومت کنند در جنگ جهاني به کمک برتانيا شتافتند وعليه مسلمانان ترک با حمايت بريتانيا جنگيدند. سر انجام امپراتوری اسلامي عثماني آنوقت اراضي عرب نشين خود راازدست داد وآن مناطق به شمول فلسطين، تحت قلمروبريتانيا قرار گرفت. درآغاز جنگ جهاني اول در سال 1914 کشورهای با قدرت اروپايي مانند بريتانيا ، فرانسه وايتاليا طرح پنهاني تقسيم امپراتوری عثماني را ريختند و پس از شکست امپراتوری عثماني ، انگليس وفرانسه در سال 1916 برسرتقسيم خاورميانه با هم به توافق رسيدند که اين معاهده بنام معاهده سايکيس- پيکوت 1916 ياد مي شود.کشور و دولت اسرائيل توسط بريتانيا ايجاد شد و اين هديه ای بود به اعراب ناسيوناليست که عليه برادران مسلمان ترک خود و خليفه مسلمان عثماني شوريدند و دست دوستي و کمک بسوی بريتانيا دراز کردند. تاريخ حکايت از آن دارد که در دوم نوامبر سال 1917 سکرتر وزارت خارجه بريتانيا آقای جيمز آرتور بالفور طي نامه ای به لورد والتر روتچيل3 از رهبران سازمان سهيونيستي انگليس اعلان داشت که دولت انگليس از ايجاد کشور مستقل يهود در سرزمين فلسطين حمايت مي کند و اين  اعلاميه در تاريخ بنام "اعلاميه بالفور 1917"  ياد مي شود.  سال 1917 همزمان است با اشغال فلسطين توسط قوای بريتانيای کبير که از مصر وارد آنجا شدند.

ريشه‌ي‌ انتفا ضه‌ي‌ فلسطين‌ :

انتفاضه‌ در فلسطين‌، نامي‌ است‌ كه‌ بيش‌ از يك‌ دهه‌ در صدر اخبار و خبرگزاري‌هاي‌دنيا قرار گرفته‌ و مطالب‌ زيادي‌ پيرامون‌ آن‌ نگاشته‌ شده‌ است‌.ريشه‌ي‌ انتفاضه‌ي‌ فلسطين‌ را بايد در بي‌ اعتماد شدن‌ مردم‌ فلسطين‌ نسبت‌به‌ همه‌ي‌ تلاش‌هاي‌ نظامي‌ و سياسي‌ درجهت‌ حل‌ معضلي‌ دانست‌ كه‌ بيش‌ از60سال نصيب‌اين‌ ملت‌ شده‌ است‌. قيام‌ شيخ‌ عزالدين‌ قسام‌،جنگ‌هاي‌ اعراب‌ واسرائيل‌،تشكيل‌سازمان‌هاي‌ مسلح‌ فلسطيني‌ و طرح‌هاي‌ صلح‌ پيشنهادي‌ ازتلاش‌هاي‌ بوده‌ كه‌ قبل‌ازانتفاضه‌ صورت‌ گرفته‌ است‌.درعين‌ حال‌ دميدن‌ روح‌ اعتماد به‌ نفس‌ توسط‌ انقلاب‌ اسلامي‌در بين‌ مردم‌ فلسطين‌ و توجه‌ به‌ شعار : اسلام‌ تنها راه‌ نجات‌ از واقعيت‌هاي‌ اين‌ حركت‌رهايي‌ بخش‌ است‌ .

 نقش‌ مثبت‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در انتفا ضه‌ي‌ مردم‌ فلسطين‌ :

انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ تأثير مهمي‌ بر جنبش‌هاي‌ اسلامي‌ در همه‌ جاو از جمله‌ جنبش‌هاي‌ اسلامي‌ اراضي‌ اشغالي‌ (فلسطين‌) داشت‌.چه‌ اين‌ انقلاب‌ آمد تا دليلي‌ برامكان‌ پيروزي‌ اسلام‌ برظلم‌ و قهر وبرپايي‌ دولت‌ اسلامي‌ ارائه‌ دهد . انقلاب‌ اسلامي‌ نمونه‌اي‌ براي‌ تمام‌جنبش‌هاي‌ اسلامي‌ گرديد.هيچ‌ چيز به‌ اندازه‌ي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ نتوانست‌ ملت‌فلسطين‌ را به‌ هيجان‌ در آورد و احساسات‌ آنها را برانگيزد و اميد رادر دلهايشان‌ زنده‌ كند. با پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ خود آمدند و دريافتند كه‌ آمريكا و اسرائيل‌ نيزقابل‌ شكست‌ هستند. فهميدندكه‌با الهام‌ از دين‌ اسلام‌ مي‌توانندمعجزه‌ كنند.اعلام‌ آخرين‌ جمعه‌ي‌ ماه‌ مبارك‌ رمضان‌ توسط‌ امام‌ خميني(ره)به‌ عنوان‌ روزقدس‌ درراستاي‌ حركت‌ عملي‌ درجهت‌ حمايت‌ ازمردم‌ فلسطين‌ بوده‌ است‌. تمام‌اين‌ تلاش‌ها سبب‌ شد كه‌ مردم‌ فلسطين‌ دل‌ به‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ بدهند وازآن‌به‌ عنوان‌ يك‌ الگوي‌ موفق‌ در مبارزه‌ با استكبار ياد كنند. بنابراين‌ نقش‌ مثبت‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در انتفاضه‌ي‌ مردم‌ فلسطين‌، مطلبي‌است‌ كه‌ نمي‌توان‌ به‌ آساني‌ از كنار آن‌ گذشت‌.

راهپيمايي روز قدس :

بیش از 60 سال است كه ملتي مظلوم وازخانه رانده شده، زير سايه تبليغات دروغين مناديان حقوق بشر، به خاك و خون كشيده مي‌شود و نهادها و سازمان هاي بين المللي تنها تماشاگراين فاجعه ضدبشري هستند، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، با رهنمودهاي حضرت امام‌خميني(ره) آخرين جمعه ماه مبارك رمضان روزي براي همبستگي ملل مظلوم و مستضعف جهان شد، تا همگان در يك كنگره جهاني، ضمن فرياد براي آزادسازي قدس شريف، براي رهايي بشريت از ظلم و ستم شياطين زمانه تلاش كنند.راهپيمايي روز قدس، همه ساله در اقصي‌نقاط گيتي، شور و همبستگي مسلمانان و مستضعفان جهان را براي اين آرمان مقدس صد چندان مي‌كند . ملت مسلمان ايران هرساله با دهان روزه وبه عنوان یک فریضه الهی دراين حماسه پرشور شركت كرده و همه مسلمانان وآزادگان جهان را به حضوري باشكوه دراين كنگره جهاني، فرا مي‌خواند.

جان کلام اینکه ؛ سازمانهاي جهاني مانند سازمان ملل متحد نيز در قضيه فلسطين جز ابزار دست آمريكا ، انگليس، فرانسه و هم پيمانان رژيم صهيونيستي چيز ديگري نبوده اند.در اين ميان نگاه نافذ و جامع رهبري انقلاب اسلامي ايران و ترسيم اركان مقاومت اسلامي فلسطين اعم از گروههاي مجاهد فلسطين و آحاد مردم فلسطين در داخل و خارج و همچنين دولتها و ملتهاي مسلمان در سراسر جهان بويژه عالمان ديني ، روشنفكران و نخبگان سياسي و تلاش براي برگزاري همه پرسي از سوي همه صاحبان حق و ارائه راهكار منطبق بر مردمسالاري را مي توان نقشه راه نجات ملت فلسطين به حساب آورد.

چهارشنبه: ۹/5/1392- 2۲رمضان1434- ۳۱ژولای2013

 

منابع :

ـ ابوعمر، زياد، جنبش‌هاي‌ اسلامي‌ در فلسطين‌، ترجمه‌ هادي‌ صبا، تهران‌:نشر سفير، 1371.

ـ احمدي‌، حميد، ريشه‌هاي‌ بحران‌ در خاورميانه‌، تهران‌: مؤسسه‌ كيهان‌،1369.

ـ الغنوشي‌، راشد، مسأله‌ فلسطين‌ و ماهيت‌ طرح‌ صهيونيسم‌، ترجمه‌سيدهادي‌ خسرو شاهي‌، قم‌: فرانشير، 1370.

ـ امام‌ خميني‌(ره‌)، روح‌ الله، پيام‌ برائت‌، تهران‌: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌اسلامي‌، 1366.

ـ اينگرامز، دورين‌، بذرهاي‌ توطئه‌، ترجمه‌ حسن‌ ابوترابيان‌، تهران‌:انتشارات‌ اطلاعات‌، 1366.

ـ ايوانف‌، يوري‌، صهيونيسم‌، ترجمه‌ ابراهيم‌ يونسي‌، چاپ‌ سوم‌، تهران‌:اميركبير، 1356.

ـ شقاقي‌، فتحي‌ ابراهيم‌، انتفاضه‌ و طرح‌ اسلامي‌ معاصر، تهران‌: انتشارات‌بين‌المللي‌، 1371.

- امام در برابر صهيونيسم، دفتر سياسي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، به مناسبت روز قدس سال 61.

علي (ع) مظهركامل فضائل ومكارم اخلاقي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر

علي (ع) مظهركامل فضائل ومكارم اخلاقي               

اسدالله افشار

                                   

 یکم)امير والايي‌ها، علي(ع) به روزسيزدهم رجب،اندكي فراتراز سه دهه پس ازرويداد شگفت انگيز«عام الفيل» ودودهه پيش از هجرت دگرگون‌ساز پيامبرعدالت وآزادي ازافق خانه خدا وكهن‌ترين معبد توحيد وتقوا،جهان را با ميلاد هماره سبزش نورباران ساخت. وپس از63 سال زندگي پرازدرس وفرازو نشيب در شب 21 ماه رمضان براثرضربه ابن ملجم ملعون به شهادت رسيد.صاحب ‌نظران به حق اعتقاد دارند حضرت علي(ع) سبك و سيره‌اي را درزندگي پي‌نهاد و شيوه و سيستمي را درچشم‌اندازترقي‌خواهان وتشنگان كمال وجمال قرارداد كه شگفتي متفكران و اصلاح‌گران عصرها وفسيل‌ها را برانگيخت، سيل تحسين‌ها را به سوي خويش سرازيرساخت، درودها و سلام‌هاي بي‌پايان را نثارخويش كرد، دل‌ها وجان‌هاي شيفته عدالت وآزادي وخردمندي وجوانمردي را درگروعشق خود گرفت و زندگي پررازورمزش فروشگاه فروغ تابناك ارزش‌هاي انساني گرديد.

دوم) علي (ع) مظهر كامل فضائل و مكارم اخلاقي بود. سجاياي اخلاقي آن حضرت چنان چشمگير بود كه نه تنها دوستان،‌بلكه مخالفان و دشمنان آن حضرت نيز بدان معترف بودند و خود را در برابر آن همه عظمت كوچك مي‌دانستند. آري وجود مقدس حضرت علي(ع) از لحاظ اخلاق فردي:الگوي كامل فرهنگ ساده زيستي است؛ ازدواجش با حضرت زهرا(س) نيز ساده برگزار شد و نمونه بود؛ خوراكش ساده بود؛ از سكونت در خانه هاي مجلل پرهيز مي‌نمود؛ از فرش‌هاي ساده استفاده مي‌كرد؛ ساده پوش بود؛ پر كار و پرتلاش بود و از تنبلي و تن آسائي بيزار بود، از داشتن غرور و تكبر متنفر و بري بود؛ و به توليد و كار و خودكفايي توجه ويژه‌اي داشت؛ شجاعت و مردانگي يكي از ويژگيهاي اختصاصي آن بزرگوار بود، وجود مقدسش ظاهري آراسته داشت و در عين سادگي، بهداشت و نظافت را رعايت مي‌كرد و از برخي زيبايي‌ها و تجملات مثل انگشترهاي عقيق و فيروزه استفاده مي‌كرد.

 سوم) فيلسوف شهيروحكيم فرزانه، علامه شهيد مطهري(ره) كتابي دارد به نام “جاذبه و دافعه علي(ع)“ اين كتاب مشتمل است بر يك مقدمه و دو بخش، در مقدمه، كلياتي درباره جذب و دفع به طور عموم و جاذبه و دافعه انسان هابه طور خصوص بحث شده است. در بخش اول جاذبه علي(ع) كه همواره دل هايي را به سوي خود كشيده و مي كشد و فلسفه آن و فايده و اثر آن، موضوع بحث قرار گرفته است. در بخش دوم، دافعه نيرومند آن حضرت كه چگونه عناصري را به سختي طرد مي كرد توضيح و تشريح شده است. استاد شهيد در اين كتاب ثابت نموده كه علي(ع) دو نيرويي بوده است و هركس كه بخواهد در مكتب او پرورش يابد بايد دو نيرويي باشد. علامه شهید مطهری درکتاب یادشده درهمین زمینه چنین بیان داشته است :

"علي(ع) از مرداني است كه هم جاذبه دارد و هم دافعه و جاذبه و دافعه او سخت نيرومند است. شايد در تمام قرون و اعصار، جاذبه و دافعه اي به نيرومندي جاذبه و دافعه علي(ع) پيدا نكنيم. دوستاني دارد عجيب، تاريخي، فداكار، با گذشت، از عشق او همچون شعله هايي از خرمني آتش سوزان و پرفروغ اند جان دادن در راه او را آرمان و افتخار مي شمارند ودر دوستي او همه چيز را فراموش كرده اند. از مرگ علي(ع) ساليان، بلكه قروني گذشت اما اين جاذبه همچنان پرتومي افكند و چشم ها را به سوي خويش خيره مي سازد. در دوران زندگيش عناصر شريف و نجيب، خداپرستاني فداكار و بي طمع، مردمي با گذشت و مهربان، عادل و خدمتگزار خلق كرد و حول محور وجودش چرخيدند كه هركدام تاريخچه اي آموزنده دارند و پس از مرگش دردوران خلافت معاويه و امويان، جمعيت هاي زيادي به جرم دوستي او در سخت ترين شكنجه ها قرار گرفتند اما قدمي را در دوستي و عشق علي(ع) كوتاه نيامدند و تا پاي جان ايستادند."

چهارم) استادشهید مطهری درکتاب باارزش یادشده خود به نکته ای کلیدی ازشخصیت علی (ع) اشاره واظهار داشته است : "سراسر وجود علي (ع)، تاريخ و سيرت علي (ع)، خلق و خوي علي (ع)، رنگ و بوي علي (ع)، سخن و گفتگوي علي(ع) درس و سرمشق و تعليم و رهبري است. همچنان كه جذب هاي علي(ع) براي ما آموزنده و درست است، دفع هاي او نيز چنين است، ما معمولادر زيارت هاي علي(ع) و ساير اظهار ادب ها مدعي مي شويم كه ما دوست دوست تو، و دشمن دشمن تو هستيم. تعبير ديگر اين جمله اين است كه به سوي آن نقطه مي رويم كه در جو جاذبه تو قرار دارد و تو جذب مي كني و از آن نقاط دوري مي گزينم كه تو آنها را دفع مي كني. علي(ع) دو طبقه را سخت دفع كرده است:1- منافقان زیرک.۲- زاهدان احمق. 

همين دو درس، براي مدعيان تشييع او كافي است كه چشم باز كنند و فريب منافقان را نخورند، تيزبين باشند و ظاهربيني را رها نمايند."

پنجم) زندگي علي(ع) گرچه زمانش كوتاه‌ است اما با ملاحظه كوتاهي زمان، مشكلات و رنجها و عذابهايي كه ازناحيه برخي ازمردم خصوصاً رجال سياسي دراين مدت متوجه حضرتش شد زيادتر و طاقت‌فرساتر از مشكلاتي بود كه قبل از اين زمان براي وي پيش آمده از هنگاميكه بعد از قتل خليفه سوّم زمام حكومت اسلامي را با فشار و اصرار به وي سپردند، تا پايان عمرش كه درحدود پنج سال طول كشيد، تقريباً تمامي وقت او مصروف سركوبي گردنكشان شد. و بحكم اضطرار و اجبار (بدون آنكه حضرت راضي به اين امر باشد) جنگهاي داخلي شروع شد.‌قسمت اعظم قدرت حكومت علي(ع) و بودجه دولت او در همين راه صرف شد و در اين جنگها (چنانكه نوشته‌اند) چندين هزار سرباز از طرفين بخاك و خون غلطيد. و روح حساس و قلب مهربان فرزند ابوطالب از اين خون‌ريزيها و تشنجات سياسي به اندازه‌اي ناراحت شده و رنج مي‌برد كه با آن شرح صدر و وسعت فكر و قدرت عقلاني و مقام امامت و معنوّيتي كه او داشت مرگ خود را از خداوند مي‌طلبيد. و هنگامي از اين رنج و عذاب خلاص شد كه چشم از اين جهان فرو بست.اگر بگوييم علي(ع) مردي است كه قبل از حكومتش و در زمان حكومتش و در زمانهاي بعد دنيا او را نشناخت گزاف نگفته‌ايم. فرزند ابوطالب در خانه خدا (كعبه) متولد شد و در خانه خدا (مسجد كوفه) ضربت خورد و در راه خدا مجاهدت و فداكاري كرد و در راه خدا به شهادت رسيد ولي آنان كه در دنياي سركشي و بي‌عاطفگي مي‌زيستند، حق او را نشاختند و بحقيقت او پي نبردند.

 سلام عليه يوم ولد و يوم يموت و يوم يبعث حيا.‌

یکشنبه : 6/5/1392- 19رمضان 1434- 28ژولای2013

 

شب قدر، پررمزورازترین شبها درگردونه زمان - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۹:۱۶ قبل از ظهر

شب قدر، پررمزورازترین شبها درگردونه زمان        

اسدالله افشار

شب قدر یکی از شب های دهه آخر ماه رمضان است . طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیاد بیست و سوم ماه مبارک رمضان، شب قدر است . (1) در این شب که شب نزول قرآن به شمار می آید، امور خیر و شر مردم و ولادت و مرگ و روزی و حج و طاعت و گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال واقع می شود، تقدیر می گردد . (2) شب قدر همیشه و هر سال تکرار می شود . عبادت در آن شب فضیلت فراوان دارد و در نیکویی سرنوشت یک ساله بسیار مؤثر است . (3) در این شب تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران با خبر می گردد . امام باقر - سلام الله علیه - می فرماید: "انه ینزل فی لیله القدر الی ولی الامر تفسیر الامور سنه سنه، یؤمرفی امرنفسه بکذا وکذا وفی امر الناس بکذا و کذا؛در شب قدر به ولی امر (امام هرزمان) تفسیرکارها و حوادث نازل می شود و وی درباره خویش و دیگر مردمان مامور به دستورهایی می شود . " (4)

پس شب قدر شبی است که ؛ اولا قرآن درآن نازل شده است، ثانیا حوادث سال آینده درآن تقدیر می شود، ثالثا این حوادث بر امام زمان - روحی فداه - عرضه و آن حضرت مامور به کارهایی می گردد . بنابراین، می توان گفت شب قدر، شب تقدیر و شب اندازه گیری و شب تعیین حوادث جهان ماده است .

شب قدر منحصردرشب نزول قرآن و سالی که قرآن درآن نازل شد نیست بلکه با تکرار سالها، آن شب نیز تکرار می شود. یعنی در هر ماه رمضان شب قدری است که در آن شب امور سال آینده تقدیر می شود.

در تفسیر برهان از شیخ طوسی از ابوذر روایت شده که گفت: به رسول خدا (ص) عرض کردم یا رسول الله آیا شب قدر شبی است که در عهد انبیاء بوده و امر به آنان نازل می شده و چون از دنیا می رفتند نزول امر در آن شب تعطیل می شده است؟ فرمود: «نه بلکه شب قدر تا قیامت هست». (5)

شب قدر، قلب ماه رمضان :

شب قدر، به تعبیرامام صادق(ع) قلب ماه رمضان است.این ماه درطول سال جایگاه خاصی دارد. رسول خدا(ص) می فرماید:«خداوند ازمیان روزها، روز جمعه، ازمیان ماه ها، ماه رمضان وازمیان شب ها، شب قدررا برگزید». پیامبر اکرم(ص) دهه آخرماه رمضان را اعتکاف می کردند و آن را مقدمه درک شب قدر قرار می دادند. امام صادق(ع) می فرماید: «رسول خدا یک سال، در دهه اول ماه رمضان و سال دوم، در دهه دوم و سال سوم، در دهه سوم ماه مبارک رمضان اعتکاف می کردند و این سنت را تا آخر ادامه می دادند». (6)

شب قدرغایت لطف خدا به امت محمد(ص) :

پیامبراعظم (ص) در روایتى وجود شب قدر را غایت لطف خدا به امت خویش برشمرده، مى فرماید: «به امت من در ماه رمضان پنج چیز داده شده که به امت هیچ پیغمبرى پیش از من داده نشده است. اما عطاى اول: هر گاه شب اول ماه رمضان فرا رسد خداوند به سوى بندگان نظر مى کند و کسى که خدا به او نظر کرده تا ابد عذاب نمى شود. دوم: بوى بد دهان آنان که در نزد خدا شب زنده دارى مى کنند خوشبوتر از بوى مشک مى شود. سوم: ملائکه براى ایشان در شب و روز استغفار مى کنند. چهارم: همانا خداوند عزوجل بهشت خویش را امر مى کند که استغفار کند و تزیین شود براى بندگان. پس چه نزدیک است که سختیهاى دنیا آنها را در خود فرو برد و مى روند به سوى بهشت و کرامت من. پنجم: پس هر گاه شب آخر فرا رسد خداوند همه بندگان را مى آمرزد.

مردى گفت: یا رسول اللّه در شب قدر؟ پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمود: مگر نمى دانى که کارگران هر گاه کارشان تمام شود، مزد به آنها مى دهند». (7)

هم چنین روزه داران در دعاى روز قدر به درگاه خدا دست بلند کرده و مى خوانند: (اللهم ارزقنى فیه فضل لیلة القدر و صیّر امورى فیه من العسر الى الیسر و اقبل معاذیرى و حطّ عنّى الذنب و الوزر یا رئوفا بعباده الصالحین)؛ «بار خدایا! فضل شب قدر را در این روز بر من روزى کن و کارهایم را از سختى به آسانى وا گردان و عذرم را بپذیر و گناهانم را بریز اى مهربان به بندگان نیکوکار».

شب قدرفرصتی برای شست وشوی دل :

شب قدر، پرارج ترین و پررمزورازترین شبها درگردونه زمان است که قلمها دروصفش می شکنند، زبانها از توصیفش قاصرند وعقل درفهم آن مبهوت ومتحیر میماند ؛ شبی است زرین و طلایی برای شست وشوی آینه دل . آن شب بهترین فرصت است تا خوبیها را جایگزین بدیها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین، وصله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم. نیکو وشایسته است با صدقات قدمی درجهت آبادانی خانه آخرت برداریم وبا اعمال نیک وخیر، ثواب دوچندان ببریم.

در شب قدرکه شب زنده داری میکنیم، خداوند نام ما را در گروه نیکبختان ثبت میکند و آتش جهنم را بر ما حرام میسازد . آیا توفیقی بالاتر ازاین هست که آتش جهنم برما حرام شود وبه خدا نزدیک شویم؟

پس جا دارد که در چنین شبى انسان از اعمال زشت خود استغفار نماید چرا که شب توبه است و خداوند در آن بندگانش را مورد اکرام خاص خود قرار مى دهد. لسان الغیب سروده است:

 

چه مبارک سحرى بود و چه فرخنده شبى            آن شب قدر که این تازه براتم دادند

هاتف آن روز به من مژده این دولت داد               که بدان جور و جفا صبر و ثباتم دادند 

 

            یکشنبه : ۶/5/1392- 1۹رمضان1434- 2۸ژولای2013

 

 

 پی نوشت ها :

 1 . اقبال الاعمال، سید بن طاووس، تحقیق و تصحیح جواد قیومی اصفهانی، ج 1، ص 312 و 313 و 374 و 375 .

2 . الکافی، کلینی، ج 4، ص 157 .

3 . المراقبات، ملکی تبریزی، ص، 237- 252 .

4 . الکافی، ج 1، ص 248 .

5 . تفسیر البرهان، ج 4، ص 488، ح 26 .

6 .  شب قدر، نظری ، عبداللطیف ، گلبرگ ، آبان 1380، صفحه 92 ، شماره 22.  

7 .   فضیلت شب قدر،‌ سهلانی محمد ، شمیم یاس ، مهر 1385، صفحه 26، شماره 43 .   

 

 

حمايت غرب از مخالفان دولت سوريه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۹:۳۷ قبل از ظهر

حمايت غرب از مخالفان دولت سوريه                   

 اسدالله افشار

یکم) سوریه از قدیم تاکنون روابط بسیار تنگاتنگی با مقاومت و نیز حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران و جنبش‌های ضد صهیونیستی در فلسطین داشته است، از همین رو پس از آن که آمریکا و هم‌پیمانان آن در جنگ 33 روزه برضد حزب الله لبنان، جنگ 22 روزه‌ی غزه ناکام ماندند، کوشیدند تااین شکست رادرسوریه جبران کنند، ازهمین رو میلیاردها دلار هزینه کردند تا بتوانند سوریه و وحدت ملی آن را به عنوان یکی ازحامیان اصلی مقاومت هدف قرار دهند.آن‌ها می‌دانستند سوریه نقطه‌ی ارتباط میان تمام نیروهای مقاومت و حامیان آن در منطقه است ودرقالب نیروهای ضد مقاومت، ضد تشیع و نیز نیروهای تکفیری ضد شیعه کوشیدند تا اهداف خود را در سوریه محقق سازند.در25ماه گذشته فشار آمریکا و متحدین منطقه‌ای‌اش بر سوریه به حداکثررسیده والبته این فشار می‌تواند بیش‌تر هم شود. اما قدرت این فشار به حدی نیست که موجبات سقوط بشاراسد را فراهم آورد. معارضین سوریه (آن‌ها که به اسقاط نظام معتقدند) با جمع‌آوری تمام توان خود هم قادر به شعله‌ور ساختن جنگ داخلی (که هدف اصلی آمریکا، رژیم صهیونیستی و...) نخواهند بود.

دوم)مخالفان دولت سوريه كه ازحمايت غرب برخوردارند نيروهاي امنيتي را به سركوب معترضان متهم مي كنند درحالي كه به اعتراف خودآنها كشتارمردم عادي ونيروهاي امنيتي با دستوروكمك هاي مستقيم و غيرمستقيم آمريكا وهم پيمانان منطقه اي آن صورت مي گيرد. تركيه، قطر وعربستان سعودي نيزبه حمايت مالي و تسليحاتي مخالفان سوريه ادامه مي دهد و قتل عام هاي گسترده درسوريه نتيجه كمك هاي آنان به تروريست ها است. ازدیگرسو آمريكا، انگليس و فرانسه نیزدرتلاش بوده وهستند و مي كوشند پرونده سوريه را به شوراي امنيت بكشانند تا ازاين طريق بتوانند باكمك متحدان خود قطعنامه ضد سوري را به تصويب برسانند.اين سه كشور همچنين متعهد شده اندطی این دوساله اخیر براي ايجاد نارضايتي به تحريم هاي اقتصادي و سيا سي عليه سوريه ادامه بدهند تا از اين راه مقدمات بي ثباتي در سوريه را فراهم سازند. به اعتقادغربي ها طولاني شدن بحران،تضعيف دولت ونهادهاي امنيتي ونظامي، انفجارهاي مهيب و كشتارهاي فجيع، فراهم كردن امكان تبديل بحران سيا سي به جنگ طايفه اي گسيختگي در نهادهاي سياسي و نظامي رژيم اوضاع راازكنترل دولت خارج مي كند و زمينه را براي بردن بحران سوريه به فصل هفتم منشور ملل مهيا مي كند و ضمنا به آمريكا فرصت مي دهد تا زمان مداخله را متناسب با شرايط خود انتخاب كند .

سوم) جنگ درسوريه تاكنون جزتخريب وكشتاروآوارگي خانواده‌هاي سوري نبوده است. دولت اوباما كه زماني شعاراصلاحات درسوريه را مي‌دادند وآن را اصلي‌ترين محور سياسي غرب نسبت به سوريه مي‌ناميدند، اكنون هدف اصلي سيا ست غرب را سرنگوني بشاراسد با محوريت جنگ درسوريه قرارداده‌اند.دو‌سال است كه آمريكا وشركاء اروپايي ا و(انگليس، فرانسه وآلمان) با تشكيل مثلث همراه با سه كشورتركيه، قطروعربستان براي سرنگوني دولت بشاراسد وفروپاشي دمشق درتلاشند.تاكنون طرح‌هاي گوناگوني را اجرا كرده‌اند، اما هنوز نتيجه‌اي به دست نياورده‌اند .

چهارم)تحلیل گران معتقدند نخبگان و سیاستمداران آمریکا درمسئله سوریه دچار هرج‌ومرج سیاسی و تردیدهای جدی هستند. به همین دلیل نمی‌توان انتظارداشت این نخبگان قادرباشند تحلیل معین ومنسجمی به دولت آمریکا ارائه دهند.نمونه این اختلاف دیدگاه را می‌توان درنظرات دو تن ازسیاستمداران برجسته آمریکا یعنی سناتورمک کین وآقای برژینسکی، مشاور امنیت ملی پیشین این کشور مشاهده کرد. ریشه این قضیه را این‌گونه می‌توان تحلیل کرد که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند اعتراضات در سوریه همانند نمونه‌های مشابهش درجهان عرب نتیجه‌ای فوری خواهد داد ودر نهایت ازرخدادهای یمن و لیبی فراتر نخواهد رفت. طولانی شدن بحران سوریه باعث شد سران واشنگتن دریابند بحران سوریه با نمونه‌های دیگر متفاوت است .

سه شنبه : 1/5/1392- 14رمضان1434-23ژولای2013

مبارزه با فساد اقتصادی ؛ انتظارجامعه ازدولت یازدهم - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۱۳ قبل از ظهر

مبارزه با فساد اقتصادی ؛ انتظارجامعه ازدولت یازدهم                   

اسدالله افشار

فساد مالی و اقتصادی امروزه پدیده ای جهانی است، معضلی که در دهه های اخیر بویژه در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه که تدابیر قدرتمندی در برخورد با آن نداشته اند به سطح بی سابقه ای رسیده است ؛ هر چند تمامی کشورهای جهان با هر میزان ثروت و قدرت نمی توانند ادعای مصونیت از پیامدهای مخرب آن را ابراز کنند.به هر حال یکی از عناصر ذاتی هر بحث راجع به فساد، چارچوب حقوقی و قضایی است که فساد در آن رخ می دهد و اینکه چگونه این چارچوب می تواند به از میان بردن آن کمک کند.مقابله با فساد مالی و اقتصادی دارای دو جنبه مجزی و منفک و در عین حال مرتبط با یکدیگر است. اولین جنبه، تدابیر پیشگیرانه مقابله با فساد مالی و اقتصادی است که سعی در ایجاد محیطی عاری از فساد دارد. دومین جنبه شامل قوانین ضدفسادی است که هدفشان مقرر کردن ابزارهای جبرانی و تنبیهی مناسب در مقابله با فساد مالی و اقتصادی است.

مهم‌ترين علل فساد اقتصادي دربخش عمومي :

فساد و مبارزه با آن امروزه در بسياري از كشورهاي مختلف جهان به عنوان يك مسئله اسا سي موردنظر است. مهم‌ترين علل فساد اقتصادي در بخش عمومي به تصدي‌هاي دولت در اقتصاد مربوط مي‌شود و شامل محدوديت هاي تجاري، يارانه‌هاي صنعتي، كنترل قيمت‌ها، نرخهاي چندگانه ارزي، دستمزدهاي پايين در خدمات دولتي، تجاري، و ذخاير منابع طبيعي مانند نفت است . فساد اقتصادي سبب كاهش سرمايه‌گذاري و كندي رشد اقتصادي ودرنهايت باعث عدم تحقق اهداف توسعه اقتصادي دركشورمي‌شود درآمد هاي مالياتي كاهش مي‌يابد وكيفيت زيرساخت‌ها اقتصادي وخدمات عمومي تنزل پيدا مي‌كند.اساسي‌ترين سياست هاي مبارزه با فساد اقتصادي واصلاحات اقتصادي شامل ايجاد نهادهايي بدين منظور،افزايش دستمزدهاي بخش عمومي، كاهش اندازه دولت در اقتصاد، حسابرسي مالي دقيق، استقلال رسانه‌هاي ارتباط جمعي، استقلال دستگاه قضائي، مشاركت شهروندان، تمركز زدايي و اصلاح فرهنگ جامعه است كه مي توان دراقتصاد كشور پويايي ايجاد نماييد ودر نهايت باعث رشد وشكوفايي در اقتصاد ملي شود.

برای مباره با فساد چه می توان کرد؟

برای مباره با فساد چه می توان کرد با اصلاح ساختارهای سازمانی و قوانین این امکان وجود دارد که تعادل بین منافع و ضررهای ناشی از رفتار مبتنی بر فساد مالی را جرح و تعدیل کرد. اصلاحات ساختاری در حوزه هایی چون مالیات، قوانین معادلات خصوصی و توسعه پروژه های زیربنایی تحت مسئولیت دولت، ضروری است. اصلاحات نهادی برای افزایش شفافیت و پاسخگویی بخش دولتی و کمک به سازمان های مستقل ضرورت دارد. دولت ها باید در این راستا در ایجاد ساختارهای نهادی مورد نیاز رشد عادلانه تردید نکنند. در چین قدیم به بسیاری از بروکرات ها حق نیفتادن به دام رشوه خواری وفساد ما لی پرداخت می شد (که آن را یانگ - سین می نامیدند)تا انگیزه اطاعت از قانون و سلامت نفس آنان تقویت شود. این اقدام و دیگر اقدامات مشابه ترغیبی می تواند کارایی داشته باشد اما به سختی می توان با انگیزه های صرف مالی مانع رشد فساد مالی شد. فراترازاین، نیاز به تمرکز روی الگوها وارزش های غالب ضرورت دارد.

انتظارازدولت یازدهم دراین زمینه:

اقتصاد ایران یک «اقتصاد نفتی» و رانتی است. حجم بزرگ و گسترده دولت و دیوان‌سالاری عظیمی که در قالب حاکمیت شکل گرفته است، بحث «فساد» را به عنوان یک بحث در سه دهه گذشته مطرح کرده است به گونه‌ای که در سال‌های اخیرشعارهای«مبارزه با مفاسد اقتصادی»و«رفع فقروفساد وتبعیض»ازسوی رهبری معظم انقلاب مطرح گردیده است ومتاسفانه از سوی سیاست بازان بااین امرمهم کاملا سیاسی برخوردشده است تاآنجا که معظم له ازسستی دولت هادراین خصوص مکدر وانتقادهایی رامطرح داشته ا ند! متاسفانه باید گفت که با وجودد ستگاه های نظارتی دردرون دولت وحاکمیت برای جلوگیری از«فساد» وانطباق عملکرد نهادها ودستگاه‌های حاکمیتی با موازین قانونی و تلاشی که دراین باره انجام گرفته و می‌شود، مساله «فساد» هم‌چنان یکی ازمعضلات و بیماری‌های دامن‌گیراقتصاد ایران وبوروکراسی حاکم است.وجامعه انتظارداردکه دردوره مسؤولیت جناب دکترروحانی ، راه «فساد» دردستگاه‌های دولتی بسته شود ومفسدان محاکمه وبه مجازات برسند؛ وبطورقطع دولت اعتدال ایشان با   سعه صدر،عقلانیت،تدبیروامید این راه راهموارنموده وریشه ی فساداقتصادی را باکمک دستگاه های نظارتی خواهد خشکانید،زیرا همگان نیک می دانند اقتصاد سالم در تحقق عدالت بسیار کمک می کند؛ چنان که تحقق بخشی ازمؤلفه های سعادت وخوشبختی نیز به عهده اقتصاد سالم است؛ چرا که انسان نیازمند آسایش است و تحقق آسایش در سایه اقتصاد سالم درجامعه میسر است. هرگونه فسادی درفعالیت های اقتصادی به معنای فقدان عدالت وسلب آسایش ازانسان وجامعه است. ازاین رو ارتباط تنگاتنگی با سلب امنیت و آرامش پیدا می کند؛ چرا که فقدان آسایش و عدالت به معنای تهدید زندگی ازجهات گوناگون است وآرامش را ازانسان و جامعه می گیرد. بنابراین، تحقق عدالت اقتصادی و سلامت آن به معنای بهره مندی انسان و جامعه از آسایش و در نتیجه آرامش نسبی خواهد بود.

  

یکشنبه: 30/4/1392-12رمضان1434- 21ژولای2013

 

گفتمان اعتدال وتحول آفرینی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۲ بعد از ظهر

گفتمان اعتدال وتحول آفرینی                              

اسدالله افشا ر

یکم) اقبال اكثريت مردم از ميان شعارهاي انتخاباتي نامزدها به شعارتدبيرواميد شد . لازمه تدبير، داشتن دانش وتجربه است. تدبيربا افراط وتفريط سازگاري ندارد وقانون‌مداراست.تدبيرمقياس آينده‌نگري دارد وباتصميم‌گيري‌هاي لحظه‌اي هزينه‌سازي نمي‌كند. تدبيرخود رااسير شعارزدگي نمي‌كند. تدبيربحران‌آفريني نمي‌كند به چاره‌سازي مشكل و بحران مي‌انديشد.تدبيرازدروغ فاصله مي‌گيرد. تدبير با برنامه سر سازگاري دارد و با روش «آزمون و خطا» ميانه‌اي ندارد. تدبيرتأييد وتكذيب‌ها را به مقياس فايده وزيان عملكرد مي‌سنجد. تدبيردرادبيات سياسي آينده‌نگري است و درچرخه لحظات گرفتار نمي‌گردد.

دوم) اعتدال درلغت به‌معناي حد وسط وميانه‌روي است. شناخت تعادل وقرار گرفتن در ميان امت وسط، وظيفه هر مسلمان است. امام علي (ع) فرمود:«اليمين والشمال مضله وطريق الوسطي هي الجاده: راست وچپ برگمراهي است وراه ميانه، راه مستقيم و درست است». بدين جهت، يکي ازويژگي‌هاي مهم دين اسلام ،آن است که امت اسلام را،«امت وسط»ناميده است:«وکذالک جعلناکم امه وسطا:ماشماراامت وسط وميانه قرارداديم».پيامبر‌اکرم‌(ص) نیزدرپيامي پرنغز،خطاب به امت مسلمان فرموده است:«استوواتستوقلوبکم: معتدل با شيد تا دل‌هاي شما به هم نزديک شود».ازاين سخنان،چنين استفاده مي‌شود که ريشه اصلي اختلافات و نزاع‌ها در جامعه، براثر افراط وتفريطي است که برخي آن‌را مبناي عمل قرارداده‌اند و يکي ازآثار هلاکت فردي و اجتماعي، خروج از اعتدال است .باتوجه به آنچه دربنددوم بیان شده استنباط آنست که ؛ يکي ازوظايف مهم نخبگان ورهبران فکري، نگه داشتن مردم و جامعه درخط اعتدال و انعطاف است و اين امر مهم و حياتي محقق نمي‌شود مگر اين‌که آرمان‌گرايي با واقع‌بيني همراه شود.

سوم) خردورزان اعتدال وميانه‌روي را فضيلتي بزرگ دانسته وبراین عقیده اندكه دربدايت امرريشه درعلم اخلاق دارد و به منزله جدي‌ترين بحث درعلم اخلاق ازآن ياد مي‌شود. يك فرد اخلاقي كه روش اعتدال را دراعمال و رفتار خود برگزيده است، پيوسته مي‌كوشد ازرفتارهاي افراط وتفريط‌گونه ومواضع تند ومخرب دوري گزيند. حساب‌شده، خرد ورزانه و به قاعده عمل نمايد. همواره پايان فعل اخلاقي خود را محاسبه كند و به فرجام كار خود عنايت نشان ‌دهد و...

صاحب نظران وکارشنا سان براین اعتقادندکه؛اعتدال‌خواه مي‌كوشد درسياست‌ورزي برمحورعقلانيت عمل نمايد و عقل و تدبيرواميد راپشتوانه چرخه سياست خود قراردهد. مي‌كوشد از سخنان تنش‌زا وهزينه‌آوراجتناب ورزد و با فضاسازي‌هاي بيهوده و اظهارات شوك‌آور موجبات اتلاف منابع و سرمايه را فراهم نياورد . سياستي را برمي‌گزيند كه به تخريب چهره ملي در ويترين جهاني منجر نشود و اراده جهاني را عليه منافع ملي بسیج ننماید.

چهارم) برخی دیگرازصاحب نظران نیزبراین نکته تأکید داشته ودارند که ؛ گفتمان اعتدال نشان دادريشه اغلب مشکلات اقدامات بدون انديشه و بي‌توجهي به مشورت و به خصوص استفاده نکردن از نخبگان بوده است. گفتمان اعتدال با استفاده ازشناخت مشکلات ومسائل سياست خارجي و اقتصاد توانست باورپذيرشود. بنابراین روايت اعتدال بامباني مصلحت، واقع‌گرايي وتوجه به تخصص وشوراواستفاده ازکارشناسان، توانست با شناسايي وارائه راهکاربه شهروندان اعتماد عمومي را به شکل غيرمنتظره‌اي کسب کند و تبديل به قصه با ورپذيري شود که به زودي قوه مجريه کشوررا در اختيارخواهد گرفت.این قلم امیدواراست- باتوجه به مواضع ریاست محترم جمهوری دردوران تبلیغات مبارزاتی  انتخابات ریاست جمهوری- گفتمان اعتدال به سمت استانداردسازي، ايجاد رويه‌هاي تخصصي، بروکرا سي کوچک وکارآمد ، دولت الکترونيک ، همنوايي با عصرجهاني شدن، توجه به الزامات عصراطلاعات،تطبيق اهداف وامکانات بريکديگر و به خصوص واقع‌گرايي تکنيکي واستفاده شایسته ازنخبگان ومدیران لایق حرکت نماید ودرعرصه دانشگاه و پژوهشگاه‌ها‌ نیزبا تئوري پردازي های معتدلانه تحول آفرینی به عمل آید  .

سه شنبه : 25/4/1392- 7رمضان1434-16ژولای2013

 

 

آمریکا ومدیریت تحولات مصر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۳۵ بعد از ظهر

آمریکا ومدیریت تحولات مصر                              

 اسدالله افشار

تنها يک سال بعد ازحضور محمد مرسي نامزد ذخيره اخواني ها براي رياست جمهوري در قدرت ، اولين دولت منتخب پس ازمبارک با کودتا سرنگون شد. نا امني درسينا، افزايش تنش هاي فرقه اي به ويژه ميان قبطي ها و مسلمانان و زنجيره تظاهرات اعتراضي در يک سال گذشته که معمولا با تلفات انساني همراه بود درکنار اوضاع نابسامان اقتصادي، افزايش تورم ،کاهش درآمدهاي ارزي، افزايش بيکاري وبحران سوخت به علاوه جاه طلبي سياسي مرسي ، تلاش براي اخوانيزه کردن حاکميت ، نابلدي سياسي وگرايش به سمت جريانات افراطي مثلثي از ناکارآمدي دولت نوپاي اخواني را در 3 حوزه امنيت ، اقتصاد و سيا ست ترسيم مي کند که خود تبيين کننده چرايي تحولات اخير مصر است.     

اين وضعيت كه در مصر پيش آمده است نشان داد كه مصر وارد دوره‌اي از تلاطم و تشتت شده است كه البته اين فضا بازگو كننده فرهنگ سياسي اين كشور است. آنچه در مصر توسط ارتش اتفاق افتاده مطلقا يك كودتاي نظامي است اما اين به معناي پايان همه چيز در مصر نيست و ارتش نمي‌تواند براي هميشه به اين وضعيت ادامه بدهد و نمي‌تواند حكومت نظامي ايجاد كند .

درذیل تحولات مصراین سئوالات مطرح ا ست که؛آیا عمل صورت‌گرفته توسط ارتش بهترین شیوه بود وراه دیگری مانند برگزاری رفراندوم عمومی وجود نداشت؟ آیا جریان اخوان‌المسلمین می‌تواند همان شیوه مخالفان دولت مرسی را مقابل دولت بعدی به کار بگیرد واصلا سرنوشت اخوان‌المسلمین پس ازدستگیری‌های گسترده چه خواهد بود؟ باید اشاره کرد ارتش و نیروهای مسلح مصر نشان دادند تاثیرگذارترین نهاد و جریان قدرتی ا ست که درپشت پرده تحولات مصر عمل می‌کند وبه نظرمی‌رسد با توجه به حوادث پیش آمده درمصر، می‌توان گفت این نهاد برتراز هرعملیات دموکراتیکی عمل می‌کند. هرچند علاوه بر نقش مهم ارتش نباید عواملی را که موجب وضعیت فعلی مصرشد، نادیده گرفت که به برخی ازاین عوامل درسطورفوق اشا راتی داشته ایم.

نقش آمريكا درتحولات اخيرمصر:

آمريكا به عنوان يكي ازعناصر تاثيرگذاردرتحولات اخير مصر مي‌كوشد تا ازطريق ايفاي نقش كدخدا گونه، منافع بلند مدت خود و همچنين متحد استراتژيك خود يعني رژيم اسرائيل را تأمين كند. نقشي كه دريكسوي آن حمايت ازبازيگران كودتادرمصراست ودرطرف ديگرممانعت ازبرخوردجدي با اخوان‌المسلمين و همچنين ترغيب ارتش به ايجاد دولت فراگير است. در همين راستا دولت آمريكا به ارتش مصر هشدار داده است تا بازداشت خودسرانه اعضاي گروه اخوان‌المسلمين را متوقف كند. جي كارني، سخنگوي كاخ سفيد، در يك كنفرانس درواشنگتن خطاب به ارتش مصرودولت موقت گفت:«اگرشما دولتي فراگير تشكيل ندهيد، عليه خودتان كارخواهيد كرد.» وي افزود:«تنها راهي كه بتوان اوضاع را كنترل كرد اين است كه تمامي‌احزاب با يكديگر مشاركت كنند. بازداشت‌هاي خودسرانه امري نيست كه ايالت متحده از آن حمايت كند.»

باتوجه به دیدگاه مذکورمشخص است که؛آمريكا تلاش دارد تاازيك موضع فراتراتفاقات مصررا مديريت كند. مديريتي كه از يك طرف حمايت ازايجاد يك دولت فراگيرحتي با حضوراخواني‌هاست وازطرف ديگرتلاش دارد تااز اخواني‌ها در برابرحملات گسترده ارتش ومخالفان حمايت كند تا بتواند درآينده ازتوان بازيگري آنها استفاده كند.چرا كه آمريكايي‌ها به خوبي مي‌دانند كه اخوان با حجم عظيم تشكيلاتي درمصرحذف نا شد ني است ولذا به‌دنبال حفظ     اهرم‌ هاي مختلف در مصر براي بازيگري هستند.

جان کلام اینکه؛ ملت مصرمسیربسیاردشواروناهمواری‌ برای رسیدن به دموکراسی پیش رودارد. آزادیخواهان،حامیان صلح و امنیت درجهان نباید به این تحولات بی‌تفاوت بمانند. باید ازاین فرصت استفاده کرده وبا بازنگری درتعاریف سنتی دموکراسی وحق تعیین سرنوشت وتولید ادبیات سازنده به حمایت معنوی ازمردم مصرهمت گما شت .

دوشنبه : 24/4/1392- 6رمضان1434-15ژولای2013

 

 

آنچه امروزدرمصرمي‌گذرد - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر

آنچه امروزدرمصرمي‌گذرد                          

اسدالله افشار

وضعيت كنوني درمصر شرايط انتظارواميد براي بخشي ازمردم وبيم و نگراني براي جريان اخوان المسلمين و طرفداران وي است.انتظار افراد و گروه‌هاي مختلف ازتغيير مرسي برگزاري انتخابات جديد است. معترضين اميدوارند مصر بتواند از طريق انتخابات زود رس، دولتي كه منتخب مردم است براي خود انتخاب كند.دريك سال گذشته وضع مصرازنظر اقتصادي رو به بهبود نبود وازنظر سياسي هم مرسي نتوانست بين گروه‌هاي مختلف سياسي ومدني تفاهم ملي ايجاد كند ودولتي فراجناحي تشكيل دهد.گروه‌هاي مخالف مرسي وي رامتهم مي‌كردند كه تلاش دارد تا جريان اخوان‌المسلمين را در مصر بر تمام اركان حكومتي مسلط كند در حالي كه قيام مردم در مصر براي اين بود كه نوعي تكثر و تنوع سياسي بر اين كشور حاكم شود و يك جريان سياسي و حزبي به طور تمام عيار بر ساختار سياسي مصر مسلط نباشد. کارشناسان براین باورند؛ آنچه امروزدرمصرآشكار است شكاف عميق و گسترده اجتماعي است كه در علم سياست ازآن به پولاريزه شدن جامعه نام مي‌برند. بحران مصرمقياسي ازاين دو قطبي شدن جامعه وخلاء قدرت است. هرگاه در كشوري پولاريزه (دو قطبي) شدن جامعه ا وج پيدا كند، ورود ارتش و نظاميان به صحنه سياسي و مديريت امنيتي كشور اجتناب‌ناپذيرمي‌شود. بهانه ارتش مصرنيزبراي ورود به صحنه سياسي همين است كه مي‌گويدكشوردچارشكاف اجتماعي خطرناك شده بود وسقوط مصرهشداردهنده بود.آیااین نگاه واقعا منطقی ودرست به نظرمی رسد؟ آیا تنهاراه حل موجود برای رهایی مردم مصر، ورود نظامیان به صحنه سیاسی جامعه بود؟ د رهرحال کارشناسان اعتقاد دارند ارتش مصردرچنين شرايط حساس ناچار به دخالت شد تا دوكار فوري را به انجام برساند : استقرارامنيت عمومي ودوم دعوت همه جناحهاي سياسي به تعديل و شركت درانتخابات براساس وحدت ملي.آیاواقعامسير براي مديريت اجرايي اين هر دودرمصرآسان ا ست؟!

وبرخی دیگرازصاحب نظران نیزباتوجه به تحولات اخيرووقوع كودتاتوسط ارتش مصراعتقاددارند که ؛ارتش مصربا چراغ سبزآمريكايي‌ها كودتارا عليه مرسي ترتيب داده‌اندومي‌توان نتیجه گرفت كه غربي‌ها نسبت به‌گسترده شدن اسلامگرايان دردولت مرسي نگران شده بودند وبيم آن داشتند كه ممكن است مجموعه‌اي شبيه به طالبان درمصر رشد كند. لذا ارتش تلاش كرد تا باورود به ماجرا،به نوعي«امنيت گورستاني»را برمصرحاكم كند.لذااكنون شرايط به‌گونه‌اي است كه تلاش قدرت‌هاي غربي برحاكم شدن همين نوع ازامنيت برمصراستوار باشد.

درهرحال تحولات جاري مصرآنقدرمهم است که ازجنبه‌ها وزواياي گوناگون می تواندمورد تجزيه وتحليل قرار بگيرد. مسلما اين تحولات ازيک سوتأثيرمهمي بر«آينده مصر»خواهد داشت وازسوي ديگرباپيامدهاي مهم منطقه‌اي و بين‌المللي همراه خواهد بود کما اينکه طيف‌بندي‌هاي موافق ومخالف درسطوح داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي و تمرکز ويژه همه دنيا روي آنچه امروز در مصر مي‌گذرد از حساسيت، تأثير واهميت اين تحولات خبرمي‌دهند .

آنچه را كه امروز در مصر در حال وقوع است، رهبر معظم انقلاب اسلامي در دهم بهمن‌ماه سال 1391در ديدار شركت كنندگان دراجلاس جهاني «جوانان و بيداري اسلامي» هشدارداده بودند. ايشان درآن ديدارخطاب به آن جوانان فرمودند:«آنچه امروزمهم است اين است كه دشمن درمقابل ضربه‌اي كه درمصر و تونس و ليبي و بقيه كشورهاي منطقه كم‌و‌بيش براو وارد آمده است، مشغول طراحي وتوطئه‌چيني است. بايد متوجه توطئه‌هاي دشمن بود،‌ بايد مراقب بود انقلاب‌هاي مردم را ازآنها «نربايند»، راه‌ها را منحرف نكنند،ازتجربه ديگران استفاده كنيد،دشمن كارهاي زيادي مي‌كند براي اينكه انقلاب‌ها رامنحرف كند براي اينكه حركت‌ها را خنثي كند، براي اينكه مجاهدت‌ها وخون‌هاي ريخته شده را ناكام كند، بايد مراقب بود، بايد هوشيار بود . »

پنجشنبه : 20/4/1392- 2رمضان1434-11ژولای2013

عقلانيت،اعتدال،امید - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۵۸ بعد از ظهر

عقلانيت،اعتدال،امید                             

اسدالله افشار

وجه سلبي انتخاب مردم دراين انتخابات نفي افراط از هردو طيف سياسي «اصولگرا» و «اصلاح‌طلب» بوده ازاين رو هر دو طيف سياسي همه کساني که معتقد به اعتدال درروش سياسي‌اند شعارتدبيرواميد را پسنديدند وجامعه رأي خود را با پذيرش «اعتدال» حک کرد ودرتدبير، عقلانيت و اعتدال پيام انتخابات شد . هر انتخاباتي را مي‌توان نقطه عطفي براي «تغيير» خواند. دراين انتخابات محورتغييربرشعار«تدبير و اميد» ديده شده است . دولت آينده براي حل مشکلات مردم کشورنيازمند فرصت زماني و همراهي است .

امروز فضاي کشورمملوازاميد و انتظاراست و اين را به راحتي مي توان در چشم مردم ديد واز سخنان و تحليل‌هايشان فهميد ؛ اميد به آينده اي روشن که شادي و انرژي را براي مردم به ارمغان آورده و انتظاراز رييس جمهور منتخبي که خود را رييس جمهور همه مردم ايران مي داند تا قفل‌هاي کشور را با سرانگشت تعقل وکليد تدبير باز کند؛ والبته باید این نکته را درنظرگرفت که توقعات رابیش ازاندازه بالانبریم وبه رییس جمهورمنتخب ودولت ایشان -که درمردادماه سال جاری پس ازدومراسم تنفیذ وتحلیف به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهند شد- باید فرصت لازم برای ارائه برنامه، جهت تغییرات مورد نیاز ومطابق با قانون اسا سی وشرائط داخلی کشوروبین المللی؛ به ایشان وهمکاران وی داده شود. ولذا کارشناسان معتقدندکه؛كنترل انتظارات ازدولت جديد تدبيرخردمندانه‌ايست درامتداد انتخاب عقلاني يازدهم كه همگان دست‌كم دربيان بدان ملتزم‌اند.اما نمي‌توان ساده‌لوحانه پنداشت كه با اين تدبير مسأله حل مي‌شود. علاوه برمهارانتظارات، بايد درجهت گشايش برخي پنجره ها با تمام وجود كوشيد. جبران مافات علي‌العموم دشوار است و زمان مي‌طلبد.این قلم به جناب دکترروحانی یادآور می شود برای تحقق شعارپرمعناي "تدبيرواميد"مي بايست مواردي راکه درذیل خواهد آمد موردتوجه ويژه قراردهند :

1-اتخاذتصميم هاي مدبرانه برای حل بحرانها؛2- آينده نگري وپرهيزازتصميم هاي لحظه اي؛3- پرهیزازشعارزدگي؛4- جبران مافات  خدمات محقق نشده دولت هاي پيشين؛ 5 استفاده ازتيم مديريتي مجرب، معتدل وقانون مدارمعتقد به قانون اساسی وپای بند ولایت فقیه؛6- تعامل مناسب با سايرقوا ؛ 7- خلق حماسه اقتصادي ازطريق تبيين مفهوم اقتصاد مقاومتي ؛ 8- اهتمام جدی برای تحقق توسعه عدالت اجتماعي برمبنا ی قانون اساسی کشور؛  9- حمايت از توليد ملي، کارآفريني، اتخاذ سياست هاي پولي و ارزي متناسب، اصلاح الگوي مصرف، اجراي اصل 44، تصحيح سياست هاي بازرگاني، توجه به نخبگان، توليد دانش کاربردي و استفاده از فن آوري نوين ؛ 10- احترام به قانون و تمکین ازآن ؛ 11- اعتنا به  سندچشم‌انداز 20 ساله که مهمترين سند بالادستي خوانده مي‌شود ؛ 12- تزريق تفكراعتدال به جان دستگاه‌هاي دولتي وبدنه جامعه ؛13- تقويت جايگاه ايران در سطح جهاني ؛ 14- منزوی کردن تفکرافراطی وانحرافی ؛ 15- توجه جدي و مستمر به اصل نظارت و هدايت صميمانه در بخش‌هاي مختلف اجرايي كشور؛16-  نظارت و هدايت برعملكرد مديران ، دستياران و مشا وران و كارگزاران ؛ 17- توجه به نگاه‌هاي ظريف، نقادانه و سازندة رسانه‌ها و اصحاب قلم ؛ 18- منع جدي از واگذاري تعدد مسئوليت‌ها به يك فرد؛ 19- توجه جدي به تفكيك مسئوليت‌ها در محيط‌ علمي، نظامي و اقتصادي مطابق تعريف مصرّحي كه درقانون اساسي در تفكيك قواوجود دارد؛ 20- توجه به دا نشمندان، علما واستادان و پژوهشگران متخصص.

با توجه به آنچه که ازمنظرصاحب نظران گفته شد،اكنون زمان آنست كه تمام نيروها واحزاب وجناح‌ها با رويكردي اعتدالي به جاي آنكه درصدد سهم خواهي برآيند، مشخص كنند دولتي كه قراراست به زودي كار خود را شروع كند چه سهمي ازهمت و تلاش وخدمات صادقانه آنهاخواهدداشت.همه بايدروشن كنندكه براي جبران كاستي‌ها وپيشبرد اهداف نظام جمهوري اسلامي چه كمك‌هائي به دولت جديد خواهند كرد وثابت كنند دراين راه تا چه ميزان آمادگي فداكاري دارند.

چهارشنبه : 19/4/1392- 1رمضان1434- 10ژولای2013

 

 

هنرما ه مبارک رمضان - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۴۴ بعد از ظهر

هنرما ه مبارک رمضان                   

اسدالله افشار

اول) گردش ماه بار ديگر ما را در آستانه حلول ماه مبارك رمضان قرارداد. با ورود به ماه رمضان عبادت خاص اين ماه نيز در اذهان تداعي مي شود. از اينرو ماه رمضان را ماه روزه نيز گفته اند. همچنين چون بنا به روايات مصداق صبردرقرآن روزه دانسته شده است (1)،آن را ماه صبر نيز گفته اند.(2) ماه خدا و ماه ميهماني الهي از ديگر اسامي است كه به اعتبارهاي مختلف به اين ما عزيز داده شده است .بهترين وپرفيض ترين عبادت دربهترين ايام وليالي اوقات ، موجبات رشد وتعالي انسانها ودستيابي به قرب الهي راآسانتر مي سازد و از مصاديق نور علي نور محسوب مي شود.

دوم) رمضان، درلغت ازماده رمض، به معناى شدت گرما و تابش آفتاب بر سنگ و شن مى‏باشد. با توجه به این که ماه رمضان، ماه تحمل سختى‏ها و عطش و گرسنگى است، به این اسم، نام‏گذارى شده است. این ماه، نهمین ماه سال درتقویم هجرى قمرى ویگانه ماهى که است که نامش در قرآن آمده است ویکى از نام‏هاى خداوند به شمار مى‏رود. ازاین‏رو، درروایت اسلامى تصریح شده که رمضان به ماه اضافه گردد و به هیچ وجه، به تنهایى یاد نشود.

سوم) درآموزه ی بزرگان مسلمان ما ؛ ماه رمضان ماه خود سا زي و تصفيه روح است. خداوند همه اسباب كار را در اين ماه براي پالايش روح و روان ازآلودگي‏هاي گناه فراهم نموده و با لطف و رحمت مخصوص خويش همه درها و راه‏ها را در راستاي تهذيب نفس و صفاي باطن و تكامل معنوي گشوده است. فرصت بسيار خوبي براي انسان‏ها است تا دركنار اين سفره بزرگ ومتنوّع رحمت الهي بنشينند وبا انواع غذاهاي روحي، روح و روان خود را تقويت كنند.

چهارم) ازرسول گرامى نقل شده كه رمضان رارمضان گفته‏اند، زيراگناهان درآن مى‏گذارد و مى‏سوزد (3) . از همان بزرگواربازگوشده كه:درهاى آسمان دراولين شب رمضان گشوده مى‏شودوتا آخرين شب آن همچنان باز است (4) .امام چهارم درصحيفه سجاديه دعاى ورود به رمضان (5) ازاين ماه به عنوان‏« شهر الصيام‏»،«شهرالاسلام‏»،ماه پاكى، و«ماه پالايش‏»وماه شب‏زنده‏دارى نام مى‏برد. ودردعاى وداع(6) رمضان آن را«شهرالله اكبر» وعيد اولياى الهى مى‏نامد وهمچون مادرى كه ازفراق فرزند بنالد،درفراق رمضان گريه مى‏كند.

پنجم) ماه رمضان،بهارقرآن است،قرآن ورمضان؛ پیوندی دیرینه دارند زیرا یكی از شبهای مبارك رمضان، یعنی شب قدرظرفیت نزول قرآن رادارا بوده وسزاوار است كه روزه دار،این پیوند را نگسلد وباترتیل آیه های روح بخش قرآن،فضای ملكوتی ماه خداراعطرآگین سازد كه به گفته آورنده قرآن:«من تلا فیه آیه من القرآن كان له مثل أجرمن ختم القرآن فی غیره من الشهور:كسی كه یك آیه ازقرآن را درماه رمضان تلاوت كند،به اندازه اجریك ختم قرآن دردیگرماهها نصیبش می شود.»    (7)

ششم)«رمضان قطعه‌ای ازبهشت است درجهنم سوزان دنیای مادی»،یک ماه استثنایی،فرصتی طلایی برای ابرازشوق بندگی خالق یکتا، رمضان،«فصل شکفتن»است ، موعد عروج ، معراج تا خدا،پله‌های فاصله راطی کردن،  الهی شدن و رنگ و بوی خدا گرفتن، آری رمضان «شهر الله» است، ماه ضیافت الهی.

هفتم)  ماه رمضان با حلول خود، فضاي عمومي جامعه را سخت تحت تأثير قرار مي‏دهد. فضاي عمومي جامعه، فضاي معنوي و روحاني و عرفاني و عبادي مي‏گردد، درچنين فضايي، انگيزه‏ها و عوامل گناه و تخلف و ارتكاب جرم به شدت تقليل پيدا مي‏كند.بنابراين، ماه رمضان و روزه، عامل تربيتي مهمي براي كاهش جرايم و تخلفات اجتماعي است.

هشتم) برای استفاده بهتراز فرصت معنوی ماه مبارک رمضان، برای اینکه مشمول لطف خدا شویم، توفیق عبادت و بندگی و ترک معصیت پیدا کنیم، در این ماه مبارک قدمی در معنویت برداریم، خودسازی و تهذیب نفس کنیم، برای اینکه بتوانیم به حسن عاقبت دست یابیم وحوائج ما مستجاب وگرفتاری ها رفع گردد، چهارراهکار وجود دارد که ذیلاً به آن اشاره می شود:

1) پرهیز از غذای حرام و شبهه ناک ؛ 2) ارتباط با خداوند از طریق انس با نماز جماعت و قرآن ودعا ؛

3) رسیدگی و دستگیری از نیازمندان ؛ 4) اجتناب از گناه .

نهم) ماه رمضان ماه تنظيم جهت‏گيرى انسان و تقويت ايمان و تحكيم برادرى برمحور قرآن است. پيام رمضان، پيام سلامتى، دوستى، امنيت و ايمان و آزادى در پرتو بندگى خداى مهربان و مقتدر است كه تنها با جهت‏گيرى قرآنى و رهبرى علوى دست‏يافتنى است.

دهم) در رمضان ،ازخواب گران غفلت وفراموشی بیدار شو. به اطرافت نگاه کن.چشمانت را باز کن.

 کوله بارت را ببند و آماده شو. آماده حرکت. بستر را رها کن. کفشها را محکم کن. نفسی تازه کن. پاها را بر زمین سخت ، استوارکن. حرکت را د وباره آغا زکن که درهررمضان باید دوباره بیدار شوی. دوباره آغاز کنی. دوباره بالا روی. دوباره پروازکنی. دوباره زنده شوی و همان گونه که درختهای بزرگ با آغاز بهار زنده می شوند، تو با آغازرمضان بیدار شو. ازخواب زمستانی خویش وازلاک ضخیم خود بیرون آی و سپس آزاد شو.آزاد ، چون کویرهای بزرگ و تنها. آزاد ازهر نیازو رها از بند هردیواری.(8)

جان کلام اینکه ؛ هنر رمضان تضعیف ابعاد حیوانی وتقویت ملکات نفسانی وارتقای روحی انسان واستقراراو در مدارانسانیت است.هنر رمضان، تحول‌پذیرکردن انسان تا مرحله تقرب رحمانی و عاری‌سازی اوازخصایص شیطانی است.

یکشنبه : 16تیر1392- 28شعبان1434-7ژولای2013

 

 

 

پا نوشت ها :

 

1- تفسيرالقمي . ج ا، ص 46. تفسيرصافي ، فيض كاشاني ، ج 1 ، ص 126 .

2- ادوار فقه، شهابي ، محمود ، ج 2 ص 41 .

3- رسول الله(ص) انما سمى الرمضان لانه يرمض الذنوب، كنزل العمال، 23688 .

4- رسول اكرم(ص)، بحار، ج 96، ص 346 .

5- صحيفه سجاديه، دعاى 44.

6- همان، دعاى، 45.

7- بحارالانوار، ج 96، صفحه 357 .

8- رمضان خواستن و شدن ، زمانپور ابیانه ، حسن ، روزنامه جام جم ، ۸ مهر ۱۳۸۶ .

 

 

سقوط محمد مرسی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۴ بعد از ظهر

سقوط محمد مرسی                           

اسدالله افشار

قبضه كردن قدرت توسط گروههاي تندرويي كه قبل ازپيروزي انقلاب مصر، هرگونه فعاليت سياسي و تشكيل احزاب را حرام دانسته و مغاير با اصول اسلامي مي‌خواندند، براي مردم مصر بسيار سنگين و ناگوار بود.

کارشنا سان امورسیا سی معتقدند؛ خطري كه مردم مصر اكنون آنرا از هر كس ديگري بيشتر احساس مي‌كنند اينست كه گفتمان ديني وسياسي دركشورشان به طرزحيرت آوري به سوي افراط وهرج ومرج به پيش مي‌رود، لذا آنها دريافته‌اند كه اگرديراقدام می کردند وآب رفته را به جوي باز نمی گردانند و بر زخم‌هاي ايجاد شده مرهم نمی گذاردند،باید بارديگر هزينه يك انقلاب را تحمل می نمودند.جامعه مصرهيجان‌زده ومعترض است، فعلاً افول قدرت حزب اخوان‌المسلمين راشعار داده ومحمد مرسي رارئيس جمهور بي‌كفايت مي‌دانستند.سران اغلب احزاب وتشكل‌هاي سياسي دولت وحدت ملي راشعار مي‌دادند اما تعريف آن را تنها با حضور خود در هرم قدرت تفسير و خواهان بودند؛ وشدآنچه نباید می شد یعنی سقوط مرسی ودولت ایشان.

با برکناری مرسی از سمت ریاست‌جمهوری مصر، هموار بودن مسیر دموکراسی درکشورمصر به تردیدهای جدی مبدل گردید.مردم مصر راه دشوار آزادی، مسیرهای پرپیچ‌وخم و سنگلاخی را انتخاب کرده است. مردم مصر با چالش‌های سنگین و ناشناخته مواجه هستند. بعضی از رویدادها به شکل کاملا بی‌سابقه و اصیل در مصر ظاهر می‌شود و ازاین‌رو ادبیات و تعبیر و تفسیرهای جدیدی برای شرح و بسط رویدادها مطرح می‌‌شود.  

دلائل سقوط مرسی :

این قلم باتوجه به اظها رنظرکارشنا سان وصاحب نظران این امردررسانه های کشور؛-که مبین عملکردناموفق یکساله محمد مرسی می باشد وموجبات سقوط دولت ایشان رافراهم نمود- به برخی ازاین دلائل اشاراتی خواهددا شت :1- فقرزدگي و سقوط امنيت عمومي دركشور.2- گرفتاري‌هاي معيشتي مردم ، 3- رشد فساد و سقوط ضريب امنيت اجتماعي و به خصوص بيكاري جوانان مصري،4- ضعف و ناتواني شخص رئيس جمهور، محمد مُرسي درمديريت واداره كشور،5-انحصارطلبي و واگذاری سطوح مديريتي كشوربه ياران هم حزبي خودازاخوان‌المسلمين،6- جایگزین شدن  ديكتاتوري فردي حسني مبارك به ديكتاتوري تك حزبي اخوان ،7- كاهش 25 درصدی ارزش پول ملي مصر،8- پياده نشدن احكام اسلامي دركشورمصر،9- حاکم شدن سلفي‌ها بركشورمصر و حمايت و ترويج از تفكر افراطي آنان ، 10- قطع رابطه بادولت سوريه قطع رابطه وبرقراری رابطه سياسي مستحكمي بارژيم صهيونيستي ،11- افزايش نفوذآمريكاوباقيمانده‌هاي رژيم ديكتاتوري مبارك در اركان حكومت مرسي .

كودتای ارتش مصر:

اكنون ارتش مصربا كودتا ، سران اخوان‌المسلمين ومحمد مرسي رئيس جمهور مصررا بازداشت ، زنداني ياحبس خانگي كرده است. رئيس دادگاه قانون اساسي مصر به‌صورت موقت رياست جمهوري مصررا دراختيار گرفته است تا ضمن اعلام هيئت دولت موقت مصردواقدام فوري را انجام دهد : اول، تغيير قانون اساسي مصوب دوران محمد مرسي، دوم، برگزاري انتخابات رياست جمهوري جديد.

شرايط كنوني درمصر براي مردم اين كشور شرايط انتظارواميد و براي دولت اخوان المسلمين ناكامي درحفظ دولت است. اتفاقي كه درمصربا مداخلة ارتش رخ داده است، پيامد اعتراضاتي است كه درطول دوهفته گذشته به طورمرتب ومستمردر شهرهاي مختلف مصر به ويژه درقاهره ادامه داشته است.

شنبه : 15تیر1392- 27شعبان1434-6ژولای2013

 

 

 

دلائل وعواقب هرج و مرج درمصر - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۴۵ بعد از ظهر

 دلائل وعواقب هرج و مرج درمصر              

اسدالله افشار

اوضاع مصر اين روزها بسيار آشفته شده است و اين وضعيت به دليل جنگ قدرت ميان دو گروه اصلي در مصر است: گروه اول انقلابيون مصرهستند که اکثريت مردم اين کشور را تشکيل مي‌دهند و براي آنچه که باز پس گرفتن انقلاب مي‌نامند تلاش مي‌کنند ودراين راه بدون استفاده ازسلاح وبا برگزاري تجمع‌هاي گسترده به پيش مي‌روند ودرطرف ديگرنمايندگان اخوان المسلمين وطرفداران جناح حاکم هستند که بعيد نيست براي حفظ قدرت دست به سلاح ببرند. این قلم ضرورت می داند یاد آوری نماید که؛ محمد مرسي واخوان المسلمين پس ازگذشت يک سال حکومت برکشورمصراین کشوررا وارد بحرانهاي سياسي و اقتصادي و اجتماعي کرده اند. يک سال کامل ازعمردولت مرسی گذشت وبه اعتقادکارشنا سان چيزي جز رويارويي با دو موسسه نظامي و امنيتي و درگيريهاي مشابهي درزمينه دستگاه قضايي ، پيگيريهاي امنيتي اصحاب رسانه وروزنامه نگاران ، دشمني با موسسه هاي جامعه مدني و انجمنهاي امور زنان ، نفرت ازموارد تشکيل دهنده جامعه مسيحيان وکوبيدن برطبل فرقه گرايي مذهبي ازاين دولت ديده نشد.تازه‌ترين نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه ميزان محبوبيت محمد مرسي از 78 درصد در ابتداي رياست جمهوري به 32 درصد كاهش يافته است و در چنين شرايطي وي قادر به تكيه زدن بر صندلي، جز از طريق توسل به زور و مقابله با خواسته‌هاي مردمي نيست.اين خلاء عميق 43 درصدي و ريزش شديد هواداران رئيس‌جمهور اخواني مصر در فاصله كمتر از يكسال نشانگر واقعيت‌هاي هراس‌انگيزي در صحنه داخلي مصر و آمادگي ورود اين كشور به سوي يك تنش خشونت‌آميز براي ارائه تعريف جديدي از آراي عمومي است. به هرحال، شمارش معكوس مخالفان براي شورش عليه محمد مرسي آغاز شده و همه چيز به ضرر وي و اخوان‌المسلمين مصر در جريان است.

ساختارسیاسی مصر:

ساختارسیا سی مصربا نظامیان پیوندی جدی دارد واین پیوند نه یک پیوند نا شی ازصرفا قدرت، بلکه نا شی از روند تاریخ است.بدیهی است که اگرروند هرج و مرج درمصر شدت یابد، تقاضای عمومی برای امنیت در مصرتشدید می‌شود واین بهترین فرصت برای نظامیان برای بازگشت به قدرت است چراکه تنها نظامیان قدرت آن را دارند که امنیت را به کشورآشوب‌ زده مصر بازگردانند.

 اشتبا هات بزرگ مرسي :

صاحب نظران براین باورندکه؛ اشتباهات بزرگي كه مرسي درمدت كوتاه يكساله مرتكب شده است عبارتست: غفلت ازپيگيري اهداف انقلاب مصر، سياست بازي باآمريكاوشيوخ نفتي عرب ووادادگي محض دربرابر سياست‌هاي گروههاي تندرووافراطي است وچه بساكه پيامدهاي اين غفلت باعث زمين خوردن سريع و شكست زودهنگام حكومت وي شود واين دقيقاً همان چيزي است كه او وحاميانش اصلاً به آن نمي‌انديشيدند.

ودرعین حا ل برخی دیگرازتحلیل گران اظهارداشته اند؛ مصردر آستانه يک تحول بزرگ قراردارد وممکن است اين تحول مثبت وسازنده نبا شد ومحصول آن روي کارآمدن يک دولت نظامي با شدکه عنوان «موقت» داشته ولي براي چندين سال عنان قدرت مصررا دراختيار بگيرد.

سه شنبه : 11/4/1392- 23شعبان1434- 2ژولای2013

مهمترین الویت های کا ری دردولت تدبیروامید - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۱۳ بعد از ظهر

مهمترین الویت های کا ری دردولت تدبیروامید           

اسدالله افشار

با مشخص شدن نتايج انتخابات رياست‌جمهوري وپايان يافتن رقابت كانديداها مسئله‌اي كه مطرح مي‌شود توجه به اولويت‌هاي دولت يازدهم ودر واقع رئيس‌جمهورمنتخب به عنوان نماينده اجرايي مردم ايران است،اولويت‌هايي كه هركدام مي‌تواند برسرنوشت همه كشوراثرگذار باشد. چراكه هرگونه اشتباه دراين زمينه وعدم شناسايي درست اولويت‌ها مي‌تواند فرصت‌هايي كه پس از برگزاري هر انتخابات به شكلي ويژه ايجاد مي‌شود رااز بين ببرد.به همين منظوربه نظر مي‌رسد با توجه به شرايطي كه كشوردر دوره قبل پشت سر گذاشته بتوانيم اين اولويت‌ها راازمنظرکارشناسان وصاحب نظران درمحورهای زیرکه ارتباط مستقیم با سياست خارجي، ديپلماسي عمومي و سياست داخلي دارد ؛ فهرست وارمطرح نماییم :

1- رئيس دولت يازدهم بايد در ابتدا يك تيم قوي اقتصادي و مديريتي را به وجود آورد. تيمي كه ازطريق آن بتواند حماسه اقتصادي مد نظر رهبري را رقم بزند .

2- ساماندهي اوضاع اقتصادي كشور، تثبيت نرخ ارز، كاهش تورم، كاهش واردات كالاهاي غيرضروري، حفظ ارزش پول ملي و حمايت از توليد ملي و ساخت داخل .

۳- دولت یازدهم بايد بتواند رابطه اقتصادي مردم و دولت را باز تعريف كند كه در اين زمينه نيازمند اين موضوع است كه درباره بحث‌هايي چون هدفمندي يارانه‌ها و درآمدهاي نفتي تصميم مشخصي بگيرد .

4- هدفمندي يارانه‌ها در دو سطح بايد پيگيري شود اول رسيدگي به پرداخت‌هاي يارانه در فاز اول وتوجه به بخش توليد. در سطح ديگر بايد ديد با چه سازو كاري مي‌خواهند فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اجرايي شود.

5- حوزه نفت نيز بايد ازاولويت‌هاي دولت يازدهم قرارگيرد. زيرساخت‌هاي صنعت نفت بايد ايجاد شده ومورد بازنگري قرار گيرد چرا كه اين بخش خود به تنهايي ايجاد شغل خواهد كرد.

۶- حوزه دیگری كه دولت جديد بايد به آن ورود كند،‌ بخش مسكن است كه دولت بايد سياست‌هاي تكميلي در اين باره اتخاذ كرده تا قيمت مسكن نيز به ثبات برسد .

7- ايجاد فضاي با نشاط كاري واميد براي جوانا ن نيزازاهميت برخوردار ا ست .

۸-  پرهيز از تنش ‏زايي در جامعه، دوري گزيدن از ايراد اتهام‌هاي بي‌اساس عليه ساير قوا و تلاش براي تحقق وحدت و انسجام ملي و تمركز بي‏وقفه بركار عملياتي .

9- پايبندي به قانون و پرهيز از رفتارهاي قانون‏گريزانه به‌رغم وجود كاستي‏ها .

۱۰- راهبرد روابط خارجي دولت جديد بايد ميان پايبندي به مباني و اصول سياست خارجي ايران از يك سو و اتخاذ سياست‌هاي مبتكرانه و كارگشا در صحنه بين‌المللي جهت افزايش توان ملي، از سويي ديگر، تعادل برقرار كند .

11-  در حوزه سياست خارجي چند موضوع مهم  وجوددارد که بايد دردستوركار دولت یازدهم قرار گيرد:

الف- حل موضوع پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي ازطریق تعامل، گفت وگووهمکاری با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با حفظ رعایت اصول وتأمین منافع ملی کشور . ب- موضوع بعدي پروسه تحريم‌ها عليه ايران وفشارهايي است كه توسط قدرت‌هاي سلطه‌گردرعرصه بين‌المللي مديريت مي‌شود كه بايد اين مسئله هم در اين موضوع در عرصه بين‌المللي حل شود . ج- موضوع بعدی مسائل منطقه‌اي است. مادرسوريه بحران‌هايي داريم كه درگيرآن هستيم.همچنين درحوزه خليج‌فارس نيزقدرت‌هاي سلطه‌گرتلاش كرده‌اند تا با برانگيختن مناقشات كوچك، مشكلات بزرگ ايجاد كنند. بنابراين بايد دراين حوزه‌ها مسائل ما با همسايگان حل و فصل شود .

انتظارمردم استقرارمرحله به مرحله تدبير(عقلانيت) و وسعت يافتن افق اميد دركشوراست . مسيري كه با شكل‌گيري حماسه سياسي، امكان تحقق آن به‌طور كامل شدني به نظر مي‌رسد.

شنبه : 8/4/1392-20شعبان1434-29ژوئن2013

رژیم صهیونیستی درآخرخط - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۷ قبل از ظهر

رژیم صهیونیستی درآخرخط                                         

 اسدالله افشار

تشکیل رژیم صهیونیستی و چه پس ازآن مبنای تلاش های خود را بر تجاوز ، کشتار ،قتل عام و ترور مردم فلسطین و همسایگان قرار دادند.از جمله کشتارهای دیریاسین ،کفر قاسم ،کفرمتی و اقدام های تروریستی سازمان هایی مانند هاگانا ، اشترن و غیره علیه مردم عادی فلسطین و ادامه این کشتارها در داخل و سرزمین های همسایه از جمله لبنان مانند قتل عام دراردوگاه های صبرا وشاتیلا در سال 1982 چهره ای متجاوز و جنایتکار از سران این رژیم درمیان مردم جهان و به ویژه مسلمانان ترسیم کرده است که همگان را در انتظار لحظه انتقام الهی و رسیدن این رژیم به آخر خط قرار می دهد.

بهای واقعی درگیری اسرائیلی- فلسطینی :

دکتر«شلومو سابیرسکی» مدیر مرکز تحقیقات «ادوا» در تحقیقات خود، بهای واقعی درگیری اسرائیلی- فلسطینی را نشان می دهد. درسالهای 1977 تا 2006 رشد اقتصادی همه جهان 67% بود در این میان رشد هند 140%، اتحادیه اروپایی 167%، چین 193% بود اما سهم اسرائیل 43% بود.اسرائیل نسبت به رشد متوسط اقتصاد جهانی بسیار عقب است. آمار نشان می دهد که انتفاضه های فلسطینی نقش تعیین کننده ای در کاهش رشد اسرائیل داشته اند. در سال 2000 قبل از انتفاضه دوم رشد اقتصادی حدود 9% بود. در سال 2001 رشد 0.4% بود. در سال 2002، 0.6%. در سال اول بعد از پایان انتفاضه یعنی سال 2004 رشد اقتصادی 5.25% شد . در سال 1987 که انتفاضه اول رخ داد رشد اقتصاد اسرائیل 6.1% بود. در سال 1988، 1.4% و در 1989 مهاجرت جمعی روس ها اثرات انتفاضه را خنثی کرد اما از این مهاجرت ها در هرصد سال یکبار ممکن است اتفاق بیفتد . تولید ناخالص سرانه ملی نیز نتایج مشابهی را نشان می دهد. در 1987 قبل از انتفاضه اول میزان رشد تولید ناخالص سرانه 4.4% بود. در 1988 به 1.9% رسید و در 1989 کاهش تولید ناخالص سرانه ادامه یافت. در انتفاضه دوم در 2001 تولید ملی تنها 2.7% رشد کرد و در سال 2002 تنها 2.6% و در سال 2003 تنها 0.4% رشد داشته است. با پایان انتفاضه دوم وامضای توافق اسلو شاهد چرخش یکباره رشد تولید ناخالص سرانه بودیم. ازسال 2004 تولید ناخالص سرانه هرسال تقریباً 3.5% رشد داشته ا ست .

اقتصاد رژیم اسراییل :‌

اقتصاد رژیم اسراییل ازسازوکارهای عادی اقتصادی پیروی نمی‌کند.کمک‌های آمریکا، شرکت‌های چندملیتی صهیونیستی و کشورهای اروپایی که خود را وامداراین رژیم می‌دانند، ستون اصلی بقای آن است. تولید ناخالص داخلی این رژیم 213 میلیارد دلاراست که معادل 1.5 درصد کمک مستقیم در اختیار آن قرار می‌گیرد. این حاتم بخشی از طرف آمریکایی‌ها که بدون هیچ پیش شرطی انجام می‌شود، بی نظیر است و شامل هیچ یک از دیگر متحدان این رژیم نمی‌شود. اقتصاد وابسته به خارج که از مکانیسم‌های عادی اقتصادی پیروی نمی‌کند، نابرابری اجتماعی و سلطه‌ی سران صهیونیسم بر باقی یهودیان و جدال قومی شدید، به ابزارهایی برای متلاشی کردن پایه‌های این رژیم تبدیل شده‌اند. با این که سران رژیم مدام در گوش مهاجران به سرزمین‌های اشغالی می‌خوانند که همسایگان مارامحاصره کرده‌اند وباید برای مقابله آماده باشیم،اما اعتراض‌های وسیع مردمی نشان می‌دهد که ساختارفاسد وناعادلانه‌ی حاکم، معترضان را به نقطه‌ای بی بازگشت رسانده که یا باید برای همیشه در شرایطی غیرقابل تحمل زندگی نمایند و یا این که بر ضد نظام موجود شورش کنند.

نگاه جامعه شناختي به جامعه اسرائيل :

از نگاه جامعه شناختي ، جامعه اسرائيل- به تعبیرکارشنا سان- يك «جامعه موزائيكي» است با اين توضيح كه بخش هاي مختلف آن اگرچه درانگيزه كسب درآمد- بخوانيد غارتگري- مشترك هستند ولي تنها با دو نياز«امنيت» و«سرپناه» به يكديگرپيوند خورده اند وچنانچه سردمداران رژيم صهيونيستي قادربه تأمين اين دونيازنباشند- كه اين روزها در تامين آن با مشكلات جدي روبرو هستند- جامعه جعلي اسرائيل به سمت فروپاشي ميل مي كند.در شرايط كنوني كه به گزارش 182 صفحه اي مركز مطالعات امنيتي اسرائيل- I.N.S.S رژيم صهيونيستي روي قوس نزولي قدرت قراردارد، تفاوت هاي پنهان درقالب «اختلاف» فرصت بروزيافته اند، كه ازآن جمله مي توان به اختلافات روبه رشد ميان «يهوديان غربي(اشكنازي ها) و يهوديان شرقي»، «يهوديان متدين به آئين يهود و يهوديان لائيك»،«يهوديهاوصهيونيستها»،«يهوديان سفيدپوست ويهوديان سياه پوست آفريقايي تبار»،«يهوديان نسل قديم(وفاداران) ويهوديان نسل جديد(بي علاقه ها)»،«يهوديان دوتابعيتي ويهوديان تك تابعيتي»،«يهوديان ثروتمند ويهوديان فقير»اشاره كرد...وبه قول خداي سبحان؛«شما آنان را متحد مي بينيد و حال آن كه دلهاشان سخت متفرق است» (آيه 14 سوره مباركه حشر) .

سه شنبه : 4/4/1392- 16شعبان1434- 25ژوئن2013

منابع :

 1- صهيونيست ها كم فروشي مي كنند! حسين شريعتمداري ، کیهان : سه شنبه 31 مرداد 1391  شماره 20286 .

۲- مؤسسه مطالعات اندیشه سازان نور، اسرائیل از گروه های تروریستی تا تروریسم دولتی ، تحلیل شمار24.

۳- صفاتاج ، مجید ، ماجرای فلسطین و اسرائیل ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، تهارن ، 1381 .

سخنی با جناب دکترروحانی - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۲ بعد از ظهر

سخنی با جناب دکترروحانی                           

اسدالله افشار

 

انتخابات یازدهمين دوره رياست جمهوري در 24خرداد 92 برگزار گردید. در اين انتخابات، احزاب، گروه ها و جمعيت هاي سياسي از ماه ها قبل و به طورجدي وارد صحنه انتخابات شده بودند و با معرفي كانديداي خود به افكار عمومي و مردم ،تلاش نمودند تا وارد نهاد رياست جمهوري شوند و برنامه و سياست هاي خود را در سطح كشور اجرا و عملياتي سازند.

اكنون كه جناب دکترروحانی به عنوان رییس جمهورمنتخب مردم برگزیده شده است وصحت انتخابات نیزازسوی شورای محترم نگهبان موردتأیید قرارگرفته است ؛اين قلم بنابروظيفه شرعي وبه عنوان كسي كه وارد سومين دهه ازعمرروزنامه نگاري خود شده است ، نكاتي را به طوراختصار با جناب ایشان به شرح ذيل مطرح مي نمايد،اميد است مقبول و مورد عنايت قرار گيرد:

اول- اعتقادرا سخ دارم انتخاب حضرت عالی با هدف خدمت به مردم وايجاد رفاه، شادابي و نشاط براي اين ملت و پاسخگويي به مطالبات مشروع و بحق آنان همراه خواهدشد.

 دوم- نيك مي دانید ، خدمت به مردم، عدالت محوري، فقر زدايي، شايسته سالاري و توزيع عادلانه ثروت دربين مردم به تقويت همبستگي ملي و مشاركت عمومي دركشور بيش ازپيش كمك مي كند وموجب پايداري واستمرارانقلاب اسلامي خواهد شد.

 سوم- مراقب با شید باتکیه برمسند قدرت ، درعملياتي ساختن شعارتوسعه اقتصادي ، عدالت را قربا ني ننمايید وآن رابه حاشيه نرانید زيرا دراين صورت شكاف طبقاتي ايجاد وفاصله بين فقيروغني زياد مي شود ضمن آنكه درجامعه نيزشاهد تشديد شكاف طبقاتي خواهيم بود وازآنجا كه ثروت ملي به طورمساوي وعادلانه بين مردم توزيع نخواهد شد - و تاكنون نيز متاسفانه نشده است- به تدريج شكاف طبقاتي در سطح جامعه چشمگير و عريان تر مي گردد .

چهارم- اين قلم يادآوري مي نمايد در برهه اي از عمر انقلاب اسلامي، تكنوكرات ها و فن سالاران نيز به نهاد رياست جمهوري راه يافتند ومديريت هاي كليدي اقتصاد كشوررادر بانك ها، وزارت اقتصادي و... به دست گرفتند. نسخه وراهبردي كه اين تكنوكرات ها براي توسعه اقتصادي در پيش گرفتند و به دستگاه ها و نهادهاي مجري تجويزكردند، نسخه بومي وملي نبود، بلكه راهبرد توسعه اقتصادي برگرفته ازاقتصاد ليبراليستي وانديشمندان اقتصاد غرب بوده است.طبعا دراين نسخه ذكري از عدالت و رعايت حال طبقات و اقشار پايين نشده است و عدالت عملادر اين دوره به حاشيه رانده شد.

هرچند در پاره اي از مواقع كشور شاهد رشد اقتصادي بود و اين رشد قابل انكار نيست، اما بايد گفت كه قشر يا طبقاتي خاص از اين رشد و توسعه اقتصادي كشور بهره مند و نسبت به گذشته فربه تر شدند . اما در مقابل اقشار محروم از لحاظ سطح درآمد، سطح زندگي و بهره مندي از مزايا و امتيازهاي رشد اقتصادي با طبقات مرفه فاصله زياد پيدا كردند و ديوار بلندي بين آنها ايجاد شد.

جاي بسي تاسف است كه حاكميت تكنوكرات ها برمديريت هاي كليدي اقتصاد كشورهم باعث شكل گيري وقدرت گيري باندها وجزاير قدرت هاي اقتصادي دركشور شد، كه تا امروز نيز- باتوجه به برخی اصلاحات توسط دولت نهم ودهم دراین زمینه - ادامه يافته است وهم به رشد پديده آقازاده ها، فاميل سالاران وگسترش ناعدالتي دركشور انجاميده وموجب آن شد تا انديشمندان اقتصاد اسلامي ونسخه بومي رشد اقتصادي دركشوربه حاشيه رانده شوند وزراندوزان وعافيت طلبان درآن دوره خاص ،چندصباحی درحوزه های اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي، رخنه و نفوذ كنند واداره كشور را د رد ست گيرند .

    پنجم- نگارنده اعتقاد دارد باتوجه به شعارایام تبلیغاتی جناب عالی تحت عنوان "تدبیروامید"،اكنون باید يكي از برنامه هاي محوري خود را برمبناي تغييرات اساسي اقتصاد كشورمتمركز نموده و عدالت را محور برنامه هاي خود درتوسعه اقتصادي و سياسي قرار داد ه تا آن برهه از عمر انقلاب اسلامي كه بيان شد تكرار نگردد زيرا بخشي از معضلات لاينحل اقتصادي امروز كشور عزيزمان، مربوط به همان دوران خواب و غفلت است. بنابراين دولت آينده وظيفه دارد: شكاف طبقاتي را به حداقل رساند، فاميل سالاري وباند بازی وجنا ح گرایی راازبين ببرد، پاسخگوي مطالبات بحق مردم باشد،تورم رامهاروروندرشد بیکاری راکندو به حداقل رساند، تجمل گرايي و زندگي اشرافي مديران را بر چيندودردادن امکانات به قشرمدیران وکارمندان اعتدال رارعایت نماید، ساده زيستي را ترويج نمايد، به حال محرومان توجه كند، با فساد و تبعيض و فقر مبارزه كند، به سوي توسعه پايداروهمه جانبه گام بردارد، عدالت طلب باشد و...

امید آن که دولت"تدبیروامید"درهمه زمینه ها،موفق عمل نماید وجا معه را به اعتدال نزدیک سازد ودل مردم را باعملکردصحیح شاد وخرسند نما ید.

یکشنبه : ۲/4/1392- 1۴شعبان1434-2۳ژوئن2013

آینده تابناک - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۱۸ بعد از ظهر

به بهانه 15شعبان میلاد منجی عالم بشریت

آینده تابناک                                          

اسدالله افشار

سخن از مهدی منتظر سابقه ای دیرینه دارد. و از همان صدر اسلام ؛ یعنی ابتدای رسالت پیامبر اکرم(ص) تاکنون جهت بررسی این امر، صدها زبان به صدا درآمده و هزاران قلم آثاری را آماده و مهیا کرده اند و هیچ جهتی ازجهات زندگی حضرت مهدی نیست مگر این که از آن سخنی به میان آمده و هیچ کلمه و گفتاری در شان ایشان نیامده، مگر آن که مورد بحث و بررسی قرارگرفته باشد. خصوصا این که گروه های زیادی از مسلمانان وحتی پیروان کتاب های آسمانی، کمال و تمام ایمان را متوقف بر اعتقاد به مهدی می دانند. آری، اعتقاد به رهایی بخش که در «آخر الزمان » می آید. اعتقادی است کهن و دیرینه، چرا که تمام پیامبران و از جمله آنان حضرت محمد بن عبدالله (ص) از آمدن این رهایی بخش،خبر داده اند. معتقدان به مهدی منتظر از عالمان شیعه و سنی، در طول تاریخ اسلام براین امراتفاق دارند که: «مهدی منتظر غیر از مسیح عیسی بن مریم است. بلکه اودر زمان امام (ع) از آسمان نزول می کند و پشت سر حضرت نماز می خواند.»

 انبیاء واولیای الهی درطول حیات بشری برای هدایت انسانها آمده اند ودراین راه نیز سختیهای بیشماری را تحمل کرده اند.حضرت مهدی تنها بازمانده از انبیاء و اولیاء است وهرآنچه آن بزرگواران از علم وقدرت ومعجزه دارا بوده اند و هرآنچه در اختیار آنان بوده، همگی در حال حاضر در اختیار آن حضرت میباشد.

تمام صفات انبیاء و مکارم ائمه(ع)در وجود امام مهدی( عج) جمع است و از آن حضرت بروز میکند. براین اساس، شباهتهایی بین آن حضرت و پیامبران واولیای الهی وجود دارد که درکتابهای معتبرحدیث ازآن یاد شده است .شناخت موعود آخرالزمان و حجت برحق زمان، تکلیف همیشه شیعه اهل بیت است. در این باره روایات بسیاری در منابع روایی مسلمین اعم از شیعیان و برادران اهل تسنن آمده است. از دلایل عقلی و نقلی فراوانی استفاده می شود که باید همه انسانها در همه اعصاروامصار، امام زمان خود را بشناسند، وگرنه رشته اتصال آنان ازآئین مقدس اسلام گسسته، به عهد بربریت وجا هلیت خواهند پیوست.

اعـتـقـاد به موعود :

اعـتـقـاد به موعود، در همه ادیان مطرح بوده و عقیده مشترک همه آنها به شمار می آید؛ و هر دین و مکتبی به تناسب فرهنگ دینی و ملی خود از موعود آخرین به نامی یاد کرده است .بـر ایـن اساس ، درآیین بودایی او را "بودای پنجم" و درآیین هندو، او را"آواتارا دهم" گویند. درآیین زرتشت نیز ازآمدن منجی و موعود آخرین خبر داده شده و او را "سوشیانت "یا"سوشیانس" می نامند . کـتـب دیـنی یهود نیز ظهور رهبری بزرگ به نام "ماشیح"یا"مسیح "در آخرالزمان را نـوید داده اند. آیین مسیحیت نیزآمدن دوباره حضرت عیسای مسیح به دنیا و برپایی حکومت جهانی به دست او را خبر داده است .امـا انـدیـشـه مـهـدویت وظهورموعود جهانی درآیین آسمانی اسلام ، جایگاه وجلوه بیشتری دارد وبـا وجـود دلایـل معتبرازآیات و روایت متواتر و قطعی ، همه مذاهب اسلامی بر ظهور"مهدی موعود"از نسل فاطمه زهرا(س) اتفاق نظردارند.

دراین میان ، مهدی موعود درمذهب شـیـعـه ، هـم بـه دلیـل جـایـگـاه اعـتـقـادی آن وهـم بـه دلیل دارا بودن شناسنامه روشن وپرداختن به جزئیات زندگی وچگونگی ظهورش، ازاهمیت ، قطعیت و شفافیت بیشتری برخورداراست .

درقرآن آیاتی چند درسوره های انبیاآیه 105، نورآیه 55، قصص آیه4 صف آیه 8 و 9، سوره حج آیه60، حدیدآیه 26، و سوره مریم آیه 77 آمده است که اجمالا روزی را وعده می دهند که حق پرستان و حزب خدا پرست وطرفداران دین ومردم شایسته جهان قدرت وحکومت زمین را قبضه می نمایند ودین اسلام برتمام ادیان غالب میگردد . والبته در کتاب های مقدس، بشارت های بسیاری در مورد منجی موعود داده شده است و قابل توجه است که در کتاب های زبورداوود، اشعیای نبی، بوئیل نبی، زکریای نبی، حزقیال نبی، حجی نبی، صفینای نبی، دانیال نبی نیزدراین رابطه مطالب بسیاری دیده می شود .

فلسفه جهانی بودن حکومت منجی موعود:

حکومت حضرت مهدی(ع) حکومتی است جهانی و این نیز کم و بیش مورد قبول همه ادیان است. در نگاه اسلام در حقیقت فلسفه جهانی بودن حکومت منجی موعود همان فلسفه بعثت انبیا است، رسالت پیامبران رسالتی جهانی است و آن دعوت به توحید و برپا داشتن عدالت است. منجی موعود با ظهور خود بساط ظلم و جور را از همه روی زمین جمع می کند و با تشکیل حکومتی جهانی همه انسان ها را به توحید فرا می خواند و عدالت واقعی را در همه جای جهان مستقر می سازد. حکومت واحد جهانی چه بسا در گذشته دور از ذهن می نمود ولی امروز با گسترش روزافزون تکنولوژی ارتباطات، ملت ها و کشورهای جهان را چنان به هم نزدیک شده اند و چنان فاصله ها را از میان برداشته است که جهان با همه بزرگی اش به منزله یک «دهکده جهانی» است و این خود نوید این را می دهد که همه امور در جهت تحقق وعده خدا به مؤمنان پیش می رود وحکومت واحد جهانی با محوریت توحید وعدالت نزدیک است.

جان کلام :

 همگانی بودن اعتقاد به مصلحی که می آید و جهان را سرشار از صلح، دوستی، عدالت و آبادانی می کند، نشانگر فطری بودن این باوراست؛ زیرا چیزی که زائیده شرایط خاص و محدودی با شد، نمی تواند عمومی و فراگیر شود.

پروردگار آدمیان وعده داده است با آمدن موعود جهانی، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ، آن آینده تابناک خواهد رسید. نور و روشنایی سراسر جهان را فرا خواهد گرفت و تاریکی و سیاهی از میان خواهد رفت و البته وعده خداوند تخلف بردار نیست.

انتظار ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف یعنی انتظار معنویت، عدالت، برادری و برابری، عمران و آبادانی زمین، امنیت و آرامش، شکوفایی عقل و دانش، رفاه و آزادی بشر و هر آنچه پیامبران الهی و پیشوایان دین مژده تحقق آن را داده اند؛ " أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَریبٍ ". (سوره هود/81)

این قلم میلاد نور، میلاد منجی عالم بشریت ؛ حضرت حجت ابن الحسن العسگری (عج) را به منتظران واقعی حضرتش تبریک وتهنیت گفته وباتضرع به درگاه خداوند سبحان برای تعجیل درفرجش ، ملتمسا نه دعا می کنیم .

شنبه : ۱/۴/1392- 1۳شعبان1434- ۲۲ژوئن2013

 

منابع :

1- هاشمی شهیدی، سیداسدالله،ظهورحضرت مهدی(عج)ازدیدگاه اسلام ومذاهب وملل جهان، انتشارات جمکران.

2- مکارم شیرازی،آيت ا... ناصر ، حکومت جهانی حضرت مهدی، قم، انتشارات نسل جوان.

3- شفیعی سروستانی، ابراهیم، در انتظار موعود، مؤسسه فرهنگی موعود، چاپ اول 1376 .

4- آصفی، آیت الله محمدمهدی ،انتظار پویا(1)،ترجمه:تقی متقی،انتظار، زمستان 1381، شماره 6 .

5- مردانی نوکنده ، محمد حسین ، موعود ادیان ، موعود ، شهریور1386، شماره 79 . 

6- صافی گلپایگانی،لطف اللّه،-منتخب الاثرفی الامام الثانی عشر،مؤسسه سیّد ه معصومه،قم.

ناآرامي‌هاي اخيرتركيه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۳ بعد از ظهر

 

ناآرامي‌هاي اخيرتركيه                     

 اسدالله افشار

صاحب نظران امور تركيه براين باورند تظاهرات گسترده‌اي كه مناطق وشهرهاي مختلف تركيه ازجمله اسلامبول و آنكارا شاهد آن است، را بايد بخشي از بهاي سنگيني به شمار آورد كه "رجب طيب اردوغان"، نخست‌وزيرتركيه به خاطر دست داشتن كشوري در باتلاق بحران سوريه پرداخت كند، چراكه آنكارا يكي از مهمترين و برجسته‌ترين مجريان سياست‌هاي آمريكا درمنطقه وتأمين كنندگان منافع آن وهمچنين تامين كنندگان امنيت اسرائيل به زيان امنيت و ثبات واستقراروامنيت سوريه وتماميت ارضي اين كشوربه شمارمي‌آيد.

تركيه يكي ازكشورهايي است كه با روي كار آمدن "حزب عدالت و توسعه" (AKP) در سال 1381 تغييراتي را به خود ديد كه ثبات سياسي واقتصادي را به اين كشور هديه آورد اما درديگر سو، دراين 10سال حاكميت اين حزب و"رجب طيب اردوغان"براركان دولت تركيه، مشكلات و معضلاتي از قبيل استمرار گسترده سياست خارجي به ظاهركم چالش اما به واقع چالش‌زا ظهوروبروزيافته كه اين چالش‌ها به داخل اين كشورنيزانتقال يافته است.

تركيه هرچند درسال‌هاي اخيرتوانسته به رهبري حزب عدالت و توسعه، پيشرفت‌هايي درحوزه‌هاي اقتصادي و خارجي كسب نمايد اما ناظرين داخلي وخارجي همواره نگراني خود راازوضعيت حقوق بشرواستمرارحاكميت طولاني مدت يك حزب براركان حكومت اعلام داشته‌اند. دراين زمينه، بسياري از سازمان‌هاي مرتبط باحقوق بشراز"سازمان همكاري وامنيت اروپا" گرفته تا شوراي اروپا وديده بان حقوق بشر از نقض شديد حقوق روزنامه نگاران در تركيه طي سال‌هاي گذشته انتقاد كرده‌اند.حتي درجريان اين اعتراضات نيز، سازمان عفو بين‌الملل رفتارپليس تركيه عليه اين اعتراضات مسالمت‌آميز را محكوم كرده است.

دخالت تركيه درتقويت اعتراضات وگسترش بحران درسوريه، علاوه برهزينه‌هایی که برای ترکیه داشته ، نارضايتي‌هاي داخلي بسياري را نيز به وجود آورده است. بمب‌گذاري‌هاي شهر«ريحانلي»، ورود آوارگان سوري به تركيه، تبادل آتش ميان ارتش تركيه وسوريه در مرزها وترس ناشي ازاحتمال گسترش اين زدوخوردها به داخل مرزها،ميزباني تركيه درنشست‌هاي مخالفين اسدكه درطولاني شدن جنگ وگسترش خشونت وكشتارمردم سوريه تأثير مستقيم دارد، همچنين كاهش رشد اقتصادي تركيه به واسطه دخالت در مسائل داخلي كشورهاي همسايه، باعث نارضايتي مردم اين كشور به ويژه علوي‌هاي تركيه شده است. علوي‌هاي تركيه به وا سطه قرابت قومي ـ مذهبي با مردم سوريه، حا مي نظام اسد و باهرگونه دخالت آنكارادرسرنگوني نظام سوريه مخالف هستند؛ متغييري كه احتمال دارددرصورت شدت يافتن نارضايتي‌ها، در داخل تركيه عكس‌العمل‌هاي تخريب گرانه به دنبال داشته باشد وكشور را ناآرام كند .ازاین نکته نیزنباید غافل شدکه اعتراضات کشور ترکیه باردیگر براهمیت دیده شدن مردم وجامعه هدف درتعریف پروژه های شهری صحه می گذارد. این اعتراضات نشان می دهد که چگونه بی توجهی به مطالعات اجتماعی وطرف مشورت قرار نگرفتن جامعه شناسان درپروژه های شهری، عدم صرف هزینه ای اندک برای این نوع مطالعات قبل از فازهای عملیاتی، تعجیل شناخته شده مدیران شهری برای افتتاح پروژه ها به هر قیمتی و استفاده رسانه ای ازآن، حاکمیت نگاه صرف مهندسی به پروژه های شهری ودر نهایت آرشیوی تلقی کردن گزارش های اجتماعی چه تبعات و هزینه هایی را متوجه آنان خواهد کرد. وازدگرسوبایداذعان نمودکه ناآرامي‌هاي اخيرتركيه نشان داد كه سياست خارجي وسياست داخلي كشورها دوروي يك سكه‌اند وبرهم تأثيرمي‌گذارند ودرصورت عدم هماهنگي ميان ميزان قدرت ونوع كنش درمحيط بين‌الملل، محيط داخل دچار بحران‌هاي عديده‌اي خواهد شد .

نکته پایانی؛این که اعتراضات فعلی،اردوغان رامجبورکندکه درهمین روزهاازتوطئه هایش درسوریه وعراق دست بردارد خوشبینی وخیال اندیشی به نظرمی رسد؛اما بی شک صفحه جدیدی درمنا سبات مردم ترکیه ودولت برخا سته از"جریان نورجی" و"حزب عدالت و توسعه" باز شده است.«

چهارشنبه : 2۹/3/1392-۱۰شعبان1434-۱۹ژوئن2013

 

ميزان رأي ملت است - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۲۱ بعد از ظهر

ميزان رأي ملت است                            

 اسدالله افشار

ميليون ها ايراني عاشق اسلام وايران ازصبح روز بيست وچهارم خردادماه 92 تا شامگاه همان روز به يادماندني بارديگر قدرت وعظمت اين ملت را به رخ جهانيان کشاندند.ملت بزرگ ايران بارديگرحماسه آفريدند وبا حضورپرشورو غرورآفرين خود پاي صندوق هاي راي دو انتخابات رياست جمهوري و شوراها برحق خود درتعيين سرنوشت ايران اسلامي تأکيد کردند.حضورگستره مردم دراين انتخابات نشان داد که روي آوردن به انديشه امام خميني که«ميزان رأي ملت است»،از بهترين سازوکارها وشيوه‌هاي عملي کم هزينه براي ايجاد تغييردرکشور است.درواقع انتخابات 24خرداد به تمام معنا تقویت‌کننده قدرت ملی کشور بود . این قلم همراه با صاحب نظران وکارشنا سان معتقد است :

1- انتخابات 24خرداد نشان دادکه انقلاب اسلامي ونظام برآمده ازآن با استواري تمام درمتن اجتماعي- توده‌هاي عظيم- جريان دارد وسايرحوادث را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد .2- 24 خرداد نمايش بلوغ ملي ايرانيان بود و به مسئولان نيز درس‌آموز اين حقيقت بزرگ كه آگاهي و درستي رفتار آنان پيا مدي جز رفتار قانونمند شهروندان درپي نخواهد داشت.3- انتخابات ايران نشان‌دهنده بالاترين مولفه‌هاي قدرت در حوزه ديپلماسي عمومي است يعني حوزه‌اي كه زمينه را براي ديپلماسي سياسي و اقتصادي فراهم مي‌كند و اين مي‌تواند به توانمندي و حركت براساس منافع ملي كشورمان كمك قابل توجهي كند. 4- مشاركت حداكثري مردم در انتخابات ۲۴‌خرداد ماه، قدرت مانور نظام ورئيس‌جمهوري آينده را نيزافزايش داده و نظام مي‌تواند با پشتوانه بسيار مردمي از موضع قدرت در عرصه جهاني حاضرگردد واحقاق حقوق ملت ايران را ميسر سازد.5 - تحقق حماسه حضور پرشور مردم در انتخابات با گسترش امنيت اقناعي،برد قدرت نرم جمهوري اسلامي ايران راافزايش داده وازانباشت مطالبات سياسي نهفته كه ممكن است دراثر يك واقعه يا حادثه به صورت دفعي و خشونت‌آميز بروز نمايد، جلوگيري مي‌كند. 6- رخدادهای انتخابات گویای خواست جامعه برای تعا مل عزت ‌مند ولی واقعی با جهان بیرونی است. مردم آرزومند دیپلماسی توانمند کارشناسانه وآگاه به دادوستد‌های سیاسی براساس منافع ملی است. 7- مردم ايران با رأي دادن و مشارکت سياسي خود ثابت کردند که راه بيان نظرات و انتقادات در يک نظام مردم سالار و آزاد، تکيه بر فرهنگ مشارکت سياسي و روي آوردن به صندوق هاي راي است. سازوکاري که اعتماد و اتکا به آن مي تواند پرتلاطم ترين امواج عليه امنيت انقلاب و نظام اسلامي را بگيرد و از تهديدها، فرصتي براي «نوشدن» و «حرکت به جلو» بسازد.8- نقش رهبر معظم انقلاب درسالم برگزار شدن انتخابات رياست جمهوري و احساس آزادي مردم براي رأي دادن، نيز بسيار ستودني است. ايشان ازآغاز سال جديد تاكنون، چند بار بر اين نكته كه فقط يك رأي دارند وكسي ازرأي ايشان مطلع نيست تأكيد كردند و با اين اقدام مهم، مانع سوءاستفاده‌هاي فرصت‌طلبان شدند. ايشان حتي در حين انداختن رأي خود به صندوق آراء نيزباصراحت اعلام كردند حتي خانواده وفرزندان من نيزخبر ندارند به چه كسي رأي داده‌ام. اين موضع روشن وقاطع، نقش بسزائي درشفاف برگزار شدن انتخابات ايفا كرد و به همين جهت بايد روش صحيح و دقيق ايشان را ستود. 9- نظام جمهوري اسلامي با قدرت وتوان جديدي كه ازرهگذرحضور مردم در پاي صندوق‌هاي رأي كسب كرده، با نشاط و بالندگي بيشتري به حيات پربركت خود ادامه خواهد داد و نفوذ معنوي خود درميان ملت‌هاي جهان را بيشترخواهد كرد. 10- مسئولان بايد پيام حضورمردم درانتخابات را درك كنند ودرروش‌ها وسياست‌هاي خود تجديدنظر نمايند، روش‌ها و سياست‌هائي كه كشوررا دچار مشكلات كنوني كرده است.

درخاتمه راقم این گفتار انتخاب جناب دکترروحانی را به ریاست جمهوری بااکثریت مطلق آراء تبریک گفته وبه ایشان یادآورمی شود: مبادابا قرارگرفتن بركرسي قدرت، قدرت شما را فريب بدهد و آنچه به مردم وعده داده اید راازياد ببرید. مبادا صندلي رياست جمهوري،اين واقعيت تلخ را به اثبات رساندكه صندلي وسوسه وفريب وفراموشي وعده‌هاي داده شده است. مبادا هنگام تکه زدن به صندلي رياست جمهوري ، اسيرتشريفات و پروتكل ها و بورکراسی های اداری شویدو حافظه شمابراي بازخواني وعده‌هائي كه به مردم داده‌ایدياريتان ننماید.امیدآن می‌رود رئیس‌جمهورمنتخب،با انتخاب مدیران ومسؤولان اجرایی متخصص وکارآمد ودلسوزدراین دوره ازحیات نظام اسلامی فصل نوینی رادرخد مت‌رسانی به ملت ایران رقم زده وبه ثبت رسانند . توفیق ایشان آرزوی ماست وبرای موفقیت وی دعا می کنیم.

یکشنبه :26/3/1392- 7شعبان1434-16ژوئن2013

انتخابات24خرداد،روزامتحان بزرگ ملت ايران - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۰:۳ قبل از ظهر

انتخابات24خرداد،روزامتحان بزرگ ملت ايران       

اسدالله افشار

1- درجمهوری اسلامی ایران،انتخابات برمبنای قانون انتخابات که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده است، برگزار می گردد .

2- انتخابات به عنوان عالي‌ترين مظهرحضورمردم درعرصه سياسي ومهمترين مجراي تحقق حاكميت مردم است. انتخابات، عملی حقوقی سیاسی از سوی شهروندان و امت در راستای مشارکت در حوزه قدرت است.

3- برگزاري انتخا بات مشاركت‌آميزورقابتي احساس مسئوليت نظام درمقابل خواست‌هاي جامعه را افزايش می دهد.

 انتخابات موجب افزايش احساس مسئوليت حاكمان درمقابل خواست‌هاي جامعه مي‌شود.

4-انتخابات زمينه‌هاي لازم براي چرخش نخبگان ودگرگوني دربخش‌هايي ازگروه حاكمه رابطورمستمرفراهم می سا زد .

5- انتخابات، سازوکاري است که طي آن اراده شهروندان يک کشوربراي شکل‌گيري نهادهاي    سيا سي و مدني و نيز گزينش متصديان و متوليان امور عمومي به ظهور مي‌رسد. 

6- فرايندي است تا سيس کننده، مشروعيت بخش و نيزکنترل کننده که از طريق آن شهروندان در سرنوشت سياسي واجتماعي خود مشارکت نموده وضمن نظارت برعملکرد منتخبان خود،به حکومت حاکمان مشروعيت مي‌بخشند.

7- در حقيقت انتخابات، مجموعه عملياتي است که در جهت گزينش فرمانروايان يا تعيين ناظراني براي مهار کردن قدرت، تدبيرشده است .

8- انتخابات از جمله بازترين نمادهاي مشارکت سياسي مردم در زمينه مديريت جامعه و تعامل با حاکمان و حکومت است.

9- انتخابات مظهرجمهوريت وا سلاميت :‌اصطلاح «جمهوري اسلامي» را امام ابتدا در پاريس درتوصيف نظام مطلوب ومورد نظرخود به کار برد. «جمهوريت» مورد نظر به همان معناي رايج يعني مردمي بودن حکومت است.ايشان در    پا سخ به سوال خبرنگاري مبني برچيستي حکومت درجمهوري اسلامي درتاريخ۲۰مهر57فرمود : 

 «رژيم اسلامي وجمهوري اسلامي يک رژيمي است متکي برآراي عمومي و رفراندوم عمومي»(صحيفه امام،ج ۳،ص ۵۱۴).

10- انتخابات يکي از عرصه‌هاي تجلي وحدت و نمايش وحدت مردم است.

11- حضور حداکثری مردم در انتخابات، بايد به عنوان راهبرد اصلي انتخابات درنظرگرفته شود.  

12- به نظر مي‌رسد عواملي چون : رقابتي بودن انتخابات، وجود گرايش‌هاي قانوني مختلف در عرصه رقابت، شفاف عمل کردن احزاب و تشکل‌هاي سياسي، قانونگرايي نهادهاي مرتبط با انتخابات به ويژه وزارت کشور که مجري انتخابات است، اطلاع‌رساني به هنگام و ترغيب درست مردم، روشنگري و کارکرد مناسب رسانه‌ها و مطبوعات و به ويژه رسانه ملي، وجود کانديداهاي جدي با برنامه و کارآمد باحضور چهره‌هاي مصمم، خوش فکر با داشتن سابقه انقلابي ـ سياسي مثبت و با ثبات در عرصه رقابت ، افشاگري نقشه‌هاي دشمنان و بدخواهي آنان نسبت به مردم، حضور فعال نخبگان و گروه‌هاي مرجع و ... را مي‌توان در فهرست عوامل مؤثر بر انتخابات برشمرد .

13- انتخابات مظهر خدا با وري، مردم با وري وخود باوري است.

جان کلام اینکه: انتخابات به تعبیرمقام معظم رهبری ،روزامتحان بزرگ ملت ايران است كه اميدواريم به فضل پروردگار،ملت با ايجاد حماسه اي پر بركت وداراي نتايج درخشان، ازاين آزمون بزرگ الهي درروزجمعه24خردادماه جاری نيزسربلند وسرافراز بيرون آيد .

دوشنبه:20خرداد1392- 1شعبان1434-10ژوئن2013

مردم موتور اصلي حركت جامعه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۵۳ بعد از ظهر

مردم موتور اصلي حركت جامعه                           

اسدالله افشار

انتخابات، گزينش افراد به منظور سپردن مسئوليت ها توسط آحاد مردم به آنهاست تا به نمايندگي ازاقشار مختلف جامعه درتصميم گيري ها شركت نموده و حافظ نظام و منافع ملي باشند. انقلاب اسلامي با حضور همه جانبه مردم درصحنه به پيروزي رسيد و بديهي است كه تداوم آن نيزبه حضور مستمر مردم بستگي دارد. يكي ازراه هاي مشاركت مردم در صحنه هاي مختلف نظام و پاسداري از انقلاب و نظام جمهوري اسلامي «انتخابات» مي باشد. نظام جمهوري اسلامي نظامي مردمي است كه درآن مردم در تعيين سرنوشت خويش سهيم هستند، بنابراين انتخابات نه تنها وظيفه بلكه براي آنها تكليف است.جمهوري اسلامي، نظام اسلامي و مردمي است كه درآن برخلاف غرب انتخابات وتبليغات با هرروش و معياري صورت نمي گيرد؛ بلكه ملاحظات اسلامي واخلاقي در آن رعايت مي شود. در چنين شرايطي، يادگيري فرهنگ انتخابات مهم و ضروري است.

فصل انتخابات، فصل داغ و پرالتهاب :‌

در همه كشورها، فصل انتخابات، فصل داغ و پرالتهاب و آكنده از فعل و انفعالات سياسي، اجتماعي و فرهنگي است؛ و گروه هاي سياسي براي تبليغ و ترويج ايده هاي خود و نهايتاً سوق دادن مردم به سوي مرام و مسلك مورد نظر خود و همچنين كشاندن آنان به پاي صندوق هاي رأي به منظور جذب وجلب نظرمساعد ومثبت مردم درباره نامزدها وكانديدهاي معرفي شده شان با تمام قوا وارد صحنه مي شوند واين فضا، تا حدود زيادي طبيعي مي باشد اگرچه، همچنان كه متذكرشديم، حالت فصلي و مقطعي دارد .

انتخابات آينه تجلي حضورومشاركت آحاد مردم :

به حق مي‌توان انتخابات را آينه تجلي حضور و مشاركت مردم درتعيين سرنوشت خويش ناميد كه در آن، فرهنگ، تعالي و رشد خود را به نمايش مي‌گذارند. صاحب نظران معتقدند اين حضورو مشاركت نشانگر دو مطلب مهم است: عقل و عشق.چرا عقل؟ وچرا عشق؟عشق به ايران و آرمان‌هاي مقدس انقلاب اسلامي و شهدا. و عقل براي تدبير امور و گذر از جهان پرآشوب و بحران زا وتلاش براي ساختن فردايي بهتر وا يجاد طرح نو در دنياي امروز.

نقش اسا سي مردم درقانون اسا سي :

مردم موتور اصلي حركت جامعه وتضمين كننده سعادت،رشد،شكوفايي،بالندگي وتعالي جامعه‌اند.بدون حضورو مشاركت تاثيرگذار آنان، اهداف والاي اسلام و جامعه اسلامي هرگز تحقق نخواهد يافت.با مطالعه فصول و اصول مختلف قانون اساسي، در مي‌يابيم كه مردم نقش اساسي و جدي، هم در شكل گيري وپيروزي انقلاب اسلامي ايران، هم در تاسيس نظام جمهوري اسلامي و هم در استمرارواداره نظام اسلامي داشته ودارند .از مهمترين عرصه‌ها و نمودهاي نقش و تاثيرمردم در نظام جمهوري اسلامي مي‌توان به  این موارد اشاره كرد : شكل گيري انقلاب وپيروزي آن،حق حاكميت ملي،تعيين نوع نظام، تصويب قانون اساسي واصلاحات آن،انتخاب غيرمستقيم رهبري،انتخاب مستقيم رئيس جمهوري، نمايندگان مجلس وشوراها، همه پرسي، نظارت عمومي و...

مردم شريف و آرمان خواه در حماسه 24خرداد ماه سال جاري- یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری- به اعتدال خواهي كه در پيكره اجتماع ايراني به يك واقعيت عيني تبديل شده است رأي خواهد داد ومطالبات خود را درسايه آرمان خواهي و اصولگرايي با شدت هرچه تمام تر پيگيري خواهد نمود واين مهم را تا تحقق آن در عميق ترين لايه هاي سياست و اجتماع و فرهنگ واقتصاد تعقيب نموده و از اين اهداف بلند دست نخواهد كشيد و هرگز به مدعيان افراطي اجازه ميدان داري نخواهد داد .

مواضع شفاف ، صريح و بي پرده مقام معظم رهبري :

مواضع شفاف،صريح وبي پرده مقام معظم رهبري،درسخنراني های اخیر،توطئه وترفند دشمنان رامبني براينكه نظررهبري به شخص خاصي است،خنثي نمود. ايشان با اعلام اينكه به كسي نخواهند گفت به چه كسي راي بدهند و به چه كسي راي ندهند،از يكسوراه را براي سوءاستفاده كنندگان بستند وازديگرسو نشان دادند كه راه براي ورود كساني كه خود را شايسته حضوردرميدان رقابت انتخابات دهم رياست جمهوري مي دانند بازاست.مواضع صريح رهبري عظيم الشأن انقلاب،دست كساني را كه تلاش داشتند انتخابات رياست جمهوري یازدهم را با جفاي به رهبري كم رونق جلوه دهند وانتخابات را باشايعه اين موضوع كه رهبري، شخص معيني رادرنظر گرفته اند ، بي تأثيرو بلااثر نمايند وبراي شخص موردنظرخود تبليغ كنند،افشا فرمودند.

جان کلام اینکه؛مردم رییس جمهوری رامي خواهندكه اهل كاروتلاش باشد،ازكاروهياهونترسد،تحولگرا،كارآمد،عدالت محورباشد وبافسادبه هرشکل آن  مبارزه کند،معضل فقروبیکاری رابه حداقل رساند؛واقتصادجامعه راسروسامان دهدوگفتمان اوخدمت به مردم وپیشرفت اين مرزوبوم باشد.

دوشنبه : 13/3/1392- 23رجب1434-3ژوئن2013   

 

تبیین نقش مردم ازدیدگاه امام(ره) - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۸:۲۲ قبل از ظهر

تبیین  نقش مردم ازدیدگاه امام(ره)                

اسدالله افشار

ملتهای پاک سرشت،کسانی را که برای جامعه بشری خدمت کرده وکاروان انسانی را گامی به پیش برده اند، بزرگ می دارند وجایگاه والایی برای آنان در نظرمی گیرند وبرای بهره وری بیش تر،ازمیراث پیشینیان و پیوند نسل امروزبا نسل دیروز،یادشان را گرامی می دارند و نامشان را ماندگار می سازند، تا افزون برابراز   حق شناسی،میراث علمی وفرهنگی آنان ازگزند باد و باران درامان ماند. وبرای نسلهای فردا،مایه های تشویق و پرورش اراده ملی ومذهبی را به ودیعت نهند؛ وامام خمینی (ره) اززمره آن اشخاصی محسوب می شوند که به سهم خود خشتی براین بنیاد نهاده وکاروان امت را تا بدین منزل رهبری کرده و به آن شکوه و عظمت بخشیده وبادسیسه هادرافتاده اند.اینک که دربیست وچهارمین سالروزرحلت ملکوتی ایشان قرارداریم ؛مروری کوتاه برجایگاه ، دیدگاه واندیشه های این شخصیت ما ندگاردوران معاصرخواهیم داشت : 

یکم)امام عارف و فقیهی برجسته بودند که توانستند نخستین حکومت اسلامی براساس یک نظریه دینی وفقهی رابنیان نهند.ایشان آثارمتعددی درحوزه مباحث عرفان، فقه، فلسفه،کلام وسیاست ازخویش به یادگار گذاشته اند.امام،متفکری بزرگ بود که به حوزه های مختلف علمی اشراف داشت و همین ویژگیها از ایشان شخصیتی جامع الاطراف ساخته است واندیشه ایشان را از عمق وغنا وماندگاری خاصی برخوردار کرده است.

دوم) ازدستاورد های امام خمینی وانقلاب اسلامی در شالوده شکنی سیطره ی گفتمان های رسمی در حوزه ی سیاست، تردید درظرفیت ها، امکانات و استعدادهای دستگاه مفاهیم فلسفی، سیاسی و اجتماعی غرب (مدرنیته و پست مدرنیته)، درفهم بنیاد های فلسفه ی سیاست بود. به دنبال این تردید، نقش های از پیش تعریف شده ی کنش گران اجتماعی، نهادهای سیاسی، نقش مردم در سامان سیاسی، جایگاه دین در حوزه ی سیاست و در نهایت بسیاری از مفاهیم و نقش ها دچار دگرگونی و از سیطره ی این گفتمان ها رها گردید.

سوم) امام خمینی دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی را تبدیل یک رژیم به رژیم دیگر نمی دانست. از دیدگاه ایشان، بیشترین و عظیم ترین دستاورد انقلاب، تغییر ساخت تفکر در ایران است. از دیدگاه امام با انقلاب اسلامی، عقل ایرانی تجدید حیات یافت. با تجدید حیات عقل ایرانی، انسان جدید، فکر جدید و جامعه ی جدید و روح جدید جایگزین آن خودباختگی و احساس تهی بودن شد.

چهارم) امام اثبات کرد که کارکرد دین درجوامع پیشرفته به مراتب قوی ترو عمیق ترازجوامع عقب مانده است. نظریه ی انقلاب اسلامی ونظام جمهوری اسلامی، زمانی درایران به ثمرنشست که ساختارسیاسی و اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران دقیقاً یک ساختار مدرن و تحت تأثیر الگوهای مدرنیته بود.

پنجم)دراندیشه وسیره امام خمینی(ره) مشاركت مردمی به عنوان یك مساله اصلی،اساسی وتعیین كننده درحوزه تعیین سرنوشت مشترك عمومی موردتوجه وعنایت كامل قرارگرفته است.اوباتوجه به بنیانهای اسلامی، نگرش سیاسی خود و به پیروی از پیامبراسلام (ص) وپیشوایان راستین او،بارها برضرورت ورود مردم درصحنه سیاست وتصمیم گیریهای اساسی جامعه درقالب نهادهای حكومتی تاكید كرده وآن رابه عنوان بزرگ ترین عامل ثبات حكومت وضامن امنیت درجامعه معرفی نموده ا ست.نقش مردم ازدیدگاه امام(ره) تاحدی است كه ایشان كل اركان اجرایی وحكومتی را از یك سو و مردم را ازسوی دیگردرجهت تعامل وتعادل ودرراستای یكدیگرقرارمی دهند؛وازآنجاكه انقلاب اسلامی ایران برخلاف سایرانقلابها متكی به توده های مردم است؛جایگاه ونقش مردم ازاساسی ترین موضوعاتی است كه قابل بررسی وتأمل می باشد.

ششم) رأی ملت واتکای حکومت برآرای مردم،جوهراندیشه سیاسی امام خمینی است.ازمنظرایشان حکومت اسلامی نه استبدادی است و نه مطلقه، بلکه مشروطه است و شروط محدود کننده آن هم قوانین الهی وآرای مردمی ا ست . نظارت مردم برحکومت، یکی ازاصول اساسی مردم سالاری است و نظارت مردم برحکومت، تنها درصورتی ممکن است که حکومت قدرت خود ومشروعیت آن را ناشی ازاراده ورأی مردم بداند. نظارت برچگونگی اعمال قدرت از سوی دولتمردان دراندیشه سیاسی امام جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است که امام از دو جنبه آن را مورد تأکید قرارداده است : جنبه درونی و جنبه برونی.

ازجنبه درونی امام معتقد است که «قدرت چنان که به دست اشخاص غیر مهذب برسد، خطر دارد. قدرت خود یک کمال است. خدای تبارک وتعالی قادراست؛ لکن اگرچنانچه قدرت به دست اشخاص فاسد برسد، همین کمال را به فساد می کشانند.دنیا امروزگرفتاراین است که قدرت دردست اشخاصی است که از انسانیت بهره ای ندارند». ( پگاه حوزه، 29 بهمن 1384، شماره 178)

علاوه برنظارت درونی، اهرم مهم دیگر نظارت بردولت ازدیدگاه امام، نظارت بیرونی است. این نظارت باید ازسوی مردم اعمال شود تامانع انحراف دولت ازمسیراسلامی وانسانی شود. این دیدگاه نشأت گرفته ازاعتقاد اساسی امام درمورد نقش اراده ملی درمشروعیت دهی به قدرت سیاسی است که همین اراده ملی با نظارت خود باید مانع ازتباهی وفساد سیاسی شود. یکی ازعوامل تباهی و فساد سیاسی، عدم نظارت مردم برعملکرد دولت است .

جان کلام :

این قلم اعتقاددارد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ، باحضور مردم درصحنه می تواند موجب وحدت و اعتمادملي گردد وامنيت كشوررا درمقابل توطئه‌ها ودسايس اغيارتأمين ‌نمايد؛وازهمين روبنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره) همواره به اهميت حضورمردم درصحنه وميزان رأي ملت تاكيد داشتند؛ وتشكيل دولتي كارآمد ومردمي راازديگرنتايج برگزاري انتخابات وحضور مردم درصحنه می دانستند.

 یکشنبه : ۱۲/3/1392- ۲۲رجب1434-۲ژوئن۲۰۱۳

تغيير رويکرد آمريکا در قبال سوريه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۵:۵۴ بعد از ظهر

تغيير رويکرد آمريکا در قبال سوريه    

اسدالله افشا ر

یکم) از۲۵ ماه پيش دخالت هاي خارجي بحران درسوريه را به همراه داشته است كه همچنان استمرار دارد. در اين ميان نگرش‌ها در قبال سوريه بر دو محور استواراست. يك طرف كشورهايي مانند جمهوري اسلامي ايران، عراق، لبنان، چين وروسيه قراردارند كه راه حل سياسي راراهكار حل مسئله سوريه مي‌دانند ودراين راه تحركات گسترده‌اي داشته‌اند. طيف ديگررا كشورهاي مرتجع عربي، صهيونيست‌ها، آمريكا، اروپا وتركيه قرار دارند كه ازابتدا به جنگ افروزي پرداخته‌اند.

دوم) نشست بین‌المللی سوریه با شعار«راه‌حل سیاسی، ثبات منطقه‌ای» در8 خرداد92 با حضور وزرای خارجه، معاونان وزرای خارجه ومقاماتی از۴۰ کشورجهان وبرخی ازروسای سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی درتهران درحالي برگزارشد كه حاضران ضمن تأكيد برراه حل سياسي درحل بحران سوريه به جايگاه ونقش مؤثرايران در تحقق حل اين بحران تاكيد كردند .دراين نشست علي اكبرصالحي وزيرامورخارجه كشورمان برای عبورازبحران سوریه ازطریق راه حل سیاسی مبتنی برگفتگوبه جای راهکارنظامی تأکید وتصريح نمود: بی تردیدسوریه بابرخورداری ازمؤلفه های خاص سیاسی،جمعیتی وژئوپلیتیک یکی از کشورهای مهم ونقش آفرین خاورمیانه است واستمرا ر بحران این کشورمی تواند آرامش وثبات کل منطقه را باچالش جدی مواجه کند.

سوم)کارشناسان وصاحب نظران براین باورندکه؛ بعدازدوسال ونيم بحران وجنگ در سوريه، اين نتيجه بدست آمده است كه اين بحران راه‌حل نظامي ندارد. روسيه وآمريكا دراعلام آن اشتراك نظر پيدا كرده‌اند وطرح «ژنو2» را علني كرده‌اند. حال وهواي سوريه چشم مسكووواشنگتن را معطوف به اين نشست كرده است تا طرف‌هاي درگير با همه اختلاف‌ها، براي يافتن طرح سياسي حل بحران درژنوحضورپيدا كنند. نشست ژنومي‌خواهد روند بحران سوريه را از جنگ به سياست تغيير دهد. اگر موفق گردد، اولين نتيجه آن اعلام آتش‌بس خواهد بود كه از پي آن طرح عبورازبحران وتشكيل دولت فراگيرتا انتخابات عمومي وانتخاب دولت ملي دردستور كار قرار خواهد گرفت .

چهارم) امريكايي‌ها درگذشته كمك تسليحاتي ومالي ازطريق عربستان، تركيه وقطردراختيار گروه‌هاي تروريستي قرارمي‌دادند. اما باحضورالنصره (شاخه اصلي القاعده) درسوريه وكشتار مردم توسط گروه‌هاي تروريستي سلفي ووهابي موجب شد، كه امريكايي‌ها نسبت به آينده سوريه وبشاردچارنوعي دغدغه ونگراني شوند. به همين دليل امريكايي‌ها اخيراً موضعشان نسبت به روس‌ها نزديك‌تر شده و شيوه مسالمت‌آميز‌تري در مقابل بحران سوريه در نظر گرفته‌اند.

پنجم)ازآغازحوادث سوریه،جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش‌های خودرابرای برقراری آرامش درآن کشور، به منظور شکل‌گیری گفت‌وگوی فراگیرملی وایجاد ساز وکار مناسب برای عبورازبحران کنونی دراین کشورودرراستای منافع آحاد ملت سوریه به کار گرفته است. درهمين راستا مسئولان كشورمان بارها برتوقف خشونت، برقراری آتش بس، عدم مداخله خارجی وتسلیح گروه‌های مسلح درسوریه را موردتأکید قرارداده اند .

ششم) کشورهای خارجی درطول بحران سوریه انواع كمك‌های لجستیکی، مالی، رسانه‌اي و تسلیحاتی دراختیار گروه‌های مسلح سلفی ووهابی سوریه قرارداد ند تا جايی که حجم کمک مالی قطروعربستان در طول این مدت به بیش از 36میلیارد دلار بالغ شده. مثلث منطقه‌اي ضد سوری که ازترکیه،عربستان وقطرزیرنظرآمریکاوغرب تشکیل شده کلیه ابزارها وسازوکارهای لازم را برای سرنگونی قهری نظام بشاراسد به کارگرفت اماانسجام نیروهای مسلح وگروه‌های داخلی مخالف نظام بشاراسد تلاش بازیگران منطقه‌اي را برای سرنگونی دولت سوریه تاکنون با شکست مواجه ساخته است.

هفتم) جمهوري اسلامي ايران اعتقاد دارد بدون اراده مردم سوريه ،گروه هاي مؤثرسياسي و نمايندگان آحاد مردم سوريه ( شامل مسلمانان، مسيحيان، دروزي ها، اکراد و ...) براي بازگشت آرامش و ثبات به سوريه نمي توان انتظار داشت روند اصلاحات سياسي درجهت منافع کلان مردم صبورومقاوم اين کشورپيش رود. تداوم اقدامات تروريستي و گروگانگيري شهروندان عادي و استفاده از سپرانساني و افزايش روزافزون فعاليت گروه هاي افراطي مسلح بي مسئوليت در سوريه با حمايت برخي طرف هاي خارجي نشان از اهداف فراسوريه اي دارد .

هشتم) ايالات متحده آمريکا ازآغازدرگيري ها درسوريه تا کنون بنارابرامتيازدهي به حکومت سوريه نگذاشته بود. به عبارت ديگر، واشنگتن صرفا توان وتمرکزخودراصرف حذف بشاراسد وتغييرحکومت سوريه کرده وهرگونه نگاه معامله گرايانه رادراين مورد خط قرمزخود مي دانست. بنابراين تأکيد ايالات متحده آمريکا برحل سياسي بحران سوريه به جاي ادامه وضعيت فعلي کاملا ناخواسته بوده است.رمزگشايي ازاين تغيير رويکرد آمريکا چندان دشوارنيست. چينش داده هاواطلاعات مربوط به وضعيت حکومت وارتش سوريه، وضعيت مخالفان اسد وگروه هاي تروريستي، وضعيت کشورهاي مخالف وحامي حکومت فعلي سوريه به خوبي ما را به سوي حل معماي “تغيير رويکرد آمريکا در قبال سوريه” رهنمون مي سازد.

شنبه: 11/3/1392-21رجب1434-1ژوین2013

تاکتیکهای غرب درانتخابات یازدهم ریا ست جمهوری ایران - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۸:۵۲ قبل از ظهر

تاکتیکهای غرب درانتخابات یازدهم ریا ست جمهوری ایران      

اسدالله افشار

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران ، توجه بازیگران داخلی ود شمنان خارجی را به خودمعطوف ساخته است.ازجمله بازیگران این انتخابات،امریکا،رژیم صهیونیستی اسرائیل وبرخی از کشورهای اروپایی و غربی هم پیمان با امریکا بودند.البته ازاین نکته نیز نباید غافل شد که به همان ميزان كه بازار رقابت‌هاي انتخاباتي درداخل كشورداغ شده است، به همان ميزان هم جامعه بين‌المللي ورسانه‌هاي خارجي اخبارانتخابات رياست‌جمهوري ايران را پيگيري مي‌كنند به نحوي كه شايد بتوان به جرأت ادعا كرد كه اكنون انتخابات رياست جمهوري درايران نه ازاهميت منطقه‌اي كه ازاهميت جهاني برخوردارشده است.نگاهي به مقالات تحليلي،گزارش‌هاي خبري واظهارنظرمقامات مختلف جهاني درباره انتخابات رياست‌جمهوري ايران گوياي اين واقعيت است.اكنون ازمقامات رسمي آمريكا ازجمله باراك اوباما رييس‌جمهورآمريكا گرفته تا مقامات اروپايي ونيزمقامات برخي سازمان‌هاي بين‌المللي نظيرآژانس بين‌المللي انرژي اتمي درانتظار برگزاري وروشن شدن نتيجه انتخابات ايران هستند وبه نوعي سياست انتظارراپيشه كرده‌اند.انتظارازاين روكه معتقدند انتخاب هركدام از نامزدهاي موجود مي‌تواند حاوي پيامي خاص و گاه متفاوت درباره سياست خارجي ايران طي چهار سال آينده باشد.

پایگاههای ارتباطات اجتماعی مانند “فیس بوک”، “تویتر” و “یوتیوب” که در ظاهر به منظورایجاد فضایی برای حضور الکترونیکی افراد در جامعة چند صدایی غرب و بیان دیدگاهها، پیدا کردن دوست،ارتباط با دوستان و فرستادن پیامهای گروهی عمل می کنند، اما در باطن اغلب این وبگاهها درخدمت سازمانهای جاسوسی قرار داشته و با جمع آوری اطلاعات شخصی افراد،اقدام به پرونده سازی وبعضاً عضوگیری برای سازمانهای اطلاعاتی و تروریستی غربی می کنند.شایعه سازی ودروغ پردازی واجرای سیاست «اسب تروا» ودوباره بسته بندی کردن مطالب جعلی درپوشش افرد حقیقی روی سایتهای ارتباطات اجتماعی ازکارکردهای این شبکه ها درفضای انتخابات ایران می باشد. شایدبتوان تاکتیکهای غرب درانتخابات یازدهم ریاست جمهوری ایران را بدون هیچ گونه شرح ؛ اینگونه احصاء نمود: 1- تشدید فشارهای اقتصادی و سیاسی. 2- بحرانی جلوه دادن اوضاع کشور. 3- فضاسازی برای کاهش حضور مردم در پای صندوقهای رأی . 4- تشکیک در سلامت انتخابات . 5- طرح موضوع تقلب در انتخابات. 6- ادعای آزاد نبودن انتخابات ایران .

براساس دشمن شناسي وژرف انديشي‌اي كه رهبرمعظم انقلاب دارند همواره خطرآمريكا راگوشزد مي‌فرمايند وبخصوص درمسئله انتخابات تاكيد ويژه‌اي دراين زمينه دارند ودرحقيقت با توجه به رهنمودهاي ایشان مي‌توان به اين راهبرد رسيدكه يكي ازمهمترين شاخص‌ها درانتخابات آتي مي‌بايست خنثي ساختن توطئه‌هاي دشمن باشد وهمه اعم ازمسئولان ودولتمردان ونامزدها واحزاب وگروهها بايد هوشيار باشند كه مبادا در دام اين توطئه‌ها بيفتند؛ بنابراين لازم است همه مردم ايران اسلامي بويژه نامزدها و هواداران آنها با هوشياري از قرار گرفتن در طرح و نقشه دشمن پرهيز كنند و با التزام كامل به قانون ، حماسه سياسي مردم را با رفتار صحيح خود تكميل نمایند .

دوشنبه : 6/3/1392-16رجب1434-27می2013

 

 

تغييرحکومت سوريه رویای رژيم صهيونيستي - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۳۵ بعد از ظهر

تغييرحکومت سوريه رویای رژيم صهيونيستي          

اسدالله افشار

حوادث سوريه از26 ژانويه 2011آغازوتاامروزادامه یافته است ، يك مقايسه ساده بين حوادث كشورهاي عرب منطقه با حوادث سوريه، وجود تفاوت هاي فاحش بسياري را به نمايش مي گذارد، كه جمع بندي آنها نشان مي دهد، حوادث اين جمهوري حقيقتا از جنس ديگري است . شواهد وقرائن روشن و مبرهني از به اصطلاح ساختگي بودن ناآرامي هاي سوريه حكايت دارند .  مروراين شواهد به خوبي نشان مي دهد كه غرب براي رسيدن به اهداف فوق وتبديل اين تهديدها به فرصت- البته به كمك متحداني همچون عربستان سعودي ، قطر،ترکیه ورژیم صهیونیستی - به ناآرامي هاي سوريه دامن مي زند .

کارشناسان امورخاورمیانه براین اعتقادندکه ؛امروزه سوريه براي بلوک غرب وآمريکا وبلوک مقاومت اسلامي اهميت مافوق تصوري را پيدا نموده است که تداعي ايام جنگهاي صليبي را مي نمايد که يکي از مناطق مورد منازعه درآن ايام بود واگردرجنگ هاي صليبي هدف دوطرف سيطره بر فلسطين بود امروزه نيز هدف غرب ازبراندازي حکومت درسوريه ،تسهيل نمودن سيطره بر فلسطين مي باشد. زيرا حکومت بشاراسد تا به امروزنقش مهمي رادرسرپا نگه داشتن حماس درفلسطين داشته است واسرائيل وآمريکا وکشورهاي غربي نيزتلاش دارند تا با تغييرحکومت درسوريه حماس راکه مانندکابوسي بر رژيم صهيونيستي سايه افکنده ،تضعيف نمايد.

بحران سوريه وارد مرحله جديدي شده است. سعودي‌ها ازسلفي‌ها والقاعده سوريه همچنان حمايت مي‌كنند وقطرازبخش‌هايی ازگروه اخوان مسلمين وتركيه روز به روزخود را وامانده‌تردراين آشفته‌بازار مي‌بيند. مردم سوريه حتي آنها كه ازبشاراسد دل خوشي ندارند ازسعودي‌ها و سلفي‌گري و موج ترورها دركشورخود وازقطري‌ها به لحاظ حمايت ازآن بخش ازاخواني‌ها كه به تحجروتعصب‌هاي فرقه‌اي مشهورند، نفرت دارند . ويراني كشورخود را نا شي ازسياست جنگ‌طلبانه آمريكا، دلارهاي نفتي قطري‌ها وسعودي‌ها و منفعت‌طلبي دولت تركيه مي‌دانند .

اگرچه برخي تحليل‌گران، هنوزاز تبديل بحران سوريه به بحراني منطقه‌اي يابين‌المللي ابراز نگراني مي‌كنند، اماشماري ديگرازناظران معتقدند بحران سوريه ، مدتي است كه منطقه‌اي وبين‌المللي شده است.شعاع منطقه‌اي اين بحران، كشورهاي تركيه، عربستان، قطر، ايران، عراق و مصر را متأثركرده است. اين كشورها به صورت سياسي يا نظامي هم‌اكنون در بطن بحران سوريه قرار دارند. در شعاع بين‌المللي، آمريكا، روسيه،‌ چين و سه كشور انگليس، فرانسه و آلمان در اروپا بصورت رسمي و گسترده در اين بحران فعال و دست دارند .

به اين ترتيب آمريكا ائتلاف جنگ و تجاوز عليه سوريه رارهبري مي‌كند وتاكنون اقدام به فريبكاري‌هاي سياسي كرده است. اين كشوراكنون درپشت پرده نيازبه زمان دارد تاهم پيمانان خود را درباره به كاربستن شيوه مسالمت آميزدرباره حل بحران سوريه قانع كند .

درحقيقت بايدبگوييم کشوري که ازسرنگوني نظام فعلي سوريه منتفع مي گرددرژيم صهيونيستي است وکشورهايي مانندآمريکا،انگليس،عربستان،ترکيه وقطردرگیرنبردی بي پايان ونافرجام اما به نيابت ازرژيم صهيونيستي شده اند.‏

شنبه : 4/3/1392- 14رجب1434- 25می2013

علی (ع) عنصر بي پايان فضيلت - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۳:۱۶ بعد از ظهر

به بهانه۱۳رجب ولادت مولود کعبه

علی (ع) عنصر بي پايان فضيلت           

 اسدالله افشا ر

ولادت اميرمؤمنان عليه السلام دركعبه ازديدگاه شيعيان قطعي ومتواتر است ، و اين كه كسي غيرازآن حضرت در داخل خانه كعبه به دنيا نيامده نيز اجماعي است .شيخ مفيد رضوان الله تعالي عليه در اين باره مي‌نويسد :

حضرت امير المؤمنين علي بن ابى طالب عليه السّلام در روز جمعه سيزدهم ماه رجب پس از سى سال از عام الفيل در خانه خدا در شهر مكه به دنيا آمد ، نه پيش از وى كسى در خانه خدا به دنيا آمده و نه بعد از آن حضرت. تولد امير مؤمنان عليه السّلام در خانه خداوند فضيلت و شرافتى است كه پروردگار بزرگ براي بزرگداشت مقام و منزلتش به آن حضرت اختصاص داده است . اینک در13رجب سالروز میلاد با برکت آن امام همام به برخی ازویژگی های ایشان  اشاراتی خواهیم داشت :

1- شش ساله بود كه به خانه پيامبرآمد و تحت كفالتش قرارگرفت.همه گاه همراه وهمدم پيامبر بود ازراه و روش او،از سخنان و برنامه زندگى او بهره بسيار گرفت و نظم و انضباط زندگى را ازاوآموخت.

2- رسول خدا صلى الله عليه و آله چهل ساله بود كه به نبوت مبعوث شد و على در آن هنگام 10 سال بيشتر نداشت.رسول خدا صلى الله عليه و آله نبوتش را اظهار كرد.خديجه همسر او بر اساس آشنائى با سوابقش دعوت او را پذيرا شد و على به عنوان دومين مؤمن به‏پيامبر و نخستين او از گروه مردان اين دعوت را پذيرا شد.

3- زندگى اودردوران بعثت فصل جديد و ارزنده‏اى از زندگى را به روى او مى‏گشايد.دورانى است كه همه هوش وگوش او متوجه اسلام است.خانه پيامبر مدرسه وحى شد ومحمد صلى الله عليه و آله معلم قرآن على. و طبيعى است كه از اين مدرسه و آن معلم چه فارغ التحصيلى تحويل جهان وجود داده مى‏شود.

 4- على عليه السلام از رسول خدا صلى الله عليه و آله هرگز جدائى نداشت.آن روز كه پيامبر از مكه قصد مهاجرت كرد،على تنها براى حفظ جان او از خطر، دو سه روزى را در مكه تنها ماند و در نخستين فرصت‏خود را به او رسانيد و همراهى و همگاميش را ادامه داد.پيامبر آنقدر در قبا منتظر ماند تا على بر او وارد شد و آنگاه با هم وارد مدينه شدند.

5- در فتح مكه با پيامبر بود و با جرات ايمانى و شجاعت قلبى بتهاى كعبه را شكست و آن خان توحيد را از لوث بت‏ها تطهير كرد و اين مساله‏اى بود كه‏اجرايش امروزه آسان به نظر مى‏آيد.

6- على عليه السلام به مدت يك سوم قرن با پيامبر زيست،دنباله‏رو راه او يعنى راه وحى و قرآن بود. همه‏گاه به خانه پيامبر اجازه ورود داشت،حتى به هنگام شب و هنگام سحر،كه رسول خدا را وظيفه بيدارى و عبادت در آن ساعات بود.

 7- رسول خدا گاهى او را حبيب خود مى‏خواند،و زمانى او را خليلى صدا مى‏كرد،گاهى هم او را وزيرى.و اين مقام و منزلت على عليه السلام را نشان مى‏دهد.و هم به او فرمود تو در همان شان شنوائى و بينائى منى،با اين تفاوت كه تو پيامبر نيستى،و لكن وزير منى،و در مسير خير و حق و سعادتى.و نيز پيامبر به او فرمود:تو برادر من در دنيا و آخرت هستى.

 8- على عليه السلام مرد حق و عدالت‏بود و در اين امر بقدرى شدت عمل بخرج ميداد كه فرزند دلبند خود را با سياه حبشى يكسان ميديد،آنحضرت از عمال خود با ز جوئى ميكرد و ستمگران را مجازات مينمود تا حق مظلومين را مسترد دارد.

 9- على دردوران خلافتش سه دسته را ازخود طرد كرد و با آنان به پيكار برخاست:اصحاب جمل كه خود آنان را«ناكثين‏»ناميد و اصحاب صفين كه آنها را«قاسطين‏»خواند و اصحاب نهروان يعنى خوارج كه خود آنها را«مارقين‏»مى‏خواند.

10- يكى از مظاهر جامعيت و انسان كامل بودن على اين است كه در مقام اثبات و عمل، با فرقه‏هاى گوناگون و انحرافات مختلف روبرو شده است و با همه مبارزه كرده است.گاهى او را در صحنه مبارزه با پول پرست‏ها و دنيا پرستان متجمل مى‏بينيم، گاهى هم در صحنه مبارزه با سياست پيشه‏هاى دو رو و صد رو،گاهى با مقدس نماهاى جاهل و منحرف.

11- على علیه السلام در سخاوت مشهور و كعبه آمال مستمندان و بیچارگان بود هر كسى را فقر و نیازى می‌رسید دست حاجت پیش على علیه السلام مى‏برد و آن حضرت با نجابت و اصالتى كه در فطرت او بود حاضر نمی‌شد آبروى سائل ریخته شود.

12- على علیه السلام بشر بود ولى خصوصیات وجود او در هیچ بشرى دیده نشده است، كارهاى آن حضرت شبیه سایر مردم نبود تا مردم بتوانند او را از مقایسه با نفس خود بشناسند بلكه او مظهر العجایب و الغرایب بود كه تمام افراد بشر را در گذشته و آینده مبهوت نموده و خواهد نمود !

13- شرح و توصیف شخصیت على علیه السلام از عهده تقریر همگان خارج بوده و اعمال و رفتار او با قیاسات ما قابل تفهیم نمی‌باشد. لذا به قول مولوى باید كار پاكان را قیاس از خود نگیریم و بلكه بعجز و ناتوانى خود از درك هویت و شخصیت على علیه السلام اقرار كنیم كه افكار كوچك ما قابلیت درك واقعیت آن را نخواهد داشت.

جورج جرداق مسيحي درباره اين بزرگ مرد مي گويد:

در پيشگاه حقيقت و تاريخ برابر است چه اين بزرگ مرد را بشناسي و چه نشناسي زيرا حقيقت و تاريخ گواهي مي دهند که او عنصر بي پايان فضيلت، شهيد و سالار شهيدان نداي عدالت انساني و شخصيت جاودانه شرق است.

سه شنبه : 31/2/1392-10رجب1434- 21می2013

مذاکرات هسته ای وبازی مسئولانه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۲:۸ بعد از ظهر

مذاکرات هسته ای وبازی مسئولانه                   

اسدالله افشار

25 ارديبهشت 92مذاکرات جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان وکاترين اشتون مسئول سياسي خارجي اتحاديه اروپا و رئيس گروه ۱+۵ در ترکيه برگزارگردید.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و كاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپادرپایان دیدار چهار ساعته خود در سركنسولگری ایران دراستانبول گفتگوهایشان رامفید ارزیابی كردند.جلیلی درپایان این دیدار به خبرنگاران گفت: گفتگوهای مفیدی داشتیم ومقررشد برای نزدیكتر شدن دیدگاههایمان بزودی بایكدیگر دیداركنیم.دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران افزود: برای تعیین زمان این دیدار بزودی رایزنی خواهیم كرد.

اشتون نیزگفت:ما بحث های مفیدی داشتیم.دراین دیدار باردیگر درباره پیشنهادهای ارائه شده بحت كردیم واكنون برای مرحله بعدی این فرایند بیشترخواهیم اندیشید.

‌اين قلم لازم می داند درفصل جدید مذاکرات هسته ای چند نکته قابل توجه رانیز یادآوری نماید:  

اول) 5+1 با توجه به واقعيت‌ها که صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران مبتني بر قوانين و ارزش‌هاي اسلامي به‌ويژه فتواي مقام معظم رهبري يکي ازمهمترين اين واقعيت‌هاست درکنارحق وحقوق قانوني کشورمان طبق مقررات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي وديگر ظرفيت‌هاي راهبردي وکليدي ايران، با رويکردي منطقي و سازنده سعي کنند درآینده ی نزدیک با نماينده کشورمان به توافقي ارزشمند براي دورنماي صلح و ثبات منطقه‌اي و بين‌المللي برسند.‏

دوم) حق دسترسی و استفاده جمهوری اسلامی ایران از فن آوری صلح آمیز هسته ای را می توان از مصادیق بارز«حق توسعه»، «حق دسترسی ملت ها به منابع طبیعی» و «حق تعیین سرنوشت ملت ها» که در منشور ملل متحد نیزآمده است، تلقی نمود. درحقیقت این دسته ازحقوق درزمره حقوق بنیادین هرکشور و ملتی بوده و هرگونه نقض وتضییع آن، موجبات مسؤلیت بین المللی درقبال ملت زیان دیده وجامعه بین المللی را به طور کامل فراهم می نماید ونسبت به کشوریا مجموعه ای ازکشورهایی که درصدد جلوگیری ازدستیابی و استفاده یک کشور یا ملتی ازاین فن آوری می شوند هشدار می دهد.

سوم)ایران همواره این اطمینان را ایجادکرده است که تهران به دنبال تسلیحات اتمی نیست.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،کارشناسان اطلاعاتی آمریکا وکارشناسان اطلاعاتی اسرائیل براین موضوع توافق دارند که ایران درحال ساخت تسلیحات اتمی نبوده وتصمیمی نیز برای ساخت آن ندارد.

چهارم) به نظر کارشناسان هر دوره از مذکرات هم يک فرصت و هم يک تهديد به شمار مي‌رود يعني فرصتي است براي آنکه دو طرف به تفاهم برسند و تهديدي است برآنکه عدم توافق آنها را به تشديد سياست‌ها عليه يکديگرسوق دهد يعني ازيک طرف تحريم‌ها تشديد شود وازطرف ديگرايران هم به اين نتيجه برسد که بايد بدون درنظرگرفتن چارچوب‌هايي که قراراست برايران تحميل کنند، ايران به افزايش سطح غني‌سازي خودش ادامه دهد.

پنجم) بهتراست کشورهای غربی با حسن نیت و با پیشنهادات عملی برای حل مشکلات و برطرف کردن موانع وارد مذاکرات شوند و به جای تکرار ادعاهای قبلی، اقدام به اعتماد سازی کنند چون این بار واقعا توپ درزمین آنها است واگر بخواهند می توانند مسئولانه بازی کنند.

پنجشنبه : 26/2/1392- 5رجب1434-16می2013

 

 

نامزدهاي ريا ست جمهوري بخوانند - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۴:۵۲ بعد از ظهر

نامزدهاي رياست جمهوري بخوانند                 

اسدالله افشار

مهمترين رويداد سال 1392، انتخابات رياست جمهوري دهم است . درحقيقت در24خردادماه سال جاري ، دوران چهار سال رياست جمهوري آينده با انجام انتخابات سالم ، پرشور وحداكثري در سراسركشورآغاز خواهد شد . نگارنده با عنايت به فرصت باقي مانده وبا توجه به حساسيت موضوع درشرايط زماني حاضر مواردي را با مردم شريف ايران و دلسوزان كشور مطرح مي نمايد و اميد ا ست مفيد وسودمند واقع شود.

اول ) مواضع شفاف ، صريح و بي پرده مقام معظم رهبري ،در سخنراني های دوماه جاري ، توطئه و ترفند دشمنان را مبني براينكه نظر رهبري به شخص خاصي است ، خنثي نمود. ايشان بارهابا اعلام اينكه به كسي نخواهند گفت به چه كسي راي بدهند و به چه كسي راي ندهند، از يكسو راه را براي سوءاستفاده كنندگان بستند واز ديگرسو نشان دادند كه راه براي ورودكساني كه خود را شايسته حضوردر ميدان رقابت انتخابات یازدهم رياست جمهوري مي دانند با زاست .مواضع صريح رهبري عظيم الشان انقلاب ، دست كساني را كه تلاش داشتند انتخابات رياست جمهوري یازدهم را با جفاي به رهبري كم رونق جلوه دهند وانتخابات رابا شايعه اين موضوع كه رهبري، شخص معيني را در نظرگرفته اند ، بي تاثيرو بلااثرنمايند و براي شخص موردنظرخود تبليغ كنند،افشا فرمودند.

دوم ) نويسندگان وگويندگان كه ازاخلاق سياسي يا اخلاق انتخاباتي سخن به ميان مي آورند ، وظيفه سنگيني درايام عرصه رقابت دراين دوره دارند. اين قشربه عنوان نخبگان وفرهيختگان مي بايست با نقد سالم وسازنده، بيان واقعيت ها ودريك كلام ارائه برنامه هاي نامزدها ، موفق شوند تا مردم را درمسير انتخابي دقيق و صحيح ياري دهند وفضاي انتخاباتي را با نشاط وشادابي وبا پرهيزاز ورود به بهره گيري ازخصلت هاي زشت ناجوانمردانه ، شورآفرين و شورانگيز نشان داده و مردم را از ياس دور و به اميد نزديك سازند.بنابراين اصل رعايت اخلاق در مسير يك مبارزه سالم انتخاباتي امري مقدس و قابل احترام و ستودني است و پايبندي به آنان موجب سلامت و امنيت انتخابات خواهد شد و اين امرخود نيز دلالت بر بالندگي و رشد زايد الوصف جامعه دارد .

سوم ) نامزدهايي كه درشرايط فعلي وارد صحنه شده نيك مي دانند كه فرصت اندك و زمان ضيق است. به ايشان توصيه مي شود: به جاي تخريب يكديگربه نقدسازنده برنامه ها روي آورده و اقبال نشان دهند ونسبت به مسائل ومشكلات مردم وجامعه آينده نگري روشني را ترسيم نمايند.ازدادن وعده هاي غيرقابل تحقق پرهيز نمايند، با مردم صادق باشند وحقايق را درزمينه هاي اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي وهنري آن گونه كه هست وآن گونه كه بايد باشد ، ارائه دهند زيرا حق مردم عظيم است وفريب افكارعمومي نكوهش شده است وحق مردم دانستن واقعيت وحقايق است وادا وايفاي حق بيان شده برعهده نامزدهاي انتخاباتي و  رسانه ها است .

چهارم) اين قلم ضروري مي داند تا نامزدهاي یازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با مطالعه قانون اساسي، نسبت به وظايف، اختيارات و ماموريت هاي محوله رئيس قوه مجريه اشراف و آگاهي پيدا كنند ودر نظرداشته باشند كه در شرايط حساس فعلي جهان ، دوره آزمون وخطا سپري شده است . مردم كانديدايي مي خواهند كه اهل كار و تلاش باشد ، ازكاروهياهو نترسد ، تحول گرا ، كارآمد ، اصولگراي اصلاح طلب و اصلاح طلب اصولگرا باشد. گفتمان اوخدمت به مردم و پيشرفت اين مرزو بوم با شد .

سه شنبه : 24/2/1392- 3رجب1434-14می2013

 

معرفی کتاب : درمسیربالندگی (نگاهي به فرصت ها،نقش ها وچالش ها درسال توليد ملي )

مؤلف : اسدالله افشار

نا شر: مؤسسة فرهنگي انتشاراتي الما س دا نش (تلفن پخش : 66968058)

سال انتشار: بهار 92

 خلاصه اي ازكتاب :

دربخشی ازپشگفتاراین کتاب آمده است : سال 1391با تدبيرمقام معظم رهبري به‌نام سال توليد ملي؛حمايت ازكاروسرمايه ايراني نامگذاري گرديد... به اعتقاد بسياري از کارشناسان،اين نامگذاري بسيارهوشمندانه،دقيق و کارشناسي‌شده بوده ودربهترين زمان ممکن،اعلام شده است.اين نامگذاري درواقع يك نشانه گذاري وسياستگذاري محسوب مي‌شود كه باتوجه به شرايط حال كشورنشان دهنده اهميت مبحث توليد وصيانت از سرمايه هاي داخلي درجهت رشد وتوسعه كشوراست اما رسيدن به اين هدف مهم ومتعالي مستلزم ملزوماتي است كه نيازمندتوجه جدي دولتيان به عنوان مجريان اقتصاد كلان كشورونيزقوه مقننه به‌عنوان سياستگذاروقوه قضائيه به‌عنوان ضابط نظام درعرصه حمايت ازفعاليتهاي سالم اقتصادي است.

مؤلف تلاش نموده است باتوجه به نامگذاري سال 1391به سال"حمايت ازتوليدملي،كارو سرمايه ايراني"وبادرنظرگرفتن ظرفيت ها وپتانسيل جامعه وافكارموجوددرآن،مباحثي را درارتباط باشعارسالجاري به‌طوراختصاردركتاب "درمسير بالندگي"مطرح ومورد بررسي،تحليل وواكاوي قراردهد؛اينك ضرورت ايجاب مي نمايد به برخي ازنكات تشكيل دهنده ي اين اثراشاراتي داشته با شيم : 

1- بنيان واساس كتاب حاضرازسه گفتارمستقل ودرعين حال مرتبط بايكديگرتشكيل شده است.

2- تلاش شده است ساختاروشاكله مباحث وريزمباحث كتاب پيش روپژوهشي،علمي وتحقيقاتي وبدور

ازهوچي گري وشانتاژهاي تبليغاتي باشد.

3- درمباحث گفتارهاي سه گانه اگرنقدي نسبت به مسائل اقتصادي صورت گرفته است،اين نقد جنبه كارشناسي وعلمي داشته وبدورازشائبه هاي سياسي مورد بررسي واقع شده است.

4- هرگفتارداراي 30بحث مي باشدودرمجموع گفتارهاي سه گانه با90بحث متنوع درزمينه ي مسائل مهم اقتصادي مواجه هستيم كه باشعارسال جاري پيوندي استراتژيك دارد.

5- دراين اثرتلاش شده است ضمن رعايت اسلوب علمي،مباحث براي خوانندگان ساده،سليس وروان بيان شود.

6-براي تأليف كتاب مزبورازتمام ابزارهاي پژوهشي ،علمي وتحقيقي همچون كتا ب هاي موردنظرازاساتيد ونويسندگان ومحققان داخلي وخارجي،مقالات منتشره درمطبوعات كشوروسايت ها وپايگا ه هاي اينترنتي استفاده شده است ؛ودرپايان هرگفتار،منابع بهره برداري شده معرفي گرديده است.

7- دراين اثرعلاوه بربيان برخي مباحث درخصوص سرمايه ايراني ،به موضوع سرمايه انساني كه جايگاه ويژه اي درعلم اقتصاددارد،بطورفشرده ومختصرپرداخته شده است.

8- ودرپايان كتاب نيزبه فهرست كامل منابع فارسي،عربي وانگليسي، تحت عنوان كتابنامه اشاره شده است.

 

هوشیاری ملی ؛ درقبال انتخابات یازدهم ریا ست جمهوری - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۶:۵ بعد از ظهر

هوشیاری ملی ؛ درقبال انتخابات یازدهم ریا ست جمهوری          

اسدالله ا فشا ر

جهان استکبارازابعاد گوناگون درطول 34 سال عمر انقلاب با به راه‌انداختن جنگ تحمیلی وتجهیز ماشین جنگی عراق در8 سال جنگ، تحریم‌های اقتصادی مکرر،تحریک کشورهای حوزه خلیج فارس با ایجاد فضای ترس ازایران وبلوکه کردن دارایی‌های ایران سعی دربه زانو درآوردن وپایان بخشیدن حکومت اسلامی داشت، ولی ملت، با اتخاذ ودرک شرایط در صحنه حاضر بوده وهمه نقشه‌های آنان را نقش برآب کرده و ناکامشان گذاشته است .

درانتخابات یازدهم ریاست جمهوری، دیگرباره دشمنان خارجی به بهانه نبود آزادی سیاسی،احتمال تخلف دربرگزاری انتخابات ، عدم صیانت ازآراءمردم ، بادخالت آشکاروتفرقه‌انگیزو شعله ‌ورکردن آتش اختلافات ودودستگی،باسازماندهی گروهی اغتشاشگردرصدد تلخ کردن کام مردم هستند.اما رهبری باسخنان روشنگرانه وقاطعانه باپشتوانه بی‌نظیرمردم شرنگ تلخ شکست رابرکامشان ریخته واثبات نموده ا ند اراده سیاسی در خارج از مرزهای کشوررقم نمی‌خورد.

این انتخابات نشان خواهد دادکه برخی کشورهای غربی و عربی مشکل ریشه‌ای با نظام الهی ایران داشته وبا توجه به ثبات کامل انقلاب واین که تمام داشته‌های خود رادر مقابله با ایران در صحنه عمل آزموده و همیشه شکست خورده‌اند، ‌دست ازشیطنت برنداشته،ازهر دستاویزی برای تضعیف جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند. بنابراین، ازرهگذراین انتخابات می‌توان دوست رااز دشمن بازشناخت ودرطراحی روابط دیپلماتیک با کشورهای جهان، باید این مهم را لحاظ کرد.

ازنگاه کارشناسان وصاحب نظران؛ تاکتیکهای غرب درانتخابات یازدهم ریاست جمهوری عبارتست از:

1- تشدید فشارهای اقتصادی وسیاسی؛ 2- بحرانی جلوه دادن اوضاع کشور؛ 3- فضاسازی برای کاهش حضور مردم در پای صندوقهای رأی ؛ 4- تشکیک در سلامت انتخابات؛ 5- طرح موضوع تقلب در انتخابات.

درسخنان 19 دی91 رهبر معظم انقلاب درجمع هزاران نفراز مردم قم ، مشاهده می شود تحلیل کوتاه، جامع و واقع گرایانه ای است که معظم له در رابطه با تاکتیک ها، روش ها و توطئه های دشمن جهت جلوگیری و یا مانع تراشی درمسیر برگزاری انتخابات کشور و برنامه های آنان برای جلوگیری از برگزاری این انتخابات و یا حداقل کاستن از مشارکت مردمی در آن می باشد.

رهبر معظم انقلاب در چارچوب منطق ارائه شده یعنی هوشیاری ملی برای درک اهداف و طرح های دشمن، در سخنان اخیرخویش تأکید نمودند که: بررسی رفتاروگفتارمستکبران، نشان می دهدکه ذهن دشمن بر انتخابات مهمی که 5 ماه دیگریعنی درخرداد 92، برگزارمی شود، ‌متمرکز شده است. ایشان درتشریح اهداف، تکنیک ها وروش های بیگانگان درقبال انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، افزودند: آنها دردرجه اول اگر بتوانند مانع برگزاری انتخابات می شوند، امامی دانند که نمی توانند، بنابراین ازاین مسئله مأیوسند. رهبر انقلاب در همین زمینه خاطر نشان کردند: یک بار برخی تلاش کردند که انتخابات را حتی اگر شده دو هفته به عقب بیاندازند، اماماتأکید کردیم که انتخابات حتی یک روزهم نباید عقب بیافتد، به همین علت راه تعویق یا برگزار نشدن انتخابات کاملاً مسدود است. رهبر انقلاب مانع تراشی در راه حضور پرشوروهمگانی مردم در انتخابات را هدف ملموس دشمنان برشمردند و بیان داشتند: همه، حتی کسانی که ممکن است ازسردلسوزی درباره انتخابات توصیه های عمومی کنند، حواسشان با شد که به این مقصود د شمن کمک نکنند .

شنبه :21/2/1392- 30جمادی الثانی1434- 11می2013

 

حضور پررنگ رژيم صهيونيستي درجنگ سوريه - [ ]
ارسال شده توسط افشار در ساعت ۱۱:۳۷ قبل از ظهر

حضور پررنگ رژيم صهيونيستي درجنگ سوريه           

اسدالله افشار

بيش از دوسال ازآغاز بحران سوريه مي‌گذرد وبه دليل دخالت گسترده كشورهاونيروهاي خارجي در بحران سوريه واختلاف شديد درشوراي امنيت سازمان ملل،تاكنون همه تلاش‌ها براي حل ديپلماتيك بحران ناكام مانده است .حاصل اين جنگ كثيف تاکنون كشته شدن افزون بر70 هزارنفروآوارگي بسياري ازخانواده‌ها است كه شوراي امنيت سازمان ملل به بررسي آن پرداخته وگزارش داده كه بحران سوريه تبديل به يك «فاجعه انساني» شده است و بيش از4 ميليون نفردرداخل سوريه آواره و3/1 ميليون نفربه كشورهاي ديگر پناهنده شده‌اند. كشورعربي سوريه چنان ويران شده است كه ترميم ويراني‌هاي آن سالهاي سال طول خواهد كشيد وميلياردها دلارهزينه خواهد داشت.

دولت سوريه با جنگي گسترده دربرابرگروه‌هاي تروريستي مواجه است كه سلاح آنها از محل دلارهاي نفتي دوكشورقطروعربستان وكمك‌هاي اطلاعاتي آمریکائیان ورژيم صهيونيستي تأمين مي‌گردد.برخي محافل سياسي غرب معتقدند بحران سوريه ازدست آمريكا وشركاي اروپايي اوخارج شده است ومعلوم نيست عواقب آن به كجا ختم خواهد شد؟مردم درآمريكا واروپا ادامه جنگ درسوريه را تكرارفاجعه انساني ديگري مي‌خوانندودولت‌هاي قطر،عربستان،تركيه،آمريكاواتحاديه اروپارامتهم اصلي درادامه جنايات جنگي درسوريه مي‌نامند.رسانه‌هاي مستقل غربي،سوريه راقرباني تضادها ودخالت‌ دولت‌هاي خارجي درسطح منطقه‌اي وبين‌المللي معرفي مي‌كنند.حملات چندروزگذشته اسرائیل حقايق بسيار مهمي را عيان كرد كه ازجمله آنها مي توان به حضور پررنگ رژيم صهيونيستي درجنگ سوريه، انفعال سازمان ملل، بي اهميت بودن قوانين بين المللي براي جبهه مقابل سوريه (به رهبري آمريكا)، واكنش انفعالي و رسوايي بسياري ازكشورهاي عربي و... اشاره كرد .دراينجا به دنبال اثبات دست نشاندگي سازمان هاي ملل وحقوق بشر وكشورهاي غربي مدعي حقوق بشر نيستيم چرا كه اين حمله اولا نخستين اقدام غيرقانوني رژيم صهيونيستي نيست كه با خيالي كاملا آسوده انجام مي شود (اين رژيم همين چند ماه پيش نيز به سودان و غزه حمله كرد وآب ازآب تكان نخورد) ثانيا پيش ازاين دست نشاندگي اين سا زمان ها به كرات به اثبات رسيده است .آمريكا كه ائتلاف جنگ عليه سوريه را رهبري مي‌كند، در قبال بحران اين كشور سياست يك بام ودو هوا را اتخاذ كرده است. اين درحالي است كه برخي ازمولفه‌ها به ويژه مقاومت مردم وارتش سوريه سبب سردر گمي حاميان تروريست‌ها شده است. مقاومت نظام سوريه وهمراهي ارتش و مردم سوريه دركنار نظام باعث شده است كه كشورهايي كه از تروريست‌هاي سوريه حمايت به عمل مي‌آورند دچار سر در گمي شوند. آمريكا با اتخاذ سياست دو پهلو كه از يك طرف سخن از مذاكره و به كاربستن گزينه گفتگوي سياسي به ميان مي‌آورد واز سوي ديگر سخن ازخطر تروريست‌ها به ميان مي‌آورد تا به بهانه مبارزه با تروريست مداخله خود را در سوريه توجيه كند.

جان کلام اینکه : اولاهدف اسرائيل ازاين تجاوزتوقف تلاش هاي بين المللي براي حل مسالمت آميزبحران سوريه ازطريق گفتگو است؛ثانیا تجاوزاسرائيل خطري براي امنيت منطقه وتاييدي برتجاوزگري اسرائيل و گستاخي آن درزيرپا گذاشتن همه منشورهاي بين المللي است؛ثالثا دمشق لحظه اي درحق خود براي دفاع ازحاكميت سوريه درقبال هرگونه تجاوزوحشيانه ترديد نمي كند؛رابعا اگراعراب موضع منسجمي داشتند اسرائيل جرأت نمي كرد كه به سوريه تجاوز كند ؛وخامسا پيروزي با پايداري مردم و عزم ارتش قطعي است و كسي كه با اين حمله وضعيت سوريه را می آزمايد اشتباه مي كند .

پنجشنبه : 19/2/1392- 28جمادی الثانی1434- 9می2013